ترکیب تصاویر در حین عکاسی (2)
۸۶۸۴
۱۱ مهر ۱۳۹۰ - ۲۱:۳۹
۳۵۳۵۵ 
آموزش عکاســــی به همراه مثال‌ها/ قسمت دوم
تابش دوگانه Double Exposure، یا چندگانه Multiple Exposure ، یک تکنیک عکاسی است که ۲ یا چند عکس مختلف را در یک تصویر واحد ترکیب می کند. این تکنیک سالیان سال است که مورد استفاده عکاسان قرار دارد، و به خصوص این اواخر بسیار معروف شده.تابش دوگانه Double Exposure، یا چندگانه Multiple Exposure ، یک تکنیک عکاسی است که ۲ یا چند عکس مختلف را در یک تصویر واحد ترکیب می کند. این تکنیک سالیان سال است که مورد استفاده عکاسان قرار دارد، و به خصوص این اواخر بسیار معروف شده، دلیل آن هم این واقعیت است که ویرایشگرهای گرافیکی مانند فتوشاپ می توانند کمک بزرگی به ایجاد اثراتی مشابه آن کرده و کار گرافیست یا عکاس را ساده تر نمایند.


با استفاده از تابش دوگانه، شما می توانید جلوه های خاصی مانند تصویر شبح، تصویر آینه ای، و یا جلوه ساده ای همچون قرار دادن ماه درخشان در آسمان  تاریک شب را در عکس ایجاد کنید. دلیل استفاده از این روش متفاوت است و بسته به نیازی است که عکاس یا گرافیست حس می کند، اما این جلوه و جلوه های مشابه قطعا برای یک منظور ایجاد شده است: زیبایی و منحصر به فرد بودن یک اثر هنری.

به نظرتان رسید که این مقاله یک مقاله صرفا تئوری است؟ خوب ، چطور است ۵۰ عکس  نمونه زیر را در ادامه بررسی کنید تا بهتر درک کنید که در معرض قرار گرفتن دو گانه واقعا قادر به چه کارهایی است. برخی از آنها حتی زیبا تر از تصویر اصلی خود از آب درآمده اند، و برخی از آنها حتی باور نکردنی است به طوری که ممکن است شما را به این فکر بیاندازد که فوت و فن خیلی حرفه ای برای دستکاری در تصویر بکار گرفته شده است! احتمالا شنیده اید که دو تا بهتر از یکی است، و حال چشمان شما شاهد این آموزش خواهند بود. این شما و این تصاویر بهره گرفته از این جلوه:

باجه هایی در آسمان-یک ترکیب دوست داشتنی از ابر ها و باجه های پرداخت پول یک فروشگاه که در نمای پرسپکتیو قرار دارند و به سمت محو شدن پیش می روند. (منبع عکس: Lomo – CAM)


موانع ابرها- عکاسی از یک باغ با استفاده از تکنیک ترکیب دوگانه، ایجاد جلوه زیبایی که نمی توان با روش معمول آن را به دست آورد. (منبع عکس : Céline R)


بین ابرها و زمین- روش ترکیب دوگانه برای هم پوشانی آسمان و دریا بکار گرفته شده، چه صحنه آسمانی زیبایی. (منبع عکس: Isvibilsky )


مبارزه براد با جف- نظر عکاس: "ما کار را در همین جا به پایان رساندیم چون می خواستیم کمی  نشسته و چیپس بخوریم، و برای این تصویر به نور احتیاج داشتم چرا که اگر از فلاش دوربین استفاده می کردم ایجاد سایه ها خیلی مشکل تر می شد.” (منبع عکس: foryoutoknowtice)


سازندگی- ترکیب بسیار خوبی که زیبایی بیشتری به چشمان بیننده به ارمغان می آورد ، دو تا بهتر از یکیست! (منبع عکس:  VEM / VAS)مناطق استوایی شرق دور- دیدگاه عکاس: ” برای این عکس از لنز Vivitar  مدل Ultra Wide & Slim استفاده کرده تا لایه اولیه عکس را در منطقه سنت ایوز در شهر کرن وال بگیرم. وقتی فیلم عکاسی من به پایان رسید، در تاریکخانه من نوار  فیلم را از انتها به ابتدا  روی حلقه فیلم پیچیدم و دوباره از همان دوربین با همان لنز Vivitar  مدل Ultra Wide & Slim  اما این بار در لندن عکس گرفتم. راستش لازم نیست برای خلق یک اثر متفاوت سوژه های عکاسی به طور خاص با یکدیگر متناسب باشند.”(منبع عکس: Trapac)


نام های انگلیسی-ترکیب خوبی از عکس ها و رنگ ها ، عکسی پر زرق و برق! (منبع عکس:  theCarol)


کارخانه ای در آسمان- زاویه عالی عکاسی با ترکیب بی نقص، hodachrome  می داند که چگونه عکاسی ترکیبی دوگانه را انجام دهد. (منبع عکس: hodachrome)


احساس سرگیجه- یکی دیگر از نمونه هایی که به ما نشان می دهد چگونه ترکیب دوگانه می تواند بر احساس بیننده از عکس تاثیر گذار باشد، بسیار آرام و توهم زا. (منبع عکس: hodachrome)


گورستان فرنداله- دروازه گورستان یا دروازه جهنم؟ کاری واقعا جالب که با اعمال جلوه قرمز (redscale) حاصل شده. (منبع عکس: shoegazer)


تمرکز قوا- ” می خواستم یک عکس با الهام از جلوه فرانسیس بیکن خلق کنم. ویژگی های این جلوه عبارت است از تصویر عجیب ، رنگ های تیره ، حرکات فریبنده، کمی برای چشم ناراحت کننده ، و احتمالا ختم شدن به مرگ. خلق ایت تصویر برایم کمی ناراحت کننده بود چرا که از یک بدن فتوژنیک و یا هر چیزی شبیه آن استفاده نکردم. هر چند، صورت سوژه به اندازه کافی دچار  حالت پویایی و تحرک شده است. ” (منبع عکس: beast love)


Gueishan - احساس آرامش در بیننده را نیز می توان با عکاسی ترکیبی به دست آورد، تصویری ملایم. (منبع عکس: Blowing Puffer Fish)


دستان مخفی- این تصویر بدون استفاده از فتوشاپ خلق شده ، دن مونت فورد احتمالا نبوغ زیادی در عکاسی داشته که این گونه عکاسی ترکیبی دوگانه را به یک شاخه جدید از هنر عکاسی تبدیل کرده است. (منبع تصویر : •DΛN MOUNTFORD•)


دوستت دارم- اثر باشکوهی که واقعا ویترینی است برای کارهایی که عکاسی ترکیبی می تواند انجام دهد، من عاشق این عکسم! (منبع تصویر: Experiment of the nature)


در دوره ی او- توماس باربی نابغه ای است که می تواند ۲ عکس معمولی را به یک اثر هنری کاملا منحصر به فرد بدل کند. فقط می دانیم که مجسمه آزادی روی تنه درخت ساخته شده است! (منبع تصویر : Thomas Barbèy )


مرکز شهر آینه ای- "این عکس از پل عابر پیاده گرفته و سپس چرخانده شده. به عکس دقت کنید که چگونه آسمان در آن به نظر می رسد. مانند آن است که در آب منعکس شده ” ( منبع تصویر: Lomo – CAM)


ایده من در تونل- "نوردهی: ۵-، سرعت شاتر ، ۵ ثانیه. دیافراگم، F/14 ، فاصله فوکوس ۵۵ میلی متر و سپس کاهش تدریجی به ۱۸میلی متر با توقف های جزئی در میانه.” (منبع تصویر: Amritash シ)


سرود طبیعت- خاموش ، آرام و متفکرانه. در عین سادگی بسیار جذاب است. (منبع تصویر: Margherita_Castriota )


پیرمرد و متن- گورستان ایالتی تگزاس. قسمتی از متن یک سخنرانی توسط رئیس جمهور روزولت در آرامگاه و مجسمه قدیس  ( منبع تصویر: Lomo - CAM)


روزی روزگاری یک رویا- تکنیک ترکیب دوگانه یکی از بهترین روش ها برای ایجاد صحنه های رویایی است. (منبع تصویر : Fabienne Lin )


پاندورا-اثر کاملا خیره کننده با اثر شبح وار که به طرز توهم آوری زیباست (منبع تصویر : TommyOshima)


مسیر / / نردبان- بسیار سخت که باور کنیم این کار منحصر به فرد با استفاده از فتوشاپ خلق نشده (به جز تنظیم رنگ آن) . بیش از حد جالبو اعجاب آور است. (منبع تصویر : •DΛN MOUNTFORD•)


آرامش و پیانو- من این اثر را حماسه می نامم. واقعا تعجب آور است که چگونه می توان اثری اینچنینی را بدون ویرایش در فتوشاپ خلق کرد، به خصوص بخشی که خطوط سیاه وسفید بدن گورخر ها ، درست در امتداد دکمه های سیاه و سفید پیانو هست! (منبع تصویر : Thomas Barbèy )


ترکیب نیرو- نیروی بیشتر با ترکیب دوگانه! اثری هنری که به خوبی شکل گرفته. (منبع تصویر:  hodachrome)


نیروگاه برق آسمانی- یک ترکیب تصاویر کامل با رنگ های کامل و بی عیب و نقص، جای تعجب نیست اگر این اثر موفق به کسب هر جایزه عکاسی گردد. (منبع تصویر:  hodachrome)


انعکاس
پس از مشاهده بیش از هزاران عکس ایجاد شده با جلوه ترکیبی، فکر می کنم کلید خلق یک عکس ترکیبی دوگانه بسیار ساده– و بکر است: هر آنچه شما فکر می کنید سرگرم کننده و جالب تر است را امتحان کنید! من معتقدم که واقعا چیزی به نام اشتباه وجود ندارد وقتی که  نوبت به عکاسی ترکیبی می رسد، بنابراین از آن لذت ببرید!

حالا نوبت شماست! اجازه دهید نظر شما را نیز بدانیم به خصوص اگر تاکنون هر گونه عکس ترکیبی با دوربین خود انداخته اید یا نکته خاصی در این زمینه دارید، ما عاشق نظرات و بازخوردهای خوانندگان هستیم و همیشه از آن استقبال می کنیم!

منبع : گویا آی تیانتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:1
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
17:44 - 1391/04/09
عکس های جالب و قشنگی بودن
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
13:42 - 1391/10/29
فوق العاده زیبا بود.چیزی در مورد این تکنیک نمیدونستم .با تشکر
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج