ماجرای نقش سه نماینده مجلس در پرونده سایپا
۹۰۰۱۰۶
۰۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۲
۸۰۰۶ 
سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان از نقش سه نماینده مجلس در پرونده خودرو سازی سایپا طبق گزارش دادستانی تهران خبر داد.

خبرگزاری فارس: محمد جواد جمالی نوبندگانی، سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان در جمع خبرنگاران توضیحاتی درباره دستگیری دو نماینده مجلس مربوط به استان زنجان و روند رسیدگی به پرونده آنها اعلام کرد.

سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان گفت: در تاریخ 26 شهریور سال 97 از طرف دادستان عمومی و انقلاب وقت تهران نامه‌ای به علی لاریجانی ریاست مجلس شورای اسلامی ارسال شد که در آن نامه آمده بود دو نفر از شهروندان عادی که یک خانم و یک آقا به علت اخلال در نظام اقتصادی و پولشویی دستگیر شدند و گفته‌اند که برای مشارکت در تولید خودرو و پیش‌فروش عمده محصولات شرکت سایپا قراردادی را با آنها انعقاد کرده‌اند.

وی تصریح کرد: بازرسی کل کشور در گزارش واصله در این خصوص اعلام کرده است که با توجه به اظهارات مدیران شرکت سایپا این قرارداد از حیث تحقیقات به عمل آمده و شرایط واگذاری خودرو غیرقانونی بوده است.

جمالی نوبندگانی خاطرنشان کرد: حسب اظهارات متهمان فوق، آقایان نمایندگان عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از نفوذشان برای این انعقاد قرارداد بهره بردند و پس از پایان مدت قرارداد و عدم تمدید آن و استقرار تیم جدید در سایپا یکی از این نمایندگان با حضور در سایپا خواهان تمدید این قرارداد شده و حتی مدیرعامل را تهدید به استیضاح وزیر صنعت کردند.

سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان افزود: با توجه به موارد ذکر شده دادستانی تهران خواستار ارائه گزارش شده است.

وی گفت: بنا به اظهارات متهمان و اعلام اعمال نفوذ این دو نماینده دادستانی تهران نامه‌ای را به ریاست مجلس ارسال کرده و هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان هم موضوع را طبق گزارش جعفری دولت‌آبادی دادستان وقت تهران بررسی‌های خود را آغاز کرد.

جمالی نوبندگانی گفت: هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان این موضوع را بررسی کرده و توضیحات شفاهی و مکتوب این نمایندگان را که شامل 4 صفحه با امضای آنان است گرفته است.

سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان گفت: این دو نماینده عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفته‌اند که ما آ‌شنایی قبلی با متهمان (آقا و خانم) نداشته و دخالت‌شان را در امر قرارداد تکذیب کرده‌اند و گفته‌اند که قبلاً این چنین قراردادهایی منعقد شده و انعقاد این قرارداد انحصاراً مربوط به این دو نفر نبوده است.

وی بیان داشت: این نمایندگان در اظهاراتش در هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان گفته‌اند که با تغییر مدیران سایپا معمولاً مدیران جدید نسبت به مدیران قبلی اعلام موضع‌گیری کرده و این امر مرسوم بوده و نمایندگان این چنین کاری را نکرده‌اند.

جمالی نوبندگانی گفت: این دو نماینده استان زنجان اعلام کرده‌اند که وقتی مردم نامه‌ای را برای بررسی مشکلاتشان به نمایندگان مجلس می‌دهند آنها هم از طریق معاون پارلمانی وزارتخانه‌ها مشکلات طرح شده را در میان گذاشته و خواستار رفع مشکلات مردم شده‌اند.

سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان گفت: این دو نماینده در جلسه هیأت نظارت اعلام کرده‌اند که متهمان (آقا و خانم) مربوط به استان فارس و شهر شیراز بوده و بعد از مطرح شدن مشکلات این افراد و نامه‌ای که به این نمایندگان ارسال کرده‌اند، نمایندگان عضو کمیسیون صنایع و معادن از آقای شجاعی برهان معاون پارلمانی وزیر صنعت به صورت شفاهی خواسته‌اند که این موضوع پیگیری شده و مشکلات مردم حل شود که به دلیل روابط تیره شرکت سایپا با وزارت صمت این موضوع عملاً حل نشد.

وی ادامه داد: این دو نماینده در هیأت نظارت گفتند که استیضاح وزیر صمت به این دلیل مربوط نبوده و پیش از مطرح شدن این مشکلات و مشکلات مربوط به قرارداد بوده و در حقیقت مربوط به قبل است.

جمالی نوبندگانی خاطرنشان کرد: جواد مطهری‌فرد رئیس دفتر مرکزی حقوقی سایپا نامه‌ای را به بازپرس شعبه 14 دادسرای کارکنان دولت ارسال کرده و مواردی را در این خصوص توضیح داده و گفته با توجه به فرایند نمایندگی‌های فروش، موارد مذکور از سوی سایپا یدک بوده و حسب مورد پس از مذاکرات اولیه توسط کمیسیون‌های مربوطه در این شرکت و یا طرح در هیأت مدیره و اخذ مصوبه قرارداد بررسی و یا منعقد می‌شود.

سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان گفت: نظر به شرایط و موقعیت شرکت سایپا از جهت نقدینگی در آن مقطع زمانی با توجه به لزوم جذب نقدینگی برنامه‌هایی برای این کار در دستور سایپا بوده است که در نهایت اقدام به عقد قرارداد سه‌جانبه بین نمایندگی شرکت، سرمایه‌گذار و مشارکت‌کننده و شرکت سایپا شده است.

وی گفت: با توجه به استعلام به عمل آمده از طرف دوم یعنی سرمایه‌گذار و مشارکت‌کننده در زمان انعقاد قرارداد متهمان (آقا و خانم) درخواست‌کننده به معاونت فروش سایپا معرفی شده‌اند که به دلیل شرایط اقتصادی موجود یکی از نمایندگی‌های فروش در استان فارس این معرفی را انجام داده است.

جمالی نوبندگانی گفت: مهدی محمدرضایی معاون مالی و اقتصادی سایپا در 18 مهر سال 97 به مطهری‌فرد رئیس دفتر مرکزی حقوقی شرکت سایپا مواردی را توضیح داده است که این قرارداد نسبت به سایر قراردادها با توجه به نقدینگی، مشابه قرارداد با سایر نمایندگی‌های فروش بوده و اختیار بیشتری ندارد ضمن اینکه سود مشارکت و تخفیف مشارکت هم جمعاً 26 درصد است که با توجه به بازار وقت خودرو منطقی بوده است.

سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان بیان داشت: آن چیزی که به هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان از طرف قوه قضاییه تاکنون واصل شده همین موارد است و اگر چیز دیگری مطرح است و یا در آینده بحث خواهد شد ممکن است از این جریان متفاوت باشد که تاکنون به این هیأت چیز جدیدی واصل نشده است.

وی با بیان اینکه دادستان وقت تهران بنا بر اظهار متهمان (آقا و خانم) اعلام کرده که نمایندگان کمیسیون صنایع، وزیر صمت را تهدید به استیضاح کرده‌اند این در حالی است که ما توضیحات طرفین را دریافت کرده‌ایم اما با توجه به انعقاد قرارداد و عدم تحویل خودرو از سوی سایپا به این افراد، از این شرکت خواسته‌ایم که باید مفاد دقیق قرارداد اجرایی شود.

جمالی نوبندگانی خاطرنشان کرد: هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان در 16 بهمن سال 97 در نامه‌ای به عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان وقت تهران به استحضار آن مقام قضایی رساند که موضوع در این هیأت طبق تبصره یک ماده 9 قانون آیین‌نامه داخلی مجلس مورد رسیدگی قرار گرفته و اقدامات این دو نماینده مجلس خارج از وظایف نمایندگی آنها تشخیص داده نشد و نظر این هیأت صرفاً در مورد نامه مذکور دادستانی و درخواست آنها در سال 97 بوده است.

سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان افزود: عرف آن است که نظر هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان گرفته شود و حتماً هیأت رئیسه مجلس هم در جریان این موارد قرار بگیرد ولی در موضوع فوق ابتدائاً هیأت رئیسه در جریان امر قرار نگرفته است.

وی گفت: هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان هیچ ‌گاه در مورد قضاوت‌ها و وظایف قوه قضائیه ورود نکرده و معتقد به استقلال آنها هستیم و می‌دانیم حتماً آنها با عدل رفتار کرده اما در عین حال اطلاعات بیشتری درباره این پرونده نداریم.

جمالی نوبندگانی افزود: مصونیت نمایندگان مجلس به آن صورتی که در سایر کشورهاست در ایران وجود ندارد و در کشورمان این مصونیت درباره اظهارنظر و وظایف نمایندگی تعریف می‌شود.

سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان گفت: فرم محاکمه نمایندگان به شکلی است که در ابتدا هیأت رئیسه و هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان را در جریان می‌گذاشتند تا اقدامات بعدی صورت گیرد.

وی در پایان گفت: سه نماینده در پرونده مربوط نقش داشته که دادستانی اسامی را اعلام کرده ولی فقط در مورد دو نفر دستگیری داشته‌ایم.

انتشار یافته: 23
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
13:29 - 1398/06/03
به بهههه نماینده های مردم یا ... جیب مردم
پاسخ ها
AAAAAAAAA
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
همین گونه پیگیری شود مجلس تعطیل خواهد شد،
البته مجلس خیلی وقت‌است‌برای مردم تعطیل شده ولی این دور هم‌بودن‌نمایندگان برای اهورا پرسی هست
Iran, Islamic Republic of
13:33 - 1398/06/03
بیخود نیست که اینهمه فساد در کشور بیداد میکند
نمایندگان میلیاردها تومان از طریق رانت واعمال نفوذ به جیب میزنند ودر واقع همه کار میکنند جز رسیدگی به امور کشور واقعا جای تاسف دارد
Iran, Islamic Republic of
13:51 - 1398/06/03
اگر غیر از این جواب میدادی جای شک داشت
Iran, Islamic Republic of
13:52 - 1398/06/03
یک مشت پاک دست تو مجلس جمع شدن دارن کله کاهو میخورن بنده خداها اینا از این کارای بد نمیکنن قبول ندارید از خودشون بپرسید
Iran, Islamic Republic of
13:59 - 1398/06/03
وقتی مشخص شده نماینده گان کار غیر قانونی انجام داده اند چرا آنها را بیگناه معرفی می‌کنید
Iran, Islamic Republic of
14:05 - 1398/06/03
بزرگوار مصونیت نماینده مجلس در اظهار نظر است
United Kingdom
14:51 - 1398/06/03
مردم خواستار اشدمجازات برای این نمایندگان هستند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
اگر بزاره این خانواده
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
به روباه گفتن شاهد ببار گفت دمم . کدام دزد دزدیش را قبول کرده پس انتظار نداشته باشید این دو نماینده هم جرم خود را بپذیرند و ناظر بر عملکرد نماینده هم بایستی ماست مالی بکنه چون از همان قماشه .
Iran, Islamic Republic of
14:57 - 1398/06/03
ای جانم اقا اینا دخالتی ندارن .سایپا هم دخالتی نداره .دولتم دخالتی نداره . خود پراید زبون باز کرده میگه من گرون شدم .
Iran, Islamic Republic of
15:40 - 1398/06/03
اینها نماینده مردم هستند یا دشمن مردم
Iran, Islamic Republic of
15:53 - 1398/06/03
آره بابا کی ب کیه تیغ می بره دیگه پدر گفته تا آخر ببر
Iran, Islamic Republic of
19:01 - 1398/06/03
من بدبخت به سایناثبت نام کردم بعدازهشت ماه اعلام کردند با آخرین قیمت روز بقیه مبلغ واریز.اعلان دوماه است.ماشین را تحویل نداده اند.مملکت شده فساد دزدی رانت خواری.
Iran, Islamic Republic of
20:12 - 1398/06/03
اگه این سه نماینده رو اعدام میکردن بقیه حساب کار دستشون میومد
Iran, Islamic Republic of
20:17 - 1398/06/03
خب ما هر روز بیشتر با فعالیت های نمایندگان بیشتر آشنا میشویم از جمله اینکه استیضاح راهی برای کنار گذاشتن یک وزیر نالایق نیست بلکه حربه ای برای تلکه کردن وزیر است. والله که خدا هم از ما ایرانیها با این همه فساد و تباهی روی گردان است.
Iran, Islamic Republic of
22:43 - 1398/06/03
به قول آقایون حقوق هر نماینده ماهی زیر ده میلیون هست درصورتی که هرکدوم ملیاردی واسه رای اوردن هزینه می کنن پس اصلا باید قبول کنیم همه واسه دزدی میرن تو مجلس همه دزد شدن
پاسخ ها
عبدالرحمن
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
دقیقا"
Iran, Islamic Republic of
02:25 - 1398/06/04
خداوکیلی ماست مالی ش نکنید خاطی ،خاطی هست نماینده مجلس هم باشه
Iran, Islamic Republic of
07:57 - 1398/06/04
اگه موضوع بهمین سادگی و خوشمزگی بوده پس وثیقه ده میلیارد تومانی چرا ؟
پاسخ ها
عبدالسلام
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۶
سلام دوستان قدیمی ها میکفتند دیوار از اولش کج. باشه تا ثریا بری دیوار همون کجی داره دادش از بالا دوزد هستند تا می رسه به وزیر ومدیر عامل کارمند وکارگر آقا جان باید پایه درست باشه
Iran, Islamic Republic of
11:11 - 1398/06/06
این نمایندگان باید دراسرع وقت محاکمه وزندانی شوند تا درس عبرتی باشد برای دیگر نمایندگان
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج