پلوسی: ترامپ دلش می‌خواهد استیضاحش کنیم
۸۶۹۷۷۷
۱۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۹
۱۵۳۴۲
رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در مصاحبه‌ای روز پنجشنبه گفته که نمایندگان دموکرات نمی‌خواهند فعلاً «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا را استیضاح کنند، اما او ظاهراً خودش می‌خواهد که استیضاح شود.

خبرگزاری فارس: «نانسی پلوسی»، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در مصاحبه‌ای روز پنجشنبه گفته که نمایندگان دموکرات نمی‌خواهند فعلاً «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا را استیضاح کنند، اما او ظاهراً خودش می‌خواهد که استیضاح شود.

پلوسی در مصاحبه با «ای‌بی‌سی‌نیوز» گفت که علی‌رغم فشارها از سوی اعضای حزب دموکرات قصدی برای استیضاح ترامپ در آینده نزدیک وجود ندارد.

پلوسی: ترامپ دلش می‌خواهد استیضاحش کنیم

وی در این مصاحبه تصریح کرد ترامپ به دنبال آن است که دموکرات‌ها او را استیضاح کنند چون این وقتی که او از قدرت کنار برود به درد او خواهد خورد.

وی گفت: «فکر می‌کنم رئیس‌جمهور می‌خواهد که ما استیضاحش کنیم. او می‌داند که استیضاح شدن خوب نیست، اما وجه مثبت ماجرا برای او این است که معتقد است که سنا او را تبرئه می‌کند.»

پلوسی در توضیح اضافه کرد: «یک مکتب فکری هست که می‌گوید اگر سنا شما را تبرئه کند دیگر دلیلی وجود ندارد که وقتی رئیس‌جمهور نیستید از شما در بخش خصوصی شکایت شود.»

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در ادامه تأکید کرد به همین دلیل نمایندگان دموکرات در تلاشند پرونده علیه ترامپ را فقط در صورتی پیش ببرند که شواهد محکمه‌پسند در دست داشته باشند.

بعد از خودداری «دونالد مک‌گن»، مشاور سابق حقوقی کاخ سفید از ادای شهادت در کنگره بحث استیضاح «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا بار دیگر داغ شده است.

برخی از قانونگذاران حزب دموکرات می‌گویند مانع‌تراشی‌های دونالد ترامپ در اجرای وظایف کنگره راه دیگری جز استیضاح را پیش روی آنها باقی نگذاشته است.

تب استیضاح این بار آنقدر بالا گرفته که برای اولین بار یک نماینده جمهوری‌خواه هم گفته از استیضاح ترامپ حمایت می‌کند.

کلید زدن استیضاح، البته به سادگی گفتن آن نیست و روندی پیچیده و پر پیچ و خم دارد. رئیس‌جمهور را به دلیل ارتکاب هر جرم معمولی هم نمی‌توان استیضاح کرد و طبق بند ۴ ماده ۲ قانون اساسی آمریکا این کار فقط در صورتی مجاز است که او طبق ادله متفن مرتکب جرائم سنگینی مانند «خیانت، ارتشا و سایر تخلفات و جرائم مربوط به افراد عالی‌رتبه» شده باشد.

فرایند کار، از مجلس نمایندگان آغاز می‌شود و در صورتی که اکثریت قانونگذاران در این مجلس (نصف به علاوه یک) موافق استیضاح باشند، روند کار به جریان خواهد افتاد.

در ادامه، مجلس نمایندگان در صورت موافقت با استیضاح از مجلس سنا می‌خواهد دادگاه تشکیل دهد و متهم را محاکمه کند. محکومیت قطعی رئیس‌جمهور که عزل او را در پی خواهد داشت مستلزم آن است که دو سوم سناتورها به این موضوع رأی مثبت دهند و موافق آن باشند.

اما نمایندگان دموکرات، دلایل کافی برای تردید در کلید زدن استیضاح ترامپ دارند؛ آنها می‌دانند که در مجلس سنا که اکثریت کرسی‌های آن در اختیار جمهوری‌خواهان است از آرای کافی برای عزل ترامپ برخوردار نیستند و تبرئه او در این مجلس، آن هم در آستانه آغاز تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا می‌تواند خطایی فاحش باشد که ممکن است پیروزی او در این انتخابات را ضمانت کند.

از طرف دیگر نماینده‌های دموکرات می‌دانند که افکار عمومی تا حد زیادی آنها را بابت استیضاح ترامپ همراهی نمی‌کند. در ماه مارس تنها ۳۶ درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی سی‌ان‌ان از استیضاح ترامپ حمایت کردند، این رقم اخیراً در نظرسنجی رویترز به ۴۵ درصد رسیده است. بنابراین، نانسی پلوسی می‌داند که مسئله استیضاح هنوز به شدت تفرقه‌انگیز است و او تا زمانی که مطمئن نشود که اکثریت آمریکایی‌ها با آن موافقند چنین کاری انجام نخواهد داد.

با آنکه رضایت از عملکرد ترامپ در نظرسنجی‌ها بسیار پایین و در حد ۴۲ درصد است پلوسی و دموکرات‌ها می‌خواهند تنها زمانی به سمت استیضاح بروند که مطمئن باشند نمایندگان جمهوری‌خواه هم با آنها همراه خواهند شد.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
22:43 - 1398/03/10
خداکنه بازم بفهمن دیگه هی تیتر استیضاح در رسانه ها پرنشه...ساده اندیشی همه جا هست !!!چراکه ساده اندیش هم هست
Iran, Islamic Republic of
23:27 - 1398/03/10
سنا دست جمهوری خواه ها هست پس زور اضافی نزن......
Iran, Islamic Republic of
18:37 - 1398/03/11
یاد حرف امروز زنگنه که گفته استیضاع یک فرصته افتادم
چه باهم هم ترامپ دوس داره هم...
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج