سرگذشت تکان‌دهنده ملوان ایرانی آزاد شده
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
ادیب_1
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_4
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 2
شیرآلات زمانی_2
ادیب_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۹۱۲۵۹۶
۰۷ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۱
۸۶۰۳
موقعی‌که اسیر شد ۹۰کیلوگرم بود، حالا ۴۸ کیلوگرم است. یک مشت استخوان با یک روکش پوست. تمام آن چیزی است که از محمد شریف پناهنده ۴۰‌ساله، یکی از ۲۱ صیادی‌که حدود پنج سال پیش اسیر دست دزدان دریایی سومالی شد، باقی مانده است.

خبرگرزاری ایسنا: موقعی‌که اسیر شد ۹۰کیلوگرم بود، حالا ۴۸ کیلوگرم است. یک مشت استخوان با یک روکش پوست. تمام آن چیزی است که از محمد شریف پناهنده ۴۰‌ساله، یکی از ۲۱ صیادی‌که حدود پنج سال پیش اسیر دست دزدان دریایی سومالی شد، باقی مانده است.

آن‌قدر ضعیف شده و در شوک است که اسماعیل برادرش از ما می‌خواهد با او مختصر گفتگو کنیم. او سه‌شنبه هفته گذشته از چنگال دزدان دریایی سومالی آزاد شد.

محمد شریف از نحوه نجات خود و سرنوشت صیادانی می‌گوید که خانواده‌های‌شان پنج سال است از آن‌ها بی‌خبرند.

سرگذشت تکان‌دهنده ملوان ایرانی آزاد شده

آقای پناهنده! تبریک می‌گویم دوباره به وطن برگشتید. چه حسی دارید؟

فکرش را نمی‌کردم زنده بمانم و دوباره به کشورم برگردم. خواست خداوند و حمایت‌های بی‌دریغ مسؤولان کشورم بودکه آزاد شدم.

از حس لحظه اول اسارت بگویید که اسیر دزدان دریایی شدید.

همه چیز را تمام شده می‌دانستیم و به این نتیجه رسیده بودیم که دیگر به ایران برنمی‌گردیم. همه مسلح بودند و هر لحظه ممکن بود به‌دست آن‌ها کشته شویم.

جایی که نگهداری می‌شدید، کجا بود؟

نزدیک یک قبیله و در جنگلی بود که روز‌ها به خاطر آفتاب شدیدش خیلی اذیت می‌شدیم. افراد قبیله به دزدان می‌گفتند خانواده این‌ها پول ندارند که پرداخت کنند و از آن‌ها خواسته بودند به ما غذا بدهند. دزد‌ها امکانات زیادی داشتند، اما به ما نمی‌دادند.

یعنی غذا هم به شما نمی‌دادند؟

نه غذا، نه آب و نه دارو و بهداشت. امروز صبح غذا می‌دادند تا صبح روز بعد. مقدار خیلی کمی برنج می‌دادند که در آب می‌جوشاندیم و می‌خوردیم. به‌خاطر نداشتن غذای کافی، هر ۱۵ روز یک‌بار اجابت مزاج داشتیم. بعضی وقت‌ها از شدت گرسنگی حتی نمی‌توانستیم صحبت کنیم. برگ درختان را می‌خوردیم که خیلی تلخ بود و نمی‌توانستیم طعم‌شان را تحمل‌کنیم. دزدان دریایی‌که می‌دیدند برگ می‌خوریم، به ما شلیک می‌کردند.

وقتی سردمان می‌شد، یک گونی به ما می‌دادند تا بکشیم روی‌مان و گرم شویم. دو نفر دو نفر ما را با زنجیر و قفل به هم بسته بودند و به همین دلیل نمی‌توانستیم راحت بخوابیم. یک‌سال و هفت ماه همین وضعیت را داشتیم.

برای اجابت مزاج مشکل نداشتید؟

چون زنجیرمان را باز نمی‌کردند، کمی آن‌طرف‌تر چاله کوچکی می‌کندیم و اجابت مزاج می‌کردیم. آب هم‌که نداشتیم حمام کنیم. سه سال تمام یک لباس تن‌مان بود. بعضی وقت‌ها که از عرق خیس می‌شد، از تن‌مان در می‌آوردیم، خشک می‌کردیم و دوباره می‌پوشیدیم. به خاطر این شرایط به شدت بیمار شده بودم.

بیماری‌تان چه بود؟

به خاطر جیره غذایی نامناسب، فشار‌های روحی و روانی و کم‌خونی، بیمار شده بودم. رفتارشان با ما بسیار بد بود. صبح که می‌شد، مثل طلبکار‌ها جلوی‌مان می‌نشستند. تلفن همراه به ما می‌دادند و می‌گفتند به خانواده، دولت ایران، سازمان ملل یا هر کشور دیگری زنگ بزنید و بگویید برای‌مان پول بفرستند تا شما را نکشیم.

تا می‌خواستیم حرف بزنیم، چند خشاب گلوله دوروبرمان خالی می‌کردند یا با با قنداق سلاح به بدن و پاهای‌مان ضربه‌های شدید می‌زدند. اگر خانواده‌مان جواب نمی‌داد، به سمت ما تیراندازی می‌کردند. می‌گفتند شما به همه جا مثل سازمان ملل دسترسی دارید و می‌توانید پول بگیرید، اما نمی‌خواهید تماس بگیرید. روزی چند بار به خاطر این وضعیت غش می‌کردم و نیم ساعت بعد به هوش می‌آمدم.

سرگذشت تکان‌دهنده ملوان ایرانی آزاد شده

چقدر پول می‌خواستند؟

ابتدا یک میلیون دلار می‌خواستند، اما بعد به ۵۰۰ هزار دلار رسید.

تعداد دزد‌ها چند نفر بود؟

۲۵ تا ۳۰ نفر بودند.

نام آن سه صیادی‌که در سومالی هستند، چیست؟

جمال‌الدین دهواری، ابراهیم بلوچی‌نیا و عبدا... نوهانی.

غیر از شما و آن سه نفر، خانواده صیادان گمشده اسامی دیگری مانند خالد دهقانی، نعیم و عابد درانی، پیرمنیر صبوری، احمد درزاده و... را مطرح می‌کنند. از سرنوشت این‌ها اطلاع دارید؟

بعضی از افرادی‌که نام بردید، می‌شناسم، اما با ما نبودند. دو احتمال وجود دارد. یا لنج‌شان در توفان غرق شده یا به اسارت گروه دیگری که شبیه گروه داعش است، درآمده‌اند. این‌ها خیلی معطل نمی‌کنند و خیلی زود از خانواده‌ها درخواست پول می‌کنند. شاید پنج ماه هم صبر نکنند و اسرا را می‌کشند. دزدان دریایی عکس و فیلم این گروه خشن را به ما نشان می‌دادند و می‌گفتند این‌ها به خودشان بمب وصل می‌کنند و وسط جمعیت می‌روند. می‌خواستند ما را بترسانند.

قلمرو این گروه در کدام نقطه سومالی است؟

این گروهک در ۱۷۰ تا ۲۰۰ کیلومتری منطقه هوبیو (منطقه‌ای روستا مانند)، جایی که ما بودیم، هستند.

چطور شد دزدان تصمیم گرفتند شما را آزاد کنند؟

من به‌شدت بیمار بودم. قبیله دزدان با دیدن وضعیت من به آن‌ها گفتند با سازمان ملل تماس بگیرید، چون حال این مرد خیلی خراب است. دزدان به مدت ۱۰ روز مرا از سه نفر دیگر جدا کردند. می‌خواستند با فرستادن عکس ما به سازمان ملل، آن‌ها را تهدید کنند و بگویند اگر پول نفرستند، ما را می‌کشند. اگر چند روز دیگر آنجا می‌ماندم، قطعا جانم را از دست می‌دادم. سازمان ملل هم با هماهنگی دولت ایران وارد عمل شد و من آزاد شدم.

با آن سه نفر خداحافظی کردید؟

من حدود ۱۰ روز از آن‌ها جدا بودم و فکرمی‌کردند مرا برای گرفتن عکس برده‌اند. حتی خبر ندارند که زنده هستم یا مرده. شاید فکر می‌کنند مرا کشته‌اند. هر کاری می‌خواستند بکنند به ما نمی‌گفتند که با هم مشورت کنیم.

سرگذشت تکان‌دهنده ملوان ایرانی آزاد شده

چه درخواستی از دولت دارید؟

درخواستم از دولت ایران و رئیس‌جمهور این است که به این سه نفر کمک کنید تا آزاد شوند. آن‌ها در شرایط بسیار بدی هستند و خطر مرگ، جانشان را تهدید می‌کند.

پول دادیم؛ اما آزاد نکردند

فروزان‌مهر، صاحب همان لنج شش میلیارد تومانی است که سال ۹۳ در حمله دزدان دریایی سومالیایی غرق شد و ۲۱ صیاد لنج که محمدشریف، برادر فروزان‌فر هم جزو آن‌ها بود به اسارت دزدان درآمدند. او در مورد روند آزادی برادر خود، نکات مهم بسیاری را مطرح کرد، اما به دلیل حفظ جان آن سه صیاد و پیش رفتن اصولی پرونده از طرح جزئیات آن معذوریم.

فروزان‌مهر، در مورد آزادی برادرش می‌گوید: «با این‌که امیدی به زنده ماندن برادرم نداشتم، اما تصمیم گرفتم پرونده او را پیگیری‌کنم. پرونده برادرم در اختیار چند نهاد امنیتی بود که همزمان با آن‌ها در ایران، یک سازمان بشردوستانه نیز که اطلاعات زیادی در مورد آن ندارم، آزادی برادرم و سایر صیادان را پیگیری می‌کرد.»

اعضای آن سازمان به دزدان دریایی‌گفته بودند اگر صیادان بمیرند، هیچ‌کس به شما اعتماد نکرده و دیگر پولی به شما پرداخت نمی‌کند، چون برادرم بیمار و در حال تلف شدن بود. دزدان دریایی نیز برای نشان دادن حسن نیت خود، تصمیم‌گرفتند برادرم را در قبال مبلغ ناچیزی‌که سازمان بشردوستانه به آن‌ها پرداخته بود، آزاد کنند. البته قبل از این‌که آن سازمان به دزدان دریایی سومالی پول بدهد، سال ۹۴، مبلغ هنگفتی از طریق یک کشور عربی به حساب دزدان واریزکردیم، اما آن‌ها برخلاف قول‌شان، صیادان را آزاد نکردند.

به دلیل شرایط خاص آن سه صیاد اسیر، بسیاری از صحبت‌ها را نمی‌توان مطرح‌کرد. در این پنج سال، تاکنون با هیچ رسانه‌ای صحبت نکرده‌ام و روزنامه جام‌جم، اولین روزنامه‌ای است که با آن مصاحبه می‌کنم. من با معاون وزیر صحبت و مبلغ درخواستی دزدان را مطرح‌کردم. البته اخیرا میزان پول درخواستی را کاهش داده‌اند که امیدواریم نتیجه بدهد و آن سه نفر نیز آزاد شوند. چون لنج متعلق به من بود، بنابراین نسبت به وضعیت آن سه نفر هم احساس مسؤولیت می‌کنم و تمام تلاشم را برای آزادی‌شان انجام می‌دهم.

خانواده‌های صیاد زیادی با شما گفتگو کرده‌اند. البته برخی از آن‌ها را می‌شناسم، اما مراوده‌ای نداشتیم. آنچه می‌توانم بگویم این است که طبق شنیده‌هایم آن‌ها از نظر خورد و خوراک در تنگنا نیستند و زنده هستند. امیدوارم آن‌ها و سه صیاد دیگر به سلامت به‌کشور برگردند.

انتشار یافته: 15
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:32 - 1398/07/07
ببینم جا قحطی بود که شما واسه صید رفته بودید شاخ افریقا یا جریان چیز دیگری بوده ناقلاها
پاسخ ها
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
برای یه لقمه حلال کارشون صیده کاربر نادان
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
برای یه لقمه حلال دریای عمان را ول کرده بودند رفته بودند باب المندب و شاخ افریقا. مدیونی اگه فکر بد کنی. فقط برای یه لقمه حلال!
United Kingdom
10:49 - 1398/07/07
الهی بشکنه دستی که برای خشونت بکار می ره اونم بر علیه زنها، پیرها، بچه ها ، حیوانات و ضعفا ، الهیییییی بشکنه و هیچوقت جوش نخوره
Iran, Islamic Republic of
10:59 - 1398/07/07
امیدوارم یا خودت به شرایط این بیچاره ها دچار بشی یا یکی از خانوادت تا بفهمی !

اسیران جنگی رو هم تو این وضعیت نگه نمی دارند که بهم زنجیرشون کنند
Iran, Islamic Republic of
12:53 - 1398/07/07
دولت هر جوری که میتونه سعی کنه این بنده خداهارو خلاص کنه و به خانواده هاشون برگردونه, حتی میشه رو کمکهای مردمی هم حساب کرد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۵
اینا ذره ای واسه جون مردم ارزش قائل نیستن
Iran, Islamic Republic of
17:19 - 1398/07/07
جالبه دزدها مسلمانند
Iran, Islamic Republic of
17:56 - 1398/07/07
دولت ایران هرگز مفت و مجانی پیگیر کار مردم عادی ایران نمیشه. بعدها مشخص خواهد شد که جریان پس پرده از چه قرار بوده
United Arab Emirates
18:43 - 1398/07/07
دزدان دریاییی خدایا کمک کن اسیران رو
Iran, Islamic Republic of
20:29 - 1398/07/07
کاش اون دزد ها از رو زمین محو بشن
Iran, Islamic Republic of
21:00 - 1398/07/07
به نظرم بعد از آزاد شدن ملوانان کل مناطقی که دزدان سومالی حضور دارند رو بمباران کنند تا دنیا از لوث وجودشون پاک بشه
Iran, Islamic Republic of
03:45 - 1398/07/08
یا سلطون ابراهیم خدا بزنه وسط کمرشون الهی.
Iran, Islamic Republic of
12:52 - 1398/07/08
یا امام زمان ظهور کن و به این مصیبت ها پایان بده
Iran, Islamic Republic of
18:07 - 1398/07/08
ایران و سازمان ملل پول نمیدن چون دزد ها اینجوری بدعادت میشن و ادامه میدن به آدم ربایی ،میشه پول مفت دیگه !

منم با نظر یکی از دوستان موافق ام باید همایش جهانی تشکیل بشه تو شورای امنیت و بهشون حمله کنند .

اینا در عصر حجر زندگی می کنند ،مسلمان هم نیستند ،خیلی فقیر اند پس بی رحم شدن و سنگدل ،درست مثل حیوانات وحشی موقع گرسنگی حالیشون نیست .

حالا فکر کنید دوستان ، پیامبران الهی در بین چنین مردمی به رسالت برگزیده می شدند تا اونها رو هدایت کنند ،فکر کنید چقدر دردسر می کشیدند ،آخه عملا زبون نفهم و لجباز بوده اند مردمان اون دیار ،

اذهب الی فرعون انه طغی ،به سوی فرعون برو که او طغیان کرده است .

گفت خدایا می ترسم که در باره ی ما (موسی و هارون) افراط کند ،گفت نترسید من همراه شمایم می بینم و می شنوم .

فکر کنید فرعون چه جانوری بوده که حضرت موسی تنومند و شجاع می ترسیده بره پیشش .!!!!!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نائبی_3
گروه تولیدی نیلوفر_4
دکتر نائبی_4
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_2
دکتر نائبی_2
سفیر بار ساقدوش_2
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی بانو_فوترموبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
دکتر صالحی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر بلفارو
روشا فارمسی_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
پارسیان طب - فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
تنورستان_فوتر
اورانوس_فوتر2
نیکان فارمدمهر_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
فنی آتل_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر