ارتباط بین هورمون‌ها و اضطراب چیست؟
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
ادیب_1
شیرآلات زمانی_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_3
لاله زار مال_4
شیرآلات زمانی_4
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_2
اپیلاسیون نانا 2
شیرآلات زمانی_2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۹۰۵۳۲۶
۰۳ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۱
۷۴۷۲
اگر اغلب قبل از شروع قاعدگی‌تان دچار اضطراب می‌شوید نگران نباشید: شما تنها نیستید. هورمون‌های ما مستقیما بر سطح اضطراب ما اثر می‌گذارند، و این تنها مربوط به پروژسترون نیست بلکه تعدادی از هورمون‌ها می‌توانند بر میزان استرس ما در هر روز اثر بگذارند.

برترین‌ها: اگر اغلب قبل از شروع قاعدگی‌تان دچار اضطراب می‌شوید نگران نباشید: شما تنها نیستید. هورمون‌های ما مستقیما بر سطح اضطراب ما اثر می‌گذارند، و این تنها مربوط به پروژسترون نیست بلکه تعدادی از هورمون‌ها می‌توانند بر میزان استرس ما در هر روز اثر بگذارند.

هورمون‌ها در بدن ما غوغا می‌کنند و آگاه بودن نسبت به افزایش آن‌ها می‌تواند دریافت‌تان از اضطرابی که دارید را تحت تاثیر قرار بدهد.

پروژسترون و استروژن

ارتباط میان هورمون‌ها و اضطراب چیست

پروژسترون و استروژن دو هورمون بسیار مهم در سیکل قاعدگی هستند و می‌توانند به طرز چشمگیری بر خلق و خو اثر بگذارند. استروژن طی دو هفته‌ی اول سیکل قاعدگی بالاتر است و اگر دیدید شاد و سرحالید باید آن را مدیون استروژن‌تان باشید. این هورمون به میزان زیادی سبب تولید سروتونین می‌شود که عامل شادی‌تان است.

پروژسترون نقطه‌ی مقابل استروژن است. این هورمون بعد از تخمک گذاری بالا می‌رود و به طور کلی سبب غمگین و مضطرب شدن می‌شود. مطالعات علمی نشان می‌دهند پروژسترون، آمیگدالا را تحریک می‌کند. آمیگدالا بخشی از مغز است که مسئول واکنش جنگ یا گریزتان است. تحریک آمیگدالا می‌تواند به شما استرس زیادی بدهد و حتی کمی افسرده‌تان کند.

هورمون‌های استرس

در بسیاری از افراد مضطرب، علت حالات روحی، افزایش هورمون استرس است مخصوصا آدرنالین و کورتیزول. این هورمون‌ها به بدن ما می‌گویند چیزی ترسناک و خطرناک در اطراف‌مان وجود دارد و نیاز داریم زودتر فرار کنیم. هورمون‌های استرس برای کمک به بدن جهت غلبه بر خطر طراحی شده‌اند: آن‌ها میزان هوشیاری ما را بالاتر می‌برند و به واکنش‌های ما سرعت می‌دهند. اما وقتی که در شرایط نرمال در مغز جاری می‌شوند، مثلا زمانی که برای یک جلسه آماده می‌شوید یا رعد و برق می‌زند، این هورمون‌ها سبب اضطراب‌مان می‌شوند.

بدتر اینکه افزایش سطح هورمون استرس باعث می‌شود بدن بیشتر هورمون استرس تولید کند، و این حالت تا زمانی که شما درگیر نگرانی هستید ادامه دارد. اگر این اتفاق‌ها ادامه دار شوند، سطحی از اضطراب به صورت همیشگی وجود خواهد داشت.

تستوسترون

ارتباط میان هورمون‌ها و اضطراب چیست

زن‌ها معمولا نسبت به مرد‌ها بیشتر دچار اضطراب می‌شوند و هر چند این امر دلایل متعددی دارد، اما یکی از آن‌ها به هورمون‌ها مرتبط است. پایین بودن تستوسترون با افزایش اضطراب ارتباط دارد، خصوصا افزایش اضطراب اجتماعی. به طور کلی، تستوسترون به تنظیم بخشی از مغز که هیجانات و واکنش‌های دیگران را ارزیابی و تفسیر می‌کند کمک می‌نماید. پایین بودن تستوسترون باعث می‌شود شما به سختی درک کنید در یک موقعیت اجتماعی که در آن قرار دارید چه می‌گذرد و این واقعا و بدون تردید اضطراب برانگیز است.

هورمون‌های تیروئید

اگر مکررا دچار حملات پانیک می‌شوید یا احساس می‌کنید بیش از حد مضطربید، با پزشک‌تان در مورد وضعیت تیروئیدتان حرف بزنید. هورمون‌های تیروئید نقش مهمی در اضطراب دارند: هورمون‌های محرک تیروئید که به آن‌ها TSH می‌گویند مستقیما با شدت حملات پانیک ارتباط دارند. اساسا اختلالات اضطرابی با پُرکاری تیروئید مرتبط هستند و افسردگی نیز با کم کاری تیروئید مرتبط می‌باشد. اما بدن ما پیچیده است و فاکتور‌های زیادی وجود دارند که بر هم اثر می‌گذارند.

اگر نمی‌دانید علت اضطراب شما با پُرکاری تیروئید ارتباط دارد یا خیر می‌توانید علائم زیر را بررسی کنید:.

  • احساس نگرانی و دلشوره
  • بیقراری
  • تحریک پذیری
  • کاهش وزن
  • بی‌نظمی در سیکل قاعدگی

اوکسی توسین

ارتباط میان هورمون‌ها و اضطراب چیست

اوکسی توسین هورمونی است که وقتی عاشق می‌شوید مغزتان ترشح می‌کند! یا زمانی که با یک دوست صمیمی وقت می‌گذرانید. هر چند اوکسی توسین به کاهش اضطراب کمک می‌کند، اما مانند یک شمشیر دو لبه است: زمان‌هایی را که وقتی بچه بودید و در حق‌تان ظلمی می‌شد به خاطر می‌آورید؟ این لحظات به دلیل همین اوکسی توسین با شما هستند و در ذهن‌تان ثبت شده‌اند.

وقتی در شرایط استرس برانگیز قرار می‌گیرید، اوکسی توسین می‌تواند همان خاطرات کودکی را زنده کند و باعث شود وقتی در شرایط مشابهی قرار می‌گیرید بیشتر احساس ترس و نگرانی کنید. به مرور زمان این اتفاق سبب می‌شود دچار استرس و اضطراب اجتماعی شوید. هر چند اعصاب خردکن است به هورمون‌هایی فکر کنید که بدن‌تان را تحت شرایط خاصی قرار می‌دهند، اما یادتان باشد که هیچ چیزی بدون راه حل نیست.

خیلی دارو‌ها برای این درست شده‌اند که به میزان زیادی به غلبه بر عواقب منفی هورمون‌ها در بدن کمک کنند. البته شما نباید سرخود دارو مصرف کنید و حتما باید در این مورد از پزشک یا درمانگرتان کمک بخواهید.

یک درمانگر حرفه‌ای به شما کمک خواهد کرد یاد بگیرید وقتی بدن‌تان تحت تاثیر هورمون‌هاست چطور واکنش‌های‌تان را کنترل کنید. آگاه بودن نسبت به اتفاقاتی که در بدن در حال روی دادن هستند، کلید پذیرش و کنترل احساسات و هیجانات است.

منبع: talkspace

هدی بانکی
انتشار یافته: 4
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:40 - 1398/07/03
من وقت قاعدگی خیلی عصبی میشم دلم میخواد هرکی جلوی چشمم هست رو کتک بزنم، چی کار کنم آروم بشم؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۴
دم کرده چای کوهی(توکلوجه) را امتحان کنید...معجزه می کند.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۴
ورزش سنگین کن
Iran, Islamic Republic of
00:59 - 1398/07/04
غذاهای طبع سرد نخورگرمی تواین دوره بیشتر بخور دمنوش بابونه بانبات هم خیلی خوبه اب جوش عسل چندقطره ابلیموی تازه صبح ها زنجبیل وغنچه گل سرخ توقوری چای مخصوصا پاییزوزمستون که سردی بیشتر به بدن ضرر میرسونه ببخشیدزیاد شد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نائبی_1
دکتر نائبی_3
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
گروه تولیدی نیلوفر_4
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نائبی_4
سفیر بار ساقدوش_2
دکتر نائبی_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
اورانوس_فوترموبایل2
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
کلینیک النا_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
آیلین_تزریق چربی موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر
اورانوس_فوتر2
قالیشویی ادیب_فوتر
تنورستان_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران باغ بهشت _فوتر
پارسیان طب - فوتر
آیلین_تزریق چربی
رستوران پارسیان_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
نیکان فارمدمهر_فوتر
کلینیک النا_فوتر
دکتر صالحی_فوتر