پرواز همای: در ایران، مافیای موسیقی وجود ندارد!
۸۹۴۸۰۲
۱۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۹
۷۰۵۸
پرواز همای گفت: من وجود مافیای موسیقی را قبول ندارم، این حرف یک عده از خواننده‌هایی است که موفق نمی‌شوند. صدایشان به گوش مردم خوش نیست و مردم علاقه‌ای به اینها ندارند، بنابراین اینها هم فکر می‌کنند حق‌شان خورده شده است.

روزنامه فرهیختگان: اپرای «حلاج» اثر «پرواز همای» این شب‌ها در کاخ نیاوران اجرا می‌شود و مورد استقبال مخاطبان و به‌طور خاص نسل جوان قرار گرفته است. در ادامه قسمتی از گفتگوی با او درباره این اپرا و وضعیت کنونی موسیقی را می خوانید:

پرواز همای: در ایران، مافیا وجود ندارد

کنسرتی که اخیرا برگزار می‌کنید، خیلی مورد توجه قرار گرفته است و بخش عمده‌ای از کسانی که آنجا بودند، جوانانی بودند که برخی اعتقاد دارند سلیقه‌شان تغییر کرده است. نظر شما در این خصوص چیست؟ این جوان‌هایی که آمدند و مخاطب کنسرت شما بودند، جنس‌شان متفاوت است یا بحث عرضه و تقاضا در موسیقی مهم است و اگر کار خوبی باشد قطعا آنها هم حمایت می‌کنند؟

همه کارها خوب هستند؛ چه کار پاپ، چه کار فاخر، چه کار کلاسیک، هرکدام از اینها مخاطبان خودشان را دارند. اگر کاری ارائه شود و کیفیت آن خوب باشد، مخاطبانش حضور پیدا کرده و حمایت می‌کنند و لذت می‌برند. بنابراین اگر می‌بینیم که کاری مخاطب دارد، دلیل‌بر اینکه سطح سلیقه‌ مردم پایین آمده باشد یا نیامده باشد، نیست. هر کاری مخاطبان خودش را دارد، اگر ارائه شود، مردم حضور پیدا می‌کنند و می‌بینند.

یک سلسله گفت‌وگو با خواننده‌ها و آهنگسازان مختلف و متفاوت در ژانرهای مختلف داشتم، همه‌شان اعتقاد دارند دست‌های پشت‌پرده و مافیا وجود دارد و مانع از آن است که کار خوب به گوش مردم برسد یا نگران درآمدهایش است، یا بحث مالی برایش مهم‌تر از هنر است، آیا شما به‌طور کلی بحث مافیای موسیقی را قبول دارید؟

نه، این هم حرف یک عده از خواننده‌هایی است که موفق نمی‌شوند. صدایشان به گوش مردم خوش نیست و مردم علاقه‌ای به اینها ندارند، بنابراین اینها هم فکر می‌کنند حق‌شان خورده شده است. اینها یک سری آدم‌های متوهم هستند که فکر می‌کنند حق‌شان خورده شده است و مافیا اصلا در ایران وجود ندارد. این بیزینسی نیست که مافیا در آن اثر داشته باشد. دو تا سه کنسرت‌گذار هستند که حالا بیشتر از بقیه، خواننده‌ها را می‌آورند و از آنها در‌آمد کسب می‌کنند.

هم پول به خواننده‌ها می‌رسانند و هم ایجاد شغل می‌کنند. در هر کنسرت بالای 100 نفر آدم هستند که فعالیت می‌کنند، اینکه نمی‌تواند مافیا باشد. این‌هم باز صحبت یک سری خواننده‌های متوهم است که نمی‌توانند کاری را ارائه دهند تا مردم خوش‌شان بیاید و فروش‌شان بالا برود. آن خواننده‌ها فکر می‌کنند یک سری کنسرت‌گذارها آمده‌اند و حق اینها را خورده‌اند. هر‌کسی که کارش خوب باشد، فروش می‌کند. هرکسی هم که کارش خوب نباشد، شخصیتش خوب نباشد، نه.

اصلا این موارد مهم نیست. موفقیت آدم‌ها به اقبالی است که خداوند به آنها می‌دهد. این ربطی نه به مافیا دارد نه به مورد دیگری. اینها همه چرت و پرت است، تا خدا نخواهد، کسی به شهرت یا موفقیت نمی‌رسد. اقبال هدیه‌ای است که هستی به انسان می‌دهد و اینها همه صحبت است.

اگر بخواهید وضعیت فعلی موسیقی را ارزیابی کنید یا یک جمله درباره آن بگویید به‌صورت کلی نگاه‌تان مثبت است یا منفی؟

موسیقی ایران زنده است. موسیقی ایران شکوفا شده است. همه بخش‌های موسیقی ایران به بهترین شکل فعالیت می‌کنند. به همه بخش موسیقی باید رسیدگی می‌شد که شد و الان فضا و بستر ایجاد شده که موسیقی‌ پاپ و دیگر موسیقی‌ها دارند فعالیت می‌کنند. موسیقی‌های سنتی با استقبال بسیار بالایی روبه‌رو هستند. موسیقی‌های نمایشی وارد شده است. نمایش‌های موزیکال فعالیت می‌کند. اپرا را ما اضافه کردیم که دارد فعالیت می‌کند. موسیقی پاپ به شکل خیلی خوب دارد فعالیت می‌کند، کم‌کم دارند رشد می‌کنند. دانشکده‌های موسیقی پر از دانشجویان موسیقی است. نوازنده‌های سازهای ایرانی در تمام آموزشگاه‌های ایران دارند آموزش می‌بینند و تعداد شاگردهای سازهای ایرانی فوق‌العاده است. سازهای کلاسیک دارند کار می‌کنند. عده‌ای در توهم هستند که موسیقی دارد آسیب می‌بیند، یک سری شو و نمایش برای خبرسازی است. همه‌چیز خوب است. همه‌چیز آرام است و هیچ جای نگرانی نیست.

برچسب ها:
انتشار یافته: 22
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:05 - 1398/05/19
از وقتی امثال شماها پا به موسیقی گذاشتید موسیقی مرد. من هنوز هم ترانه های قدیمی گوش میدم.
پاسخ ها
آریا عظیمی نژاد
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
آن ها موسیقی ما را احیا کرن موسیقی داشت سقوط میکرد
Iran, Islamic Republic of
09:10 - 1398/05/19
چرا آقای پرواز همای که چهره اش شبیه انسانهای اولیه شده است به آرایشگاه نمیرود?
پاسخ ها
بدون نام
Sweden
۱۱:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
متن رو بخوان و چهره پرست نباش و ... . در کل گریم اپرای
حلاج این شکلی
Iran, Islamic Republic of
09:13 - 1398/05/19
مافیای موسیقی ایران روی هر چی مافیا هست رو سفید کرده چی میگی تو؟
Iran, Islamic Republic of
09:20 - 1398/05/19
پس چ کسی با پر و بال دادان به چنین موجودات بی هنر عرصه فرهنگ رو به نابودی کشیده؟ خود صفدر جادوغ آبادی با اسم هنری پروزا همای یکی از عناصر تابلو پروپاگاندای هنری هستید ک از بدسلیقگی و نزول عیار موسیقی کمال سوء استفاده رو میکنید مثل درویشها مو بلند و مثل حلاج مثلا رسوا کنید و مثل مولوی می گساری کنید و اینا همش ادا عطوار ، جا خالی دادنه چون خود تو حاصل یک لابی و رانتی. وگرنه برای قضیه به این تابلویی انقدر تابلو هاشا نمیکردید. هر جا پول مافیا هست.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
جرم پروازهمای چیه که این همه دشمن داره...چون تواهنگهاش حقیقتوفریادمیزنه وادمهای متعصب بهشون برمیخوره...پروازهمای حرف دل خیلی هارومیگه...خیلی بهترازامثال افتخاری چاپلوسه
کاربر
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
جرمش اینه که یک حقیقت عریان بنام مافیا رو هاشا میکنه، قطعا شعر مولوی رو خوندن صرفا حرف این بابا نیست حرف همه هست متوجه باش که با این بهانه هممون سر کاریم ، اینجا جلوشو بگیرن هجرت میکنه اروپا و آمریکا این مدل خوندنم کاسبیه همین. چهار نفرم مثل شما جای اینکه دنبال حقشون باشن دنبال ی عده سلبریتی نون به نرخ روز خورن.
Iran, Islamic Republic of
09:42 - 1398/05/19
بنده خدا آدمو یاد دیوونه ها میندازه
Iran, Islamic Republic of
10:31 - 1398/05/19
وقتی من در لوس آنجلس بودم مافیای موسیقی در ایران وجود داشت !
Iran, Islamic Republic of
11:34 - 1398/05/19
یعنی همه خواننده ها دروغ می گن این یکی فقط راست می گه !!!!!!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
11:42 - 1398/05/19
خیلی بدصداست.خیلی خیلی خیلی
Iran, Islamic Republic of
11:59 - 1398/05/19
در غیاب بزرگانی مثل استاد شجریان و محدودیت برای سایر اساتید تو و امثال تو که مجوزتون رو برای اجرا در ایران گرفتید و چپ و راست کنسرت میزارید ، ...
پاسخ ها
آریا عظیمی نژاد
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
من که هنوز هستم
Iran, Islamic Republic of
14:24 - 1398/05/19
دوستان لطفا سلقیه ی خودتونو تعمیم ندین.من خودم از طرفداران همای هستم و خیلی صداشونو دوسدارم
سلیقه ها متفاوته
Iran, Islamic Republic of
16:06 - 1398/05/19
مافیای موسیقی یعنی اون کسی که استعداد داره، صدای خوب داره ولی چون پولی نداره گمنام باقی میمونه، اما اون کسی که نه استعداد داره نه صدای خوبی و فقط پول داره انقدر تبلیغ می‌کنه در اینستاگرام و صدای نکرشو به خورد مردم میده که یک شبه ره صد ساله میره بعدشم با چهارتا آهنگ‌ کنسرت برگزار می‌کنه.
United Kingdom
20:07 - 1398/05/19
آب که سر بالا بره، قورباغه ابوعطا می خونه
Iran, Islamic Republic of
23:45 - 1398/05/19
همای در نوع موسیقی خودش فوق العادس و همیشه نو آوری میکنه مثل اپرای حلاج.....اما باید قبول کرد که اوضاع موسیقی اصیل خوب نیست.
صرفا فروش خوب بلیت اجرا های ایشون یا دیگران نشونه وضعیت خوب موسیقی نیست، کیفیت سلیقه مردم به شدت افت کرده خصوصا در پاپ
Iran, Islamic Republic of
23:54 - 1398/05/19
آقای همای محترم اگه مافیا وجود نداره پس چرا خواننده بزرگ و خوش صدایی مثل امین رستمی نمیتونه کنسرت بزاره و هنوز به حقش تو موسیقی ایران نرسیده؟؟؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۴:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۱
اگر امین رستمی بزرگ و خوش‌صداست،
پس احسان خواجه امیری، مازیار فلاحی، سیروان
چی هستند؟؟؟
۲۰۰ میلیون پول خرج کنه، کنسرت هم می‌تونه بزاره :)
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج