نامه سرگشاده کهنه سرباز ایرانی به ترامپ
۸۹۶۱۲۲
۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۳:۵۷
۱۱۳۸۶
حبیب احمد زاده کهنه سرباز ایرانی و از فعالان صلح که در دوران دفاع مقدس شیمیایی شد در نامه ای سرگشاده به دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به توئیت او که گفته بود ایرانی ها در هیچ جنگی پیروز نشده اند، به وی توصیه کرد؛ از واژه "پیروزی" برای هیچ جنگی استفاده نکند.

ایرنا: حبیب احمد زاده کهنه سرباز ایرانی و از فعالان صلح که در دوران دفاع مقدس شیمیایی شد در نامه ای سرگشاده به دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به توئیت او که گفته بود ایرانی ها در هیچ جنگی پیروز نشده اند، به وی توصیه کرد؛ از واژه "پیروزی" برای هیچ جنگی استفاده نکند.

در تارنمای آمریکایی ­لوبلاگ آمده است: احمدزاده از درگیری آمریکا در ویتنام، عراق، افغانستان، سوریه و حتی درگیری ها در یمن به عنوان تجربه های تکان دهنده نام برده و معتقد است که به کاربردن واژه "پیروزی و پیروز شدن" در توصیف آنها بی معناست.

رئیس جمهوری آمریکا ۹ مرداد ۱۳۹۸ در پیامی توئیتری نوشت: "صرفا جهت یادآوری! ایرانی ها در هیچ جنگی پیروز و در هیچ مذاکره ای بازنده نبوده اند."

نامه سرگشاده کهنه سرباز ایرانی به ترامپ

مقامات سیاسی و فعالان رسانه ای ایران، واکنش های متفاوتی به این نامه نشان دادند. حبیب احمد زاده مستند ساز و از فعالان صلح در نامه خود برای رئیس جمهوری آمریکا نوشت: به عنوان شهروندی جهانی و یک کهنه سرباز جنگ عراق با ایران با تجربه ای دست اول از تلخی جنگ، دو پیشنهاد را در واکنش به او ارائه می کنم.

نخست اینکه وی هرگز از واژه "پیروزی و پیروز شدن" در توصیف هیچ جنگی استفاده نکند. تاریخ آمریکا سرشار از تجربه های جنگ و شکست است و نیازی نیست به رئیس جمهوری ایالات متحده، نتایج جنگ های ویتنام، عراق، افغانستان، سوریه و حتی درگیری ها در یمن را یادآوری کنم. هیچکدام از این تجربه های تکان دهنده و هیچکدام از جنگ های دیگر به نتیجه دلخواه منجر نشده اند.

به عنوان یک کهنه سرباز و فعال صلح، باید به رئیس جمهوری آمریکا بگویم که گام نخست در هر نبردی، درک دشمن است. به عنوان کهنه سربازی ایرانی، توصیه می کنم که فرهنگ و تاریخ تمدن های قدیمی همچون ایران را مطالعه کند. ایرانیانی که وی از آنها با عنوان "ملت تروریست" یاد می کند، از اینکه هیچ جنگی در ۲۵۰ سال اخیر به نامشان ثبت نشده است، بسیار مفتخر و خرسند هستند. افتخار می کنیم که هرگز جنگی را علیه هیچ کشوری شروع نکرده و هیچ ملت دیگری تحت ستم ما نبوده اند.

همچنین ظرافتی در فرهنگ پیچیده ایرانی وجود دارد که ملت کهن ایران را از رئیس جمهوری ترامپ و تیم "ب" او متفاوت می سازد. این دیدگاهی است که هر یک از ما درباره جنگ داریم. برای ما جنگ یک گزینه نیست؛ ما هرگز رفتن به جنگ را انتخاب نمی کنیم؛ ما فقط به جنگ واکنش نشان می دهیم.

آقای رئیس جمهوری، ایران هرگز شروع کننده جنگ نبود؛ هرگز به منابع، جان و وجود دیگران دست درازی نکرده است تا بلکه برای خود ثروت و منفعتی جمع کند. ایران فقط از خود و داشته هایش، جان و هویتش دفاع کرده است و خواهد کرد. مردم نسل من این کار را بین سالهای ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۸ انجام دادند؛ زمانی که همه دنیا در جنگ هشت ساله پشت صدام حسین ایستاده بودند، ایرانیان با قدرت ایستادند و از وطن خود دفاع کردند.

زمانی که جهانیان نظاره گر فرو افتادن بمب های شیمیایی صدام بر سر مردم بیگناه ایران بودند، در نهایت او نشان داد که حتی یک وجب از خاک ایران را نمی تواند بگیرد. ایرانیان یکدل و یکصدا از وطن و خانواده های خود دفاع کردند. مردم ما هنوز داغدار زندگی های ارزشمند زیادی هستند که در طول جنگ از دست داده اند؛ با این حال و با وجود همه اختلاف ها، ایرانیان به اینکه هشت سال از میهن خود دفاع کرده اند، همچنان مفتخر هستند.

آقای رئیس جمهوری؛ از نگاه ایرانیان، پیروزی و شکست در جنگ به این معناست. در واژگان ما، کسی که جنگ را شروع می کند تنها بازنده آن است. کسی که می خواهد شادی را برباید، زندگی و سعادت دیگران را از میان ببرد، تنها کسی است که متحمل شکست می شود. جنگیدن کار ما نیست اما مذاکره و دیپلماسی، آری! جنگ هدف ما نیست اما خود را موظف به صلح می دانیم. صلح تنها فلسفه زندگی ماست و شما درست گفته اید: دیپلماسی هنر ماست. ایران زبردستی خود در هنر صلح دیپلماسی را نیز به اثبات رسانده است.

آقای رئیس جمهوری؛ بدانید که دوستان شما که ما آنها را تیم "ب" می خوانیم، شما را به سوی دو راهی سوق می دهند که در طول چند دهه گذشته نیز با آن روبرو بوده اند. حال آنها شما را قانع کرده اند و به سوی تحریم استاد دیپلماسی ایران و همکارانش سوق داده تا بلکه از تأثیر گذاری آنها بکاهند. با همه این کارها، ایران همچنان می تواند اسب و فیل خود را تا آن سوی صفحه شطرنج جهان گسیل دهد. دوستان شما همچنان باید یاد بگیرند که دیپلماسی بیش از آن که تخت نرد باشد، شطرنج است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 28
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
05:48 - 1398/05/23
فوق العاده است.موجب افتخار مایی دلاور.
Iran, Islamic Republic of
06:01 - 1398/05/23
تيم ب رو که نوشتي معلوم شد دستور از کجاست
United Arab Emirates
06:30 - 1398/05/23
واقعا عالی و مفید. گل گفتی عزیز

سربلند باشی.
-
06:30 - 1398/05/23
آفرین نفست همیشه گرم
Iran, Islamic Republic of
06:47 - 1398/05/23
درودبرکهنه سربازتازه دل ودل زنده سرداردفاع ومقاومت ایران
برادربزگوارگل گفتی ولی این خارهای آمریکایی آنقدروحشی اند که به هیچ نوع عطرگلی درتنه ساقه گل جهانی آرام نمیگیرند تا مانندگل وخار درجوارهم ودرباغ جهان زندگی بی آزاری نسبت به هم داشته باشندهمیشه سعی درزدن زخم به گل وکل بوته جهانی البته شما جایگاه گل رادربوته ملاحظه فرموده ایدکه درنقطه ای است که خارها را ازبالا دیدمیزد وخواری شان را نظاره گراست
گل خمینی ره کبیر گل گفتی
Iran, Islamic Republic of
06:51 - 1398/05/23
کهنه سرباز یا رانت خوار ایرانی
Iran, Islamic Republic of
07:14 - 1398/05/23
سرباز کهنه افغانستان و عراق و سوریه که پیروز شد خوابی .بهرحال از اون کشور بیرونشون کرد بگیر یه گوشه ای بخوابی برات بهتره
Iran, Islamic Republic of
07:20 - 1398/05/23
دددددددددددددرررررووووووووووددددددددد
Iran, Islamic Republic of
07:51 - 1398/05/23
البته در ایران جنگ و شرایط فعلی و تحریم برای تعدادی از افراد نعمت بزرگی است
Iran, Islamic Republic of
08:25 - 1398/05/23
احسنت هزار درود بر شما باد
Iran, Islamic Republic of
08:30 - 1398/05/23
احسنت چه متن زیبایی بود. متین و استوار
Russian Federation
08:39 - 1398/05/23
ما دنبال جنگ نیستیم وبرای همین اسراییل وعربستان را مرتب تهدید میکنیم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
دو رگه اسرائیلی و عرعرستانی .
Iran, Islamic Republic of
10:00 - 1398/05/23
آفرین کاش اون بیشعور هم این متن رو بخونه
Iran, Islamic Republic of
11:08 - 1398/05/23
جنگ نمیشه لاف نیایید.
Iran, Islamic Republic of
11:30 - 1398/05/23
درود بر. شما همرزم عزیز .اجرکم عند الله
Iran, Islamic Republic of
02:29 - 1398/05/24
از کهنه سربازان امضا جمع میکردی
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج