مطبوعات همچنان کاغذ ندارند
۸۸۴۶۷۸
۲۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۲
۴۲۳۹ 
مدیر مسوول روزنامه همشهری از ناهماهنگی برخی دستگاه‌ها برای اجرایی شدن عرضه کاغذ با ارز ۴۲۰۰ تومان به مطبوعات خبر می‌دهد. او همچنین تاکید می‌کند که مشکل تامین کاغذ اتفاقاً برای رسانه‌های دولتی دشوارتر از رسانه‌های خصوصی است.

خبرگزاری ایسنا: مهران کرمی ـ مدیرمسوول روزنامه همشهری ـ درباره‌ وضعیت این روزهای کاغذ و شرایط مطبوعات به می‌گوید: مشکلی که وجود دارد این است که هماهنگی بین نهادهای دولت برای اینکه تصمیمات و مصوباتی که در حوزه تخصیص ارز دولتی به کاغذ گرفته شده، عملی شود، به وجود نیامده است؛ بر این اساس در حال حاضر وزارت ارشاد و معاونت مطبوعاتی یک سیاست دارد، بانک مرکزی که اجراکننده تصمیمات است تاکنون ارزی تخصیص نداده است یا بسیار ناچیز بوده است.

وی ادامه داد: دستوراتی که آقای جهانگیری در حوزه ریاست جمهوری دادند، هیچ‌کدام عملی نشد؛ یعنی مساله‌ای که داریم این است که یکسری کاغذ در بازار موجود است یا واردکنندگان کاغذ در گذشته به شکل‌های مختلف آن را وارد کردند و مطبوعات هم با این کاغذها اداره می‌شود. در حقیقت چیزی وجود ندارد که روزنامه‌هایی مثل همشهری یا مؤسسه‌های کوچک و بزرگ بتوانند کاغذ مورد نیاز خود را تهیه کنند. اینگونه نیست که ما اگر روزنامه دولتی هستیم کاغذ یا ارز دولتی در اختیارمان است و اتفاقاً مسئله‌ این است که در سیاستی که توزیع کاغذ توسط معاونت مطبوعاتی انجام شود، حجم کاغذی که در اختیارشان است آنقدر نیست که مؤسسات بزرگی مثل همشهری را تأمین کند.

مدیرمسئول روزنامه همشهری سپس درباره وضعیت روزنامه‌ها با تیراژ پایین اظهار کرد: روزنامه‌های با تیراژ پایین می‌توانند مدیریت کنند و کاغذ در اختیارشان قرار بگیرد؛ بر فرض حجمی از کاغذ در اختیار وزارت ارشاد است. این کاغذ باید بین ۳۰۰ روزنامه یا دو، سه هزار مجله توزیع شود. خب این میزان برای برخی روزنامه‌ها ممکن است جوابگو باشد، اما برای موسسه‌ای مثل همشهری، ممکن است مصرف ۱۵ یا ۱۰ روزش باشد و قطعاً جوابگو نیست. بنابراین ما باید خودمان در بازار تلاش کنیم و کاغذ تهیه کنیم.

او سپس با اعتقاد بر اینکه مشکل کاغذ اتفاقاً برای رسانه‌های دولتی دشوارتر از رسانه‌های خصوصی است، در این زمینه توضیح داد: رسانه‌های خصوصی از دولت یارانه می‌گیرند و چون مصرف پایین‌تری دارند، وزارت ارشاد کم و بیش تأمین می‌کند؛ البته همه نیازهایشان برآورده نمی‌شود. بنابراین مشکل ما در عدالت توزیعی است که هر کسی که اسمش نشریه است در آن سبد توزیع قرار می‌گیرد و بر اساس آن تیراژی که اعلام می‌کند ممکن است در اختیارش قرار بگیرد. در صورتی که کشف حقیقت نمی‌شود که تیراژ واقعی یک نشریه و یک روزنامه چقدر است و متناسب با آن کاغذ در اختیارش قرار بگیرد.

مدیرمسوول همشهری سپس با تاکید بر اینکه کاغذ به اندازه نیاز در اختیارشان قرار نمی‌گیرد، مطرح کرد: متأسفانه چاره‌ای نداریم؛ کاغذ واقعاً در بازار کم است، چون وارد نمی‌شود. آماری که شنیده‌ام این بود که قرار بود ۹ میلیون یورو، ارز، در این سه ماه در اختیار مطبوعات قرار بگیرد و کاغذ برایشان وارد شود اما حدود ۲۴۰ هزار اختصاص پیدا کرده است. این ۲۴۰ هزار کجا و آن ۹ میلیون یورو کجا؛ البته شاید آمار من دقیق نباشد و توضیح من از این باب بود که بدانید فاصله چقدر زیاد است.

کرمی در نهایت درباره وضعیت کاغذ یادآور شد: متأسفانه اتفاقی که منجر به نتیجه‌ای شده باشد که مطبوعات از این وضعیت فعلی دربیایند رخ نداده است و واقعیت چشم‌اندازی هم برای این مساله نمی‌بینم اما پیشنهاد می‌دهم که به ما اجازه دهند خودمان در این قضیه ورود پیدا کنیم و کاغذ را وارد کنیم. الان وزارت ارشاد این مجوزها را به ما داده است که بتوانیم در مورد کاغذ خودمان مدیریت کنیم. وزارت ارشاد هم این را پذیرفته است اما تا زمانی که این در یک روند تصویب قرار بگیرد در وزارت سمت هم تأیید شود و بعد بانک مرکزی ارز برود و ارز تخصیص داده شود عملاً روندی است که بسیاری از آنها عملی نمی‌شود و هیچ روزنامه‌ای تا کنون نتوانسته است کاغذ وارد کند.

ایسنا در روزهای گذشته هم با انتشار گزارشی با عنوان «آه و ناله که خودمان بلدیم، کاری کنید!» به انعکاس نظرات تعدادی از مدیران مسوول روزنامه‌ها، دو ماه بعد از انتشار خبرهایی مبنی بر «اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به کاغذ نشر و مطبوعات» اقدام کرد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 8
در انتظار بررسی:0
France
10:48 - 1398/04/22
همون بهتر که این همه کاغذ برای چرندیات روزنامه ها حروم نشه.اینترنت هست خدا بده برکت
Iran, Islamic Republic of
10:55 - 1398/04/22
دیگه گرون کردند ارزون که نمی شه....بعد سالها نتونستم روز نامه مشترک شوم...‌همه چی داغونه...‌
Iran, Islamic Republic of
11:06 - 1398/04/22
خیلی از روزنامه ها خواننده ندارن یا خیلی از صفحاتشون رو به مطالب الکی و کاغذ پر کن اختصاص میدن ، بهتره که هم تیراژشون رو بیارن پایین هم تعداد صفحاتشون رو....
Iran, Islamic Republic of
11:13 - 1398/04/22
تو این عصر ارتباطات آخه دیگه کی روزنامه میخونه بخدا فقط دارن پول بیت المال از بین میبرند و درختان طبیعت
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
روزنامه ها که همش دروغ و تبلیغات میخوایم چکار حداقل بزارن برا کتابهای درسی بچه ها ودفترشون
Iran, Islamic Republic of
12:30 - 1398/04/22
اینا دلشون از کمبود کاغذ و روزنامه نمیسوزه.از این عصبانی هستن که نون مفتشون از کنار واردات کاغذ قطع شده.
Iran, Islamic Republic of
13:14 - 1398/04/22
چه بهتر چرندیات گم میگن .....
Germany
10:06 - 1398/04/23
واقعا ميشه در همه جا اين طرح اجرا كرد كه ،،،مگه مجبورند صاحبان جرايد هر روز اين همه كاغذ ديوانه وار بيرون بدهند،،،ميتوان با گزيده نمودن اخبار و ايجاد جذابيت بيشتر در كيفيت مطالب به صورت هر چند روز يكبار همه اخبار را جمع كنند و بعد روزنامه اي با كيفيت بالاي مطالب بيرون دهند،،و،يا با مطرح شدن يك خبر مهم روز و همه گير هر روز ولي با كيفيت بهتر خبر را پوشش دهند،،،،تا از اصراف هم جلوگيري شود و هم از كاغذ كه الان قيمّت ان چندين برابر و ناياب شده،،،
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج