فیلبند مازندران؛ دهکده‌ای که میان ابر‌ها معلق است
۸۶۶۴۴۶
۰۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۴
۱۱۳۳۱
شاید هنوز هم برای بسیاری از مردم ایران، روستای فیلبند یک روستای ناشناخته باشد، چرا که تا همین چند سال گذشته، فیلبند جزء یکی از مناطق گردشگری ناشناخته ایران بود. ما در اینجا قصد داریم تا با استفاده از راهنمایی‌ها و تجربه‌های توریستی گردشگری‌مان شما را در این امر یاری کنیم و سفری لذت بخش‌تر برای شما دوستان عزیز رقم بزنیم.

برترین ها: با شنیدن نام روستا قطعا اولین چیز‌هایی که به ذهن مان خطور می‌کند، یک زندگی پر از آرامش است که در واقع آرامش در آن نقش اصلی را ایفا می‌کند؛ یک زندگی ساده و به دور از همهمه و شلوغی زندگی‌های شهری!

این روز‌ها با توجه به مشغله‌های فراوان زندگی، کمتر کسی برای مسافرت و تفریح، روستا را انتخاب می‌کند و این موضوع می‌تواند دلایل بسیاری داشته باشد که مهم‌ترین آن‌ها عدم شناخت و اطلاعات درست از روستا‌های زیبا و بکری است که در گوشه به گوشه ایران عزیزمان قرار گرفته اند.

فیلبند مازندران؛ دهکده ای که در میان ابرها معلق است

یکی از تجربه‌های منحصر به فردی که هر شخصی می‌تواند در زندگی اش آن را امتحان کند، سفر است. خصوصا اگر این سفر به قصد تفریح و استراحت باشد، اما مهم‌ترین قسمت آن مشخص کردن مسیر بوده و چه ایده‌ای بهتر از این که از مطالب و تجربیات دیگران در این زمینه بهره ببرید تا سفری به یاد ماندنی‌تر برای خود و عزیزانتان رقم بزنید.

ما در اینجا قصد داریم تا با استفاده از راهنمایی‌ها و تجربه‌های توریستی گردشگری مان شما را در این امر یاری کنیم و سفری لذت بخش‌تر برای شما دوستان عزیز سایت برترین‌ها رقم بزنیم. لطفا با ما همراه باشید.

شاید هنوز هم برای بسیاری از مردم ایران، روستای فیلبند یک روستای ناشناخته باشد، چرا که تا همین چند سال گذشته، فیلبند جزو یکی از مناطق گردشگری ناشناخته ایران بود. روستای فیلبند یکی از زیباترین ییلاق‌های شمال ایران است که به اقیانوس ابر‌ها شهرت دارد.

این روستا از سطح دریا حدود ۲۳۰۰ متر ارتفاع دارد و همین فاصله موجب شده تا پدیده‌ای طبیعی به نام اقیانوس ابر در آن شکل بگیرد. پدیده‌های آب و هوایی این منطقه آن قدر در حال تغییر بوده که در اکثر مواقع هواشناسان نمی‌توانند آب و هوا و وضعیت جوی این منطقه را به درستی تشخیص دهند؛ زیرا ممکن است در طول روز چندین نوع پدیده جوی در آن به وجود بیاید.

فیلبند مازندران؛ دهکده ای که در میان ابرها معلق است

روستای فیلبند در منطقه‌ای به نام چلاو قرار دارد که جزو آخرین روستا‌های این منطقه به شمار می‌آید و از لحاظ دسترسی و موقعیت مکانی تقریبا کمی محدود بوده و با استفاده از ماشین نمی‌توان در آنجا رفت و آمد کرد. فیلبند همانند برجی استوار است که مناطق دیده بانی وسیعی را تحت سلطه خود دارد.

وجه تسمیه روستای فیلبند

نام دیگر این روستا «فلبند» است که ساکنین آن معمولا همین نام را برایش به کار می‌برند. در زبان مازندرانی فل به معنی خستگی و بند به معنی بند آمدن نفس و نتوانستن است و دلیل نامگذاری این روستا ارتفاعات بلند و ییلاق آن بوده که عبور از آن را بسیار سخت کرده است.

فیلبند مازندران؛ دهکده ای که در میان ابرها معلق است

وضعیت آب و هوایی فیلبند مازندران

همان طور که پیش‌تر گفتیم وضعیت آب و هوایی روستای فیلبند بسیار ناپایدار است؛ به طوری که ممکن است در فصل بهار و پاییز، در نیمی از روز شاهد باران، برف، تگرگ، هوای مه آلود، رگبار‌های پراکنده، رنگین کمان‌های زیبا و آب و هوای صاف و آفتابی بدون هیچ ابری در آسمان باشیم.

روستای فیلبند تقریبا ۷ ماه از سال پوشیده از برف بوده و زمستان در آن خیلی زود شروع می‌شود و راه‌های دسترسی هم بسیار صعب العبور می‌گردد. در این منطقه زمستان‌های بسیار سختی وجود دارد و با وجود سوز و سرما و برف و بارندگی‌های پی در پی، زندگی را بسیار دشوار می‌کند. به همین دلیل در فصل‌های مختلف مردم این روستا مدام به ییلاق و قشلاق کوچ می‌کنند.

در فصل تابستان بیش از ۲۰۰ خانوار در این منطقه زندگی می‌کنند و می‌توان گفت که با شروع فصل بهار و تابستان این روستا رنگ و بوی دیگری به خود می‌گیرد.

بهترین زمان برای سفر به فیلبند مازندران

با توجه به وضعیت آب و هوایی و شرایط جوی این منطقه، به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتما پیش از سفر اطلاعات لازم برای راهی شدن به این منطقه را به دست آورید. و، اما بهترین زمان و فصل مناسب برای سفر به روستای فیلبند، ابتدای فصل پاییز، اواسط فصل بهار و فصل تابستان است.

جالب است بدانید با وجود این که فصل تابستان بسیار گرم است، اما این روستا حتی در فصل‌های گرم سال هم از آب هوایی معتدل و بسیار خنک برخوردار است. فیلبند مازندران، به دلیل مرتفع بودن و طبیعت بی نظیرش در هر فصلی زیبایی خاص خودش را دارد؛ اما همان طور که گفتیم دسترسی به این مسیر تا حدودی دشوار است.

فیلبند مازندران؛ دهکده ای که در میان ابرها معلق است

تجربه‌های به یاد ماندنی در فیلبند مازندران

۱. موقعیتی منحصر به فرد برای دیدن اقیانوس ابر و بودن در فراز ابر‌ها که کمتر کسی می‌تواند در این موقعیت قرار بگیرد.

۲. استفاده از هوای مطبوع ییلاقی

۳. تجربه زندگی در روستا و کلبه‌های چوبی

۴. دیدن دشت‌های سرسبز و ییلاق‌های زیبای روستای فیلبند

۵. موقعیت عالی و سوژه‌های عکاسی فراوان برای عکاس‌ها

۶. می‌توانید در یک روز پدیده‌های طبیعی بسیاری همچون برف، باران، تگرگ و رنگین کمان‌های زیبا را مشاهده کنید و از آن لذت ببرید.

امکانات روستای فیلبند مازندران

خوشبختانه یکی از مهم‌ترین امکانات این روستا متصل شدن به سیستم آب رسانی و لوله کشی است، به طوری که هر خانه ویلایی دارای لوله کشی می‌باشد. در بخش غربی روستای فیلبند، اتاق‌های متعددی برای گردشگران ساخته شده که دارای سرویس بهداشتی و سیستم گرمایشی مناسب است. لازم به ذکر است که در فصل‌های گرم مخصوصا تابستان این منطقه تا حدودی دچار بحران کم آبی شده و آن هم بیشتر به خاطر حضور گردشگران است.

نحوه اقامت در روستای فیلبند

می‌توان گفت تعداد گردشگران این روستا در فصل‌های بهار و تابستان چهار برابر ظرفیت خود می‌باشد و همین باعث شده که اقامت در این روستا کمی دشوار شود؛ چرا که روستای فیلبند دارای هتل و مهمان خانه نیست، اما بسیاری از ساکنین این منطقه اتاق‌ها و ویلا‌های شخصی خود را اجاره می‌دهند و شما می‌توانید با اجاره کردن یکی از همین ویلا‌ها چند روزی را در این روستای زیبا و شگفت انگیز سپری کنید.

فیلبند مازندران؛ دهکده ای که در میان ابرها معلق است

از طرفی باید گفت که قیمت اجاره این خانه‌ها به دلیل موقعیت مکانی ویژه‌ای که دارند کمی گران‌تر از حد معمول بوده و ممکن است اجاره چند روزه آن، هزینه‌های زیادی روی دستتان بگذارد.

اما اگر به طبیعت علاقه دارید و از امکانات کمپینگ برخوردار هستید، می‌توانید چند روزی را در دل طبیعت سپری کنید که با تمام این تفاسیر باید حتما در زمینه کمپ زدن در طعبیعت تخصص لازم را داشته باشید؛ چرا که فیلبند حتی در اوج گرمای تابستان، هم شب‌های بسیار سردی دارد.

لوازم مورد نیاز برای سفر به فیلبند مازندران

همان طور که می‌دانید آب و هوای این منطقه اصلا قابل پیش بینی نیست؛ بنابراین به شما توصیه می‌کنیم که حتی اگر در فصل‌های گرم سال هم راهی این منطقه می‌شوید، لباس‌های گرم از جمله بارانی یا کاپشن را فراموش نکنید. اگر به پیاده روی و قدم زدن در دل طبیعت علاقه دارید، پس حتما با خودتان کفش مناسب پیاده روی داشته باشید.

فیلبند مازندران؛ دهکده ای که در میان ابرها معلق است

روستای فیلبند برای علاقه‌مندان به عکاسی یک موقعیت فوق العاده و ویژه می‌باشد؛ پس اگر جزو این دسته از افراد هستید، به هیچ وجه دوربین عکاسی خود را فراموش نکنید و عکاسی از سوژه‌های بکر طبیعی را از دست ندهید. داشتن یک پاور بانک برای روشن ماندن تلفن همراه تان بسیار خوب است، چرا که ممکن است شارژ گوشی همراه در سفر‌های این چنینی کمی سخت باشد، خصوصا اگر نحوه اقامت به صورت کمپینگ را انتخاب کرده باشید؛ و در آخر بیایید با طبیعت مهربان باشیم و زباله‌های خود را در آن نیندازیم؛ همراه داشتن چند عدد کیسه زباله برای جمع آوری زباله‌های تان یک راهکار مناسب است.

روستای فیلبند مازندران یک موقعیت عالی برای کوهنوردان

روستای فیلبند با جود کوه‌های متعدد و زیبا بهترین تفریح برای گردشگرانی است که به کوهنوردی علاقه دارند. یکی از قله‌های معروف این منطقه، قله حصین بن است که می‌توانید پس از گذشتن از گردنه و جاده خاکی به انتهای چشمه رسیده و بعد از گذر از چشمه به یک دروازه چوبی برسید. انتهای این دروازه سیم‌های خارداری قرار گرفته که پس از گذر از آن‌ها و رد شدن از شیب‌ها و ناهمواری‌ها می‌توانید به مسیر قله حصین بن برسید که ارتفاعش حدود ۳۷۰۰ متر است. بعد از صعود به این قله می‌توانید قله دماوند را مشاهده کنید، چرا که کاملا در مجاورت قله حصین بن قرار گرفته است.

فیلبند مازندران؛ دهکده ای که در میان ابرها معلق است

یکی دیگر از مسیر‌های کوه نوردی در روستای فیلبند مسیر امام زاده قاسم و روستای الیمستان است. کوه نوردی در این مسیر بسیار دشوار بوده و اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که آمادگی بدنی پایینی دارند، اصلا مسیر مناسبی برای شما نیست. پس از صعود به قله و پایین آمدن می‌توانید چند روزی را در محلی که تقریبا نزدیک به امام زاده قاسم است، سپری کنید و یا در آن اطراف کمپینگی راه بیندازید.

مسیر‌های دسترسی به روستای فیلبند مازندران

برای رفتن به روستای فیلبند از هر منطقه‌ای که بخواهید راهی آن جا شوید، باید اول خود را به جاده هراز برسانید که از سمت آمل حدود ۲۵ کیلومتر و از سمت تهران تقریبا ۱۰۰ کیلومتر از جاده هراز را باید پیش بروید، سپس به یک جاده فرعی می‌رسید که انتهای این جاده شما را به ییلاق رسانده و پس از یک ساعت رانندگی در امتداد این مسیر به روستای فیلبند خواهید رسید.

لازم به ذکر است که جاده فیلبند کمی ناهموار است، اما دیدن مناظر زیبا و چشم انداز‌های طبیعی این منطقه باعث فراموشی مسیر بی کیفیت آن می‌شود.

فیلبند مازندران؛ دهکده ای که در میان ابرها معلق است

آدرس: استان مازندران، شهرستان بابل، روستای فیلبند

مهین سدادی
انتشار یافته: 25
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:24 - 1398/03/07
وای جمعه رفتم اینجا، خیلی خوش گذشت. اما طبیعتش رو به تخریبه متاسفانه
United States
10:17 - 1398/03/07
آدرس بابل؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
آمل هستش
و از مسیر چلاو باید رفت
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
از بابلم راه داره.
Iran, Islamic Republic of
10:34 - 1398/03/07
خيلي زيبا بود ولي متاسفانه چند سفري كه به شمال كشور داشتم بي نهايت كثيف و أشغالي بود
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
امثال شماها مسافرا ک میاین شمال اشغال میریزین و میرین دارین نابود میکنین شمالو
Iran, Islamic Republic of
12:24 - 1398/03/07
انقدر تبلیغ نکنید توروخدا از تهزان پامیشن میان یه گند میکشن کل ماطندران و که داغون کردن واقعا اکوسیستم ما در خطره از دست این ثوم یعجوج معجوج بعد یه همه میگن شهرستانی. تو همون کشورتون زندگی کنید خب
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
موافقم. یه عده ندید بدید پولدار امدند تمام طبیعت رو دارن نابود میکنن. یه عده پول پرست هم بجان فروش جنگل و بیشه افتادن
بدون نام
United Arab Emirates
۰۵:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۸
پولدارا نباشن که از گشنگی ممیرید
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۸
پولدارا نباشن شاید تو از گشنگی بمیری، ولی بقیه همت و غیرت دارن تلاش می کنن نون زحمتشونو می خورن
Iran, Islamic Republic of
14:53 - 1398/03/07
بریداونجاروهم به ویرانه تبدیل کنید
Iran, Islamic Republic of
15:09 - 1398/03/07
اونجا رفتم
انسان ها هرجا میرن نابودی طبیعت به همراه داره
شلوغ، کثیف و تاسف بار بود
Iran, Islamic Republic of
16:38 - 1398/03/07
اقای برترین های گ و ه لطف کنی تعریف نکنی ا مازندران ماهم ا دست تهرانیای خ و ک راحت میمونیم ک گتد زدن تو طبیعت محل زندگی ما
پاسخ ها
طلا
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
والا آسایشو ازمون گرفتن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
خوک توی آشغال مازندرانی هستی بدبخت تهرانیها نباشن شما گداها چه غلطی میخواستین بکنین
Iran, Islamic Republic of
17:19 - 1398/03/07
منطقه فیلبند واقعا یک منطقه بهشتی است گویا.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۸
تا اونجا که من میدونم به غیر بومی ها زمین نمیفروشند گویا....
Iran, Islamic Republic of
17:23 - 1398/03/07
سلام.شما از یه جهت میگین تبلیغ نکنین، ما از یه بابت دیگه میگیم تبلیغ نکنین.نیمه های راه بودیم که هوا تاریک شد، جاده به شدت ناامن و بدون تابلو و کاملا مارپیچ.تا همینجای راه صدبار از رفتنت پشیمون میشی.بعدش موقع رسیدن،چون شب بود و راه برگشت نداشتی تا تونستن قیمتای نجومی دادن واسه خونه های غارنشینی.مردم حقه بازش به دروغ میگفتن خونه همین نزدیکیه و تا دلتون بخواد ما رو تو کوچه های مزخرف و پیچ پیچی اش دور میدادن.آخرش میرسیدیم به ناکجاآباد روستا.واقعا هم مردمش هم مکانش بیهنایت مزخرف بود.تو یکی از همین خونه های لعنتی،هوای سرد،بدون امکانات موندیم،صبحشم بدون یه ذره ابر.ما که پشیمون شدیم از رفتنمون با مردم بی رحمشون.
پاسخ ها
محمدی
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
خدا خیرت بده که واقعا حرفت حقیقت داره واقعا مردم بسیار بسیار بسیار بدی داره البته این خصلت اکثر مازندرانیها هست ( باعرض معذرت از اقلیت آدمهای خوب مازندران) خدا خیرشون نده که این بلاها رو سر مسافزان میارن مخصوصا اگر بفهمن تهرانی هستی که دیگه هیچ برداران و خواهران عزیز رفتن به فیلبند فقط و فقط بدرد دیدن در یک روز غیر از تعطیل و وسط هفته میخوره و اینکه شب اصلا در این روستای کثیف ارزش موندن نداره روستا بسیار بسیار کثیف و بیخود هستش مخصوصا در تعطیلات
Iran, Islamic Republic of
20:58 - 1398/03/07
مردم مازندران اگه راست میگفتن خودشون نمیفروختن به تهرانی ها چون پولکی هستن نونشونو تهرانی ها میدن
Iran, Islamic Republic of
21:32 - 1398/03/07
لطفا تعریف نکنید و هیچ توصیفی انجام ندید تا سیل افرادی ک میان جنگل ها و طبیعت رو به نابودی می‌کشونن‌ به اینجا سرازیر نشه
Iran, Islamic Republic of
16:37 - 1398/03/10
کرج تهرانیا نباشن شمالیا از گشنگی میمیرن
Norway
23:44 - 1398/07/05
متأسفم برای وطنم، از میزبان گرفته تا مهمان، مهمان ها غیر از ویرانی و خرابی کثافت و زباله های سرسام آور، رها کردن در طبیعت زیبا، واقعا چی می خواهیم برای فرزندان ونوه ونسل آینده به جا بگذاریم؟؟؟؟ ؟ میزابان هم حداکثر استفاده را از گردشگران می کند، چرا برای چند روز سفر طبیعت زیبا را به گند می کشیم
Iran, Islamic Republic of
15:58 - 1398/07/12
دشمنِ،طبیعت نباشید .واقعا جمع کردن زباله های خودتون اینقد کار سختیه؟ منقرض شن بی فرهنگا
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج