وضعیت فیلم‌های ایرانی در IMDb چگونه است؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
لایکو_1
سمپاشی امحا_1
اپیلاسیون نانا 1
کتاب لند_1
اپیلاسیون نانا 3
لایکو_3
سمپاشی امحا_3
کتاب لند_3
کتاب لند_4
سمپاشی امحا_4
اپیلاسیون نانا 4
لایکو_4
لایکو_2
سمپاشی امحا_2
کتاب لند_2
اپیلاسیون نانا 2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۸۷۸۷۰۹
۰۷ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۰
۳۵۳۵۱
فیلم‌های ایرانی شاید به‌دلیل اکران نه‌چندان وسیع، شاید به دلیل الزام تماشاگر برای تماشای فیلم‌ها با زیرنویس و شاید هم به هر دلیل دیگری امتیاز چندان بالایی در سایت آی‌ام‌دی‌بی ندارند.

روزنامه شهروند: همین یکی دو هفته پیش، در شرایطی‌که هنوز تب‌وتاب سریال «بازی تاج‌وتخت» تمام نشده و در هر منزلی و محفلی صحبت از این سریال و جذابیت‌هایش بود، رسانه‌ها نوشتند که مینی‌سریال «چرنوبیل» موفق شده عنوان بهترین سریال تاریخی را از سوی کاربران سایت سینمایی IMDB کسب کند و جانشین «بازی تاج‌وتخت» در صدر جدول بهترین سریال‌های سایت آی‌ام‌دی‌بی شود. به گفته خبرگزاری‌ها «چرنوبیل» امتیاز ۷.۹ از ۱۰ را در آرای حدود ۱۴۰‌هزار کاربر به‌دست آورده است.

رقابت سخت اصغر، ابراهیم و امیر در IMDb

چرنوبیل اولین و آخرین باری نبود که «بهترین‌های سایت آی‌ام‌دی‌بی» را در متن اخبار آورد. تاکنون رسانه‌ها بار‌ها و بار‌ها به امتیاز یا نمره و یا همان «ریت» فیلم‌ها و سریال‌ها در سایت آی‌ام‌دی‌بی اشاره کرده‌اند- و اساسا در روز و روزگاری که سیل تولیدات سینمایی و تلویزیونی در دسترس مردم وجود دارد و طبیعتا افراد وقت کافی برای تماشای تمام آثار منتشرشده را ندارند، این «رده‌بندی» یکی از معیار‌های بسیاری از سینمادوستان برای تماشای یک فیلم یا سریال (حداقل در مواردی که آن آثار و عوامل‌شان را نمی‌شناسند) است.

این «رده‌بندی» در ایران البته گاه دستمایه خبرسازی –وحتی- شوخی هم قرار گرفته است. فراموش نکرده‌ایم انتشار این خبر را که «گلزار هفتمین یا سیزدهمین بازیگر جذاب دنیا معرفی شد»؛ که اولش طرفداران گلزار خیلی بابت این خبر سروصدا کردند، اما بعدتر معلوم شد که این اتفاق در نظرسنجی سایت آی‌ام‌دی‌بی افتاده است- و طبق معمول هم ایرانیان حماسه آفریده و بازیگر وطنی را در این رده‌بندی به رتبه‌های بالا رسانده‌اند.

داستان چیست؟

سایت آی‌ام‌دی‌بی یا همان بانک اطلاعات اینترنتی فیلم‌ها یک بانک اطلاعاتی آنلاین است که شامل اطلاعات بازیگران، فیلم‌ها، بازی‌ها، سریال‌ها و... است و ماهانه بیش از ۱۰۰‌میلیون بازدیدکننده دارد. این سایت که جزو ۵۰ وبگاه پربازدید اینترنت شناخته می‌شود، یکی از ویژگی‌هایش «قابلیت امتیازدهی کاربران به فیلم» است و کاربر می‌تواند امتیازی بین ۱ تا ۱۰ به اثر مورد نظرش بدهد.

رقابت سخت اصغر، ابراهیم و امیر در IMDb

این به این دلیل که شمار کاربران هم مهم است و این نمرات ضرایب خاصی دارند، باعث ارزیابی نسبتا دقیقی از یک فیلم می‌شود و برای همین هم در رسانه‌ها بسیار مورد استناد قرار می‌گیرد و بنابراین برای سینماگران نیز ارزش و اهمیت فراوانی دارد. در حال حاضر در رده‌بندی فیلم‌ها «رستگاری در شاوشنک» با امتیاز ۹.۳ بالاترین امتیاز را بین تمام فیلم‌های سینمایی تاریخ دارد و در بین سریال‌ها نیز «چرنوبیل» با امتیاز ۷.۹ در صدر نشسته است.

بالانشین‌ها

در جدول رده‌بندی فیلم‌های سینمایی «رستگاری در شاوشنک»، «پدرخوانده»، «پدرخوانده ٢»، «شوالیه تاریکی»، «١٢ مرد خشمگین»، «فهرست شیندلر»، «ارباب حلقه‌ها» «پالپ فیکشن»، «خوب، بد، زشت» و «باشگاه مشت‌زنی» ١٠ فیلم اول جدول هستند که ریت فیلم صدرنشین ۹.۳ و فیلم دهم ۸.۸ است.

رقابت سخت اصغر، ابراهیم و امیر در IMDb

ایرانی بالانشین

فیلم‌های ایرانی شاید به‌دلیل اکران نه‌چندان وسیع، شاید به دلیل الزام تماشاگر برای تماشای فیلم‌ها با زیرنویس و شاید هم به هر دلیل دیگری امتیاز چندان بالایی در سایت آی‌ام‌دی‌بی ندارند. تا جایی که اگر فهرست ٢٥٠ فیلم برتر را از نگاه کاربران سایت آی‌ام‌دی‌بی مرور کنیم، می‌بینیم که تنها یک فیلم ایرانی در این جدول وجود دارد و آن هم فیلمی نیست مگر جدایی نادر از سیمین اصغر فرهادی -که با اسکاری که گرفته بیشتر یک فیلم بین‌المللی است تا ایرانی- که امتیاز ۸.۳ را گرفته و در رده ١١٢ قرار دارد.

رقابت سخت اصغر، ابراهیم و امیر در IMDb

دیگر فیلم‌های اصغر فرهادی نیز نسبت به دیگر فیلم‌های ایرانی جایگاه خوبی در این جدول دارند. در این بین ریت فیلم «درباره الی» از همه بالاتر است و توانسته از کاربران میانگین نمره ٨ را دریافت کند. فیلم‌های «فروشنده» و «گذشته» نیز ۷.۸ گرفته‌اند.

جایگاه کیارستمی

زنده‌یاد عباس کیارستمی پیش از اصغر فرهادی و اسکارهایش جهانی‌ترین سینماگر ایران بود. در سایت آی‌ام‌دی‌بی موفق‌ترین اثر کیارستمی «زیر درختان زیتون» است که امتیاز ۷.۸ را گرفته است. «طعم گیلاس» با امتیاز ۷.۷، «باد ما را خواهد برد» با نمره ۷.۶ و «کپی برابر اصل» با ریت «۷.۳» در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

رقابت سخت اصغر، ابراهیم و امیر در IMDb

جشنواره‌ای‌ها

در میان دیگر فیلمسازان موسوم به جشنواره‌ای، جعفر پناهی جایگاه خوبی در بین کاربران جهانی این سایت محبوب دارد. «بادکنک سفید» در این بین با امتیاز ۷.۸ موفق‌ترین اثر پناهی است و بعد از این فیلم کودکانه فیلم «آینه» با نمره ۷.۶ ایستاده است که این نیز داستانی کودکانه دارد. «دایره» ۷.۵، «آفساید» و «تاکسی» هر دو ۷.۳ و «سه‌رخ» هم ۷.۱ نمره گرفته‌اند.

رقابت سخت اصغر، ابراهیم و امیر در IMDb

امیر نادری دیگر سینماگر موفق ایران در فستیوال‌های بین‌المللی است. در میان آثار نادری «دونده» با ۷.۹ و «تنگسیر» با ۷.۸ امتیاز بالاتر از بقیه قرار دارند. «تنگنا» ٧ امتیاز گرفته و بقیه فیلم‌های نادری به‌خصوص فیلم‌های اخیرش امتیاز‌های پایینی گرفته‌اند. «وگاس» ۶.۹، «کوه» ۶.۲ و «منهتن از روی شماره» ۶.۱ نمره دارند.

رقابت سخت اصغر، ابراهیم و امیر در IMDb

در میان جوان‌تر‌ها هم «ماهی‌وگربه» شهرام مکری ۷.۴ گرفته، «ترانه تنهایی تهران» ساخته سامان سالور ۷.۳ گرفته، «دویدن در میان ابرها» ساخته امین فرج‌پور نمره ۷.۲ دارد و «برلین منفی هفت» رامتین لوافی‌پور هم امتیاز ۵.۶ گرفته است. اشکان انگشتر متبرک و هجوم، دو فیلم دیگر شهرام مکری هم به‌ترتیب ۷.۱ و ۶.۴ امتیاز گرفته‌اند.

رقابت سخت اصغر، ابراهیم و امیر در IMDb


قدیمی‌ها

اما ببینیم کارگردانانی مانند ابراهیم حاتمی‌کیا و دیگر حرفه‌ای‌های سینمای بدنه چه رتبه‌ای در مجامع بین‌المللی دارند.

موفق‌ترین فیلم ابراهیم حاتمی‌کیا در سایت آی‌ام‌دی‌بی «آژانس شیشه‌ای» است که امتیاز ٨ گرفته است. بقیه فیلم‌های حاتمی‌کیا، اما نمره‌های پایینی دارند: «به‌وقت شام» ۵.۶، «بادیگارد» و «چ» ۶.۲، «به‌نام پدر» ٦ و «به‌رنگ ارغوان» امتیاز ۶.۶ دارند.

رقابت سخت اصغر، ابراهیم و امیر در IMDb

در میان فیلم‌های مسعود کیمیایی هم «گوزن‌ها» با امتیاز ۸.۱ و «قیصر» با ۸.۷ موفق‌ترین‌ها هستند و دیگر فیلم‌های کیمیایی، اما موقعیت خوبی در این فهرست ندارند: «دندان مار» ۶.۳، «گروهبان» ۶.۲، «رد پای گرگ» ۵.۸، «حکم» ٥، «جرم» ۵.۲ و «سلطان» ۵.۳.

رقابت سخت اصغر، ابراهیم و امیر در IMDb

داریوش مهرجویی هم با امتیازات ۸.۲ برای «هامون»، ۸.۱ برای «گاو»، ۷.۲ برای «مهمان مامان» و ۶.۷ برای «سارا» وضع بدی ندارد. آخرین فیلم مهرجویی، «اشباح»، اما ۳.۲ گرفته است!

رقابت سخت اصغر، ابراهیم و امیر در IMDb

انتشار یافته: 19
در انتظار بررسی:5
Iran, Islamic Republic of
11:57 - 1398/04/07
حالا من نمیگم فیلم های ایرانی فوق العاده هستند اما تو سایتimdb کلی فیلم هندی بیخود هست البته بعضی از فیلم هاشون واقعا زیبا بودن ولی بعضیاشون تخیلی و خیلی آبکی بود من نمیدونم چطور این فیلم های مضخرف توی سایت imdbهست
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۸
باید 250 فیلم برتر آی ام دی بی رو نگاه کنی که کلا 7 تا فیلم هندی توش هست که همه شون بی نظیرن مثل دنگال و پی کی و دیریشیام و ...
یک فیلم ایرانی هم هست که جدایی نادر از سیمینه
Iran, Islamic Republic of
15:52 - 1398/04/07
من رفتم دیدم ابد و یک روز هم امتیاز 8.3 گرفته بین فیلم های ایرانی
Iran, Islamic Republic of
15:58 - 1398/04/07
کی میاد فیلم با حجاب نگاه کنه ؟

مگر چند نفر ،انسان معنا گرا تو سینما دوستان هست. که ظاهر و تیپ و قیافه براشون مهم نباشه
پاسخ ها
فربد
United States
۱۸:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۸
عجب ملاکی رو هم در نظر گرفتی ! حجاب ! انگار ملت میرن فیلم میبینن بخاطر بر و رو و موی بازیگر ، اگه ملاک دیدن همینه همون بهتر که دیگه کلا فیلم نبینه
ولی در کل نظر خیلی مسخره ای دادی خیلیییی کوته فکری بود
United States
17:19 - 1398/04/07
مقاله کامل نیست ، ایراد داره ، فیلم بچه های آسمان مجید مجیدی رتبه 64 imdb رو داره و امتیاز 8.3 گرفته و خیلی از سینمایی های مشهور دنیا این فیلم رو دیدن و کاملا قابل تحسین هست. اما توی مقاله بهش اشاره نشده.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۹
رتبه 64 فیلم زیره
64. WALL·E
Iran, Islamic Republic of
17:34 - 1398/04/07
فیلم رستگاری در شائوشنگ و فهرست شیندلر خوبند اما به نظرم خیلی عیارشون پایین تر از ارباب حلقه هاست. داستان، تصویر، موسیقی همه چیز عالی دیگه چی میخواستند که رتبه ش پایینتر از اون فیلمهای قبلی هست.
پاسخ ها
یلدا
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۹
ارباب حلقه ها خیلی فیلم آبکی و سطحی ای بود واقعا!!
فقط رنگ و لعاب و تبلیغات
یه فیلم چرتی بود مثل بازی تخت و تاج
ضمنا ارباب حلقه ها سریاله و اینهایی که فرمودین فیلم سینمایی
مقایسه درستی نبود
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۹
عیار شیندلر لیست از ارباب حلقه ها پایین تره ها؟
میتونی توی دو خط بنویسی فیلم خوب یعنی چی؟
jj
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۱
دقیقا یه چرتی مثل بازی تاج و تخت....
Iran, Islamic Republic of
23:14 - 1398/04/07
اينارو هم خود ايراني ها امتياز دادند
Iran, Islamic Republic of
19:45 - 1398/04/09
من ده تا فیلم سینمایی اول رو دیدم همشون رو....واقعا زیبا هستند اما من به هر کی فیلم (دوازده مرد خشمگین) که خیلی فیلم مفهومی ای بود رو معرفی کردم بدش اومد...ولی در کل بقیشون عامه پسندند
Iran, Islamic Republic of
10:07 - 1398/05/25
چرا در بین سریال ها نگفتین. تو سریال هایی که بالای هزارتا رای دارن شب های برره ۸.۳ گرفته. شهرزاد ۸.۲
Iran, Islamic Republic of
14:41 - 1399/01/26
متری شیش و نیم و ابد یک روز
و سرخپوستم باید بالا باشهلطفا بروزرسانی کنین
Iran, Islamic Republic of
01:25 - 1399/01/29
خیلی عجیبه که فیلم بچه های اسمان آقای مجیدی با اینکه امتیاز ۸.۴ و ورتبه ۱۲۴ این سایت و داره اصلا اسمی ازش برده نشده
Iran, Islamic Republic of
00:40 - 1399/02/03
آقا فیلم مادر اینجا کشکه آی ام دی بی ۸.۶ داده؟
Iran, Islamic Republic of
07:50 - 1399/07/19
فیلم هفت و نیم تا به امروز یکی از بالاترین رتبه ها رو کسب کرده :))
یعنی ۸ و ۷ دهم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
شیرآلات زمانی_1
بهمن پور_داخلی1
استخدام_1
شیرآلات زمانی_3
بهمن پور_داخلی3
استخدام_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
بهمن پور_داخلی4
استخدام_4
شیرآلات زمانی_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
بهمن پور_داخلی2
استخدام_2
شیرآلات زمانی_2
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
کیان برنا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
کیان برنا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
موسسه خیریه زهرا_فوتر
فنی آتل_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران باغ بهشت _فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
قالیشویی ادیب_فوتر
شفا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر