افزایش ۴برابری قیمت میوه از باغ تا مغازه
۸۸۴۷۶۶
۲۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۶
۸۲۶۹
درحالی که هرکیلوگرم گیلاس درجه یک در محل تولید ۷ تا ۸ هزار تومان قیمت دارد که این محصول تا به تهران برسد تا ۲۵ هزار تومان نیز به فروش می‌رسد.

خبرگزاری تسنیم: درحالی که هرکیلوگرم گیلاس درجه یک در محل تولید ۷ تا ۸ هزار تومان قیمت دارد که این محصول تا به تهران برسد تا ۲۵ هزار تومان نیز به فروش می‌رسد.

درحالی که هر کیلوگرم گیلاس تک دانه به صورت عمده فروشی در میدان مرکزی تهران 10 تا 17 هزار تومان و خرده فروشی 15 تا 27 هزار تومان است که بر اساس گزارش میدانی خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم از لرستان این محصول در سر مزرعه حدود 6 هزار تومان به صورت جعبه ای به فروش می رسد.

بنابر این گزارش یکی از باغداران خبرم آبادی که میوه هایی مانند آلو و زرد آلو کنار جاده برای فروش گذاشته است، می گوید: هر کیلوگرم آلو، زردآلو . گیلاس درجه یک را سر مزرعه 5 تا 6 هزار تومان می فروشم و در صورتی که محصول خود را به میدان ببریم 4 هزار تومان تا 4 هزار و 200 تومان بیشتر نمیخرند.

وی افزود:در میدان نیز سر مال می زنند و می گویند که میوه هایت لک دارد یا تگرگ زده و غیره به همین منظور تا جایی که ممکن باشد سعی می کنیم که محصولات خود را کنار جاده و به مشتریان گذری به صورت جعبه ای بفروشیم.

بنابراین گزارش باغدار دیگری نیز در این ارتباط می گوید که هزینه های تولید مانند کود و سم 2 تا 3 برابر افزایش یافته و کرایه حمل و هزینه کارگری بیش از 2 برابر گران شده که این اتفاقات قیمت تمام شده میوه را بالا برده است اما این واسطه ها هستند که از افزایش قیمت سود می برند.

وی افزود: چرا زرد آلو قرمزی که 3 هزار تومان از من می خرند در تهران 10 تا 15 هزار تومان به فرش می رسد درحالی که زحمت تولید بر عهده من است و به هر دلیل محصول من از بین بروند آن موقع دلالان کجا هستند که بیایند در ضرر شریک شوند.

مشاهدات میدانی خبرنگار خبرگزاری تسنیم نیز نشان می دهند که هر کیلوگرم گیلاس و آلبالوی درجه یک، در شهرخرم آباد(در خرده فروشی) 7 تا 8 هزار تومان، گیلاس دو رنگ در شهر 4 تا 5 هزار تومان و آلو قرمز4 هزار تومان به فروش می رسد که تفاوت معناداری با قیمت این محصولات در شهری مانند تهران دارند.

برای تکمیل زنجیره تولید و کاهش یا حذف واسطه ها در بخش کشاورزی، می توان در میادین میوه و تره بار شهرداری ها از جمله شهرداری تهران، غرفه عرضه مستقیم محصولات کشاورزی(توسط اتحادیه ها و تعاونی های تولیدی) ایجاد کرد تا با حذف واسطه ها سود بیشتری نصیب تولید کننده شود و مصرف کنندگان نیز محصولات خود را با قیمت مناسب تری خریداری کنند.

بر اساس اعلام شفیع ملک زاده رئیس نظام صنفی کشاورزی کشور بر اساس قانون باید 25 درصد از غرفه‌های میادین میوه و تره‌بار در اختیار تولیدکنندگان بخش کشاورزی باشد اما تا به امروز حتی یک غرفه در اختیار آنها قرار نگرفته است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 8
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:01 - 1398/04/22
من کارم میوه است وقتی که یه سبد تک رج با وکیومش میشه 2 هزار تومن 2 کیلو بار بیشتر نمیگیره وقتی که همین الان تو دماوند کارگر برای گیلاس چینی رسیده به 100 هزار تومن وقتی کرایه خاور کیلویی 400 تومن شده وقتی بار فروش کمیسیون 10 درصد برمیداره وقتی کرایه غرفه های شهرداری توی بازار روز میشه ماهی 30 میلیون وقتی کرایه مغازه ای که پارسال 8میلیون بود امسال شده 18 میلیون شما انتظار داری چند بهت بفروشن در مغازه وقتی یه سری بی لیاقت و بیسواد بشن مسئول از این بهتر نمیشه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
همه اینها درست .همه داریم به هم ظلم میکنیم. ورحم ومروت کیمیا شده است.زمان جنگ همچین تورم وبی قانونی نداشتیم.مردم مهربان بودند هوای هم را داشتند.
بخشی
-
۱۵:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
دمت گرم ولی کو گوش شنوا یه ترامپ داری و هزار سودا
بدون نام
-
۱۶:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
دزد کم بود
Iran, Islamic Republic of
14:45 - 1398/04/22
فقط بخاطر اینکه نظارتی وجود ندارد و هرج و مرج هست هرکسی هرکاری دلش خواست توی این مملکت میکنه! بخدا هیچ کجای دنیا اينجوري نیست!!!
Iran, Islamic Republic of
18:51 - 1398/04/22
خود بازار ودولت نااگاهانه خواسته های دشمنان کشوررا باگران کردن ارزاق مردم را عملی می کنند خداوند انتقام خواهدگرفت
Iran, Islamic Republic of
22:30 - 1398/04/22
من خرم اباد زندگی میکنم بهترین گیلاس رو ۸هزا تومان میخریم نمیدونم همین گیلاس چرا تو تهران ۲۵ هزاره
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج