حلقه‌ی ارتباط پیرزن روستایی و جوان مولتی میلیاردر
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
لایکو_1
سمپاشی امحا_1
اپیلاسیون نانا 1
کتاب لند_1
لایکو_3
سمپاشی امحا_3
اپیلاسیون نانا 3
کتاب لند_3
کتاب لند_4
اپیلاسیون نانا 4
لایکو_4
سمپاشی امحا_4
کتاب لند_2
لایکو_2
سمپاشی امحا_2
اپیلاسیون نانا 2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۹۱۱۲۷۰
۰۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۳
۹۹۴۱
چه ارتباطی میان این‌ها وجود دارد؟ دختر بیکار یک وزیر، یک پیرزن روستایی که مجموعه‌ای به غایت گران قیمت به نامش وارد شده و پسر جوانی که ظاهرا باید در دسته مولتی میلیاردر‌ها قرارش داد؟ مسائلی به ظاهر بی ربط که با مرور چند پرونده به هم مرتبط به نظر می‌رسند!

تابناک: چه ارتباطی میان این‌ها وجود دارد؟ دختر بیکار یک وزیر، یک پیرزن روستایی که مجموعه‌ای به غایت گران قیمت به نامش وارد شده و پسر جوانی که ظاهرا باید در دسته مولتی میلیاردر‌ها قرارش داد؟

 پاییز سال ۹۶، چندماه پیش از آنکه دلار کانال سه هزار تومان را ترک گفته و مرز‌های تورم و گرانی در کشور درنوردیده شود، پرونده‌ای در کانون توجه عموم قرار گرفت که حکایت از واردات انبوه یک خودروی لوکس توسط یکی از زنان روستایی داشت.

واردات ۱۴۴ دستگاه انواع خودروی پورشه توسط پیرزنی که ساکن روستایی محروم است، از آن دسته اتفاقاتی است که بعید است شنیده و از یاد برده باشید، اما من باب یادآوری بد نیست اشاره کنیم این پرونده موجب شد فرضیه قاچاق این دست خودرو‌ها به کشور مهر ابطال بخورد.

ماجرا از این قرار است که برخی سودجویان برای پیشبرد اهدافی مانند واردات خودرو‌های لوکس به کشور، با پرداخت وجوهی اندک اوراق هویتی برخی قشرهای کم در آمد را در اختیار می‌گیرند تا با آن کارت بازرگانی دریافت کرده و به مدد این کارت، اقدام به واردات قانونی بی ثبت اثر و نشانی از خود کنند.

البته ماجرا ابعاد هم دیگری هم دارد که از جمله آنها، استفاده از تسهیلات دایر شده برای مرزنشینان و دیگر قشرهای جامعه است که در پرونده واردات پورشه نیز بدین ترتیب بود. پرونده‌ای که گفته می‌شد از جمله شاکیانش، گمرک کشورمان است؛ هرچند اطلاع خاصی از فرجام آن در دست نیست.

اما منظور از مرور این پرونده، نه رسیدن به چرایی مشخص نشدن فرجام آن ـ که در جای خود بسیار اهمیت دارد ـ و حتی سازوکار‌ها و تدابیر اندیشیده شده برای مقابله با این دست سوءاستفاده ها، که مرور داستان دیگری است که یکی از کلیدواژه‌های اصلی آن «پورشه» است.

خودرویی لوکس و بسیار گران قیمت که در دوران دلار سه هزارتومانی نیز رویای رسیدن به آن در مخیله بسیاری جایی نداشت، چه برسد به این روز‌ها که نرخ دلار و دیگر ارز‌های خارجی چند برابر شده و اوضاع اقتصاد کشورمان بحرانی است؛ آنقدر بحرانی که واردکنندگان این خودرو‌ها دست از کار کشیده اند.

البته مدت زیادی نیست که واردکنندگان رسمی بسیاری از خودرو‌های گران قیمت به کشور، فعالیت هایشان را کاهش داده یا متوقف کرده اند و آن گونه که گزارش‌های رسمی نشان می‌دهد، فعالیت‌های ایشان و شرکت هایشان تا همین اواخر برقرار بوده و از قضا، موجب بهره مندی ایشان از امتیازاتی ویژه نیز شده است.

کافی است یکی از موتور‌های جست و جوی اینترنتی را باز کرده و کلید واژه‌هایی از قبیل: ارز دولتی، واردات خودرو، گزارش بانک مرکزی، شفاف سازی و امثال این‌ها را جست و جو کنید تا دریابید برای واردات پورشه به کشور نیز از ارز ویژه و ارزان قیمت استفاده شده است.

اکنون اگر از فرجام ارز‌های اختصاص یافته به واردات محصولات مختلف از جمله خودرو نیز صرف نظر کرده و پاسخ این پرسش را که «آیا پرونده‌ای در این خصوص تشکیل شده و در دست بررسی است؟» به آینده موکول کنیم، مرور داستانی دیگر که به پورشه مربوط است و طی روز‌های اخیر مطرح شده، خالی از لطف نیست.

روایتی که این بار در دل نشست‌های یک دادگاه رسیدگی به برخی تخلفات اقتصادی مطرح شده و به نظر می‌رسد چندان بی ربط با واردات پورشه و ماجرای پیرزن روستایی نیست؛ هرچند فعلا ارتباط حقوقی و قضایی میان آن‌ها برقرار نیست و می‌دانیم کشف این مهم هم در دستور کار این محکمه قضایی قرار ندارد.

ماجرا از این قرار است که قاضی پرونده تخلفات شبنم نعمت زاده، دختر وزیر اسبق صمت در ابتدای نشست نخست رسیدگی به اتهامات وی و متهمان همکارش، دلیل بازداشت وی به رغم تودیع وثیقه را این گونه توضیح داد که مهلت ضمانت نامه‌های تودیع شده توسط پدر وی رو به اتمام بوده و بیم فرار وی می‌رفته است.

قاضی مسعودی همچنین اشاره کرد، فردی با نام امیر بارانی ۲۰ میلیارد تومان سند برای متهم وثیقه گذاشته و یادآوری کرده که اگر دادگاه لازم بداند، باز می‌تواند سند‌های دیگری در اختیار مرجع قضایی قرار دهد، در حالی که این فرد متولد سال ۱۳۷۳ بوده و میزان ثروتش سوالاتی آفریده که دادگاه را مجاب کرده آن فرد را فرابخواند؛ فراخوانی که البته اجابت نشده است.

ماجرایی جالب توجه که خیلی زود برخی فعالان فضای مجازی ابعاد جدیدی از آن را کشف و افشا کردند، از جمله اینکه امیر بارانی، با نام کامل «سیدامیر بارانی بهبهانی»، فرزند فردی است که یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های اقتصادی اش در سال‌های گذشته، واردات پورشه به کشور بوده است؛ تجارتی مرتبط با وزارت صمت!

اطلاعاتی که تا کنون نه وزیر اسبق و نه مسئولان فعلی وزارت صمت به آن واکنش نشان نداده اند تا ابهامات در این خصوص اوج بگیرد؛ ابهاماتی که حتی واکنش دختر وزیر هم به آن‌ها سکوت است؛ هرچند تأکید دارد به رغم وزیر بودن پدرش، سال‌ها بیکار بوده و از حضور پدرش در چنین جایگاهی، بهره‌ای نبرده است!

انتشار یافته: 6
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:23 - 1398/07/03
این مملکت دست پیرمردهاست ولی به زنها می رسه با تعجب تیتر می زنند پیرزن روستایی...در نرسالاری پیرزن نباید قدرت داشته باشه باید در حاشیه و فقیر بمونه
Iran, Islamic Republic of
12:25 - 1398/07/03
اینقدر پیرمردها همه کاره اند وقتی یک مرد جوان کاری میکنه با تعجب سال تولدش رو هی می نویستند.مگه این پیرمردهای امروز همون جوانهای پنجاه و هفتی نیستند که مملکت رو کن فیکون کرند؟ حالا چرا قدرت جوانان(گیرم در کار خلاف) رو باور نمی کنید؟
Iran, Islamic Republic of
12:39 - 1398/07/03
مافیای سیستمی که در هر وزارت خانه به صورت معمولی وجود دارد با رانت و رشوه و پول شویی و دزدی قدرت و ثروت را بدست گرفتن و در صورت لزوم به راحتی از انها به عنوان دستان پر تعداد اختاپوسی استفاده میکنند
Iran, Islamic Republic of
12:51 - 1398/07/03
چه پول هایی میخورن؟اونوقت جوان های پایین شهرآرزوی یه پرایدرا دارن؟ای کاش پدرما هم تودولت بود؟
Iran, Islamic Republic of
12:52 - 1398/07/03
بیچاره مصل من نان شب هم نداشته خوب برای ملت ایران شرم دارد یک هم وطن بیکار بوده
Iran, Islamic Republic of
13:47 - 1398/07/03
بخدا باید این افراد فرصت طلب را از دم تیغ گذراند تا عدالت برقرار گردد فساد تا کی ، فساد باعث نابودی اقتصاد ،باعث تنبلی جوانان ،باعث بیکاری جوانان ،چرا دختر وزیر قاصد بر مسند قدرت باشد ؟؟چرا جوانان جبهه و جنگ نگذاشتن ،چرا جوانان تحصیل کرده پا برهنه بر مسند قدرت نگذاشتید ؟؟؟؟ چرا فرد پیر و فرسوده وزیر صنعت کردید که دخترش و دامادش این گونه ارز دولتی برای واردات خودرو بگیرند ؟؟؟ باید همه ارز دولتی پس گرفته شود
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
بهمن پور_داخلی1
استخدام_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
شیرآلات زمانی_3
استخدام_3
بهمن پور_داخلی3
شیرآلات زمانی_4
بهمن پور_داخلی4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
استخدام_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
استخدام_2
بهمن پور_داخلی2
شیرآلات زمانی_2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
تدبیرکالا_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
شفا_فوتر
کیان برنا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
فنی آتل_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222