کاخ هشت بهشت؛ بهشتی در نصف جهان
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ریزخور_1
سفیر بار ساقدوش_1
کلاسینو_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
سفیر بار ساقدوش_3
ریزخور_3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
کلاسینو_3
اپیلاسیون نانا 4
ریزخور_4
سفیر بار ساقدوش_4
لاله زار مال_4
کلاسینو_4
لاله زار مال_2
ریزخور_2
اپیلاسیون نانا 2
سفیر بار ساقدوش_2
کلاسینو_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۹۰۲۵۵۰
۱۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۹
۶۳۶۵
شهر اصفهان جاذبه‌های گردشگری بسیاری دارد که با مراجعه به هر کدام از آن‌ها می‌توان پا به دنیایی متفاوت و البته متحیرکننده گذاشت، به همین دلیل هم در این مطلب تصمیم داریم به معرفی یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر اصفهان بپردازیم: کاخ هشت بهشت!

برترین‌ها: شهر اصفهان به عنوان یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین شهر‌های کشور ایران، جایگاه خوبی را از نظر گردشگری به دست آورده است. این شهر به لحاظ اهمیت تاریخی خود نیز حرفی برای گفتن دارد، شهر اصفهان در دوره‌هایی از طول تاریخ، از جمله زمان سلسله صفویه به عنوان پایتخت شناخته شده بود و به همین دلیل نیز مهد قدرت و فرهنگ این مرز و بوم در آن زمان به شمار می‌رود.

شهر اصفهان جاذبه‌های گردشگری بسیاری دارد که با مراجعه به هر کدام از آن‌ها می‌توان پا به دنیایی متفاوت و البته متحیرکننده گذاشت، به همین دلیل هم در این مطلب تصمیم داریم به معرفی یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر اصفهان بپردازیم: کاخ هشت بهشت!

کاخ هشت بهشت، بهشتی در نصف جهان!

درباره کاخ هشت بهشت

عمارت و کاخ هشت بهشت شهر اصفهان که با نام‌های «هشت به هشت» و یا «هشت در بهشت» نیز شناخته می‌شود در غرب خیابان چهار باغ پایین، شرق خیابان متاخری و جنوب بازارچه بلند (بازار هنر) قرار دارد. این کاخ، نمونه‌ای از کاخ‌هایی است که آخرین سلاطین و پادشاهان صفوی در آن زندگی می‌کردند.

ساخت این کاخ به سال ۱۰۸۰ و در دوره سلطنت شاه سلیمان باز می‌گردد. می‌توان گفت که امروزه از باغ بزرگ هشت بهشت، چیز زیادی باقی نمانده است، ولی قصر تاریخی و زیبای آن هم‌چنان پا برجاست و می‌توان از تماشای شکوه آن لذت برد.

کاخ هشت بهشت، بهشتی در نصف جهان!

افراد مشهور بسیاری در طول تاریخ بار‌ها به باغ و کاخ هشت بهشت رفته‌اند و درباره آن به وفور صحبت کرده‌اند، برای مثال شاردن فرانسوی در سفرنامه‌ای از خود به طور کامل به شرح این کاخ پرداخته است. قسمتی از این نوشته یه این شرح است:

«من قول داده ام که در طى توصیف باغ‌هاى اطراف خیابان زیباى اصفهان، شرح یکى از تالارهاى یکى از باغ‌ها به نام باغ بلبل را بدهم. این تالار را عمارت هشت بهشت می‌نمامند.

تمام سقف‌هاى آن موزائیک بسیار عالى است دیوار‌ها و جرز‌ها دو طبقه و دالان‌ها و غلام‌گردش‌هایى در اطراف آن‌ها قرار دارد. در این دالان‌ها صد‌ها مکان است که دلکش‌ترین و فرح‌انگیزترین نقاط دنیا محسوب می‌گردد و هر یک به وسیله منفذى که بدان نور می‌تابد روشن می‌شود. این روشنایى متناسب با تفریحاتى است که این مکان ویژه آن‌ها ساخته شده است.»


معماری عمارت هشت بهشت

کاخ هشت بهشت، بهشتی در نصف جهان!

یکی از جالب‌ترین و مهم‌ترین مسائل در رابطه با این باغ، معماری عمارتی است که درون آن واقع شده است. این عمارت دارای ۳۰ متر طول و ۳۵/۲۶ عرض است و از سطح مجاور باغ، چیزی حدود دو متر بلندتر بوده و به همین دلیل هم دو پلکان ۱۰ پله‌ای که به نما‌های شرقی و غربی عمارت متصل هستند نیز برای آن طراحی شده است.

بعد از این قسمت، ایوانی با دو ستون چوبی بلند وجود دارد که راهی ارتباطی با ورودی‌های سرسرای مرکز به شمار می‌رود. این سرسرا دارای طاقی است که یک نورگیر گنبدی با هشت پنجره چوبی دارد. در وسط سرسرا نیز حوضی هشت ضلعی وجود دارد که قطر آن چیزی در حدود ۳۰/۳ متر است و فواره‌هایش نیز به خوبی خودنمایی می‌کنند.

معماری این کاخ به شکل صفه است و ایوانی نیز رو به شمال دارد. گچ‌بری‌هایی که بر این عمارت کار شده است، آن را بسیار منحصربه‌فرد کرده و به خوبی خودنمایی می‌کند. برای هر کدام از اتاق‌ها و حتی طبقات این عمارت تزئین و معماری به‌خصوصی طراحی شده است، برای مثال یکی از اتاق‌ها دارای حوض آب و دیگری دارای بخاری دیواری‌ای است که آن را متمایز ساخته است، به همین دلیل هم می‌توان گفت که در طراحی این باغ در عین تنوع و گوناگونی فضاها، نوعی یکدستی و یکپارچگی نیز وجود دارد که آن را خارق‌العاده‌تر می‌کند.

کاخ هشت بهشت، بهشتی در نصف جهان!

به طور کلی می‌توان گفت که اتاق‌های طبقه اول در ۴ گوشه عمارت دارای تزئیناتی از گچ‌بری و نقاشی هستند، این در حالی است که در طبقه دوم این عمارت با مجموعه‌ای از رواق‌ها، طاق‌ها، اتاق‌ها و البته پنجره‌هایی روبه‌رو می‌شویم که به خوبی طراحی شده‌اند و زیبایی فضا را چندین و چند برابر کرده‌اند. طبقه دوم عمارت علاوه بر این المان‌ها دارای راهرو‌هایی است که به اتاق‌ها می‌رسند و تزئینات ویژه خودشان را دارند.

سقف‌های کاخ هشت بهشت نیز از موزاییک‌هایی زیبا پوشانده شده‌اند و این موضوع باعث شده که با دالان‌ها و غلام‌گردش‌ها هماهنگ‌تر و یکدست‌تر شوند.


نکات گردشگری باغ و عمارت هشت بهشت اصفهان

کاخ هشت بهشت، بهشتی در نصف جهان!

توصیه ما این است که برای سفر به شهر تاریخی و زیبای اصفهان و به‌خصوص بازدید از باغ و عمارت هشت بهشت، زمان مناسبی را در نظر داشته باشید تا بتوانید از زیبایی محیط، لذت بیشتری ببرید. با توجه به اینکه این باغ دارای سرسبزی بسیاری است معمولاً توصیه می‌شود که در فصل بهار به آن مراجعه کنید تا شکوه و زیبایی شکوفه‌های رنگارنگ و درختان زیبا و سبز آن‌ها لذت این بازدید را برایتان چندین و چند برابر کنند.

زمانی که برای بازدید از این جاذبه گردشگری می‌توان تخمین زد چیزی در حدود یک ساعت است، پس حتماً با برنامه‌ریزی مشخص، زمانی کافی را برای این بازدید در نظر داشته باشید تا بتوانید به تمامی بخش‌های این کاخ مراجعه کرده و آن‌ها را به خوبی مشاهده نمایید.

در نزدیکی کاخ هشت بهشت، جاذبه‌های گردشگری دیگری از شهر اصفهان نیز وجود دارند که می‌توانید بعد از بازدید از این باغ به آن‌ها نیز مراجعه کنید، پس بهتر است که در برنامه بازدید خود اماکنی مانند مدرسه چهار باغ، کاخ چهل ستون، تالار اشرف، عالی قاپو، سی و سه پل، موزه هنر‌های تزئینی در عمارت رکیب و... را نیز جای دهید.

لازم به ذکر است که عمارت و باغ هشت بهشت برای راحتی و آسایش بازدیدکنندگان امکانات بسیاری از جمله دسترسی به وسایل نقلیه، اقامتگاه، رستوران، بوفه، پوشش شبکه و... را در نظر گرفته است.

طلوع حقیقت
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:45 - 1398/06/10
یکی هشت بهشت اصفهان یکی عفیف آباد شیراز...خیلی حس خوبی به آدم میدن..
Iran, Islamic Republic of
22:09 - 1398/06/11
به به باز طلوع جوونم اومد:)
پ ن: منم دخترم نگيد هيزع
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
خرید باکس 1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
سوییچ ایران_1
شیرآلات زمانی_1
ادیب_1
دکتر نائبی_1
عارفی_1
دکتر نائبی_3
عارفی_3
سوییچ ایران_3
خرید باکس 3
ادیب_3
شیرآلات زمانی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
خرید باکس 4
ادیب_4
سوییچ ایران_4
دکتر نائبی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
عارفی_4
شیرآلات زمانی_4
دکتر نائبی_2
ادیب_2
عارفی_2
شیرآلات زمانی_2
خرید باکس 2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
سوییچ ایران_2
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
انجمن پرستاری ایران_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
کالازم_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
دکتر عارفی - موبایل فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
انجمن پرستاری ایران_فوتر
کلینیک النا_فوتر
اورانوس_فوتر2
کالازم_فوتر
شفا_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
تنورستان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران پارسیان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_فوتر کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر