نماینده تهران: سرنوشت املاک نجومی چه شد؟!
۸۸۰۲۷۲
۱۰ تير ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۸
۶۹۱۵
روزنامه اعتماد با قاسم میرزایی نکو نماینده دماوند درباره املاک نجومی در دوره محمدباقر قالیباف شهردار سابق تهران مصاحبه ای انجام داده است.

روزنامه اعتماد با قاسم میرزایی نکو نماینده دماوند درباره املاک نجومی در دوره محمدباقر قالیباف شهردار سابق تهران مصاحبه ای انجام داده است.

نماینده تهران: چشم خود را روی املاک نجومی بستند

بخشی از مصاحبه را می خوانید:

موضوع املاک نجومی شهرداری که حجم تخلفات در آن حداقل یک‌صد برابر مجموع تخلفات در «حقوق‌های نجومی» است همچنان بلاتکلیف است؛ علت چیست؟

بحث پرونده حقوق‌های نامتعارف که مدت‌ها قبل تعیین ‌تکلیف شده بود و با متخلفان نیز برخوردی جدی صورت گرفته و حتی حقوق‌های مازاد به بیت‌المال بازگشت . امیدواریم با حضور آقای رییسی در رأس دستگاه قضا، رسیدگی به این پرونده‌ها به ‌دور از مباحث جناحی و چنانچه شایسته عدالت قضایی است در دستورکار قرار گیرد. همگی به‌ یاد داریم که همزمان با طرح موضوع تخلفات در پرداخت حقوق و مزایا به چند مدیر دولتی، پرونده تخلفاتی عظیم در شهرداری تهران در دوران آقای قالیباف مطرح شد و به عنوان بحث «املاک نجومی» مورد توجه رسانه‌ها نیز قرار گرفت. فراموش نکنیم که مجموع تخلفات در پرونده حقوق‌های نامتعارف کمتر از 20 میلیارد تومان بود و کمتر از 400 مدیر دولتی مرتکب تخلف شده بودند که با آنها نیز برخورد شد و حقوق‌های مازاد به خزانه بازگردانده شد و در مقابل در پرونده املاک نجومی مبلغی حدود 2 هزار میلیارد تومان یعنی چیزی حدود یک‌صد برابر مجموع تخلفات در پرونده حقوق‌ها تخمین زده می‌شد و نام آقای ع ش، از مدیران دوران شهرداری قبل که هم‌اکنون در زندان به ‌سر می‌برد. همچنین در این پرونده صحبت‌هایی درخصوص تخلفاتی دیگر علاوه بر آنچه می‌دانیم، صورت گرفته است. به هر حال پرونده مسائلی که در بحث واگذاری‌ زمین‌ها و املاک در شهرداری تهران مطرح شد همچنان مفتوح است و چنانکه باید و شاید به آن رسیدگی نمی‌شود.

به نظر شما علت عدم رسیدگی به پرونده املاک نجومی چیست؟

البته شخصا به رویکرد جدید در دستگاه قضا خوشبینم و امیدوارم که این مسائل مورد توجه باشد اما به هر حال یکی از علل عدم رسیدگی به این پرونده‌ها پس از چند سال همان بحث‌های جناحی و جوسازی‌های سیاسی است و به نظر می‌رسد، وقتی به بزنگاه‌های انتخاباتی نزدیک می‌شویم این رویه‌ها تشدید شده و امیدواریم نهادهایی که مسوول رسیدگی به این تخلفات هستند با یک برنامه‌ریزی صحیح و دقیق این پرونده‌ها را مورد بررسی قرار داده و مانع از این جوسازی‌ها، خبرپراکنی‌ها و سیاسی‌کاری‌ها شوند. کما اینکه در بحث حقوق‌های نامتعارف نیز به هر حال گزارشی کامل و مفصل و شفاف ارایه شده ، لازم است در مورد پرونده املاک نجومی نیز این رویه مدنظر مسوولان باشد.

بحث حقوق‌های نامتعارف در دولت از سوی نمایندگان اصولگرای مجلس به‌ جد مورد پیگیری قرار گرفت و به نتیجه نیز رسید. همزمان اصلاح‌طلبان مجلس نیز تلاش‌هایی برای تفحص از شهرداری انجام دادند اما بی‌نتیجه ماند. علت چه بود؟

بله. ما برای به جریان انداختن طرح تفحص از شهرداری تهران جدا تلاش کردیم و چندین مرتبه تذکر و اخطار دادیم. فکر می‌کنم یکی از اقداماتی بود که می‌شد در مورد بسیاری از این مباحث در شهرداری تهران شفاف‌سازی کرد تا حتی اگر تخلفی هم صورت نگرفته به مردم اطلاع دهیم که اوضاع از چه قرار بوده است. اما به هر حال ممانعت کردند، مخارج بسیاری صورت گرفت، اعضای کمیسیون مربوطه را دیدند، لابی‌های بسیاری انجام شد تا تفحص از شهرداری تهران به جریان نیفتد. حال آنکه این طرح 2 بار به صحن علنی آمده بود. به هر حال امیدواریم حال که این مهم در مجلس ناتمام ماند، کسانی که متولی امر هستند، مسائل را به صورت کارشناسی پیگیری کنند و گزارشی شفاف به مردم بدهند.

یکی از دلایلی که نمایندگان اصولگرا در مخالفت با تفحص از شهرداری مطرح می‌کردند، نزدیکی به انتخابات ریاست‌جمهوری و کاندیداتوری آقای قالیباف بود. حال آنکه خود آقای روحانی هم کاندیدای دیگر آن انتخابات بود و با وجود آنکه رییس‌جمهور مستقر بود، صحبت‌هایی در مورد ردصلاحیتش مطرح می‌شد. آیا این 2 پرونده یا 2 جناح برای نهادهای نظارتی تفاوتی دارند؟

نگاه عمومی این است که باید با فساد به‌دور از مسائل جناحی برخورد شود اما وقتی پای عمل می‌رسد، همیشه شاهد تفاوتی در رویکردها هستیم. البته بحثم این نیست که در مجموعه اصلاح‌طلبان هیچ‌کس خطاکار نبوده اما تجربه نشان داده، متخلفانی که خود را به جناح‌های سیاسی نزدیک می‌کنند عمدتا به ‌سمت جناح اصولگرا تمایل داشته‌اند و این خود مانع از رسیدگی به این تخلفات می‌شود.

اخیرا آقای قالیباف در فراخوانی از احتمال کاندیداتوری خود در مجلس خبر داده. آیا پرونده حقوق‌های نجومی تاثیری در این موضوع دارد؟

طبیعتا حضور در انتخابات و رقابت سیاسی امری مقدس است و حضور همه سیاسیون ازجمله آقای قالیباف موجب خوشحالی است. تنها بحث این است که نهادهای نظارتی باید با پرهیز از هر نوع جانبداری، فرق دوغ و دوشاب را کاملا روشن کنند. درباره آقای قالیباف و پرونده املاک نجومی نیز به هر حال ابهاماتی وجود دارد چراکه هم‌اکنون یکی از مدیرانشان در زندان است و حتی پیشنهادهایی برای تصدی برخی مناصب به خود آقای قالیباف مطرح بود که البته به جایی نرسید و لازم است این مسائل برای افکار عمومی روشن شود.

برچسب ها:
انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:20 - 1398/04/10
این حنا دیگه رنگی نداره برید دنبال یه چیز دیگه برای تخریب قبل از انتخابات
Iran, Islamic Republic of
08:52 - 1398/04/10
هر کی خورد و برد دیگه تمومه
هروقت تکلیف دکل های نفتی و هزاران میلیارد اختلاس معلوم شد این یکی هم معلوم میشه
Iran, Islamic Republic of
10:28 - 1398/04/10
اگر دولتمردان اصلاحطلب که با این گرانی و تورم شدید مردم را در فشار قرار داده اند تو فکر املاک نجومی اند ، چرا الآن موقع انتخابات برای تخریب رقبایشان این را مطرح می کند ، پس این چندین سال خواب بودند ؛؟؟!!!؟؟؟؟!!؟!؟؟؟!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!؟؟؟؟.؟.؟
Iran, Islamic Republic of
12:20 - 1398/04/10
می پرسی چه شد بنده خدا واقعا نمیدونی چه شد رفت آنجا که عرب نی انداخت
Iran, Islamic Republic of
12:26 - 1398/04/10
حالا که زورتان به شهردار قبلی نمی رسد حداقل شهامت داشته باشید اسامی افرادی که این املاک نجومی را تصرف و غصب کردند نام ببرید قطعا" این غاصبان افراد وابسته به نهادها و سازمانهایی هستند والا به افراد عادی که این املاک را واگذار نمی کنند
Iran, Islamic Republic of
14:02 - 1398/04/10
املاک نجومی که مربوط به خودشون و دارودسته شون هست و فرار نیست برخورد شود با مدرک و سند جعلی گرفتند و طلبکار هم هستند و ملت بدبخت هستند که در جایی از ایران برای دویست متر زمین سرگردانند
Iran, Islamic Republic of
18:11 - 1398/04/10
هیس حرف نزن وگرنه تایید نمیشیا از ما گفتن بود
Iran, Islamic Republic of
18:12 - 1398/04/10
اون داستان مال انحراف افکار عمومی همون موقع بود الان سوژه فرق کرده
Iran, Islamic Republic of
19:09 - 1398/04/10
‏‏‏‏سلام خدمت مسئولین عزیز از آن جایی که پدیده شوم بیکاری در اکثر خانواده‌ها مشکل آفرین شده است و اکثر جوانان تحصیل کرده اعم از دختر و پسر به دنبال کار میگردند اکثر مراکز خصوصی و نیمه خصوصی بخاطر پرداخت نکردن بیمه افراد شاغل را بکار گرفته اند بخصوص در بیمارستانهای بزرگ شیراز از مسئولین بزرگوار تقاضا دارم جلو این کارها گرفته شود چرا عده ای دو شغل دارند و دو حقوق و دو عیدی و دو حق عالیه مندی و دو حق فرزند اوووو و عده ای تحصیل کرده بیکار باشند فکر کنید این تحصیل کرده ها فرزند خودتان باشد تا بدانید ما پدر ومادرا چقدر زجر میکشیم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج