تذکر جدی درباره نحوه پوشش اخبار قتل میترا استاد
۸۷۶۰۴۱
۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۳
۷۳۷۸ 
نماینده قوه مجریه در شورای نظارت بر صداوسیما به موارد قانونی و حرفه‌ای که توسط صداوسیما در پوشش اخبار مربوط به قتل میترا استاد همسر محمدعلی نجفی شهردار سابق تهران، رعایت نشده است، اشاره کرد.

خبرآنلاین: حسام‌الدین آشنا مشاور رییس جمهور و نماینده قوه مجریه در شورای نظارت بر سازمان صداوسیما در نامه‌ای خطاب به حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای رییس شورای نظارت، در خصوص پوشش خبری و بازنمایی رسانه‌ای قتل میترا استاد در بخش‌های خبری صداوسیما، موارد قانونی و حرفه‌ای نقض شده را به شرح زیر متذکر شد:

- آقای نجفی علی‌رغم اعتراف به قتل، هم‌چنان «متهم» به حساب می‌آیند و تا صدور حکم قطعی توسط دادگاه صالح، «مجرم» به حساب نمی‌آیند. بنابراین ایشان از تمامی حقوق یک متهم برخوردار هستند.

- برخلاف بند فوق، مصاحبه خبرنگار صداوسیما با متهم دارای اشکالاتی است. اولا پخش تصاویر ایشان بر خلاف قوانین است ثانیا مواجهه خبرنگار با موضوع قتل میترا استاد، مفروض بر قاتل بودن آقای نجفی است؛ چرا که علی‌رغم پیچیدگی ماجرا که هم‌چنان نامکشوف است، خبرنگار صداوسیما به ابعاد مختلف این قتل و سناریوهای احتمالی اشاره نمی‌کند و صرفا یک «روایت انحصاری» از این موضوع را ارائه می‌دهد.

- در تکمیل بند فوق، اشکال مهم گزارش صداوسیما «حقیقت‌نمایی» است. یعنی اطلاعات به نحوی یقینی و حتمی ارائه می‌شود در حالی که «حقیقت» باید از سوی «دادگاه صالح» صادر و اعلام شود.

- اشکال دیگر گزارش صداوسیما، غایب بودن یک طرف ماجرای قتل یعنی میترا استاد و خانواده‌اش است. در تمامی گزارش‌های صداوسیما، آقای نجفی «محور» است و طرف دیگر این قتل یعنی مقتول و خانواده‌اش به‌طور کل نادیده گرفته می‌شوند.

- تاکید بر جزییات هم‌چون شمردن تعداد گلوله‌های اسلحه توسط خبرنگار و روایت عادی نحوه قتل و شلیک کردن پنج گلوله، نوعی نرمال‌سازی و قبح‌زدایی از خشونت است

در انتهای مکاتبه نماینده رییس جمهور در شورای نظارت با رییس شورا، استانداردهای دوگانه صداوسیما مورد اعتراض قرار گرفته است که بدین شرح است: «در یک نگاه کلان‌تر هم، مواجهه سازمان صداوسیما با موضوع قتل همسر دوم آقای نجفی، متفاوت با مواجهه این سازمان با موضوعات مشابه، هم‌سطح و بالاتر است. در واقع استاندارد دوگانه صداوسیما در پوشش خبری موضوعات مختلف، شائبه رویکرد جناحی این سازمان را در خصوص موضوع قتل میترا استاد تقویت می‌کند.»

تذکر جدی درباره نحوه پوشش اخبار قتل میترا استاد در تلویزیون

انتشار یافته: 12
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
20:54 - 1398/03/28
سلام چه فرقی میکند چرالقمه رادوردهانتان میچرخانیدوبعدوارد دهان میکنید.گفت قرمه سبزی رابا ق مینویسند یابا"غ"؟گفتند باهرچه میخواهندبنویسند اصل کاری گوشت های درونش است.
Iran, Islamic Republic of
20:58 - 1398/03/28
تورابخدا ول کنید گند همه شماافسادطلبها بالا امده دیگه میخواین چیو اثبات کنید بنظرم تا روز قیامت ایشان متهم هم نمیدانید یکنفربقتل رسیده واون مردک نجفی اقرار به جنایت داره شما میخواین اورا تطهیرکنید که دولت کثیف روحانی مبرا بشود
Iran, Islamic Republic of
00:04 - 1398/03/29
جنابعالی هرچی به نفع هم حزبیاوهم گروهیات هست پوشش خبری بده وهی انشابنویس وبخون برای مردم امادریغ ازپوشش یکی از اینهمه خبرمهم دیگه
Iran, Islamic Republic of
00:13 - 1398/03/29
چیه ازدارودسته خودتان است بهتان فشار امد؟!
Iran, Islamic Republic of
00:42 - 1398/03/29
مردم یادشون رفت شما ول کن معامله نیستی
Iran, Islamic Republic of
01:09 - 1398/03/29
اگه بجای نجفیتون یه روحانی بود هم همینو میگفتی
Iran, Islamic Republic of
03:49 - 1398/03/29
احسنت عالی دراسلام جرم شخصی است
Iran, Islamic Republic of
03:51 - 1398/03/29
خیل دقت شودیکطرفه قضاوت کردن درشاان هیچکسی نیست انهم نظام الهی جمهوری اسلامی
Iran, Islamic Republic of
05:25 - 1398/03/29
مگه اولین بار است عمل کرد جناحی صداوسیما دراین طول تاریخ امان تشکیل تا باین تاریخ جناحی عمل کرده وخواهد کرد
Iran, Islamic Republic of
06:03 - 1398/03/29
ای خدا چی میشد آمریکا صدا وسیما رو هم تحریم میکرد تمام بودجه مملکت رو هم صدا سیما میزنه به جیب وهمش دروغ تحویل مردم میده.
Iran, Islamic Republic of
07:24 - 1398/03/29
صدا و سیما و برای خوشحالی دل یه عده که خرجش رو میدن این کار رو کرده یه جور خوش خدمتیه.
Iran, Islamic Republic of
12:02 - 1398/03/29
حسام الدین آشنا = حراف و وراج.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج