طرح‌هایی که گوزن‌ها را به دردسر می‌اندازد!
۸۷۳۹۷۹
۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۲:۵۸
۸۷۸۷
رئیس اداره حفاظت محیط زیست ساری گفت: اجرای طرح جنگلداری دلیل تخریب زیستگاه گوزن‌ها است.

ایسنا: رضا قاسمی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست ساری با بیان اینکه سه گونه گوزن از نوع قرمز یا مرال در پناهگاه سمسکنده، گوزن زرد در دشت ناز و گوزن شوکا در حیات وحش و طبیعت به زندگی خود ادامه می‌دهند، اظهار کرد: طرح‌های جنگلداری مهم‌ترین دلایل از بین رفتن زیستگاه گوزن‌ها است و جاده سازی در طرح‌های جنگلداری باعث دسترسی آسان‌تر شکارچی‌ها به وسط جنگل و تخریب زیستگاه گوزن‌ها شد.

وی تصریح کرد: محیط زیست با انتخاب چند نقطه و نگهداری گوزن‌های درخطر انقراض و تکثیرشان سعی در اضافه کردن این گونه گوزن‌ها دارد و به نوعی با حفاظت از این خزانه ژنتیکی به حفظ محیط زیست کمکی کند که به سرنوشت حیواناتی چون شیر و ببر دچار نشوند.

طرح‌هایی که گوزن‌ها را به دردسر می‌اندازد!

رئیس اداره حفاظت محیط زیست ساری با اشاره اینکه گوزن‌ها در حالت طبیعی از جنگل‌های آستارا تا جنگل گلستان در این مسیرها زندگی می‌کنند، خاطر نشان کرد: خطر انقراض گوزن‌های مرال با توجه به تعداد کم و اهمیت شأن باعث شد تا این گونه را در پناهگاه نگهداری و تکثیر انجام شود.

وی گفت: گوزن‌های زرد که در پناهگاه دشت ناز نگه داری می‌شود به طور کامل در طبیعت از بین رفته و فقط به صورت دستی در این مراکز نگهداری و تکثیر انجام می‌شود.

قاسمی با اشاره به اینکه تعداد ۲۲ رأس گوزن مرال در پناهگاه سمسکنده وجود دارد، افزود: برای نخستین بار در سال‌های ۸۶ الی ۸۸ تعدادی از گوزن‌ها را از قرق در استان گلستان و تعدادی هم از قزوین به این مرکز انتقال داده شد و همچنین یک گوساله که به صورت طبیعی در حیات وحش مادر خود را از دست داده بود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست ساری ادامه داد: در طی این مدت نگهداری و تکثیر انجام شد که در حال حاضر ۱۹ رأس گوزن و ۳ گوساله تازه به دنیا آمده در این مرکز وجود دارد.

وی با بیان اینکه حیات وحش سمسکنده بیش از هزار هکتار است، یادآور شد: گوزن‌های قرمز در فضایی به وسعت ۴ الی ۶ هکتار به صورت فنس کشی نگهداری می‌شود که در زمان زایمان برای کنترل و نظارت و پایش بهتر و بیشتر به فضای محدودتری انتقال می‌دهیم.

قاسمی با اشاره به اینکه تغذیه گوزن‌های قرمز که شامل یونجه، جو و مکمل‌های غذایی است توسط دکتر دامپزشک تجویز می‌شود و به صورت دستی با کمک محیط‌بانان به گوزن‌ها می‌دهیم، بیان کرد: مشکلات فراوانی در تأمین اعتبار برای تغذیه این گروه‌ها وجود دارد که موافقت استانداری و یا سازمان محیط زیست برای اعتبار حیات وحش را می‌طلبد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست ساری خاطرنشان کرد: شکار بی رویه، ازدیاد تفنگ‌های غیر مجاز و همچنین طرح‌های جنگلداری از جمله دلایلی است که به انقراض گوزن‌ها کمک می‌کند.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج