تاکید دوباره فیفا؛ تصمیم داور در زمین نهایی است
۸۹۳۵۱۴
۱۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۵
۱۷۵۴
آیین نامه انضباطی فیفا به تازگی به روز شده است. در ماده 9 این آیین نامه بار دیگر تاکید شده است تصمیم داور در زمین نهایی بوده و قابل تغییر نیست.

ورزش سه: برخی از باشگاه ها انتظار دارند اشتباه داور در قضاوت قابل بازگشت باشد در حالی که فیفا تاکید می کند تصمیمات داور در زمین نهایی است و بعد از بازی در صورت اثبات اشتباه نتیجه بازی قابل تغییر نیست. تنها تصمیمات اشتباه داور در دادن کارت زرد و قرمز قابل تصحیح است و اینکه داور خطایی صورت گرفته باشد و ندیده باشد که در این صورت کمیته انضباطی می تواند صحنه انضباطی را بررسی و متناسب با آیین نامه در مورد آن رای دهد.

به واقع فیفا می گوید اعتراض به نتیجه بازی قابل بررسی نیست. همه این ها به این خاطر است که فوتبال ظرافت و جذابیت های خاص خودش را از دست ندهد. هر چند به تازگی فیفا با استفاده از سیستم کمک داور ویدئویی اشتباه داور در جریان بازی را به حداقل رسانده است. قرار است در ماه های آینده و با کمک فیفا VAR در استادیوم ایران نصب شود. ماده 9 آیین نامه انضباطی فیفا که در مورد تصمیمات داور صحبت می کند از این قرار است:

ماده ۹ - تصمیمات داور

1) تصمیمات گرفته شده توسط داور در زمین بازی نهایی است و امکان ندارد توسط نهادهای قضایی فیفا بررسی شود.

2) در مواردی که تصمیم داور شامل یک خطای فاحش است (مثلاً اشتباه در تشخیص هویت شخص مجازات شده)، نهادهای قضایی فیفا فقط می‌توانند پیامدهای انضباطی آن تصمیم را بررسی کنند. در موارد تشخیص هویت، دادرسی انضباطی می‌تواند مطابق با این آیین‌نامه فقط علیه کسی که واقعاً مقصر بوده شروع شود.

3) اعتراض به اخطار یا اخراج از زمین بازی بعد از ۲ اخطار تنها زمانی قابل قبول است که خطای داور در تشخیص اشتباه هویت بازیکن رخ داده باشد.

4) در موارد بدرفتاری جدی، حتی اگر داور و کمک‌هایش آن صحنه را ندیده باشند تا اقدامی انجام دهند، می‌تواند اقدامات انضباطی صورت گیرد.

5) مفاد این آیین‌نامه که مربوط است به اعتراض علیه نتیجه بازی که تحت تأثیر تصمیم کاملاً خارج از قاعده داور بوده، همچنان قابل اجرا است.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج