لیلاز: روحانی اختیارات کافی ندارد
۸۹۶۵۶۷
۲۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۴
۷۸۲۱ 
سعيد ليلاز در روزنامه اعتماد نوشت: در روزهاي اخير يك نماينده اصولگرا و يكي از نمايندگان ادوار مجلس گفته‌اند هيچ رييس‌جمهوري به اندازه آقاي روحاني از اختيارات كافي برخوردار نبوده است.

سعيد ليلاز در روزنامه اعتماد نوشت: در روزهاي اخير يك نماينده اصولگرا و يكي از نمايندگان ادوار مجلس گفته‌اند هيچ رييس‌جمهوري به اندازه آقاي روحاني از اختيارات كافي برخوردار نبوده است. روشن است كه اين حرف درستي نيست. همه ما مي‌دانيم بسط يدي كه آقاي احمدي‌نژاد به خصوص بين سال‌هاي 1384 تا 1390 داشتند، در طول تاريخ بعد از انقلاب هرگز سابقه نداشته است. موقعيت و اختيارات آقاي روحاني با آقاي احمدي‌نژاد قابل مقايسه نيست.

آقاي احمدي‌نژاد بدون اينكه از كسي استعلام كند يا لازم باشد كه از جايي تاييديه بگيرد، تقريبا تمام محتويات صندوق دخيره ارزي يا صندوق توسعه ملي را با طرح‌ها و برنامه‌هايي كه داشت، خالي كرد. بدون هيچ‌گونه هماهنگي با مجلس و يا بقيه جاها. ما يادمان نرفته است كه اول آقاي احمدي‌نژاد در جايي هزينه مي‌كرد يا تصميم به انحلال يك سازمان را عملي مي‌كرد و بعد مجلس و دستگاه‌هاي نظارتي ديگر خود را لنگان‌لنگان دنبال ايشان مي‎كشاندند و كارها و تصميم‌هاي‌شان را تاييد مي‌كردند.

همچنين ما يادمان نرفته است كه در مجلس هفتم، ته مانده ليوان آقاي احمدي‌نژاد را به عنوان تبرك سر كشيدند و رييس محترم وقت ديوان محاسبات، رسما اعلام كرد كه دولت آقاي احمدي‌نژاد آنقدر پاك است كه نياز به هيچ‌گونه حسابرسي، مراقبت و نظارتي ندارد. اين وضع حداقل تا چهار، پنج سال اول كه بين‌شان دعوا نشده بود، وجود داشت. در شرايط امروز كه حتي محتويات صندوق توسعه ملي به كلي از قدرت دولت خارج است و قابل مقايسه با دوره آقاي احمدي‌نژاد نيست، معلوم است كه اختيارات آقاي روحاني را هم نه تنها نمي‌توان با دولت آقاي احمدي‎نژاد مقايسه كرد بلكه اگر كمتر از آقاي خاتمي نباشد، بيشتر از آن هم نيست.

با اين حال و با وجود اينكه تاكيد دارم بر اينكه آقاي روحاني به هيچ‌وجه براي اصلاحات در حوزه‌هاي مختلف اختيارات كافي ندارد، معتقدم نقدي كه مي‌توان به دولت آقاي روحاني مطرح كرد، اين است كه به نظرم از همين اختيارات حداقلي هم به اندازه كافي استفاده نشده است. البته عدم برخورداري از اختيارات كافي در دولت آقاي روحاني بيشتر به حوزه‌هاي سياسي برمي‌گردد كه به حوزه اقتصاد هم ارتباط پيدا مي‌كند؛ اما همه‌چيز را در حوزه اقتصاد نمي‌توان منحصر به مسائل سياسي كرد.

طبق قانون در ايران رييس‌جمهور به عنوان رييس هيات دولت فقط در حوزه حركت‌هاي اقتصادي آن هم با تاييد مجلس مي‌تواند مبسوط‌‌اليد اقدام كند. مثلا در سياست خارجي يا در زمينه مسائل امنيتي اين‌طور نيست و مهم‌تر اينكه مسائل سياست خارجي و امنيتي در جاهايي به مسائل اقتصادي گره مي‌خورد.

اصلاح ساختار اقتصادي، بهبود اوضاع كشور و همزمان مقابله با امپرياليسم ايالات متحده در زمينه تحريم‌ها، زمينه‌هاي بسيار مهمي هستند كه در كنار آنها ما به ساز‌وكاري جدي در ارتباط با حامل‌هاي انرژي هم نيازمند هستيم. در مورد حامل‌هاي انرژي بايد به گونه‌اي عمل كنيم كه بتوانيم روزي 50 تا 100 ميليون ليتر معادل نفت خام از مصرف بنزين، گازوييل و گاز طبيعي كشور كم كنيم و به صادرات اختصاص بدهيم.

مساله، مساله مرگ و زندگي است؛ متاسفانه تا جايي كه ما مي‌دانيم به بهانه‌هاي امنيتي دستگاه‌هاي مختلف چه در درون و چه در بيرون دولت ممكن است با ايجاد سازوكار لازم براي مديريت مصرف حامل‌هاي انرژي مخالفت ‌كنند. هم‌اكنون احياي كارت سوخت، اقدامي است با دو سال تاخير. كاش كارت سوخت باطل و از دور خارج نمي‌شد. حالا هم كه بنا به احياي كارت‌هاي سوخت است، بعضي‌ها بهانه‌هاي مختلف مي‎آورند كه مثلا به لحاظ امنيتي به مصلحت نيست. اين به نوعي پراكندگي اختيارات براي تصميم‌گيري را نشان مي‌دهد.

دولت آقاي روحاني در زمينه تحريم‌ها دچار نوعي بي‌عملي است كه بخشي از آن به خاطر ترسانده شدن دولت از سوي واحدهاي خارج از دولت است. به‌طور مثال، خود مجلس كه بخشي از اختيارات برخوردار است، شايد خيلي دلش نخواهد به چالش‌هاي موضوع مقابله با تحريم ورود كند؛ به ويژه حالا كه انتخابات مجلس هم در اسفندماه امسال در پيش است.

در زمينه احياي كارت‌هاي سوخت هم اين ترساندن دولت وجود داشته است. چه از سوي خود وزارت كشور و چه از طرف مقامات عالي امنيتي. اگر از دو سال يا حتي از يك سال پيش اين اقدامات اصلاحي در زمينه مديريت مصرف حامل‌هاي انرژي اتفاق مي‌افتاد، تابه‌حال دستاوردهاي زيادي حاصل شده بود و كشور از نظر اقتصادي به مراتب جلوتر از جايي بود كه الان هست. طوري كه قيمت دلار هرگز به بالاي 9‌هزار تومان نمي‌رسيد. آنچه در اين ميان مي‌تواند راهگشا باشد، كاري است كه من قبلا هم پيشنهاد كردم. اينكه همه اركان دولت حول محور مقام معظم رهبري جمع شوند و بنا به نياز آني كشور، تصميم‌هاي فوري و قاطعانه بگيرند.

وضع اقتصادي كشور جز با يك جراحي عميق و دردناك اصلاح نمي‎شود. هر روز هم كه بگذرد، اين بي‌عملي بيشتر خواهد شد. اين اجماع هر چه زودتر بايد صورت بگيرد. براي خروج از وضع كنوني اقتصاد ايران، تغيير قانون اساسي راهگشا نيست بلكه بايد مساله اجماع را جدي گرفت. در آن صورت ديگر اتفاقي مشابه اجرايي نشدن طرح سهميه‌بندي حامل‌هاي انرژي نمي‌افتد كه اگر سهميه‌بندي مي‌شد، ايران روزانه 50 تا 100 ميليون دلار درآمد ارزي خارج از تحريم‌ها مي‌داشت. نشانه درستي اين مدعا اين است كه پيشنهاد بنده با حدود 20 ماه تاخير الان دارد اجرا مي‌شود.

برچسب ها:
انتشار یافته: 35
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:10 - 1398/05/24
آقای لیلاز چطور است که اختیارات ولایت فقیه را هم به آقای روحانی بدهند؟ مگرنه
پاسخ ها
بدون نام
United Arab Emirates
۰۹:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۴
آقای لیلاز عضو محترم هیات مدیره ایران خودرو، سلام!!!
hassan.h
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
عده ای از لیبرال ها معتقدند احمدی نژاد ایران را شخم زد
پس این جایگاه حتما اختیارات وسیع دارد که یکنفر در این جایگاه کشوری را شخم می زند
Iran, Islamic Republic of
08:13 - 1398/05/24
این کشور انقد رئیس داره.. ک اصن نیاز ب رئیس جمهور نیس،، رئیس جمهور کاره ای نیست!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۴
لیلاز پرتغال فروش کیست ؟
...
Iran, Islamic Republic of
08:27 - 1398/05/24
زمان احمدی نژاد با هواپیما به جای مسنی کاغذ بی لرزش دلار به اندازه ۲۰ نفر مسافر فقط شمش طلا وارد میکرد وکامیون کامیون‌طلا .
الان چی؟
مردم دارای کرامت بودن. ببمارستانهای شهرستانها که جولانگاه حیوانات ولگرد شده بود ند بعد از گذشت ۱۵ سال از ساختشان احمدی نژاد تکمیل کرد وبا پیشرفته ترین امکانات روز دنیا تجهیز شدند . آزاد راه انزلی به بندر امام خمینی در جنوب در دست ساخت رفت
ازاد راه خرم زال خرم اباد اندیمشک احداث شد واقعا یکی از شاهکارهای راهسازی دنیابود ....ووووو
نعمت وفور بود این اقا برای مرده ها هم اب براشستن نیست کافور هم گیرشان نمیاد ...
شما چقدر مردم تحقیر میکنید دیگه بسه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۵
بخواب کوچولو تند نرو.
United Arab Emirates
08:36 - 1398/05/24
اختیار هم داشته باشه هیچ کاری از دستش برنمیاد بجز حرف حرف حرف...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۴
پس حقوق می گیره برای بی اختیارات و سفر ها گردشگری
United Arab Emirates
08:36 - 1398/05/24
اختیار هم داشته باشه هیچ کاری از دستش برنمیاد بجز حرف حرف حرف...
Iran, Islamic Republic of
08:42 - 1398/05/24
حالاباهمینایی که داره سرکنه ببینم چیکاربراش میتونم بکنم
خخخخ
Iran, Islamic Republic of
08:53 - 1398/05/24
روحانی اگر کسانی نمی گذارند کشور را مدیریت کنید و مدام چوب لای چرخ شما میگذارند مثل احمدی نژاد اقدام به استعفا بده
البته طبق بررسی های انجام شده مدیریت آن سیستم تخریب به عهده هیچ کس نیست جز خودت پس مردم را فیلم نکن
Iran, Islamic Republic of
09:17 - 1398/05/24
خوبه اگه بیشتر از این اختیار داشت دیگه باید فاتحه ملت و مملکتا باید میخوندیم
-
09:29 - 1398/05/24
گل بگیرن در اون دانشگاهی که تو توش بودی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۴
اختیارنداره خوب استعفا بده مثل وزیرپاک دستش قاضی زاده هاشمی
Iran, Islamic Republic of
09:32 - 1398/05/24
هر منصبی در ذات و ماموریتش اختیاراتی نهفته و نانوشته دارد و قدرت مدیریت هم میتواند بر اختیارات او بیفزاید وقتی مدیری از امکانات و اختیارات خود بخوبی قادر به بهره برداری نیست بطور طبیعی افراد و سازمانها دیگر به محدوده او ورود می کنند بعضی افراد شاید قانون و مقررات را در مورد اختیارات متصل خود بدانند و فهم کنند ولی استراتژی مدیریت آن منصب را نمی دانند
Iran, Islamic Republic of
09:36 - 1398/05/24
جناب لیلاز . اگر دولت فعلی بی اختیار بود ، چطور توانست صدها میایارد دلار را نابود کند ؟ شما اول اینو جواب بده تا بعد .
Iran, Islamic Republic of
09:37 - 1398/05/24
نکنه قراره دو قوه دیگر راهم به ایشان بسپارند.یک مقداری انصاف بد نیست.باسواد!!
Iran, Islamic Republic of
09:50 - 1398/05/24
کاملا آقای لیلازدرست می فرمایند:
فقط این مانده که :
اختیار زدن تیرخلاص به مردم بدبخت را به ایشان بدهند وگرنه تامرحله ی رساندن جان خلق الله به
«نفس های آخر» راطی کرده !
Iran, Islamic Republic of
09:52 - 1398/05/24
ازسال ۵۸تا ۹۸ اختیارات ۹۹٪بادوستان داشته است.نتیجه مساوی با اقتصاد وفرهنگ فعلی. اللهم عجل الولیک الفرج
Iran, Islamic Republic of
10:10 - 1398/05/24
اگه اختیار ندارد جانش به در زودترخودش راحت استعفا دهد تادعای خیرپشت سرش باشد
Iran, Islamic Republic of
10:13 - 1398/05/24
بیایید غر نزنیم مردونه
Iran, Islamic Republic of
10:53 - 1398/05/24
لیلاز خودش اعتبار ندارد چه برسد به حرفش. دولت بی عرضه تر از این حرفهاست که بخواهد حمایت شود.
Iran, Islamic Republic of
11:58 - 1398/05/24
طرح این موضوع فرار به جلو و یک فرافکنی جهت عدم پاسخگویی این دولت و همفکران حزبیشان میباشد در قانون اساسی زیادترین اختیارات نزد رییس جنهور میباشد و در این دوره چندین اختیار کلیدی از رهبری به ایشان تنفیض شد آشیخ باید جوابگوی اعمالت باشی مردم بیدار شده اند شما دو دوره به قوه مجریه تکیه زدی و وعده های شما همه مکتوب و ضبط شده بیایید آزاده باشید
Iran, Islamic Republic of
12:11 - 1398/05/24
اگه اختیاری نداره پس بره.
Iran, Islamic Republic of
12:17 - 1398/05/24
رئیس جمهور یعنی بیق بیق
Iran, Islamic Republic of
12:24 - 1398/05/24
ایشون تو مجمع بودند و از همه امورات کشور خبر داشتند مگر نمیدونست رئیس جمهور چه اختیاراتی داره که کاندیدا شد؟ اگر هم ندونسته این کار کرد که وای به امثال شما که مشاور ایشون بودید و الان دارید ازش دفاع می کنید
Iran, Islamic Republic of
12:34 - 1398/05/24
تا همینجا هم که مملکت را به گند کشیده کافیست
Iran, Islamic Republic of
12:34 - 1398/05/24
یک بمب اتمی قوی به روحانی بدید تا کل دنیا زا نابود کندایران براش کم است توانای دارد جهانی عمل کند
Iran, Islamic Republic of
13:02 - 1398/05/24
اگر اختیارات دولت اصلاحطلب روحانی و جهانگیری کم است ، پس برجام را عمه ام بوجود آورد ؟؟؟!!؟؟؟؟!!!؟؟؟؟؟؟!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
13:21 - 1398/05/24
حرف مفت نزن خدماتی که اقای احمدی‌نژاد کردتاابد یاد مردم میمونه روحانی جز فقروفلاکت چی اورد اونم ازبرجام وبرنامه اتمی که مارانابود کرد
Iran, Islamic Republic of
14:50 - 1398/05/24
بدنبال خدایی هست .
Iran, Islamic Republic of
18:57 - 1398/05/24
مملکت را ازبین بروید بست نیست
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج