کدام کشورها از بسته شدن تنگه هرمز ضرر می‌کنند؟
۸۷۹۱۸۸
۰۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۶
۷۸۲۷ 
تنش در خاورمیانه در حال افزایش است تا جایی که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، این روزها به دنبال کسانی است که حاضر هستند برای حفاظت از این شاهراه نفتی هزینه کنند.

خبرآنلاین: تنش در خاورمیانه در حال افزایش است تا جایی که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، این روزها به دنبال کسانی است که حاضر هستند برای حفاظت از این شاهراه نفتی هزینه کنند.

 بلومبرگ در این گزارش قصد دارد از اهمیت تنگه هرمز برای کشورهایی که از طریق آن به خریدوفروش نفت مبادرت می‌کنند بپردازد.

بنابر این گزارش ترامپ این نکته را مطرح کرده است که خریداران آسیایی از طریق هرمز به‌مراتب بیش از ایالات‌متحده، به حمل‌ونقل نفت از طریق این تنگه تکیه می‌کنند. البته این نکته‌ای است که او بر مبنای آمار و اطلاعات به‌درستی تشخیص داده است.

تنها بخش کوچکی از نفت خام و میعانات، یک نوع نفت سبک استخراج‌شده از میدان‌های گاز است که از این منطقه به سمت بنادر آمریکا منتقل می‌کند. این در حالی است که طی سه ماه گذشته، حدود ۸۰۰ هزار بشکه در روز از تنگه هرمز عبور کرده است که ۶ درصد از مجموع محمولات عبوری از بنادر خلیج‌فارس در عربستان سعودی، عراق، کویت، امارات متحده عربی و قطر به‌حساب می‌آید.

کدام کشورها از بسته شدن تنگه هرمز بیشتر ضرر می‌کنند؟

اکثر صادرات نفتی کشور به شرق چین، هند، ژاپن، کره جنوبی و تعدادی از کشورهای آسیایی از طریق این تنگه سرازیر می‌شود. درمجموع خریداران آسیایی بیش از ۸۰ درصد از کل خام و عناصر معدنی را از طریق هرمز حمل می‌کنند. بنابراین آن‌ها یک هدف آسان برای ترامپ هستند که اعتقاد دارد کشورهایی که نیاز به این تنگه دارند باید هزینه بیشتری برای محافظت از حمل‌ونقل از طریق آبراه مهم ایرانی انجام دهند.

نگاهی به آمار حمل‌ونقل نفت خام از طریق تنگه هرمز نشان می‌دهد ژاپن با واردکردن روزانه ۵۸۰ هزار بشکه از این منطقه، بزرگ‌ترین واردکننده نفت از این پایانه‌ها است که حدود ۳۰ درصد از کل محموله‌های نفتی عبوری از این منطقه را از آن خودکرده است.

از سوی دیگر بیشترین زیان در صورت بسته شدن تنگه هرمز متوجه مشتریان آسیایی است. این در حالی است که ایالات‌متحده هنوز بخش اعظمی از نفت خام موردنیاز خود را از عربستان سعودی خریداری کرده و طبق آمار بلومبرگ طی سه ماه گذشته روزی ۵۰۰ هزار بشکه نفت از عربستان وارد کرده است.

کدام کشورها از بسته شدن تنگه هرمز بیشتر ضرر می‌کنند؟

بیشتر صادرات نفتی از مسیر تنگه هرمز به کشورهای آسیای شرق مانند چین، هند، ژاپن، کره جنوبی و برخی کشورهای دیگر در آسیا ارسال می‌شود. می‌توان گفت خریداران آسیایی تنگه هرمز بیش از ۸۰ درصد از کل نفت خام و عناصر معدنی موردنیاز این کشورها را به آن‌ها می‌رساند.

بزرگ‌ترین مشتریان نفت خام بنادر نفتی کویت و عراق، کشورهای چین و هند هستند که طبق آمار نفت‌کش‌ها، هرکدام به ترتیب در فاصله سه ماه مارس تا می، ۱/۲۴ میلیون بشکه در روز و ۱/۱۴ میلیون بشکه در روز، نفت صادر کرده‌اند.

تقریباً بیش از ۲۰ درصد از صادرات نفت و میعانات گازی امارات متحده از بندر نفتی فجیره، در خارج از تنگه هرمز مبادله می‌شود اما مابقی نفت کشورهای حاشیه خلیج‌فارس از تنگه هرمز عبور می‌کنند تا به اقیانوس هند برسند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 7
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
17:38 - 1398/04/06
خیلی جالبه آمریکا اومده محیط رو شلوغ میکنه هم از فروشنده های نفت باج میگیره و اسلحه هم میفروشه و هم به خریدارها نفت میگه سهمتون رو از حفاظت دریایی بدید. سه طرف سود.
United States
17:40 - 1398/04/06
دو ساعته تنگه رو باز میکنند. بشین سرجات، مثل بچه ادم! مردم خسته امد و کسی جنگ نمیخواهد
Iran, Islamic Republic of
17:40 - 1398/04/06
واپسگراها جیره خوار متوجه نمیشن با این کار قبل از امریکا چین و روسیه نابودمون میکنن چون اقتصادشون عقب میوفته از امریکا
Iran, Islamic Republic of
19:14 - 1398/04/06
نتيجه اين که، آمریکا با تنش علیه ایران، هدفش دوشیدن چین و کره و هند و کشورهای حاشیه خلیج فارس است، و بهتر بگم هیچ وقت جنگ نمیکنه با ایران، فقط میخواد به بهانه ایران تا میتونه از هر کشوری میدونه میتونه، باج بگیره تا اقتصاد و کشور و شکستشر و نجات بده، و ما هم تو این بازی ناخواسته داریم کمکش میکنیم
Iran, Islamic Republic of
20:09 - 1398/04/06
کسی جرات بستن تنگه هرمز را نخواهد داشت ،بستن تنگه هرمز یعنی شروع جنگ
Iran, Islamic Republic of
20:55 - 1398/04/06
بسته شدن تنگه ی هرمز یعنی اعلام جنگ به تمام دنیا
Iran, Islamic Republic of
00:52 - 1398/04/07
تنگه هرمز فقط برای دولتهای متخاصم بسته خواهد شد و با معافیت های صادره از ایران میتوانند عبور کنند با امنیت
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج