مراسم سالگرد شاملو در آرامش برگزار شد
۸۸۹۱۵۶
۰۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۰
۵۰۷۹
قريبِ دو دهه از غياب احمد شاملو، گذشت. دوم‌ مردادي كه رفت، نوزدهمين سالگرد درگذشت شاعري بود كه در ستایش عشق و آزادی می‌نوشت.

روزنامه شرق نوشت: قريبِ دو دهه از غياب احمد شاملو، گذشت. دوم‌ مردادي كه رفت، نوزدهمين سالگرد درگذشت شاعري بود كه در ستایش عشق و آزادی می‌نوشت.

شاعري كه نوشت «آن‌که می‌اندیشد / به‌ناچار دم فرو می‌بندد/ اما آن‌گاه که زمانه/ زخم‌خورده و معصوم/ به شهادت‌اش طلبد/ به هزار زبان سخن خواهد گفت...» و شعر و حضور اجتماعيِ شاملو به هزاران زبان در سخن است.

مراسم سالگرد شاملو در آرامش برگزار شد

عصر روز گذشته در مراسم يادبود احمد شاملو كه «بزرگ‌داشتن یاد همه‌ شاعران و نویسندگان مدافع آزادی بیان است»، اهل فرهنگ و دوستداران شعر و ادبيات به‌رسم هر سال بر سر مزار او در گورستان امامزاده طاهرِ كرج گرد آمدند. امسال نيز مراسم يادبود شاعر، با تدابير انتظامي برگزار شد و به هر حال، دوستان و دوستدارانِ شاملو بر سر مزارش در سكوت به ‌سوگ نشستند. ‌

گرچه احمد شاملو به شاعري‌ معروف است، روزنامه‌نگاري و تحقيق و نوشتن در فرم‌هاي ديگر هم‌چون نمايش‌نامه و فيلم‌نامه و قصه، جزو لاينفك كارنامه كاري او است كه به‌اندازه شعر او قدر نديد اما هر نوشته از شاملو بخشي از شخصيت و جهان فكري او را بازمي‌نماياند. حتی در گفت‌وگوهايش حرف‌هايي هست كه انگار پيشاپيش پاسخي درخور بوده باشد براي ترهاتِ خُرده‌گيراني كه بعدها از راه ‌رسيدند.

ازجمله آنها روايتي است كه شاملو در گفت‌وگوي خود از چندوچون درمان بيماري‌اش در بوستون آمريكا به‌تفصيل می‌گوید و به قرينه مي‌توان نظر شاملو درباره درمان و هزينه‌هاي هنگفت آن را دريافت كه شايعات درباره آن بسيار بود.

يك بار گفتند فرح پهلوي در سال 1350 هزينه درمان جراحی آرتروز حاد گردن او را در پاريس پرداخت كرده كه از طرف آيدا سركيسيان، همسر شاملو، تكذيب شد و بار بعد، سندي رو كردند كه شاملو سال 1352 از هويدا، نخست‌وزير وقت، تقاضاي پرداخت هزينه درمانش را داشته؛ حال آنكه جراحي گردن شاعر سال 1351 بوده است. از شبهات و گمانه‌زني‌ها در فقره آخر كه بگذريم، شاملو خود در گفت‌وگو با مسعود خيام در 19 آذرماه 1369، زمانی كه براي درمان در بيمارستاني در بوستون آمريكا بستري بود، از مرگي مي‌گويد كه بارها از زيستن به حقارت برتر است.

او زنده‌ماندن در هر وضعيتي را تاب نمي‌آورد و مي‌گويد: «اگر نخاع پاره مي‌شد مرا دچار نوعي زندگي صدفي مي‌كرد. چيزي كه اصلا اهلش نيستم. زيستن به ‌صورت يك جنازه دست دوم كه حتا قادر نباشد براي پايان‌دادن به فاجعه كپسول سيانوري بالا بيندازند. نه. چيز نفرت‌انگيزي است. اگر قرار است آدم وجودش به دو پول سياه نيرزد و تبديل به چيزي بشود كه هم تشريف دارد و هم گورش را گم كرده است، عدمش بهتر. در اين صورت مي‌بايست جلوي چنين وضعيتي بايستم» و شاملو به‌ گواه تاريخِ زيستنش در تمام زندگي خود ايستادگی کرد، حتی آن چهار سال آخر عمرش كه پاي راستش را قطع كردند و تنها بر پاي چپ خود ايستاد.

شاملو قصه‌نويس نبود اما در هر شعر و نظر و تحقيق و گفت‌وگويي از او قصه‌اي هست كه با زندگي‌اش بي‌نسبت نيست. او معتقد بود شعر برداشت‌هايي از زندگي نيست بلكه يكسره خود زندگي است. ازاين‌روست كه آثار شاملو نوعي اتوبيوگرافي شاعر است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 11
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:43 - 1398/05/03
دهانت را میبویند مبادا گفته باشی دوستت دارم
Iran, Islamic Republic of
09:45 - 1398/05/03
حرفای مهمی زد تو دانشگاه آلمان شعراش همه برای باز کردن ذهن هاست . فقط کاش به آغاسی نمیگفت اون شَله بعید بود این حرف
Iran, Islamic Republic of
09:48 - 1398/05/03
جالبه کسی گوش نکرد ببینه چی میگه این روزا متحجرین دگم با عکس و کتاباش عکس تبلیغاتی میگیرن
Iran, Islamic Republic of
10:06 - 1398/05/03
درود فراوان به روان پاک و تابناک بامداد
Iran, Islamic Republic of
10:18 - 1398/05/03
به امید روزی که تمام مراسمات با ارامش و بدون جلو گیری برگزارشود !
Iran, Islamic Republic of
12:26 - 1398/05/03
با نهایت احترام برای شاملو ولی اهل فن میدونن که جناب شاملو علاوه بر گرایشات چپ سیاسی که داشت در عرصه ی شعر هم کم سواد بود و مقابل دیگران چیز خیلی خاصی برای عرضه نداشت
پاسخ ها
من
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۳
کاش می اومد نزد تو یاد میگرفت
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۳
تو از شعر چی میدونی که راجع به شعر شاملو نظر میدی
Iran, Islamic Republic of
16:00 - 1398/05/03
شاعری بددهان و بی اعتقاد.
Iran, Islamic Republic of
23:41 - 1398/05/03
زمین را باران برکتها شدن، مرگ پروانه از این دست است، ورنه خاک از تو باتلاقی خواهد شد،چون بگونه جویباران حقیر مرده باشی.روحت شاد.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج