سالی ۶۰هزار ایرانی به خاطر سیگار می‌میرند
۸۶۹۵۸۴
۱۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۶
۶۳۱۳
دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران در آستانه هفته ملی بدون دخانیات گفت: با برآورد ۶۰ میلیارد نخ مصرف سالیانه سیگار در کشور، ۶۰ هزار مورد مرگ ناشی از استعمال سیگار را داریم.

خبرگزاری ایسنا: دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران در آستانه هفته ملی بدون دخانیات گفت: با برآورد ۶۰ میلیارد نخ مصرف سالیانه سیگار در کشور، ۶۰ هزار مورد مرگ ناشی از استعمال سیگار را داریم.

محمدرضا مسجدی  با اشاره به شعار روز جهانی بدون دخانیات مبنی بر «اجازه نده دخانیات نفست را بگیرد» تاکید کرد: اگر مردم حداقل روزی ۲۰ میلیارد تومان صرف خرید سیگار کنند که البته این رقم در رابطه با قلیان بیشتر است، باید توجه داشت که حداقل ۶۰ هزار میلیارد تومان هزینه درمان بیماری‌های ناشی از استعمال آنها می‌شود که با احتساب هزینه‌های جاری، این هزینه‌ها به ۱۰۰ هزار میلیارد در سال نیز می‌رسد.

افزایش مصرف قلیان و خطر سرطان ریه در سال‌های آتی

وی هشدار داد: با توجه به میزان استعمال دخانیات به ویژه قلیان در جوانان و به خصوص زنان، خطر افزایش سرطان ریه در سال‌های آینده در کشور بسیار جدی است. ضمن توجه به برنامه‌های پیشگیری به ویژه کنترل استعمال دخانیات در کشور، آگاهی بخشی عموم مردم و توجه جدی جامعه پزشکی به تشخیص به موقع این بیماری بسیار حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی، سرطان ریه از مجموع سرطان‌های سینه، دهانه رحم، دستگاه گوارش و مجاری ادراری بیشتر قربانی می‌گیرد. در سال ۲۰۱۲، یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر به این نوع سرطان مبتلا شدند. همچنین سرطان ریه در مردان شایع‌تر است و در زنان در دومین یا سومین رتبه قرار می‌گیرد.

مسجدی با تاکید بر این مسئله که استعمال سیگار و بخصوص قلیان یکی از فاکتورهای اصلی ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر است، افزود: وقتی فردی در سن ۴۰ سالگی به دلیل مصرف دخانیات فوت کرده و یا به انواع بیماری‌های پرهزینه مرتبط مبتلا می‌شود، علاوه بر صرف هزینه درمان و ناراحتی برای خانواده، کشور نیز یک سرمایه انسانی را از دست می‌دهد.

وی با اشاره به عدم تصویب افزایش ۱۰۰ تومانی قیمت هر پاکت سیگار بر اساس لایحه بودجه ۹۸ ادامه داد: این افزایش می‌توانست ۳۰۰ میلیارد تومان درآمد برای کشور به ارمغان آورده و از اعتیاد، افزایش بار بیماری و مرگ ناشی از مصرف دخانیات جلوگیری کند.

وی در ادامه با اشاره به فعالیت‌های بیش از سه دهه جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران در بخش مبارزه و کنترل استعمال انواع مواد دخانی در بخش‌های مختلف آموزشی، آگاهی، اطلاع رسانی و غیره گفت: این سازمان مردم نهاد بیش از سه دهه است که در زمینه مبارزه با استعمال دخانیات همیشه پیشگام بوده و جزو تشکل جهانی انجمن‌های بین‌المللی مبارزه با دخانیات نیز است. از جمله فعالیت‌های این سازمان چاپ ماهنامه کارت قرمز «اولین ماهنامه تخصصی حوزه کنترل دخانیات در کشور» است که به صورت سراسری در بین دانشگاه‌ها، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، خوابگاه‌های دانشجویی و سایر ارگان‌ها، سازمان‌ها و مراکز مرتبط با بحث کنترل دخانیات توزیع می‌شود.

مسجدی افز ود: از دیگر فعالیت‌های این مرکز، راه‌اندازی کلینیک ترک سیگار است. افراد با مراجعه به این کلینیک که در ساختمان جمعیت مبارزه با دخانیات مستقر است، می‌توانند جهت ترک استعمال انواع محصولات دخانی با دریافت مشاره رایگان مراجعه کنند.

انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:48 - 1398/03/10
ملت نادان======== مدیران نادان
Iran, Islamic Republic of
10:06 - 1398/03/10
خیلی هم عالیست خدا کندسالی ۶ملیون فوتی شود تا مردم ایران از دست حاکمیت افساد طلبان و اصولپرانها راحت شوند
Iran, Islamic Republic of
10:11 - 1398/03/10
برای چه جلو تولید نمی گیرید جلو فروش نمی گیرید از بچه های ۱۲سال به بعد آلوده شدند واقعا بده جلو فروش و تولید بگیرید
Iran, Islamic Republic of
10:26 - 1398/03/10
به درک که می میرند مواد مخدر هم هست قلیان هم بش اضافه شده وموادهای دیگر
Iran, Islamic Republic of
16:07 - 1398/03/10
خوب سالی ۳۰۰هزار نفر بر اثر عرضه خودروهای ناایمن و نبود جاده های مناسب می می میرند و سالی ۵۰۰هزار نفر از سو مدیریت مدیران و بازار آشفته اقتصادی و فشارهای اقتصادی تحمیلی بر دوششان میمیرند و سالی nنفر در زندان و اعتراض ها و سوانح هوایی و زمینی و ریلی می میرند پس سیگار با این وجود نقشی در میزان مرگ و میر حتی نسبت به اشتباهات پزشکی هم در کشور ندارد
Iran, Islamic Republic of
16:42 - 1398/03/10
بگذار بمیرند!؟
خودشان انتخاب می کنند!؟
اون سرطانی بد بخت چی بگه!؟
Iran, Islamic Republic of
06:53 - 1398/03/11
حیف با اسم سیگار نیست! عزیز دل برادر"اینا سیگار نیس که بگو کاغذ بگو چسب بگو گل شبدر بگو کارتن بگو پهن...
Iran, Islamic Republic of
09:03 - 1398/03/11
به جهنم که می میرند ...عقل داشته باشن پولشونو به دود ندن ..
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج