آیین‌های عزاداری محرم در نقاط مختلف کشور
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
ادیب_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
ادیب_3
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
ادیب_2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۹۰۴۷۵۹
۱۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۶
۱۲۰۷۷
با فرا رسیدن ماه محرم و عزاداری، مراسم و آیین‌های سوگواری و عزاداری در نقاط مختلف کشور آغاز شده است. همه ما با هیئت‌هایی که دارای مراسم بلند کردن عَلَم، سینه‌زنی، زنجیرزنی و... هستند به خوبی آشناییم، ولی در برخی از شهر‌ها و استان‌های سراسر ایران آیین‌های عزاداری محرم به شکل ویژه و متفاوت‌تری برگزار می‌شوند.

برترین‌ها: با فرا رسیدن ماه محرم و عزاداری، مراسم و آیین‌های سوگواری و عزاداری در نقاط مختلف کشور آغاز شده است. همه ما با هیئت‌هایی که دارای مراسم بلند کردن عَلَم، سینه‌زنی، زنجیرزنی و... هستند به خوبی آشناییم، ولی در برخی از شهر‌ها و استان‌های سراسر ایران آیین‌های عزاداری محرم به شکل ویژه و متفاوت‌تری برگزار می‌شوند که شاید تعداد کمی از ما با آن‌ها آشنا باشیم، به همین دلیل هم در این مطلب تصمیم داریم شما را با برخی از آیین‌های عزاداری محرم در نقاط مختلف کشور آشنا کنیم.

۱. آیین کرب‌زنی لاهیجان

آیین کرب‌زنی که با نام‌های دیگری مثل سنگ‌زنی نیز شناخته می‌شود در ماه محرم و به‌ویژه دهه اول آن در استان‌های شمالی ایران و به‌خصوص مازندران و شرق گیلان به پا داشته می‌شود. کرب در واقع تکه چوبی صیقلی به شکل استوانه با وزنی بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ گرم است که به دو قسمت تقسیم شده و هر کدام از آن‌ها با تسمه‌ای چرمی احاطه می‌گردند و به راحتی در دست جای گرفته و به آن بسته می‌شوند. در این مراسم، مردانی که لباس مشکی بر تن دارند کرب‌ها را با حرکات مخصوصی در زیر پا و پشت سر خود با ضرب‌آهنگ خاصی به هم می‌کوبند تا صدایی از آن‌ها خارج شود.

آیین‌های عزاداری محرم در نقاط مختلف کشور

این ضرب‌آهنگ با وزن مرثیه‌ای که توسط مرثیه‌خوان اجرا می‌شود هماهنگ است و در واقع، گویی قسمتی از مرثیه را به عنوان پاسخ، تکرار می‌کند. این مراسم به شکل ویژه‌ای در شب هشتم محرم و در محله شعر بافان اجرا می‌شود.

فلسفه کرب‌زنی به چند روز بعد از شهادت امام حسین (ع) بر می‌گردد. یزید سر امام حسین (ع) را با چوب خیزران به مهمانان خود نشان می‌دهد و داستان‌های دروغینی در رابطه با آن می‌گوید تا موجب تحقیر آن حضرت شود. بعد از این، حضرت زینب (س) بر او پرخاش کرده و اعتراض خود را نشان می‌دهد. مردمی هم که در بیرون دارالخلافه بودند با ایشان همراه شده و به شروع به اعتراض می‌کنند. برای آنکه صدایشان به گوش یزید برسد دو تکه سنگ برمی‌دارند و آن را به یکدیگر می‌کوبند. روایت دیگری هم که وجود دارد، سنگ بر سر زدن این مردم بعد از شهادت امام حسین (ع) است. آیین کرب‌زنی‌ای که امروزه در لاهیجان و برخی دیگر از شهر‌های شمالی به پا داشته می‌شود نیز برگرفته از همین روایت‌هاست.


۲. آیین نخل‌گردانی یزد

یکی دیگر از آیین‌های عزاداری ماه محرم، آیین نخل‌گردانی است که غالباً در نواحی یزد، خراسان، سمنان، دامغان، خمین، کاشان و... اجرا می‌شود. در مراسم نخل‌گردانی که به شکل ویژه در روز عاشورا برگزار می‌شود، اتاقکی به شکل تابوت با پوششی مشکی و آراسته‌شده با پارچه‌های عزاداری تکیه‌ها توسط مردم حمل می‌شود. این اتاقک دارای عناصر و نماد‌های مختلفی است، برای مثال چوب نخل نماد پیکر امام حسین (ع)، شمشیر و نیزه نماد تیر وارد شده بر پیکر آن حضرت، سیاه‌پوش بودن اتاقک نماد عزاداری برای سالار شهیدان، سرو خرامان نماد قامت حضرت علی اکبر (ع)، آینه نماد نور وجود امام حسین (ع) و... هستند.

آیین‌های عزاداری محرم در نقاط مختلف کشور

جالب است بدانید که این اتاقک هیچ شباهتی به نخل ندارد و دلیل نامگذاری آن نیز مسائل دیگری است. در توضیح یکی از دلایل این نامگذاری می‌توان گفت در روایات آمده که پیکر امام حسین (ع) بر روی شاخه‌های درخت خرما به سمت محل دفن حمل شده است. احتمال دیگر هم حرمت و قداست درخت خرما در فرهنگ ایرانی است. احتمالاً مراسم نخل‌گردانی به مراسم تابوت‌گردانی امام سوم شیعیان و به دوره صفویه باز می‌گردد. تشریفات مراسم نخل‌گردانی‌ای که امروزه برگزار می‌شود کم‌وبیش به شکل همان مراسمی است که در دوران صفویه پا برجا بوده است.

در مراسم نخل‌گردانی، نخل در حسینیه یا میدان‌های شهر و روستا در گذرگاه‌ها به گردش در می‌آید. در برخی از مناطق، فردی بر روی نخل می‌نشیند و نخل‌کشان را برای حمل آن راهنمایی می‌کند. در تمام مسیر نخل‌گردانی، قرآن و چاووش خوانده می‌شود و مردم نیز سنج می‌زنند.

جالب است بدانید که یکی دیگر از آیین‌هایی که در مراسم عزاداری یزدی‌ها برگزار می‌شود استفاده از قلیان است. در مراسم روضه‌خوانی یزدی، تعداد زیادی قلیان در میان عزاداران به گردش در می‌آید. این سبک از پذیرایی از عزاداران چیزی حدود ۱۰۰ سال قدمت دارد.


۳. مراسم یزله‌خوانی بوشهر

هوسه یا یزله‌خوانی نوعی مراسم آیینی به همراه موسیقی محلی قدیمی در بندر بوشهر است که در ماه محرم نیز رواج بسیاری دارد. در این مراسم، عزاداران به صورت قطاری پشت هم می‌ایستند، کمر فرد جلویی را می‌گیرند و با ضرب‌آهنگ شعر یزله، قدم برمی‌دارند. بعد از آنکه مسافتی را به این شکل طی کردند به شکل دایره‌وار می‌ایستند، به سمت مرکز خم می‌شوند و شروع به سینه‌زنی می‌کنند. معمولاً این آیین در روز‌های نهم و دهم محرم در پایان سینه‌زنی‌های سنتی انجام می‌گیرد.

آیین‌های عزاداری محرم در نقاط مختلف کشور


۴. آیین دمام‌زنی در عزاداری‌های محرم

دمام‌زنی نیز یکی دیگر از آیین‌های سوگواری در ماه محرم است. این آیین که پیشینه‌ای ۷۰ ساله دارد در شهر‌های مختلفی از خوزستان به پا داشته می‌شود و در میان جوانان منطقه نیز از محبوبیت بالایی برخوردار است. این مراسم در شهرستان گچساران در جنوب غربی کهگیلویه و بویراحمد نیز شهرت بسیاری دارد.

آیین‌های عزاداری محرم در نقاط مختلف کشور

دمام‌زنی در واقع تداعی‌کننده صحنه جنگ سیدالشهدا و یاران ایشان در صحرای کربلا بوده و سرشار از اندوه و سوز است. در این آیین با حرکات منظم دست‌ها و صدای طبل‌هایی روبه‌رو می‌شویم که با نوا و صدای سنج همراه شده است. برخی معتقدند که صدا‌های طبل و سنجی که در این مراسم وجود دارد تداعی‌کننده صدای شیپور جنگ، به هم خوردن شمشیرها، صدای سم اسبان و... در هنگام جنگ کربلا است. در مراسم دمام‌زنی، جمعیتی که از حداقل از هفت نفر تشکیل می‌شوند بر اساس نظم مشخصی مسئولیت کوبیدن طبل، نواختن سنج و همین‌طور شیپور را بر عهده می‌گیرند.

آیین‌های عزاداری محرم در نقاط مختلف کشور


۵. آیین گل‌مالی لر‌ها در ماه محرم

آیین و مراسم گل‌مالی نیز از دیگر روش‌های عزاداری است که در میان لر‌ها رواج بسیاری دارد. این آیین در ماه محرم و به‌ویژه روز عاشورا در استان‌های غربی ایران مخصوصاً لرستان، کرمانشاه و ایلام بر پا می‌شود. گل مالی در فرهنگ ایرانی نماد عزاداری از داغ سوگ سیاوش است که امروزه در میان لر‌ها برای مراسم عزاداری و به‌خصوص عاشورا برگزار می‌شود.

آیین‌های عزاداری محرم در نقاط مختلف کشور

این آیین که غالباً دارای چند مرحله است از روز هفتم محرم شروع می‌شود. عزاداران خاک نرم و مخصوصی که گل باغچاله نام دارد را آماده می‌کنند و در میدان‌های بزرگ و کوچک شهر و روستای خود بر روی آجرچینی‌هایی که از پیش آماده کرده‌اند می‌ریزند و با گلاب مخلوط می‌کنند. در نهایت نیز در روز عاشورا خود را گل‌مالی کرده و در اطراف آتش جمع می‌شوند و شروع به عزاداری و سینه‌زنی می‌کنند.

آیین‌های عزاداری محرم در نقاط مختلف کشور

آیین‌های عزاداری محرم در نقاط مختلف کشور

آیین‌های عزاداری محرم در نقاط مختلف کشور


۶. آیین شاخسی واخسی آذربایجان در محرم

عزاداری در ماه محرم در میان مردم آذربایجان شرقی و غربی به شکل آیین شاخسی واخسی صورت می‌پذیرد. در این مراسم، عزاداران شانه به شانه یکدیگر می‌ایستند و در صف اول آنها، ریش‌سفیدی اشعار و نوحه‌هایی را می‌خواند و به دنبال او، سایر عزاداران نیز آن‌ها را تکرار می‌کنند. شاخسی در زبان ترکی مخففی از شاه حسین است. عزاداران در این آیین، چوبی را از زمین تا فرق سر خود حرکت می‌دهند و پا‌های خود را نیز بر روی زمین می‌کوبند.

آیین‌های عزاداری محرم در نقاط مختلف کشور

وقتی که چوب به سطح زمین رسید گروهی ندای شاخسی را با صدای بلند بر زبان می‌آورند و زمانی هم که چوب به صورت عزاداران نزدیک شد گروه دیگر ندای واخسی را که مخفف وای حسین است با صدای بلند ادا می‌کنند.

آیین‌های عزاداری محرم در نقاط مختلف کشور

در این مراسم نوحه‌های مشهوری وجود دارد که از میان آن‌ها می‌توان به اشعار دیلریش اردبیلی، صراف تبریزی، یحیوی اردبیلی، مکانی زنجانی و... اشاره کرد. این آیین در واقع به نشانه جنگ یاران امام حسین (ع) با یاران یزید در صحرای کربلاست. عزاداران دست خود را بر پشت هم قرار داده و با این کار اتحاد و انسجامشان را نشان می‌دهند.


۷. آیین عزاداری محرم در ابیانه

مردم روستای ابیانه نیز مراسم عزاداری و سوگواری ماه محرم را به شیوه خودشان پیش می‌برند. جالب است بدانید که آن‌ها در این مراسم نیز هم‌چنان پوشش منحصربه‌فرد خود را حفظ می‌کنند. یکی از مراسم خاص شب تاسوعا در این روستا ذاکری نام دارد که در آن مردم به مسجد یسمان می‌روند و نوحه‌هایی را با نوای مخصوص خود می‎خوانند. صبح این روز، مردان محله هرده جلوی امام‌زاده جمع می‌شوند و عَلَمی را که با پارچه‌های قرمز مزین شده است بلند کرده و به سمت خانه‌هایی می‌برند که از محرم سال گذشته تا امسال، عزیزی را از دست داده‌اند. خانواده‌های عزادار هم در جلوی منازل خود خیرات و یا نذری می‌دهند.

آیین‌های عزاداری محرم در نقاط مختلف کشور

آیین‌های عزاداری محرم در نقاط مختلف کشور

یکی دیگر از مراسم روز تاسوعا در ابیانه جغجغه‌زنی است. در این مراسم که از روزگار باستان به جا مانده است عزاداران وسیله‌ای چوبی به نام جغجغه را بر هم می‌کوبند و بعد از تشکیل یک صف، شروع به نوحه‌خوانی می‌کنند. همراهی صدای طبل و سنج با جغجغه، نوایی سوزناک و غمگین بر جای خواهد گذاشت.

آیین‌های عزاداری محرم در نقاط مختلف کشور


۸. آیین طشت‌گذاری آذری‌ها در محرم

مردم آذری علاوه بر آیین چاخسی واخسی، مراسمی به نام طشت‌گذاری را نیز در ماه محرم بر پا می‌کنند. این آیین بیشتر به اردبیل نسبت داده می‌شود، اما در میان تمامی مردم آذری‌زبان رواج دارد.

آیین‌های عزاداری محرم در نقاط مختلف کشور

در این مراسم طشت نماد مشک سقای کربلا و آب هم نماد آب رود فرات است. در روند این آیین، عزاداران دور یکدیگر جمع می‌شوند و با دست زدن به طشت سعی در تجدید بیعت خود با سالار شهیدان دارند. متن قدیمی و کامل دعای طشت‌گذاری، تلفیقی از سه زبان فارسی، ترکی و عربی است و همین موضوع هم نشان می‌دهد که آیین طشت‌گذاری ریشه‌ای در عهد صفویان دارد.

طلوع حقیقت
انتشار یافته: 76
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:01 - 1398/06/16
من با قمه زنی مشکلی ندارم. با یواش زدنش مشکل دارم. شما که میزنید اقلا جوری بزنید که کلتون به دو نیم تقسیم بشه شاید نسلتون منقرض بشه.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
حالا سالهاست که با این قضیه قمه زنی مبارزه میشه بعد شما فقط گیر دادی به همین
مازنی نوری
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
فلسفه اصلی قیام امام حسین اصلا از نظر ما مردم ایران مهم نبوده یا بهتره بگم از نظر شیعیان دنیا مهم نبوده و نیست ، فقط همین نمایش ها و مسخره بازیا برامون مونده
اگر هیهات من الذلة شعار ما میبود الان وضعمون تو این کشور این نبود
nima sh
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
شیعیان واقعی با قمه زنی 100مخالفن و شمع دوست عزیز نسل را خدا فقط میتواند منقرض کند که قطعا شما با این خاسته های ذهنی منقرض واقعی هستی که در صحرای محشر مثل حیوانات امثال تو پراکنده ان چون که فکر میکنی دنیا همینه و بعدش هیچ خبری نیست اگر خداوند بهتون رحم نکنه و هدایت نشید حسرت بزرگی رو پیش رو دارید ما هم حسرت خواهیم خورد چون از این روزها و شبهای عمرومون استفاده درست نمی‌بریم خدا مارا هدایت کند اسلام علیک یا ابا عبدالله
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
جناب مازنی نوری امام حسین (ع) برای ایرانیان با غیرت و شیعیان بسیار مهم و حیاتی بوده و هست چون امام حسین ع برای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
قمه زنی یک خرافه است ، مسجد که محل عبادت است باید پاک باشه و آدم خونی که نجس است حق وارد شدن به خانه خدا رو نداره
مورد دیگه اینکه عزا برای هرکس حد و حدودی داره خود امامان بعد از شهید کربلا که به امر شهادت و واقعه کربلا آشناتر بودند چنین نکرده اند آیا ما نسبت به امام حسین داغدیده تر هستیم؟؟؟؟
عجب دنیایی
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
کل دنیا با شیعی درافتاده داعش که به دست ما از بین رفت حامیانش کیا هستن الان در یمین تو سوریه تو عراق .....الان هم به عشق اقا امام حسین (ع)اونایی که قمه میزنن نذر کردن قبول باشه اونایی که چیز دیگه ای نذر کردن هم قبول ...ان شالله دشمن شیعه نابود بشه اونایی که خودشون رو به خریت زدن بیدار بشن .
Iran, Islamic Republic of
10:09 - 1398/06/16
نکته جالبی که تو همه این آیین ها و مراسمات وجود داره اینه که همشون بر اساس گمانه زنی ها و روایاتی است که منشاء تاریخی نداره. در واقع از اولین کسی که این سنتها رو شکل و رواج داده باید پرسید. ای کاش به جای سنتها و آیینهای امام حسین و یارانش ، مسلکها و شیوه زندگی آن حضرت و هدفش قیام عاشورا برامون مهم بود.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
بسیاریشون ریشه در تاریخ باستان داره و رسیده به عاشورا
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
چگونگی مسلک وشیوه ی زندگی امام حسین الان در دسترسه.هرکی مردشه اجرا کنه.
ای کاش نداره که
بدون نام
United Arab Emirates
۱۴:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۸
این بدعتها قبلا نبوده از زمان صفویه شروع شده
و مردم ساده و زود باور را سمت این بدعتها کشونده نذر کرده که قمه بزنه
یعنی چی
Iran, Islamic Republic of
10:16 - 1398/06/16
در خوزستان این نوع پایکوبی رو چوبیه میگن که فقط در مراسم شادی و جشن عروسی انجام میشه
برای پرپایی عزاداری سید الشهدا آداب و رسوم دارن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
اقای عقل کل چوبیه با یزله فرق داره اگ دوست داشتی بیا اهواز خودم بهت نشون میدم یزله چیه و چوبیه چیه .
چوبیه ی نوع رقصه .
ولی یزله ی جور حرکات حماسی ک برای فاتحه خونی شادی عروسی و غم ب کار میره البته بستی ب همون شعر ک ب عربی میگن هوسه داره
Iran, Islamic Republic of
10:57 - 1398/06/16
هرکی در هرجا یه دکانی باز کرده.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
داش اشتب زدی
armin
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
شرم کن ...
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
خود خدا کهیاد امام حسین رو تا تاریخ زنده است ، زنده نگه .داشته ، جواب خوبی به تو خواهد داد
Iran, Islamic Republic of
11:27 - 1398/06/16
کجای یزد قلیون رسمه که من یزدی هنوز ندید؟؟؟؟؟ چرا دروغ می نویسی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
والا دقیقا منم هر سال رفتم ندیدم :/
Iran, Islamic Republic of
11:58 - 1398/06/16
سومی یزله عروسی یا عزاداری
Iran, Islamic Republic of
12:27 - 1398/06/16
مراسم دمام زنی ربطی به گچساران و کهگیلویه نداره مال جنوب خوزستان و بوشهر است. لطفا اصلاح کنید متنتون رو.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
ممنون ، اصلاح شد
Iran, Islamic Republic of
12:32 - 1398/06/16
خرافات
پاسخ ها
armin
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
امثال تو آدم نمیشن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
خود امام حسیفرموده یاد مارا نمی توان فراموش کرد
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
مثلاتو با خرافت آدم شدی؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
امریکایی به امام حسین اعتقاد داره حتی همین ترامپ بعد یه عده امسال این دیوانه میاد چرت میگه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
احمق کافر تو اگ دین ایمان داشتی حتی اگ سنی بودی این حرف نمیزدی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
آرمین خان تو آدمی بسه
چه
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
armin همین که تو آدمی با این افکارت، بسه
علی
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۸
واقعا خرافاته، چرا سرتون رو کردین تو برف؟
یخرده به ضیه از دید کلی تر نگاه کنید
Iran, Islamic Republic of
12:43 - 1398/06/16
در مورد آیین قلیان تو یزد گفتید که این کاملا اشتباهه، تو هیچ کجای یزد قلیان تو مراسم عزاداری صرف نمیشه.خواهشا اصلاح کنید
پاسخ ها
armin
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
منم تا به حال نشنیدم .
سحر فتاحی
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
بنده اصالتا هم از سمت مادری هم پدری یزدی هستم وتابه حال همچین چیزی ندیده و نشنیده ام،یکی از مخلصانه ترین و حقیقی ترین مراسم های محرمی که تو شهرهای ایران برگزار میشه تو یزده،چرا دروغ مینویسید مگه تفریحه که بشینن قلیون دست به دست کنن بکشن
ak47
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
دقیقا درسته. من خودم یه یزدی هستم . اما تا حالا تو هیچ مراسمی قلیان ندیدم، از این مطلب بیشتر بوی تخریب میاد.
Sweden
13:41 - 1398/06/16
ما از لحاظ انواع عزاداری ها پیشرفته ترین کشور دنیا هستیم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
خخخخخ
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
دقیقا . اما دریغ از شادی تو این مملکت فلاکت زده
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
خوبه وحالبه مگه اشکالی داره
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۴:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
چ ربطی داشت دقیقا :-\
نظر ندی روزت شب نمیشه نه؟ باید ی چی گفته باشی!!
Iran, Islamic Republic of
14:02 - 1398/06/16
بوشهریا دمبام زنی که دارن گچساران خوزستان ندارن
شب ساعت ۹ به بعد به شهر های برازجان بوشهر و گناوه نرفتید ببینین.
چرا چرت پرت مینویسی
پاسخ ها
بدون نام
Germany
۱۷:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
خوزستان نداره؟؟؟؟ شما اصلا در عمرت خوزستان رفتی تمام شهرهای خوزستان داره گچساران هم چون فرهنگشون نزدیک به خوزستانه این رسم رو دارند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۴:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
کسگم برو تاریخچه دمام زنی رو بخون تو خوزستان قبل بوشهر بوده
Iran, Islamic Republic of
16:01 - 1398/06/16
سال به سال خدارو شکر تعداد هیئت و آدم هایی که به عزا داری میرن بیشتر میشه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
برعکس گفتی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
ان شاالله معرفت ما نسبت به دین و امامان و حق هم ببشتر بشه آمین
ملیحه
Iran, Islamic Republic of
۰۴:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
اخه یزد قلیون نداره, تو مراسم عزا قلیون هست ن عاشورا, برای فوت هست ک فک کنم لرهای بختیاری رسم دارن,یکم تحقیقاتتون رو بیشتر کنین
Iran, Islamic Republic of
18:27 - 1398/06/16
خوب دکانی باز شده
البته مردم‌ بدبخت ایران چون تمام جشن هاشون به فراموشی سپرده شده از روی ناچاری و تخلیه ی هیجانات، روز به روز بیشتر به این آيين ها و خرافات ها کشیده میشن چون یه جور سرگرمی شده براشون که لحظه ای بتونن آزادانه هیجانات خودشون رو ابراز کنن و این خوب حربه ای هست که عده ای استفاده های کلان ببرند از این اوضاع
این عزاداریها و کارناوال عزا راه انداختن ها همه‌ ریشه در آیین یهود داره
پاسخ ها
دانشجو
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۸
برو مطالعه کن داداش
United States
20:10 - 1398/06/16
به یزدان که گرما خرد داشتیم
کجا این سرانجام بد داشتیم
Iran, Islamic Republic of
20:34 - 1398/06/16
هر کی تو قبر خودش میخوابه.اعمال و نیت هرکس هم واسه خودشه .نه شراب خوارو حتما میبرن جهنم نه اخوند حتما میره بهشت .رسم روسوماتم که گفتید اصلش همون نیته
Iran, Islamic Republic of
21:15 - 1398/06/16
شما فکرکنم به عمد میخای ملت رو به جون هم بندازی خوب امروز از هربچه ای هم که سوال کنی میدونه که دمام زنی وسینه زنی بوشهری معروفه که استانهای همجوارمثل فارس،هرمزگان،خوزستان ازاین سبک پیروی میکنن اطلاعات غلط نده عزیزم
Iran, Islamic Republic of
22:30 - 1398/06/16
همان طور که انسان آزاده که بی حجاب باشه یا دینشو انتخاب کنه آزاده که قمه زنی کنه به کسی هم ربط نداره
پاسخ ها
بدون نام
United States
۲۱:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
چقدرم شماها برای عقاید بی حجاب ها احترام قایلید!!!
Iran, Islamic Republic of
08:54 - 1398/06/17
جمع کنین بابا این خرفاتتون رو. همتون لیاقتتون همینه که بهتون بگن عقب افتاده . کشورهای دیگه دبال چی هستن شما ها دنبال چی هستین.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
روشنفکری به این معنی نیست که تاریخ خودت رو یادت بره ...کشور های دیگه رسومات و فرهنگ های خاص خودشونو دارم ما هم داریم...کاری با اهداف کشور ها ندارم ولی نباید ادم تاریخ و دین و هویت خودشو یادش بره
دانشجو
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۸
شما الان فکرت روشنه ،روشنفکر
دانشجو
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۹
پرفسور آمریکایی شیعه میشه بعد حضرتعالی داری درجا میزنی واقعا که! این لینک رو ببین https://www.aparat.com/v/FW0AP/%DA%A9%D8%B
Iran, Islamic Republic of
09:18 - 1398/06/17
گل مالی فقط خاص لرستان است . ایلام و کرمانشاه این رسم ندارند .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
درسته
Iran, Islamic Republic of
09:27 - 1398/06/17
این گلی که لرها میریزن رو سرشون چند لیتر آب برای پاک کردنش حروم میشه؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
خجالت بکش با این لحن حرف زدنت
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
در لرستان ما اوج سوگواریمونو رو اینجوری نشون میدیم و اوج سوگواری و عزاداری ما برای امام حسین هست...در سال یکبار این اتفاق میفته...کمبود آب ایران و جهان به خاطر این یک روز نیست ...بخاطر عدم مدیریت و اسراف امثال افرادی مثل شماست نه بخاطر گل مالی ما لرها...شما که اینقدر اهمیت به این مسئله میدی بدون که نود و دو درصد میزان مصرف اب در ایران بخش کشاورزیه نه گل مالی ما لرها...
Iran, Islamic Republic of
09:37 - 1398/06/17
همشون احمقن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
شعور و عقل افراد به زبان و بیانشونه...هه...کاملا با بیانت معلومه کی احمقه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
خودتی
Iran, Islamic Republic of
10:41 - 1398/06/17
ببین مراسم زیبا و باستانی مرگ سیاوش رو به کجا هدایتش کردن
پاسخ ها
دانشجو
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۹
سیاووش جوانمردی پاکباز بود. تو چی، بیچاره
Iran, Islamic Republic of
18:45 - 1398/06/17
یعنی با این کارا یاد امام حسین زنده میشه؟؟ قمه زنی.. گل مالی.. انواع رقص.. مداحا چنان با جزئیات قضیه رو تعریف میکنه که انگار خودشون اونجا بودن. حتی از حرفای دلشون با خبر هستن.بالاخره هر طوری شده باید اشک مردمو درآورد.
Iran, Islamic Republic of
19:18 - 1398/06/17
کاربر 10:1

آرزو ت رو به گور می بری شک نکن ،به کوری چشم دشمنان اهل بیت (مانند حقیری مثل تو ) عاشورا دارد جهانی می شود ،نسل شما رو به انقراض با ظهور منجی عالم بشریت انشا الله .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۸
به خیال پردازی ادامه بده بدبخت
Iran, Islamic Republic of
00:46 - 1398/06/18
خفه شو تاریک فکر ،
تازه به دوران رسیده ،اتفاقا این مراسم برای روشنفکرهای واقعی خیلی هم دیدنی است نه برا امثال تو ، بدبخت خود کم بین !

هندوستان پر از آیین های عجیب غریب. باهاشون پز میدن و گردشگر جذب می کنند ،هیچ تضادی هم با پیشرفت نداره اگر عقل داشته باشی .
Iran, Islamic Republic of
23:48 - 1398/06/18
کسانی که اینگونه مراسمات رو خرافه میدونن بایستی یه خورده مطالعه شونو بیشتر کنن ، اگه به شما باشه زیارت خانه خدا هم خرافه هستش،چرا که خدا همه جا هستش
پاسخ ها
...
United Kingdom
۱۶:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۰
دانشجوی چه رشته ای هستی عموجون که اینقدر مطالعه داری شما؟؟؟؟ حتما الهیات و فقه
چند تا کتاب محدود خوندی با همون خرده معلوماتت که منحصرا راجع به فقه و مذهب هست همه جا نظر میدی؟
هر موقع زیاد مطالعه کردی و بدون تعصب و بی طرفانه به قضاوت و تحلیل کتابهایی که خوندی (اونم کتابهایی با مباحث مختلف نه فقط مذهب و فقه) اقدام کردی ،اونوقت بیا اینجا بگو پروفسور آمریکایی شیعه شده
خب اون پروفسور آمریکایی (که وجود خارجی هم نداره ایشون) هم می‌تونه یکی باشه با افکار خودت اینکه تعجبی نداره بعد برو نظر بنویس جناب دانشجوی متفکر. باشه کوچولو
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شرکت هوش و دانش سپهر_1
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
شرکت هوش و دانش سپهر_3
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
شرکت هوش و دانش سپهر_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
سفیر بار ساقدوش_4
سفیر بار ساقدوش_2
شرکت هوش و دانش سپهر_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
دکتر عارفی - موبایل فوتر
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
دندانپزشکی تاج _ فوترموبایل2
پارسیان طب - فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
تنورستان_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
رستوران باغ بهشت _فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
تنورستان_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
کلینیک النا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
شفا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
فنی آتل_فوتر
دندانپزشکی تاج _ فوتر2
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی نوین_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
اورانوس_فوتر2
قالیشویی بانو_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
پارسیان طب - فوتر
تدبیرکالا_فوتر
دکتر صالحی_فوتر