ازدواج با همسن، آری یا نه؟!
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
اپیلاسیون نانا 1
دکتر ولدخانی_1
دکتر استرکی_1
دکتر استرکی_3
دکتر ولدخانی_3
اپیلاسیون نانا 3
اپیلاسیون نانا 4
دکتر استرکی_4
دکتر ولدخانی_4
دکتر استرکی_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر ولدخانی_2
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۹۰۲۳۱۵
۱۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۳
۱۰۸۸۸
همسن بودن همسران با همدیگر به خودی خود، ایرادی ندارد، اما بی‌توجهی به برخی نکات در این شرایط می‌تواند مشکلات این گروه از همسران را افزایش دهد.

روزنامه خراسان - نرگس عزیزی: فاصله سنی زوج ها، یکی از موضوعاتی است که وابستگی زیادی به فرهنگ دارد. زمانی اختلاف سنی بیشتر از ۳-۴ سال، مطلوب و معمول بود، اما حالا فاصله کم سنی همسران رواج بیشتری یافته است. نمودار‌های فاصله سنی همسران در ازدواج‌های بین سال‌های ۹۰ تا ۹۶ در سایت ثبت احوال نشان می‌دهد بالاترین فراوانی ازدواج با حدود ۱۲ درصد در فاصله سنی زیر یک سال، اتفاق افتاده است.

همسن بودن همسران با همدیگر به خودی خود، ایرادی ندارد، اما بی‌توجهی به برخی نکات در این شرایط می‌تواند مشکلات این گروه از همسران را افزایش دهد. در ادامه این مطلب، نکات مهمی در این باره مطرح خواهد شد که مطالعه‌شان به دختر و پسر‌های دم بخت و حتی زوج‌هایی که همسن هستند و به تازگی ازدواج کرده‌اند، توصیه می‌شود.

ازدواج با همسن، آری یا نه؟!

مسئله همسن بودن زوج‌ها پیچیده است!

درباره اختلاف سنی زن و شوهرها، نمی‌توان هیچ باید و نباید کلی و عمومی در نظر گرفت. هرچند بزرگ‌تر بودن مرد بهتر است، اما نمی‌توان برای تمامی زوج‌ها گفت که حتما باید سن آقا از خانم بیشتر باشد یا این‌که اختلاف سنی مطلوب به عنوان مثال فقط ۳ تا ۵ سال است و اگر غیر از این باشد، به هیچ عنوان خوب نیست.

بلکه موضوعی که در خصوص اختلاف سنی همسران وجود دارد، بحث چالش‌های بیشتر یا کمتر در حالت‌های مختلف فاصله سنی است. به عنوان مثال تجربه نشان می‌دهد در اختلاف سنی بالای ۱۰ سال، همسران با چالش‌های بیشتری روبه‌رو هستند، اما این موضوع به آن معنا نیست که هر کسی به این سبک ازدواج کند، بعد از چند سال، حتما ازدواجش با مشکلات جدی روبه‌رو می‌شود.

درباره ازدواج با همسن، اما مسئله کمی پیچیده‌تر است. به آن معنا که بسته به سن همسران، این وضعیت می‌تواند چالش‌های بیشتر یا کمتری را به دنبال داشته باشد و نتیجه‌گیری کلی درباره آن اصلا وجود ندارد، اما منظور از وابستگی این موضوع با سن همسران چیست؟

گروه‌هایی بدون چالش اضافه

بگذارید ابتدا درباره گروه‌هایی صحبت کنیم که همسن بودن خانم و آقا در آن‌ها، چندان چالش‌برانگیز نیست. اولین گروه، افرادی هستند که در سنین میان سالی با فردی همسن ازدواج می‌کنند. در چنین ازدواج‌هایی به صورت معمول، همسن بودن همسران موضوع چندان مهمی نیست و کمتر چالش‌های مجزایی ایجاد می‌شود.

گروه دیگری که ازدواج با افراد همسن بین آن‌ها کمتر به چالش‌های خاص منجر می‌شود، افراد بالای ۳۰ سال هستند. چرایی این موضوع نیز بیشتر به جا افتادن دختران و پسران در نقش‌های اجتماعی خود در این سنین مربوط است. اما در مقابل، گروه سنی دیگری هست که همسن بودن زوج در آن می‌تواند چالش‌برانگیز باشد.

ازدواج با همسن، آری یا نه؟!

وقتی احتمال دردسر افزایش می‌یابد

افراد وقتی در اوایل جوانی یا به عبارتی دیگر زیر ۲۵ سال ازدواج می‌کنند، با چالش‌های متفاوتی نسبت به ازدواج در سنین بالاتر روبه‌رو می‌شوند. البته ازدواج در این سنین مزیت‌های خاص خود را هم دارد، اما بی‌توجهی به چالش‌های ویژه این سنین، می‌تواند میزان اختلاف و البته جدایی و طلاق را افزایش دهد. یکی از موضوعاتی که می‌تواند به اختلاف بین همسران زیر ۲۵ سال دامن بزند، همین همسن بودن آن‌هاست، اما چرا چنین است؟ هم اکنون انتظارات جامعه از یک پسر جوان ۲۲-۲۳ ساله با انتظاراتی که از یک دختر جوان همسن دارد، متفاوت است.

این‌که چقدر از این انتظارات، درست و به جاست، محل بحث فعلی ما نیست؛ بلکه بحث بر سر تفاوت‌هایی است که در این زمینه وجود دارد. به عنوان مثال از یک پسر در این سن انتظار می‌رود توان کسب درآمد داشته باشد و مسیر زندگی‌اش را تا حد زیادی مشخص کند و بداند می‌خواهد طی سال‌های بعد در چه زمینه‌ای کار کند. این انتظارات وقتی که پسر ازدواج می‌کند البته تشدید می‌شود.

جنس این انتظارات به گونه‌ای است که امکان دستیابی به آن‌ها در ابتدای جوانی در غالب موارد میسر نیست، اما در مقابل دختری در همین سن و سال، به ویژه اگر قصد ازدواج داشته باشد، با انتظارات متفاوتی روبه رو می‌شود؛ انتظاراتی که بسیاری از دختران نیز در همان اوایل جوانی می‌توانند به آن برسند. انتظارات، متفاوت و البته میزان تسلط متفاوت دختران و پسران بر نقش‌های اجتماعی‌شان در ابتدای جوانی، می‌تواند شرایط خاصی را ایجاد کند. به این معنی که دختر در این سن، بعد از ازدواج شانس بیشتری دارد که بتواند مطابق انتظار جامعه و همسر خود عمل کند، اما در مقابل پسر به واسطه نرسیدن به انتظارات، ممکن است تحت فشار زیادی از سوی خانواده و همسر خود باشد. همین نداشتن توازن در انتظارات و میزان تسلط بر آن‌ها می‌تواند به منبعی مهم برای اختلاف بین همسران تبدیل شود.

ازدواج با همسن، آری یا نه؟!

چند توصیه برای مدیریت این چالش‌

اول آن‌که اگر در ابتدای دوران جوانی هستید و قصد ازدواج با فردی هم‌سن را دارید یا ازدواج کرده‌اید، لازم نیست نگران باشید. این موضوع می‌تواند چالش‌های اضافه‌تری به همراه داشته باشد، اما نمی‌توان آن را به عنوان نکته منفی در نظر گرفت. جدای از این مسئله، یادتان باشد همسران جوان همسن لازم است در کنار صبر و بردباری، انتظاراتی واقع‌بینانه از همدیگر داشته باشند و تحت تاثیر انتظارات اطرافیان به همسر خود فشار اضافه وارد نکنند. در کنار آن به خانواده‌ها نیز توصیه می‌شود در عین حال که به مستقل شدن جوانان کمک می‌کنند، در سال‌های ابتدایی ازدواج به حمایت و پشتیبانی از همسران جوان ادامه دهند.

انتشار یافته: 43
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:37 - 1398/06/10
شما تمام قیمت ها رو برگردون به 2 سال پیش ما میریم ازدواج میکنیم دقت کن گفتم دوسال پیش نه 20 سال پیش شما مسکن رو برگردون دو سال پیش لوازم خانگی ماشین اجاره مسکن و....رو برگردون دو سال پیش همسن که سهله ما میریم با 30 سال بزرگتر یا 30 سال کوچکتر از خودمون ازدواج میکنیم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۰
خخخخ
بدون نام
United Arab Emirates
۲۳:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
به طور کلی ازدواج اشتباهه.چیزی بدست نمیاری که هیچ‌اون چیزایی رو هم که داشتی از دست میدی
ضحا
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۳
چرا مزخرف میگی...توخود ایران آمارگیری کردن دیدن یازده درصد خانمای ایرانی شوهر ازخودشون کوچیکتر کردن بقیه شوهرشون بطور متعارف ازشون بزرگترن...تو دورووریای خودم دیدم همینو...دوست خودم به از خودش کوچیکتر رفت بعد نه سال محترمانه رفت طلاق گرفت به خاطر توهین وتحقیر شوهرش که هرچی به دهنش میومد به دوستم میگفت اینم یه موردی که دورمابود عاقبتش شد این تازه پسره خودش اینو میخاستم گرفته بودش .
ضحا
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۳
تو فامیل ودوستام دیدم خودشون گرفتن خودشونم خیانت کردن...بنظرمن مجرد بودن بهتر از ازدواج با مرد کوچیکتر بودن هست من هرچی دیدم وتحقیق کردم آخرش بنبسته البته برای دختره...توایران طبق معمول آقایان حضرت بالا هستن خانمها حضرت پایین...
ضحا
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۳
این کدوم اشغالی بود گفت عشق وحال؟؟.
مملکت قاضی دارها...اینوپیداکنید بدی دست قاضی عشق حال بهش نشون بده...
ضحا
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۳
دقیقا درسته....!
ضحا
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۳
نه عزیز محترم تو ایران دختره بزرگتراز شوهرش باشه به چشم میاد میشه مصیبت...بدبختی...
باید بره قبرستانم شده بخوابه ولی پسره زنده بمونه حتما بره از خودش کوچیکتربگیره...
شما وخانمت هم شاد وموفق باشید...خدا وسعت قلب وسیعتو دیدبهت محبت کرد.حسرت بدلت نکرد!دلت سیاه نبود..بی غیرت وعیاش وخوش گذرونم نبودی کاش همه مثل شما بودن!!!!!!!!
انشالله پروردگار عزیز فضل ورحمتشو به شما وهمسر خوبت دائمی وپایدارکنه..آمین!
Iran, Islamic Republic of
08:59 - 1398/06/10
این حرفا کدومه؟؟؟!!! الان همه جای دنیا این موضوعات و مطرح کنی بهت می خندن...اکثر جاها سن دیگه ملاکی واسه ازدواج نیست ... اقایون و خانوما با ده سال بزرگ تر یا بیست سال کوچیک تر از خودشونم ازدواج میکنن هیچ کس واسشون نسخه نمینویسه ...بعد شما هنوز درگیر این خاله زنک بازیای عروس باید پنج سال کوچیکتر باشه با این امارای من در اوردیتون هستین؟؟؟؟وا بدین دیگه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۰
آخه خیلی ببخیشد همه جای دنیا از بچگی یاد گرفتن چجوری با جنس مخالف ارتباط برقرا کنن مثل ایجا نیست که تو تازه تو بیست هشت سالگی میفهمی دختر یا پسر چه اخلاقی داره برای همین در ارتباط با دونفر همش باید زور قالب باشه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۰
احسنت
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۰
یک عزیز: این حرفت اصلا منطقی نیست شاید توی اروپا با دختر چند سال بزرگتر ازدواج کنن و مشکلی پیش نیاد
ولی اگه اینجا با دختر بزرگتر ازدواج کنی بد یه مدت چشمت میفته به دخترای جوونتر و میزنی تو فاز خیانت

تو یه ایرانی هستی و زندگی با یه مرد ایرانی شوخی بردار نیست
چون خیانت در کمین است
1
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
12:45 عزیز
اینکه تو یک ایرانیه خیانت کار هستی که همچین کاریو می کنی مشکل خودته
زمان ازدواج با دختر بزرگ تر چاقو رو گلوت نیست ...تصمیم خودته و با تمام شرایطی که میبینی متعهد میشی به این خانوم ...یا متعهد نشو یا اگه ازدواج کردی دست از پا خطا نکن
Iran, Islamic Republic of
10:12 - 1398/06/10
برترین ها،
بعضی اوقات مطالبتون خیلی پیش پا افتاده هستن، از عنوان مطلب اینطور برداشت میشه که مطالب باارزشی تو متن باشه، اما بعد که خونده میشه، چیز باارزشی پیدا نمیشه!
United Arab Emirates
10:14 - 1398/06/10
منو شوهرم هم سنیم ولی انقدر خنگه که انگار دارم بچه بزرگ میکنم. مردها تا آخر عمرشون بچه ن پس حداقل ۱۰ سال فاصله بهتره
پاسخ ها
بدون نام
United States
۲۱:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۰
شوهر شما خنگ هست همه مثل شوهر شما نیستند 10 سال اختلاف سنی واقعا مزخرف هست
بدون نام
United States
۲۱:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۰
دقیقا همینه مردها دیر بزرگ میشن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
اینکه شما یک انتخاب اشتباه داشتی و با یک مرد نابالغ ازدواج کردی دلیل نمیشه همه مردها اینطوری باشن !
Iran, Islamic Republic of
12:03 - 1398/06/10
اون زمان که ما می خواستیم ازدواج کنیم دلم خواست با پسری ازدواج کنم که یکی دوسال از خودم کوچیکتر باشه اینقدر تو سر مون خوندن بده زود پیر میشی اون جوون می مونه که آخرشم اینقدر طول کشید که عاشق شدم عاشق یکی که ۱۵ سال از خودم بزرگتر بود و به قول معروف به خودم سر بود خیلی کوچیک تر بودم اونم با وعده هاش گولم زد الان که یازده سال گذشته دوستداشتنم کم نشده ولی همسرم خیلی اخلاقش عوض شده
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
الان که دیگه گذشت ان شاءالله عاقبت بخیر بشی ولی با همون دوسال کوچیکتر ازدواج میکردی بهتر بود تو هم قربانی سن سن کردن مردم شدی و متاسفانه تو ایران‌اولین چیزی که واسه ازدواج میپرسن سنه اگه دختر ۲ سال بزرگتر باشه انتقاد میکنن ولی اگه ۱۵ سال مرد بزرگترباشه چیزی نمیگن
-
12:27 - 1398/06/10
عجب!!! من و همسرم ۲۹ ساله بودیم هر دو که با هم ازدواج کردیم الان ۳ سال گذشته و هیچ مشکلی نداریم... یعنی انقدر مسائل گنده جلو راه زوجهای جوان هست که تو هر سن و سالی ازدواج کنی خیلی به چشم نمیاد.مگر اینکه اختلاف سنی انقدر فاحش باشه که قضاوتها و نگاه اطرافیان آزارت بده
Iran, Islamic Republic of
13:23 - 1398/06/10
شما فاصله طبقاتي عدالت اجتماعي رفاه اجتماعي را بر قرار كنيد همه چيز درست ميشه البته عاجز تر از اين حرفا هستيد
Iran, Islamic Republic of
13:45 - 1398/06/10
این چرت و پرتا چیه میگید چه ربطی داره!؟
پاسخ ها
بدون نام
United States
۲۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۰
یعنی لذت بردم بالاخره مردم داستان رو دارن می فهمند اساسی.
Iran, Islamic Republic of
14:00 - 1398/06/10
استادهای ما همه با همسن خودشون ازدواج کردند و خیلی هم موفق هستند. این قضیه 5 سال بزرگتر رو یه قرن پیش توی فرانسه میگفتند که بعدش هم جمع شد رفت. الان تفاوت 4 سال میشه تفاوت یک نسل
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
تو همون فرانسه رئیس جمهور فرانسه زنش ۲۴ سال از خودش بزرگتره تو عصر ارتباطات ۴ سال بزرگتر میشه تفاوت یک نسل ؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
منظورشون بزرگتر بودن مرد هست که نیازی نیست حتما اونجوری باشه. قبلا توی فرانسه میگفتند مرد 5 سال بزرگتر از زن باشه ولی دیگه این موضوع هیچ جا پذیرفته نیست. چرا وقتی مرد بزرگتره عادیه ولی زن بزرگتر باشه عجیبه
Iran, Islamic Republic of
18:02 - 1398/06/10
قبل از اینکه ازدواج کنی دو تا چشما که باز کن که هیچی دوتا دیگه هم قرض کن
بعد از ازدواج ولی یه چشمتو ببند
پاسخ ها
روشنفکر
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۵
ازدواج نه فقط عشق و حال
Iran, Islamic Republic of
00:39 - 1398/06/11
یکی از آشنا های ما خانمش 18 سال از خودش بزرگتر هست و خیلی هم خوشبخت هستن زمانی که ازدواج کردن خود من فکر میکردم این اشتباه هست و حتما خیلی زود به مشکل میخورن و از هم جدا میشن ولی می بینم بعد چندین سال این آقا از خیلی از کسایی که زنهایی کوچکتر از خودشون گرفتن خوشبخت و راضی تر داره زندگی می کنه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
پول خوشبختي مياره
Iran, Islamic Republic of
02:14 - 1398/06/11
شوهر من ۱۰ سال از من کوچیکتره خیلی زیاد باهم مشکل نداریم تقریبا مشکلاتمون مثه بقیه ی زن و شوهراس تفاوت خیلی زیادی نداره
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
ازدواج اگه با عشق حقیقی دو طرفه باشه میشه همه سختیها رو جا گذاشت
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
حتما تو خيلي پولدار هستي
Iran, Islamic Republic of
15:19 - 1398/06/11
رشد عاطفی و عقلی دو نفر مهم هست بعد از سن 35 یا 40 موضوع سن منتفی میشه. متاسفانه اینقدر به موضوع سن بیشتر مرد از زن اهمیت دادم که با وجود پیشنهادهای مناسب به دلیل همسن یا کمتر از سن ، مجرد موندم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
همینکه الان متوجه اشتباهت شدی خوبه فقط تو الانم داری سن سن میکنی ان شاءالله خوشبخت بشی
Iran, Islamic Republic of
18:04 - 1398/06/11
۱و۲سال تفاوت سنی همسن محسوب میشه و حتی فاصله سنی ۳سال هم همسن بحساب میاد، همسن بودن فقط به این معنا نیس که با طرف متولد یه سال باشی، وقتی ۳سال بزرگتر باشه ینی همسنوسالن، ولی دیگه وقتی تفاوت سنیتون باهاش از ۴سال بیشتر باشه همسن نیستین
و برای زوجین هم اختلاف سنی بیشتر از ۷سالو مناسب نمیدونم، چون هرچی به ۱۰سال تفاوت سنی نزدیک باشه ممکنه درک یکسانی از همدیگه نداشته باشن
بعدم اگه دختر از پسر چن سالی کوچیکتر باشه یا حداقل همسن باشن بهتره
و اینکه بهترین اختلاف سنی واسه زوج ها از ۴تا۷ساله، به این دلیل که زن ها زودتر از مردها پیر میشن و بخاطر زایمانو شیردهی و... شکسته میشن و پسرا دیرتر از دخترا بزرگ میشن، اگه همسنوسال باشن زن از مرد شاید بزرگتر نشون بده، البته اینم بگم ممکنه یه دختر با پسری همسن باشه یا حتی بزرگتر باشه ولی دختر جوون تر از پسر بنظر بیاد پس اینی که گفتم واسه همه صدق نمیکنه و فقط یه آمار کلی بود.
Iran, Islamic Republic of
02:11 - 1398/06/12
من با ازدواج احمقانه ترین کار دنیارو انجام دادم به نظر من ازدواج اشتباه محضه وقتی قرار باشه اسیر یه همسر بد بشی مجرد بمونی خیلی بهتره
Iran, Islamic Republic of
09:59 - 1398/06/12
من اگه يك خانم پول دار تو ايران يا خارج از ايران پيدا كنم حاظرم با 20 سال اختلاف سني هم باهاش ازدواج كنم و با هم زندگي كنيم
كسي بود خبر بده
پاسخ ها
بدون نام
-
۲۱:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۵
شفا دادن فایده ای نداره خدا بکشدت
Iran, Islamic Republic of
00:40 - 1398/06/25
من شوهرم یکسال و دو ماه ازم بزرگتره.با اینکه مرد خوبیه ولی همش میگم کاش عقلش از من بیشتر میرسید.چون گاهی وقتا احساس میکنم هم سن همیم و گاهی هم فکر میکنم من از اون عاقلترم.دیگه چه برسه به همسن!!!مرد باید ۵ ۶ سال بزرگتر باشه به نظرم تا تعادل فکری بوجود بیاد
Iran, Islamic Republic of
19:28 - 1398/07/27
بی پولی بکشی این داستانها از یادت میره
Iran, Islamic Republic of
14:34 - 1398/11/03
اینا همه مزخرفه....ازدواج قسمته...هرکس یه قسمتی داره...در باید به چارچوبش جور دربیاد.بدشم کی گفته ازدواج همسن تازه مدشده...این چرندیات چی بود دوروریای من پدرم ومادرم خالهام شوهراشون عهدبوغ ازدواج همسن وسالی کردن....بدشم کی گفت ازدواج همسنی پیچیده هستش من توتورووریام پیچیدگی ندیدم اتفاقا خیلیم تفاهم دارن...
بدشم اگه کتاب قرآن رو درست خونده باشید در آیهای مبارکشون اومده که اهل بهشت زوجینشون همسن وسال خودشونن.چه میخاد زوجینشون از حوریهاباشن چه از زنان پاکیزه بهشتی....چی میگن بعضیا...جدیدا از اهل بهشت بهتروبالاترشدن؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
استخدام_1
سفیر بار ساقدوش_1
استخدام_3
شیرآلات زمانی_3
سفیر بار ساقدوش_3
استخدام_4
سفیر بار ساقدوش_4
شیرآلات زمانی_4
استخدام_2
سفیر بار ساقدوش_2
شیرآلات زمانی_2
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
شفا_فوترموبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
شاخه نبات_ فوتر
کلینیک فرشته_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی نوین_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
فنی آتل_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران پارسیان_فوتر
کیان برنا_فوتر
شفا_فوتر
آیلین_تزریق چربی