جزئیات تشویق و تنبیه پرمصرف‌های آب و برق
۸۶۶۸۹۸
۰۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۳
۶۲۷۴
مصوبه دولت درباره بهای آب و برق هم شامل پرمصرف‌ها می‌شود و هم شامل کم مصرف‌ها؛ به طوری که یک روی سکه آن از جریمه پرمصرف‌ها و روی دیگر آن ارائه تخفیف به خانوارهایی می‌گوید که مصرف آب یا برق ماهانه آن‌ها پایین‌تر از الگوی مصرف باشد.

خبرگزاری ایسنا: مصوبه دولت درباره بهای آب و برق هم شامل پرمصرف‌ها می‌شود و هم شامل کم مصرف‌ها؛ به طوری که یک روی سکه آن از جریمه پرمصرف‌ها و روی دیگر آن ارائه تخفیف به خانوارهایی می‌گوید که مصرف آب یا برق ماهانه آن‌ها پایین‌تر از الگوی مصرف باشد.

اواخر نخستین ماه سال بود که مصوبه دولت درباره «افزایش بهای آب و برق از ابتدای اردیبهشت سال ۱۳۹۸» ابلاغ شد. نخستین بند این مصوبه شامل حال همه مصرف کنندگان آب و برق می‌شود و از افزایش سالانه هفت درصدی بهای آب شرب و برق از ابتدای اردیبهشت سال ۱۳۹۸ می‌گوید.

مصوبه مذکور به طور اختصاصی، هم به پرمصرف‌ها پرداخته و هم به کم مصرف‌هاغ در دومین بند این مصوبه آمده است: با هدف مدیریت مصرف و بازدارندگی مصارف غیرضرور، علاوه بر میزان افزایش موضوع بند (۱) این تصویب‌نامه، از ابتدای خردادماه، سالانه ۱۶ درصد به خالص صورتحساب آب و برق مصارف خانگی (بدون احتساب آبونمان، مالیات بر ارزش افزوده و عوارض) مشترکین بالای الگوی مصرف افزوده می‌شود. به عبارت دیگر طبق این بند پرمصرف‌ها تا ۲۳ درصد افزایش تعرفه خواهند داشت.

این در حالی است که طبق بند پنجم این مصوبه خانوارهایی که مصرف آب یا برق ماهانه آن‌ها پایین‌تر از الگوی مصرف بوده و در بازه زمانی اول خرداد تا پایان شهریور، در مقایسه با دوره مشابه سال قبل، مصرف خود را کاهش می‌دهند، مشمول تخفیف به میزان مصرف کاهش‌یافته با نرخ اولین پله مصرف خواهند شد.

فایده سیاست‌های تشویقی برای خوش مصرف‌ها

در این راستا، هادی مدقق - مدیر کل دفتر مدیریت مصرف و خدمات مشترکین توانیر - در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به مصوبه دولت درباره بهای آب و برق اظهار کرد: موضوع حائز اهمیت در مصوبه امسال این است که برای مشترکینی که زیر و بالای الگوی مصرف هستند، تغییر میزان رشد قیمت را خواهیم داشت.

وی افزود: برای مشترکینی که میزان مصرف خود را نسبت به سال گذشته کاهش می‌دهند و زیر الگوی مصرف قرار می‌گیرند و مشترکینی که زیر الگوی مصرف بودند و باز هم مصرف خود را نسبت به آن کاهش می‌دهند، تخفیف‌ها و پاداش‌هایی در نظر گرفته شده است که مشترکین تشویق شوند و با توجه به الگوی مصرف، سعی کنند حتی اگر مشترک زیر الگوی مصرف هستند میزان مصرف خود را کاهش دهند.

بر اساس این گزارش، مصرف‌کنندگان آب و برق در ایران به سه دسته تقسیم می‌شوند؛ گروه نخست مشترکان خوش مصرف هستند که ۷۰ درصد مشترکان برق و ۷۵ درصد مشترکان آب در این گروه قرار گرفته‌اند و الگوی مصرف را رعایت می‌کنند. گروه دوم شامل مشترکانی می‌شود که کمتر از گروه نخست هستند و عنوان گروه صرفه‌جو را یدک می‌کشند و از الگوی صحیح مصرف کمتر آب و برق استفاده کنند.

گروه سوم نیز با وجود این‌که بخش کمی از مصرف کنندگان را شامل می‌شوند، ولی حجم مصرف بسیار بالایی را به خود اختصاص داده‌اند و از آن‌ها به عنوان بدمصرف یاد می‌شود و چندین برابر الگوی مصرف از آب و برق استفاده می‌کنند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 11
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
13:25 - 1398/03/02
پنجمین کشور ثروتمند جهانیم
هر روز هم باید کمتر مصرف کنیم تا ژن های خوک بیشتر بچاپند!
Iran, Islamic Republic of
13:25 - 1398/03/02
تابحال که همه تشویق هاکذب محض بوده وگرانی به تمام قبوض کم وپرمصرف تعلق گرفته،منتهااینهانوعی گرانی روان درمانی بوده وهستند....!
Iran, Islamic Republic of
13:27 - 1398/03/02
مدیران دانا== کمک یه مردم
پاسخ ها
ش
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
پول اب و برق بده و انگاه تنبیه گردی .حداقل اب و برق رایگان اعلام کنید .تنبیه حلال شود.!!»»
Iran, Islamic Republic of
13:28 - 1398/03/02
با اختلاسگران آب و برق و گاز برخورد فیزیکی کنید تنبیه به تنهایی کافی نیست! حداقل کمترین مجازات باید ده سال و یک رور حبس باشد!
و بیشترینش ابد و یک روز و اعدام
ازشون هم عکس و فیلم بگبرید توی شبکه های اجتماعی پخش کنید که این مرد خیلی آب می خوره!
این مرد به بچه اش خیلی آب میده
ههه
Iran, Islamic Republic of
13:30 - 1398/03/02
می خواهید برق را بفروشید ، اینقدر ادا در نیارید ، پرمصرف ، کم مصرف نکنید . خودتونم میدونید مصرف زیر ۳۰۰ کیلو در یک خانواده کاملا معمولی و زیر نرمال هم امکان پذیر نیست .
پس نتیجه می گیریم مثل همیشه پای دزدی از جیب ملت و بیت المال وسط است . بنابراین لعنت خدا بر شما و بر خاندان شما .
Iran, Islamic Republic of
13:33 - 1398/03/02
تشویقی در کار نیست فقط پول وده !
Iran, Islamic Republic of
14:54 - 1398/03/02
بی وجدان ها میخواید گران کنید بهانه درنیارید.ملت ایران این کشورامام زمان از زوز آفرینش بد بخت آفریده شده اند.دلم میخوادبروم دریه جای خلوت بلند داد بزنم خدایا حالا دیگه به دادمان برس وازدست این کثافتهای بی وجدان نجات بده.آمین یارب العالمین.بخدا پخش کنید.
(بازنشسته بی خانه مان)
Iran, Islamic Republic of
15:00 - 1398/03/02
همه از سر تا پا دروغ بود. فقط فکر غارت مردم هستید. تمام کنتورها را خود اداره اب خراب وصل میکند که جیب مردم را خالی کند. همه دزد کثیف هستید که به زودی شرتان را میکنند.
United Arab Emirates
15:12 - 1398/03/02
دولت و هئیت دولت به جای یک قل دو قل بازی کردن و اجرای طرح های تحمیلی در حق ملت کمی به تنبیه و تشویق مدیران انتصابی و سفارشی و تله پارتی خود باشد!!!
Iran, Islamic Republic of
15:15 - 1398/03/02
ما کم مصرف کنیم که به عراق صادر بشه.
حالا که نفت نیست باید برق و آب بفروشیم.
باریکلا.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج