روحانی: با رفع تحریم‌ها شرایط متفاوت می‌شود
۸۷۳۹۵۱
۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۴۸
۱۰۲۸۰
رئیس جمهور با استقبال از توسعه و تعمیق روابط تهران – توکیو تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران خواهان توسعه همکاریها بویژه در حوزه اقتصادی بر مبنای منافع دو کشور است.

خبرآنلاین: حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی شامگاه چهارشنبه در نشست مشترک هیأت‌های عالی‌رتبه ایران و ژاپن، با استقبال از حضور نخست وزیر ژاپن و هیأت همراه در تهران گفت: جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط با ژاپن اهمیت زیادی قایل است و امیدواریم این سفر نقطه عطفی در روابط تهران – توکیو باشد.

رئیس جمهور با اشاره به همزمانی سفر نخست وزیر ژاپن به تهران با نودمین سالگرد برقراری روابط مشترک دو کشور و همچنین آغاز فعالیت امپراطور جدید ژاپن، اظهارداشت: ما علاقه مند به روابط عمیق، دوستانه و بلندمدت با ژاپن هستیم. روابط دو کشور از گذشته بسیار مستحکم بوده و در حوزه های سدسازی، محیط زیست و انرژی از جمله پتروشیمی، همکاری های مشترک ماندگاری داشته ایم.

روحانی با بیان اینکه علاقمندیم روابط اقتصادی دو کشور بر مبنای منافع متقابل تداوم و گسترش یابد، از اظهار تمایل نخست وزیر ژاپن برای سرمایه گذاری و مشارکت در طرحهای توسعه ای جنوب و بندر چابهار استقبال کرد و گفت: ایران از همکاری و سرمایه‌گذاری ژاپن در منطقه چابهار و همچنین منطقه عمومی مکران استقبال می‌کند و آماده جذب سرمایه گذاری ژاپن است.

وی همچنین تسریع در اجرای توافقات پیشین در حوزه انرژی و امور درمانی را ضروری خواند.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع برجام اشاره کرد و با بیان اینکه همه کشورها در قبال توافق برجام و قطعنامه 2231 سازمان ملل وظایف مشخصی برعهده دارند، ابراز امیدواری نمود که ژاپن نیز مسئولیت‌های خود را در این زمینه اجرایی کند.

دکتر روحانی تاکید کرد: تخریب و زیرپا گذاشتن معاهدات بین‌المللی قطعاً به نفع هیچ‌کس نخواهد بود.

رئیس جمهور با بیان اینکه در زمینه مسایل منطقه‌ای ما آماده رایزنی و همکاری کامل با ژاپن هستیم، گفت: در مورد بازسازی سوریه و همچنین پایان دادن به بحران یمن و کمک به مردم این کشور در زمینه های بهداشتی، درمانی و تأمین مواد غذایی و همچنین در زمینه مبارزه با تروریسم چه در منطقه و چه دیگر مناطق جهان آماده همکاری هستیم.

روحانی: با رفع تحریم‌ها شرایط متفاوت می‌شود

روحانی با بیان اینکه اگر اقدامات ایران در زمینه مبارزه با تروریسم نبود، گروه‌های تروریستی از جمله داعش کل منطقه را در بحران فرو برده بودند، گفت: مسأله امنیت منطقه برای جمهوری اسلامی ایران بسیار حائز اهمیت است و ما قصد تنش و جنگ با هیچ کشوری از جمله آمریکا را نداریم اما اگر مورد تجاوز قرار بگیریم پاسخ ما بسیار کوبنده و پشیمان کننده خواهد بود.

رئیس جمهور با بیان اینکه حساسیت ژاپن نسبت به تولید سلاح هسته‌ای‌ را درک می‌کنیم، گفت:‌ شما قربانی سلاح هسته‌ای آمریکا و ما هم قربانی سلاح شیمیایی صدام هستیم و بارها تأکید کرده‌ایم که ما به دنبال فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای بوده و دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم.

روحانی با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه کمک به پناهندگان و مهاجرین از جمله اتباع افغانی در ایران، گفت: امروز میلیونها مهاجر از جمله برادران و خواهران افغان‌ در ایران حضور دارند و صدها هزار نفر دانش‌آموز و دانشجو از اتباع افغانستان به طور رایگان در ایران مشغول تحصیل هستند. ما در پذیرایی از مهاجرین خارجی و مبارزه با مواد مخدر همواره پیشتاز بوده‌ایم اما امروز بخاطر تحریم‌های ناعادلانه و فشارهای اقتصادی دچار مشکل هستیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه سالانه حدود 8 میلیارد دلار برای مهاجرین خارجی و مبارزه با مواد مخدر در ایران هزینه می‌کنیم، گفت: ادامه این روند به دلیل اعمال تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی آمریکا ممکن است برای ما امکان‌پذیر نباشد.

روحانی ابراز امیدواری کرد همکاری‌های دوجانبه ایران و ژاپن در زمینه مهاجرین و مواد مخدر به گونه‌ای باشد که ایران بتواند به فعالیت‌های انسان‌دوستانه خود ادامه دهد.

رئیس جمهور با اشاره به اهمیت روابط پارلمانی دو کشور، گفت: توسعه روابط با ژاپن در همه زمینه ها برای ما با اهمیت است و علاقمند هستیم رفت و آمد مقام‌های دولتی و پارلمانی دو کشور افزایش یابد.

روحانی ابراز امیدواری کرد با سفر نخست‌وزیر ژاپن به تهران که بسیار حائز اهمیت است، شاهد تحرک بسیار خوب در روابط اقتصادی، فرهنگی و همینطور علمی و فناورانه بین دو کشور باشیم.

رئیس جمهور تأکید کرد: نگرانی‌هایی که در منطقه بوجود آمده مسئولیت اصلی آن برعهده آمریکاست و شروع این تنش با جنگ اقتصادی آمریکا علیه ملت ایران بوده است.

روحانی اظهار داشت: در واقع اگر همه ما به امنیت منطقه و کاهش تنش در منطقه و برقراری صلح و ثبات علاقمند هستیم باید از همان‌جایی آغاز کنیم که بی‌ثباتی ایجاد شده و آن اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه ایران است. در صورت پایان این تحریم‌ها شاهد روابط نوینی در منطقه خواهیم بود.

رئیس جمهور با استقبال از آمادگی ژاپن برای ادامه و توسعه روابط اقتصادی و بانکی با ایران و علاقه مندی برای ادامه خرید نفت در صورت آماده شدن شرایط، گفت: امیدوارم مذاکرات بین دو کشور برای سرمایه‌گذاری ژاپن در مناطق آزاد جنوبی بویژه چابهار هر چه سریعتر به نتیجه برسد.

روحانی با اشاره به موضوعات مطرح شده از سوی نخست‌وزیر ژاپن در رابطه با ایران و آمریکا، گفت: کلید مسأله در دست واشنگتن است و بی‌تردید هر زمانی که آمریکایی‌ها فراتر از حرف رفته و عملا تحریم‌های غیرقانونی علیه ایران را رفع کنند، شرایط متفاوت خواهد شد.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: با اقداماتی که دولت آمریکا نسبت به ایران انجام داده و با اعمال فشارهای اقتصادی ظالمانه، مردم ایران عصبانی هستند، امیدوارم آمریکایی‌ها متوجه باشند اگر جنگ با یک دولت یا یک ارتش امکان پیروزی داشته باشد، جنگ با یک ملت حتماً محکوم به شکست است.

روحانی همچنین با ابراز خوشحالی و رضایت از حمایت‌های ژاپن از برجام، تأکید کرد: علاقمند نیستیم که برجام از بین برود و اقدامات و تصمیماتی هم که گرفته شده بر مبنای بند 36 برجام بوده است و امیدواریم دولت آمریکا به جای تغییر لحن به دنبال تغییر عمل باشد.

رئیس جمهور در پایان تأکید کرد: بسیار خوشحالم که هدف شما صلح و آرامش و رفع تنش است و در هر دو سفری که به تهران داشته‌اید با هدف صلح و امنیت منطقه بوده است و امیدوارم در این هدف موفق باشید.

"آبه شینزو" نخست وزیر ژاپن نیز در این نشست با ابراز خوشحالی از سفر به تهران برای دومین بار، گفت: امسال نودمین سالگرد روابط دیپلماتیک دو کشور است و برای من افتخارآمیز است که در این تاریخ بعد از ۴۱ سال به عنوان نخست‌وزیر به ایران سفر می‌کنم.

نخست وزیر ژاپن با اشاره به سفرش به تهران در سال ۱۳۶۲ به عنوان مشاور پدر خود که وزیر خارجه وقت ژاپن بوده است، گفت: آن سفر هم با هدف برقراری صلح و ثبات در منطقه انجام شد.

وی با اشاره به اینکه ژاپن و ایران روابط دیرینه و دوستانه‌ای دارند، گفت: ژاپن به عنوان دوست ایران از هر گونه افزایش تنش‌ در منطقه، نگران است.

آبه شینزو با قدردانی از ایران بخاطر پایبندی به برجام و همچنین انجام تعهدات خود به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تأکید کرد: ژاپن برجام را بخاطر اینکه به برقراری صلح و ثبات در منطقه کمک می‌کند، همیشه تأیید کرده و از آن حمایت می‌کند.

وی ایران را کشور بزرگی در منطقه عنوان کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران نقش بزرگی برای تحقق صلح و ثبات در منطقه ایفا می‌کند و از اهمیت بالایی برخوردار است.

نخست وزیر ژاپن با اشاره به رفت و آمدهای متعدد مقامات دو کشور از جمله سفر دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به ژاپن در ماه فوریه و همچنین سفر دکتر ظریف وزیر امور خارجه به این کشور در ماه می ، تأکید کرد: قصد داریم برغم وجود شرایط سخت در منطقه روابط دیرینه ژاپن و ایران را به صورت عملی حفظ کرده و گسترش دهیم.

شینزو همکاری در زمینه‌های پزشکی، محیط زیست، مدیریت بحران ، دوره‌های آموزشی، درمانی و پزشکی، کمک به توسعه منطقه چابهار، همکاری در زمینه شیلات، همکاری در زمینه حمایت از پناهندگان و مهاجرین را از جمله محورهای مورد علاقه برای همکاری‌های دو کشور عنوان کرد. وی همچنین با اشاره به ارسال بیش از شش تن کمکهای انسانی برای سیلزدگان در ایران گفت: ژاپن اخیرا کمک مالی به میزان 2 میلیون و 500 هزار دلار نیز بدین منظور اختصاص می داده است.

نخست وزیر ژاپن با بیان اینکه حفظ برجام عنصر ضروری برای توسعه اعتماد در روابط دوجانبه و بین المللی است، تأکید کرد: ژاپن تلاش‌ها و همکاری‌های زیادی برای حفظ برجام انجام داده و خواهد داد.

آبه شینزو همچنین خاطر نشان کرد: مایلیم در زمینه‌های فرهنگی و ورزشی نیز دامنه روابط با ایران را گسترش دهیم و بسیار تمایل داریم که رفت و آمد مقامات دو کشور در سطوح مختلف افزایش یابد.

نخست وزیر ژاپن همچنین تأکید کرد: برای حفظ روابط اقتصادی با ایران از جمله واردات نفت با آمریکا مذاکرات جدی داشته‌ایم و به تلاش خود در این زمینه ادامه خواهیم داد و خیلی مایل هستیم در حوزه مبارزه با تروریسم و مبارزه با قاچاق مواد مخدر همکاری‌ها را به پیش ببریم.

وی با اشاره به تأثیر تحریم آمریکا بر روابط مالی و اقتصادی دو کشور، گفت: آرزو داریم روابط اقتصادی با ایران و خرید نفت را حفظ کرده و گسترش دهیم و برای فراهم شدن زمینه این همکاری‌ها به تلاش خود ادامه خواهیم داد.

نخست وزیر ژاپن تلاش برای کاهش تنش را مهم‌ترین هدف سفر خود به تهران عنوان کرد و گفت: قویاً امیدوارم که سفر من به ایران منجر به کاهش تنش‌ها و برقراری صلح و ثبات در منطقه شود.

برچسب ها:
انتشار یافته: 27
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
00:54 - 1398/03/23
اون برجامو ورداشتی جشنی گرفتی که همچی دیگه حله ,حالت این ژاپنیه هم اومده ایران و باز توهم ورت داشته , تو گفتی و آمریکاهم تحریمهارو ورداشت!!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۳
حسن موقع امضا ی برجام هم همین ها رو گفتی
بدون نام
-
۱۱:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۳
اگه جیب شماها پر بشه شاید وضع مردمم کمی بهتر بشه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
آبه میگه به برجام پایبند هست و از طرفی میگوید علاقمند هست اگر موانع برداشته شود به خرید نفت ایران ادامه دهد پس به برجام پایبند نیست بلکه عملا پایبند خروج غیر قانونی آمریکا و تحریمهای خلاف سازمان ملل آمریگاست حالا عده ای ساده لوح فکر میکنند اینها به فکر راحتی مردم ایرانند و برای کاهش تنشها تلاش میکنند کسی میتواند این کار را بکند که در گفتار و عمل خود جانب حق و قانون را بگیرد ونه اینکه حامل دستورات یکسویه و قلدرانه یک طرف ماجرا باشد
Iran, Islamic Republic of
01:20 - 1398/03/23
یه زمانی تو همه ورزشگاهها پرچم ژاپن آوردن، یه عده اعتراض کردن! بیا اینم نتیجش! دیدین ژاپن چه کمکی داره میکنه؟!
Iran, Islamic Republic of
01:27 - 1398/03/23
احسنت کاش این ریس جمهور آمریکا بود امیدوارم کشورمان بزودی زود به ارامش کامل برسه
France
01:30 - 1398/03/23
منافع رفع تحریم برای مردم نیست. فقط بدبختیهای وضع تحریمه که به مردم میرسه
Iran, Islamic Republic of
01:40 - 1398/03/23
قربونت بره نویخت!؟
هم بالای بومت را دیدیم !هم پائین بومت را!؟
Iran, Islamic Republic of
02:05 - 1398/03/23
تحریمی رفع نمیشه قیمتا هم همینجوری بالا میره ...
Iran, Islamic Republic of
02:25 - 1398/03/23
هرچی تو صحبتهای روحانی گشتم هیچ چیزی که به نفع مردم باشه پیدا نکردم ایشون فقط نگران سوریه و یمن و لبنان بودن ،از نظر ایشون ملت ایران هیچ مشکلی ندارن
Iran, Islamic Republic of
02:30 - 1398/03/23
لحن صحبت کردن آبه شبیه لحن صحبت کردن یک رئیس جمهور یک کشور مستقل نیست.
Iran, Islamic Republic of
02:30 - 1398/03/23
روحانی باز حرف
اگر تحریم ها نباشد خیلی خوب میشود این مطلب را کودکستانی ها هم میدانند
حال چگونه را توضیح دهید.
Iran, Islamic Republic of
02:30 - 1398/03/23
دشمن هیچوقت از دشمنی دست بر نمی دارد و ما نباید چشم امید به دشمن داشته باشیم که تحریم ها را بردارد. همینطور که چهل است تحریم هستیم فقط باید به مردم اعتماد کنیم و آنها را وارد اقتصاد کنیم همانطوربکه مردم در دفاع مقدس وارد شدند و پیروز شدند تنها راه شکوفایی اقتصاد مشارکت دادن مردم و مردمی کردن اقتصاد است.
Iran, Islamic Republic of
04:06 - 1398/03/23
بعدازاینهمه اتفاقات برجامی دیگه نبایداز رفع تحریمهاحرف زد به زور که نمیشه تحریمارو برطرف کنیم به تواناییهای داخلی نگاه کنیم تاآمریکاهست تحریمهاهیچوقت برطرف نمیشه پس باتقویت تواناییهای داخلی به جنگ تحریمهابریم
Iran, Islamic Republic of
05:30 - 1398/03/23
از کرامات شیخ ما اینست شیره را خورد و گفت شیرین ست
Iran, Islamic Republic of
05:41 - 1398/03/23
همه دنیا از این همه هزینه برای بمب اتم کردیم ودر ان سیمان ریختن باید خوشحال باشند ولی ما چرا روی سرمایه از دست رفته خوشحالیم و به ان افتخار میکنیم عجیبه اگر بد بود چرا هزینه کردیم دنیا از اینکه قفل به پای ما زدن باید خوشحال باشند ولی خودمون چرا همیشه دنبال تخریب بودیم تمام دنیا به ما میگن دنبال این کار نباید برین ولی ما نه حاضریم اگر اجازه بدن باز پول خرج کنیم تا دنیا سیمان بریزن واقعا نمی فهمیم
Iran, Islamic Republic of
06:27 - 1398/03/23
حتما هم آقای روحانی میخواد تحریم ها رو رفع کنه خخخخخ
رو که نیست سنگ پای قزویینه
Iran, Islamic Republic of
07:06 - 1398/03/23
به همین خیال باش تازمانی که برنامه موشکی هسته ای بی فایده کنارنذارید همین آش وکاسه است
Iran, Islamic Republic of
07:45 - 1398/03/23
تحریم که هیچ ، صادرات ۶ میلیونی نفت که هیچ ، ازادی سرمایه های بلوکه شده گه هیچ ،.......نمی تواند مشکل کشور رو حل کند ، چون.الان « مشکل»..... نعمت است و نه راه حل .
Iran, Islamic Republic of
08:12 - 1398/03/23
بعد از برجام که تحریم‌ها لغو شد چه نفعی به مردم رسید؟ فقط جیب حضرات و آقازاده‌هاشون پر شد
Iran, Islamic Republic of
08:41 - 1398/03/23
روحانی بجای اینکه بفکر بازسازی سوریه باشی اول مردم مملکت خودت رو سر و سامان بده ، از قدیم گفتن چراغی که به خانه رواست بر مسجد حرام است
Iran, Islamic Republic of
10:04 - 1398/03/23
تحریم خالی تنها مشکل مردم ایران نیست،دزدی و چپاول بیت المال اصلی ترین مشکل است که البته مخصوص این دولت و آن دولت نیست ایران از زمانهای بسیار دور از زمان قاجار به این ور این مشکل را داشته و متاسفانه در زمان جمهوری اسلامی خیلی بیشتر هم شده این مشکل از هر تحریمی برای ما مردم بدتر است!
Iran, Islamic Republic of
13:56 - 1398/03/23
حسن جون داداچ
واسه برجامم همینارو میگفتیا
بسه دیگه دورت بگردم
دهنو ببند این دو سالم بگذره هر جوری هست
Iran, Islamic Republic of
15:50 - 1398/03/23
با یدنده بودن ولجبازی حتی یک خانواده کم جمعیت هم آسایش وآرامش ندارند تا تا برسد یک کشور ،البته اگر محرومین رافراموش شوند همه کار میشود کرد .
Iran, Islamic Republic of
19:01 - 1398/03/23
تحریم کاری به ایرانی نمیکنه جنابعالی دوروبریاتا سبک وسنگین کن استیفا که میدندقبول کن همه چیزبخوبی حل میشه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج