ظریف: نمی‌گذارم قطره‌ای از حق‌مان در خزر را بگیرند
۸۹۸۹۴۳
۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۹
۹۱۷۰
وزیر امور خارجه تصریح کرد: تا زمانی زنده و مسؤول باشم اجازه نمی دهم یک قطره از آب خزر را از ما بگیرند.

خبرگزاری فارس: محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان عصر امروز (چهارشنبه) به وقت محلی در بدو ورود به اسلو در جمع ایرانیان مقیم نروژ حضور یافت و به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: ایران، امروز روی پای ایرانی ها ایستاده و هیچ چیز جز ایرانی، ایران را نگه نداشته است؛ این خیلی سخت است، ولی سختی شیرینی است.

وی توضیح داد: اینکه هیچ قدرتی نیست که از شما حفاظت کند، هیچ قدرت خارجی نیست که به شما کمک کند. وقتی در صحنه بین المللی حضور می یابید، تقریبا هر کاری که دارید باید خودتان انجام دهید. فرد، قدرت و کشور دیگری این کار را برای شما انجام نمی دهد و این سخت است.

ظریف افزود: ایرانی هایی که در خارج از کشور هستند بعضی وقت ها این احساس را می کنند، ولی اگر نگاه دقیق تری کنیم می بینیم که در مقایسه با سایر ملیت ها، ممکن است غربی ها رابطه سیاسی شان با عربستان بهتر باشد و با کشورهای عربی منطقه ما رابطه تجاری بیشتری داشته باشند، ممکن است حتی یک شهروند سعودی راحت تر رفت و آمد کند و پاسپورتش کمتر ویزا بخواهد، ولی شاهدید وقتی می گویید ایرانی هستم با احترام بیشتری با شما نگاه می کنند.

ظریف با بیان اینکه تبلیغات علیه کشور خیلی زیاد است، یادآور شد: ولی در همه تبلیغات و فشارها نشانه ای از عظمت مردم ماست. اینکه کشوری با 82 میلیون نفر جمعیت 40 سال است تحریم و فشار را تحمل کرده، هشت سال جنگ تحمیلی بود، هیچ زمانی، هیچ قدرت خارجی از این کشور حمایت نکرد، ولی امروز وقتی راجع به ایران صحبت می کنند، راجع به کشوری قوی صحبت می کنند که پهپاد آمریکایی نمی تواند نزدیک خاک آن کشور شود.

وزیر خارجه بیان کرد: ما همسایه ای داریم که سلاح هسته ای دارد، ولی پهپادهای آمریکایی به راحتی در داخل قلمرو آن کشور رفت و آمد می کنند و حتی آدم می کشند. کشورهایی در منطقه داریم که چندین برابر ما برای تسلیحات هزینه می کنند و برای خرید سلاح های پیشرفته سرمایه گذاری می کنند، ولی همه می دانند این سلاح ها در روز مبادا به کارشان نمی آید. خود غربی ها هم می دانند.

وی گفت: این یک سختی شیرینی است، اینکه وقتی با شما صحبت می کنند نمی گویند اگر یک هفته از شما حمایت نکنیم، شما به زبان عربی صحبت می کنید ولی به کسان دیگری می گویند اگر یک هفته از شما حمایت نکنیم، شما زبان فارسی صحبت می کنید. اینها به خاطر این است که ما 40 سال است روی پای خود ایستادیم و مردم ما همه کاره بودند.

وزیر خارجه با اشاره به حضورش در موسسه سیپری در سوئد گفت: امروز صبح در سیپری بودم یکی از نمایندگان مجلس گفت شما مردم را سرکوب می کنید، من گفتم ما خودمان بیشتر از شما نسبت به وضع حقوق بشر خودمان انتقاد داریم و معتقدیم وضع حقوق بشر ما باید بسیار بسیار بهتر باشد، چون معتقدیم اگر مردم ما نباشند ما نیستیم.

وی گفت: رعایت حقوق مردمی که همه چیز ما از آنهاست، یک ضرورت امنیت ملی است. وقتی می گویید ما مردممان را سرکوب می کنیم، پس چگونه زندگی می کنیم. چطور است هشت سال در جنگ به صدام کمک کردید ولی از سوراخ درش آوردند و اعدامش کردند، ولی ما هنوز سرپا هستیم. چطور است شما 40 سال ما را تحریم کردید، ولی مردم ما هنوز حضور دارند. انواع سختی ها را مردم ما تحمل می کنند، ولی 73 درصد مردم در انتخابات شرکت می کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود:درست است ما کاستی، کمبود و اشتباه داریم، ممکن است در جاهایی زیاده روی، کندروی داشته باشیم. حتما داریم، ولی مردم می دانند که اگر اشتباه، کمبود و کندروی هست، همه از خودشان و از داخل خودشان است، بچه های خودشان هستند، از بیرون نیست.

ظریف گفت: همسایه های ما را نگاه کنید، هم از ما بیشتر هزینه می کنند، عربستان پارسال 68 میلیارد دلار سلاح خرید و امارات 22 میلیارد دلار.

وی افزود: وظیفه ما در وزارت خارجه این است که خدمت کنیم و باری از دوش مردم بردایم، چون ما سر سفره مردم نشستیم. ما حقوقمان را از مردم می گیریم، ولی مهمتر این است که قدرتمان را از مردم می گیریم. اگر می توانم با همکارانم در برابر شش قدرت بزرگ بنشینم و توافقی را مذاکره کنیم که ترامپ می گوید بدترین توافق دنیاست به خاطر این است که احساسمان این است که وقتی پشت میز می نشینیم 82 میلیون ایرانی پشت سر ما هستند و برای آنها کار می کنیم. قدرتی که 82 میلیون ایرانی علیرغم همه سختی ها و اختلاف نظرها به ما دادند، با هیچ چیز دیگر قابل مقایسه نیست.

ظریف ادامه داد:تعدادی هم خارج از کشور هستند که درصد کوچکی از آنها وابسته هستند، ولی بقیه دلشان برای ایران می تپد، زمانی که ایران بودند رفتند برای ارتش صدام جنگیدند و با صدام معامله کردند و کردهای عراقی را به خاطر صدام کشتند، ولی الان جرات نمی کنند پایشان را در عراق بگذارند چون مردم عراق از آنها متنفرند.

به استثنای یک گروه خیلی کوچک، بقیه ایرانی ها همه فرهیخته ترین، موفق ترین و باسوادترین گروه های مهاجر خارجی هستند که در کشورهای غربی و شرقی سکونت دارند. اینها نمایندگان خوب یک فرهنگ غنی هفت هزار ساله هستند و هر زمان نامشان برده می شود با احترام از آنها سخن می گویند.

ظریف: اجازه نمی‌دهم یک قطره از خزر را از ما بگیرند

وی گفت: ما نمایندگان خوبی هستیم، برای مردمی که خیلی خوب هستند و خیلی سختی تحمل کردند و حقشان نبوده این قدر سختی تحمل کنند. ما که کارمند همین مردم هستیم، وظیفه داریم بیشتر از اینها به آنها خدمت کنیم. واقعیت را فراموش نکنیم، در نهایت امر با همه کاستی ها و ضعف ها، کشور متعلق به همه مردم است. امام (ره) فرمودند مردم ولی نعمت ما هستند، مقام معظم رهبری بارها فرمودند که رای مردم حق الناس است، یعنی آنها هستند که برای ما تعیین تکلیف می کنند، امروز اگر سیاست های ما را بپسندند ما را انتخاب و اگر نپسندند دولت دیگری را انتخاب می کنند.

ظریف بیان کرد: تفاوت دولت ها در ایران واقعی است، صوری نیست. کسی نمی تواند دولت قبل را با دولت کنونی مقایسه کند، ولی هر دو محترم هستند، چون برآمده از مردم هستند. ممکن است بنده با دولت قبلی اختلاف دیدگاه اساسی داشته باشم، ولی انتخاب مردم است و باید این را بپذیریم.

به گفته وزیر خارجه این نقطه قدرت ماست که مردم ما انتخاب می کنند یعنی مردم ما صاحب اختیار ما هستند.

رئیس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: مردم ما قیم نمی خواهند، خودشان مردم فرهیخته و سربلند و بزرگواری هستند. بچه نیستند، خودشان تصمیم می گیرند، تا به حال خودشان تصمیم گرفتند و بسیار خوب کارشان را پیش بردند و در آینده نیز چنین می کنند.

وزیر خارجه ادامه داد: ما ایرانی ها همه از اصلاح طلب، اصولگرا، سکولار، داخل نشین، خارج نشین همه در یک کشتی نشسته ایم. اگر روزی یک وجب از خاک ایران کم شود هیچ کدام ما خودمان را نخواهیم بخشید. نگاهی به تاریخ ایران کنید، در هیچ دوره ای از تاریخ معاصر نداریم که یک تکه ای از سرزمین ایران از ایران جدا نشده باشد.

وی تصریح کرد: تنها دوره ای که 40 سال است یک وجب از خاک ایران کم نشده، دوره جمهوری اسلامی است، چون دوره جمهوری اسلامی دوره مردم بود ،دوره نگاه به بیرون نبوده دوره نگاه به درون بوده و هر چه گرفتیم از مردم گرفتیم.

وزیر خارجه در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به انتقاداتی که در بحث دریای خزر مطرح می شود، گفت: با اینکه از من انتقاد می کنند، خوشحالم که مردم اینقدر روی دریای خزر حساس هستند. البته آنهایی که تبلیغ می کنند، دروغ می گویند، اطمینان می دهم تا زمانی زنده باشم و مسئول باشم اجازه نمی دهم یک قطره از آب دریای خزر را که حق ماست از ما بگیرند. یقین بدانید، اگر من هم بخواهم این کار را بکنم بالاتر از من نمی گذارند، اگر همه ما بخواهیم این کار را بکنیم، مردم ایران نمی گذارند، چون الان اختیار در دست مردم است.

وی گفت: آنهایی که دعوای 50 درصد خزر را می کنند، در دوران حکومت خودشان کشتی ایرانی جرات نمی کرد از حسینقلی آستارا آن طرفتر برود. خط حسینقلی - آستارا را روس ها به عنوان مرز ایران می شناختند، اشتباه می کردند همان زمان همکاران من در وزارت خارجه یادداشت می دادند اعتراض می کردند. خوشحالم وزارت خارجه ای ها حتی در آن زمان هم از منافع ملی عبور نکردند. امروز بحمدالله شرایط ما بسیار بهتر است و اجازه نخواهیم داد یک وجب از خاک و آب های ایران در اختیار دیگران قرار بگیرد. کشوری که در برابر تجاوز پهپاد پیشرفته آمریکایی به فضای آب های سرزمینی ایران بدون نگرانی از قلدری آمریکایی ها پهپاد را با سلاح ایرانی زدیم می توانستیم با S-300 هم بزنیم، ولی با سلاح ایرانی زدیم که بدانند ما برای اینکه از خودمان دفاع کنیم به کسی وابسته نمی شویم. حتما بدانید که این کشور نمی آید به هیچ بهانه و دلیلی آب و خاکش را به کسی بدهد و هیچکدام از اینها از حکومت و حاکمیت نیست، همه به این خاطر است که حاکمیت به مردم وابسته است، برعکس نیست. این اتفاق، مبارکی است.

ظریف: اجازه نمی‌دهم یک قطره از خزر را از ما بگیرند

وی تصریح کرد: اجازه ندهیم با تبلیغات، سر و صدا و هیاهو این اتفاق را برای ما قلب کنند و این واقعیت را برای ما تغییر دهند و یک چهره دیگری از ایران بسازند.

ظریف اضافه کرد: به دور و برمان نگاه کنیم، کدام کشوری در منطقه ما هست که امن تر از ایران باشد؟ همینطور یک دوری بزنید، هر کدام از کشورهای دور و بر ما، وابسته به یک جایی هستند. کلی خرج می کنند برای کشوری که به آن وابسته هستند و توسط کشورهایی که به آنها وابسته هستند، تحقیر و توهین می شوند.

* اگر کسی بخواهد ذره ای در گفتگو با نمایندگان ایران از حد ادب خارج شود، من بدون تردید آن جلسه را ترک خواهم کرد

وی گفت: دانمارک کشور بزرگ و مهمی است، آقای ترامپ می گوید به دلیل اینکه حاضر نیستید بخشی از سرزمین خود را به من بفروشید سفرم را کنسل می کنم، آیا دیده اید کسی درباره ایران چنین بگوید؟ این مسئله مهم است. ما بیشترین احساس را در این زمینه داریم به خاطر اینکه بیشترین ارتباط را با خارجی ها داریم. اگر کسی بخواهد ذره ای در گفتگو با نمایندگان ایران از حد ادب خارج شود، من بدون تردید آن جلسه را ترک خواهم کرد، همکاران من شاهد بوده اند، یک نفر یک ذره از حد ادب خارج شد، نه اینکه ما اجازه بدهیم کسی بگوید اگر سرزمینت را به من نفروشی من به کشورت نمی آم. اصلا کسی جرأت می کند این را به شما بگوید.

ظریف در بخش دیگری از اظهاراتش عنوان کرد: آن وقت من متاثر می شوم که برخی می گویند ایران خلیج فارس را به چین واگذار کرده است، مگر اصلا چنین چیزی در ایران می گنجد؟ مگر چنین چیزی برای یک ایرانی ممکن است؟ نباید اجازه دهیم قبح این حرف های خلاف ریخته شود. می دانید این حرف یعنی چه؟ افرادی این تبلیغات را به راه می اندازند که یک کشتی ماهیگیری که شرکت های ایرانی اجاره کرده اند نه اینکه ما داده باشیم، یعنی خود این شرکت ها از چینی ها دعوت کردند که شراکت کرده و ماهیگیری کنند، آن وقت می گویند ایران خلیج فارس را واگذار کرده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: یک ایرانی در ایران می گوید دریای خزر را واگذار کردند، بدون اینکه کنوانسیون خزر را بخواند. ما به عنوان مردم ایران در یک کشتی نشسته ایم.

وی افزود: حواسمان باشد آنهایی که دارند پول خرج می کنند که علیه ایران تبلیغات شود، آنهایی که حمایت می کنند که علیه ایران قطعنامه صادر شود، آنهایی که پول می دهند تا مردم در ورشو علیه ایران صحبت کنند، آنهایی که جلسه می گذارند عده ای در بحرین علیه ایران صحبت کنند، نگرانیشان این نیست که جمهوری اسلامی در تهران حاکم است، نگرانی آنها این است که بعد از این 40 سال که مردم روی پای خودشان ایستاده اند، دیگر این ایران برایشان قابل تحمل نیست.ایرانی با این جمعیت، ایرانی با این قابلیت، ایرانی با این توانمندی های علمی، ایرانی با این وسعت جغرافیایی، ایرانی با این موقعیت استراتژیک.

وزیر خارجه خاطرنشان کرد: فراموش نکنیم خط ترانزیت جنوب – شمال ما فاصله هند تا سنت پترزبورگ و کشورهای نوردیک را از 64 روز به 16 روز کاهش خواهد داد و این موقعیت استراتژیک را کمتر کشوری داراست، این مردم را کمتر کشوری در دنیا دارد، این توانمندی را کمتر کشوری در دنیا دارد لااقل کمتر کشوری در این منطقه دارد یا هیچ کشوری در این منطقه.

وی گفت: کمی به نقشه، مردم و فرهنگ ایران، میزان سطح علمی صنایع نظامی و پهپادهای ما، موشک، داروسازی نگاه کنید، مپنا موتور جت می سازد، به این واقعیات ایران نگاه کنید آن وقت می فهمید که عرب ها معتقدند ایران، زیادی بزرگ است.

به گزارش فارس، ظریف با بیان اینکه برای رژیم صهیونیستی هم ایران بیش از حد بزرگ است، اظهار داشت: برای اسرائیل فرقی نمی کند چه کسی در تهران نشسته است، ممکن است 40 سال پیش با شاه راضی بود، اما امروز می داند شرایط ایران به شکلی است که این کشور دیگر وابسته نمی شود.فرقی نمی کند چه کسی حکومت کند، این ایران دیگر وابسته نمی شود. ما خودمان این را بفهمیم، آنچه ما را بزرگ کرده این است که ما به مردم خودمان تکیه می کنیم، این بزرگی را ارزان نفروشیم.

وی ادامه داد: این بزرگی را به خاطر مقداری مشکل از دست ندهیم، هیچ پیشرفتی بدون سختی به دست نمی آید. هیچ پیشرفتی در تاریخ بشریت بدون سختی به دست نیامده است. حالا ما نسلی هستیم که قرار است سختی بکشیم، البته مردم ما بیشتر از ما سختی می کشند.

وزیر خارجه ادامه داد: نباید پشت مقاومت مردم پنهان شویم و بگوییم مردم مقاومت می کنند. ما باید تلاش کنیم. همه ما به این مردم بدهکاریم. اگر می توانیم سرمان را بالا بگیریم به خاطر همین مردم است، اگر توانستیم در ایران تحصیل و پیشرفت کنیم، همه به خاطر همین مردم است.بیاییم به این مردم افتخار و از آنها حمایت کنیم و به خاطر آنها از برخی اختلافات و تفاوت دیدگاه ها عبور کنیم. نمی گویم فراموش کنیم، اجازه دهیم کار در این مرحله حساس به پیش برود و یقین دارم مشکلات دیگر هم حل می شود.

ظریف با بیان اینکه مشکل زیاد داریم و ایراد زیاد است، گفت: تحریم فسادآور است. اگر می بینیم این روزها این قدر از فساد صحبت می شود، به خاطر این است که تحریم ذاتا فسادآور است. خیلی از کسانی که با برجام مخالف بودند به خاطر این بود که فکر می کردند دکانشان تخته می شود. اما واقعا آیا این ما بودیم که ایران را تحریم می کردیم یا دیگران بودند که تحمل نکردند ما بتوانیم روابط عادی داشته باشیم.

وی با اشاره به توقیف نفتکش حامل نفت ایران در جبل طارق عنوان کرد: کشتی ما می رود آن را توقیف می کنند و بعد می گویند چرا حامل پول نقد بوده؟ خوب اگر پول نقد نبود چگونه هزینه غذایش را تامین می کرد؟ شما مگر اجازه می دهید ما از بانک ها استفاده کنیم؟ مگر شما اجازه می دهید ما از کارت اعتباری استفاده کنیم؟

ظریف ادامه داد: به اصطلاح منطق دورانی درست کرده اند، می گویند چرا موشک درست کردید؟ می گوییم مگر به ما سلاح دادید که می خواهید موشک درست نکنیم. می گویند چرا غنی سازی کردید؟ می گوییم آیا شما برای راکتور تهران که خودتان ساختید سوخت دادید که خودمان مجبور نشویم غنی سازی کنیم؟ حتما اگر ما اطمینان داشتیم که شما مثل کره جنوبی و بقیه کشورها به ما سوخت می دهید، مگر مریض بودیم که اینقدر هزینه کنیم؟

وی ادامه داد: برای ما ضرب و تقسیم می کنند که خرید سوخت هسته ای ارزانتر از تولید آن است. معلوم است که خریدش ارزانتر است، برای کسی که به او بفروشند، نه برای کسی که به او نفروشند.

ظریف با بیان اینکه معلوم است خریدن F-35 ارزانتر از ساخت موشک است، عنوان کرد: اما مگر کسی به ما فروخت که ما نخریدیم؟ پس چرا در این منطق دورانی گیر می کنیم و از ما می پرسند که چرا شما موشک می سازید؟ ما باید از خودمان دفاع کنیم. شما به ما تانک بدهید. هنوز نه تنها انگلیسی ها تانک چیفتن ما را نداده اند بلکه پولش را به ما نمی دهند، آن وقت بی بی سی فارسی می خواهد در این خصوص برنامه بگذارد. شما (انگلیسی ها) پول ما را خورده اید، بیماریتان چیست؟دادگاه خودشان حکم داده که این پول را باید پس بدهید، هر بار یک بهانه می آورند که پول ما را ندهند. بعد به ما می گویند چرا خودتان سلاح می سازید. چرا که شما نه تنها سلاح ما را ندادید، بلکه پولش را هم پس ندادید.

وی افزود: آن یک میلیارد و 700 میلیون دلار که در سال 1395 از آمریکایی ها گرفتیم، پول همان سلاحی بود که شاه به آمریکا پیش پرداخت کرده بود، هنوز بعد از 40 سال ما قطعات هواپیما، تانک، هلیکوپتر کامل در انباری در آمریکا داریم، ما اجاره انبار را هم می دهیم، ولی اجازه نمی دهند محتویات انبار را به ایران منتقل کنیم.ما در این خصوص یک پرونده در دیوان بین المللی دادگستری داریم که به آن دعوای B-1 اطلاق می شود. این پرونده دو قسمت دارد که قسمت اول را با آمریکا حل و فصل کردیم، اما قسمت دومش هنوز حل و فصل نشده است.

ظریف توضیح داد: اینها وسایلی است که برای تعمیر به آمریکا داده ایم، اما نگه داشته و به ما نمی دهد.

وی خطاب به غربی ها گفت: آن وقت شما می گویید چرا ما سلاح و موشک می سازیم؟ می گویید چرا ما به FATF نمی پیوندیم؟ آیا شما بانکی را گذاشتید که با ما کار کند؟

ظریف ادامه داد: من طرفدار پیوستن به FATF هستم، طرفدار تصویب قوانین هستم و البته هزینه آن را هم پرداخت کردم، اما به آمریکایی ها می گوییم شما راهی برای ما گذاشتید؟ ما الان مجبوریم برای هر معامله ای که انجام می دهیم، هر دلاری که از چین خارج می کنیم، بیش از 15 تا 20 درصد هزینه بدهیم. مبلغ بالایی از این هزینه به جیب دلال ها می رود و این پول فساد می آورد.

 ظریف پرسید: چه کسی مسؤول این موضوع است؟ مگر ما برجام را نقض کردیم؟ ما که رفتیم و ساعت ها با آمریکا مذاکره کردیم و نشان دادیم همانقدر که اهل مقاومتیم اهل مذاکره نیز هستیم.اما آنها قلدری کردند و یکجانبه کنار کشیدند آن وقت الان به ما می گویند چرا سیستم شما شفاف نیست. از ما ایراد می گیرند که چرا فساد هست؟ چرا که تحریم مادر همه فسادهاست. البته ما به این مسئله تحریم نمی گوییم، تروریسم اقتصادی می گوییم برای اینکه شهروندان عادی ما را هدف قرار داده است. اینها واقعیات است، ما نباید واقعیت های کشورمان را فراموش کنیم. دعوا و اختلاف با هم داریم ولی اینها هیچ اشکالی ندارد.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 81
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
23:42 - 1398/05/30
فعلا که از ۵۰٪ سهم ایران فقط ۱۳٪ مال ما شده بذل وبخشش کردید به روسیه خیییلی دروغگویی
تنها چیزی که ملت هر گز فراموش نخواهند کرد فروش وطن وخیانت به ملت ایران وکشور عزیزمون هست وتا آخرین قطره خونمون از فروش کشورمون دفاع خواهیم کرد شماها از دشمنان خارجی بمراتب زیانبارتر هستید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۳۱
در مقابل هد یه دنیی از طرف پوتین خز ر را گرفت کی چهار سال تو تمام میشه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۳۱
کدوم پنجاه درصد؟یه نگاه به نقشه بکن. سهم ایران مشخصه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۳۱
ظریف مگه تحریم نیست چرا ویزا میدن بهش
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۳۱
امثال ظریف انتخاب من نیست
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۳۱
خلیج مون رو اجاره دادن چین ماهیگیری چابهار روسیه برق و‌گاز به عراق پولشو نمیده زنگنه گفت بدهکاره خزر هم که اینطوری مردم می بینند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۳۱
درسته. سهم ایران در کاسپین را به روسیه فروختند، طلبکار هم شده اند. وطن فروشی در این حد فقط از دست قاجارها و روحانی بر میاید
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۳۱
از کجاا مطمعنی که مینویسی آخه مگه میشه 13%
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۳۱
کسانی که فکر می کنند ایران باید پنجاه درصد خزر رو داشته باشه همون هان که در برابر امریکا واداده ترین و حقیرترین اند و میگن همه چیزو بدیم تا ما راحت بشیم مثل پهلوی ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۳۱
تو‌حق ما رو ضایع نکن در جوامع بین الملل نمیخواد حق دریا رو توافقی دادین روسیه بگیرین
hassan.h
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۳۱
دوستان 50 درصدی یه سری به نقشه جغرافیائی بزنید و سپس اظهار نظر کنید چیزی به نام درصد در گذشته مطرح نشده است فقط در توافقات ایران- شوروی حق کشتیرانی "مساوی" به رسمیت شناخته شده است
نه " حق مساوی" از محتوای دریا و بستر آن
وقتی چنین موضوعی در تاریخ بسیار نزدیک اینگونه تحریف می شود انسان به کل تاریخ شک می کند
Iran, Islamic Republic of
23:42 - 1398/05/30
درود بر تو که عزت ایران را به خوبی بیان کردی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۳۱
زرشک نخو ر
Iran, Islamic Republic of
23:56 - 1398/05/30
توی این متن ،یک کلمه واقعیت و حقیقت نبود
Iran, Islamic Republic of
23:56 - 1398/05/30
ترکمنچای معاصر رو تو امضا کردی ظریف جان
Iran, Islamic Republic of
23:59 - 1398/05/30
آقای خندان که تحریم بود چطور تو جمع ایرانی های مخالف سخنرانی کرد
پاسخ ها
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۳۱
تحریم واین حرفاهمش فیلمه مردموگول میزنند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۳۱
تا کور بشن برده های ترامپ
Iran, Islamic Republic of
00:02 - 1398/05/31
من به وجود ظریف افتخار میکم ومفتخرم که ایرانی هستم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۳۱
برو افتخار کن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۳۱
برای چی افتخار
Iran, Islamic Republic of
00:06 - 1398/05/31
راست میگویید یک قطره نه کل خزر را میدهید
Iran, Islamic Republic of
00:11 - 1398/05/31
راست میگی یه قطره نمیگیرن البته کل خزر رو میگیرن
United Arab Emirates
00:13 - 1398/05/31
افرین برتواقای ظریف اگراین کاررابکنی اسمت بعنوان شیرمردایرانی درتاریخ نوشته وذکرخواهدشدنه مثل بی شرف بحرین ایران دودستی نامردتقدیم کردونسل اندرنسل ناراحت بحرین هستیم
پاسخ ها
بدون نام
-
۰۸:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۳۱
شما تندروها چقدر ادبیات نوشتاری تون مثل گفتاری تون داغونه! فعل، فاعل،مفعول،صفت و موصوف و...تون اصلأ مشخص نیست!با حرف ربط و...هم که اصلأ میونه ندارین.
Iran, Islamic Republic of
00:14 - 1398/05/31
دمت گرم بد از تحریم محبوبتر شدی وشاداب به کارت ادامه میدی چو ن حقت بود که تحریم نشی حالا که شدی دنیا هم باتوهه خدا پشت پناهت باشه چون را حق رو میری
Iran, Islamic Republic of
00:15 - 1398/05/31
طبق چند قرار داد با شوروی سابق سهم ایران ۵۰درصده
تمام کشورهای حوزه خزر هم قبول دارن
Iran, Islamic Republic of
00:21 - 1398/05/31
منظور اينه كه قطره هاي خزر مال اوناست.واسه مانيست كه بيايين از ما بگيرند!
Iran, Islamic Republic of
00:22 - 1398/05/31
حالا که پرفسور حقوق بشر در اسلو هستند یه جایزه صلح نوبل بدید بهش دلش خوش باشه.
پاسخ ها
بدون نام
-
۰۸:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۳۱
بهش که نمیدن ولی شاید خودش یه دونه بدلی بخره.
Iran, Islamic Republic of
00:23 - 1398/05/31
خزر رفت تموم شد بنده خدا
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۳۱
جنگلهای هیرکانی رو غارت کردید بذارید خزر هم تموم بشه زامبی ها
Iran, Islamic Republic of
01:14 - 1398/05/31
درود بر ظریف
پاسخ ها
بدون نام
-
۰۸:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۳۱
دو رود کمه واسش سه یا چها رود بر جناب .
Iran, Islamic Republic of
01:25 - 1398/05/31
اجازه به شوروی می دی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۳۱
شوروی کجاست؟
Iran, Islamic Republic of
01:28 - 1398/05/31
مگه از خزر چیزی مونده.نصفشو بخشیدن رفت عامو
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۱
سهم ایران پنجاه درصد نبوده کشتیرانی مشترک بوده
Iran, Islamic Republic of
01:44 - 1398/05/31
درود... ان شا الله که چنین شود
Iran, Islamic Republic of
01:47 - 1398/05/31
بله درسته همانطور ک اجازه ندادین چینی ها خلیج فارس رو قبضه کنن....روسیه چابهار رو تصرف کنن....
Iran, Islamic Republic of
01:51 - 1398/05/31
باسلام آقای ظریف دریای خزر فقط آب نیست که شما نمی گذارید یک قطره اش کم شود سهم واقعی ما را چه کسانی برای خودشان برداشت می کنند آیا به صرف فروپاشی شوری واقعا" کشور های آزاد شده اکنون تحت سلطه روسیه وپوتین نیستند چگونه از حق حقوق ملت ایران در رابطه با دریای خزر دفاع نکردید ما بر اثر تحریم های آمریکا داغون میشیم ولی روسیه باید با برداشت از دریای خزر ومنابعش بتواند سود کسب کند در حالیکه او هم تحریم است
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۳۱
خدا عقلت بده. نشستى دارى واسه اين استدلال ميكنى؟
Denmark
01:57 - 1398/05/31
من به عنوان کسی که خارج از کشورم وقتی میگم ایرانی هستم دو بار بیشتر باید بازرسی بشم . آقای ظریف گویا در توهم هستن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۳۱
در توهم نيست. اتفاقا حواسش خيلى هم جمع است. مخاطبش را شناخته
Iran, Islamic Republic of
02:08 - 1398/05/31
دکتر دیر آمدی چیزی از خزر باقی نمونده.
Finland
02:23 - 1398/05/31
همه می‌دونن که تو هیچکاره آیی. روحانی هم هیچ کارست.
Sweden
04:09 - 1398/05/31
انواع سختی ها را مردم ما تحمل می کنند، ولی 73 درصد مردم در انتخابات شرکت می کنند.

اينو درست گفته. مردم ما نق زياد ميزنند و اغلب مثل پيرزنها غرغر ميكنند اما نهايتش اكثرشون پاى صندوقها صف ميكشند چون خودشون هم خوب ميدونند كه لياقتشون بيش از اين نيست. واسه همينه كه ميگه مردم ما خودشون انتخاب كردند كه اينجورى زندگى كنند. درست هم ميگه.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۳۱
اوکی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۳۱
احسنت
Iran, Islamic Republic of
08:19 - 1398/05/31
ظریف جان اول پنجاه قطره بود حالا شده یازده قطره حالا من نمی دونم برای حفظ یازده قطره تلاش می کنید یا باز گرداندن پنجاه قطره
Iran, Islamic Republic of
09:11 - 1398/05/31
شما علاوه بر خزر بندر عباس وجنوب هم فروختی به روسیه
Iran, Islamic Republic of
09:16 - 1398/05/31
نه باباااااا باور کنم ؟ یعنی دولت روحانی به چیزای دیگه غیر از جمع کردن دلار هم فکر میکنه؟
Iran, Islamic Republic of
09:19 - 1398/05/31
کسایی که میگن پنجاه درصد دریا مال ایرانه . به شدت احمق و بیسواد هستن که حتی به خودشون زحمت نمیدن نقشه شوروی و ایران رو نگاه کنن
Iran, Islamic Republic of
09:19 - 1398/05/31
ببخشید از اوتجایی که جنابعالی خیلی لفاظ هستید میشه بفرمایید طی توافقاتی که کردید حق ایران چقدره که شما یک قطرشو نمیدید؟
Iran, Islamic Republic of
09:20 - 1398/05/31
متاسفانه دروغ گفتن ملکه ذهن آقای ظریف شده و خودش بهتر میدونه که دیگه هیــــــــــچ جایگاهی بین مردم ایران نداره.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۳۱
جناب ظریف ،‌حرفهای گنده تر خودت میزنی.
بهای حمایتهای بی چون و چرای روسیه و چین را چطور میخواهید بدهید؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
09:23 - 1398/05/31
مگه تو نبودی که اومدی تلویزیون گفتی اونهایی که میگن پنجاه درصد خزر مال ماست از واقعیتهای دنیای معاصر خبر ندارن و بیان بگن بر چه اساسی و استدلالی میگن پنجاه درصد مال ماست؟ بله راست میگی از سیزده درصد نمیزاری یک قطرش بره بی وجود ننگ به دولت روحانی کاش باشم و تیکه تیکه شدن بدنشو توسط مردم ببینم
Iran, Islamic Republic of
09:24 - 1398/05/31
به قول عربستانی ها ماله کش اعظم جناب ظریف
Iran, Islamic Republic of
09:30 - 1398/05/31
خدا لعنت تون کنه دست از سر ایران بردارید دروغ گوها
پاسخ ها
جواد پينوكيو
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۳۱
چون شما گفتى، به روى چشم. دست برميداريم
Iran, Islamic Republic of
10:53 - 1398/05/31
اگر حق ایران را از عراق و قطر و افغانستان و نام خلیج فارس و نام مولوی و خوارزمی و فردوسی .......را گرفتید این حق را هم میتوانید بگیرید ....
Iran, Islamic Republic of
10:59 - 1398/05/31
باز چه بلایی قراره که سر ملت بیارین
Iran, Islamic Republic of
11:18 - 1398/05/31
ببینیم تعریف کنیم که وزیر امور خارجه توانست حق مان از دریا ی خزر گرفت
Iran, Islamic Republic of
11:19 - 1398/05/31
تو چیکاره هستی که میگی نمیگذارم . اصلا همه خزر مال روسیه است و همینکه اجازه میدهند گاهی در آن شنا کنیم باید خیلی هم ممنونشان باشیم !
Iran, Islamic Republic of
11:51 - 1398/05/31
اولا اگه مردی سر قولت وایستا سهم ایران 50 درصده دوما شماها که خارج میرین یه جور حرف میزنین تو داخل یه جور دیگه لطفا حد اقل با خودتون صادق باشین اگه با مردم صادق نیستین!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
12:37 - 1398/05/31
راست میگه نمیذاره قطره ای حقمان پایمال بشه فله ای میبخشه !
Iran, Islamic Republic of
01:47 - 1398/06/01
خودتون دو دستی دارین میدین به روسها ، که هواتونو داشته باشن
وای به حال این ملت ، با این مسئولین بی کفایت
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۱
کدام حق ..کاش مردم بحقشون برسن
Iran, Islamic Republic of
09:11 - 1398/06/04
پیاده شوباهم بریم جناب ظریف ، حرفات قشنگه اما تاریخ پسند ومافیاپسند نیست . لطفاعمیق تر تاریخ سیاسی اجتماعی ایران را بخوانید پس منقلیها چه کا. ه اند؟ مواظب همه چیزباش توهم یک برگ ازتاریخ خواهی بود .
Iran, Islamic Republic of
21:13 - 1398/06/04
سلام فکر نکنم با این فسادی که دامن دولت مارو گرفته کسی به فکر منافع ملت باشه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج