۱۲۷مرگ ناشی از غرق شدگی در دریای خزر
۸۷۲۹۶۹
۲۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۵
۳۱۵۹
معاون فنی و رئیس اداره پیشگیری از حوادث دفتر مدیریت بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت از 127 مرگ ناشی از غرق شدگی در دریای خزر طی سال گذشته خبر داد.

خبرگزاری فارس: علیرضا مغیثی معاون دفتر مدیریت بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت گفت: غرق شدگی یکی از مشکلات جدی سلامت و بهداشت عمومی به ویژه در استان های ساحلی کشور و در فصل تابستان است. خطر غرق شدگی فقط در ساحل های شلوغ نیست و می تواند در هر جایی که آب وجود دارد، افراد را تهدید کند.

وی افزود: با آغاز فصل گرما و تعطیلات، سواحل شمالی کشور با استقبال بسیاری از هموطنان و گردشگران به منظور شنا در دریا مواجه می‌شود.

شنا در دریای خزر انگیزه بسیاری از گردشگران در فصل تابستان است. از این رو برنامه پیشگیری از غرق شدگی در استان‌های شمالی کشور (گیلان، مازندران، گلستان) برای پیشگیری از درد و رنج ناشی از مرگ هموطنان در تعطیلات تابستان بسیار پر اهمیت است.

معاون دفتر مدیریت بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت بیان کرد: در سال گذشته تعداد کل موارد ثبت شده غرق شده در سه استان شمالی کشور ۴۵۵ نفربود که از این تعداد مردان ۷۵ درصد ( ۳۴۱ نفر) و زنان ۲۵ درصد (۱۱۴ نفر) موارد غرق شدگی را به خود اختصاص دادند.

وی ادامه داد: بالاترین تعداد مربوط به استان مازندران با تعداد ۳۶۹ نفر و پس از آن، استان گیلان با تعداد ۷۶ نفر و استان گلستان با تعداد ۱۰ نفر بوده است.

۸۸.۵ درصد این حوادث در دریا اتفاق افتاده (که از این تعداد ۱۱.۷۵ درصد در محدوده مجاز برای شنا کردن و ۸۸.۲۵ درصد در محدوده خارج از طرح مجاز برای شنا استفاده کرده اند)، و ۱۱.۵درصد در رودخانه‌ها و استخر (استخر، آب انبار، آب پشت سد، چاه، حوض ) دچار حادثه شده‌اند.

مغیثی بیان داشت: از کل موارد غرق‌شدگی ۲۸ درصد (۱۲۷ نفر) منجر به فوت شد و ۷۲ درصد (۳۲۸ نفر) با موفقیت احیا شدند. گروه سنی ۲۴-۲۰ سال با ۱۵.۴ درصد بیشترین تعداد موارد غرق شدگی را به خود اختصاص داده و پس از آن به ترتیب گروه سنی ۱۹- ۱۵ سال با ۱۳.۹۳ درصد و سپس گروه سنی ۲۹- ۲۵ سال با ۱۳.۴۹درصد قرار داشتند.

معاون فنی دفتر مدیریت بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت گفت: بیشترین موارد غرق شدگی با ۷۷.۸۸ درصد مربوط به افراد مهمان از شهرهای دیگر کشور و ۲۲.۱۲ درصد مربوط به افراد بومی سه استان فوق بوده است. بیشترین تعداد غرق شدگی به ترتیب مربوط به ماه های شهریور با ۳۷ نفر، سپس مرداد با ۳۱ نفر و تیر با ۲۷ نفر بوده است.

وی ادامه داد: در سال ۱۳۹۳ آمار غرق شدگی در سه استان شمالی ۳۰۷ مورد بوده و در سال‌های بعد افزایش داشته ولی آمار مرگ ناشی از غرق شدگی کم و بیش ثابت مانده است.

معاون دفتر مدیریت بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت افزود: گذشته از افزایش مسافرت ها به استان های سواحل جنوبی دریای خزر و لذت بردن از تابستان و شنا همراه خانواده و دوستان این امر حکایت از این دارد که در سال‌های اخیر تمرکز بیشتر بر روی امداد به مغروغین و نجات و احیای آنها بوده است و کمتر به پیشگیری از غرق شدگی توجه شده است.

مغیثی گفت: در سال جاری نیاز است به این وجه تمرکز بیشتری شود. برای دست یافتن به این هدف لازم است که موازین پیشگیری از غرق شدگی از سه استان شمالی کشور فراتر رفته به سایر استان‌ها برسد؛ چراکه اکثر قربانیان از ساکنین سایر استان‌های کشور هستند و مردم سه استان شمالی کمترین سهم را در غرق شدگی و مرگ ناشی از آن دارند. این امر شامل هشدارهای جدی و آموزش‌های لازم در مورد ایجاد تکنیک های خود مراقبتی می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: مسافرینی که از استان تهران به خطه شمال مسافرت می‌کنند در جایگاه اول، بعد از آن استان‌های خراسان در جایگاه دوم، و سپس استان البرز در جایگاه سوم قرار دارد. مسافرین از استان‌های خوزستان، همدان در جایگاه‌های بعدی قرار می‌گیرند.

معاون دفتر مدیریت بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: آموزش و اطلاع رسانی از طریق صدا و سیما و رسانه‌ها (در سطح کشور) به عموم مردم همزمان در مورد حفظ آرامش و خونسردی در زمان روبرو شدن با جریان فروبرنده یا امواج شکافنده که به طور اختصاصی در دریای خزر اتفاق میافتد (سبک کردن بدن بدون انجام فعالیت و خودداری از تقلا و دست و پا زدن)، تجهیز مناطق طرح سالم سازی دریا و جذاب کردن این اماکن به نحوی که مسافران رغبت بیشتری برای حضور در این اماکن داشته باشند و گنجاندن برنامه پیشگیری از غرق شدگی در برنامه آموزشی و پیشگیری از حوادث مدارس و دانش آموزان از جمله مواردی است که برای پیشگیری از غرق شدگی پیشنهاد می‌شود.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
18:09 - 1398/03/20
ملت دانا== بهترین امکانات ودر امنیت
Iran, Islamic Republic of
21:05 - 1398/03/20
بابا یه جای امنواسه مردم بزارین
Iran, Islamic Republic of
02:59 - 1398/03/21
نجات غریق ها اکثرا با نحوه نجات کسیکه در حال فرار شدن هست آشنا نیستند حتی با فن شنا در دریا هم آشنایی ندارند ،رودخانه،دریاچه ودریا هرکدام تخصص خودشو میخواد منباب نمونه در مورد نحوه استخدام و ساعت آموزش آنها تحقیق کنید،فقط مثل داورها بلدند سوت بزنند.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج