تحول به سبک حشمت فردوس؛ افتاد؟!
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
لاله زار مال_1
ادیب_1
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
لاله زار مال_4
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
اپیلاسیون نانا 2
ادیب_2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۹۱۲۷۲۴
۰۹ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۶
۱۱۵۷۸
حشمت فردوس ناگهان در یک قسمت از سریال ستایش به کلی متحول شد؛ همین تغییر ناگهانی باعث شد شخصیت او را زیر ذره‌بین بگذاریم و ببینیم زیر این چهره سنگی چه خبر است.

روزنامه جام‌جم: بی‌شک پررنگ‌ترین نقش مجموعه سه‌گانه «ستایش»، حشمت فردوس با نقش‎آفرینی دیدنی داریوش ارجمند است. پدری متمول، باهیبت و با افکار پدرسالارانه که برای حفظ کیان خانه و خانواده همه کار می‌کند. درست است که سبک فکر و کار و زندگی فردوس، گاه افراطی و گاهی هم رویایی به نظر می‎رسد، اما شخصیت وی دو روی سکه شخصیت همه آدم‌های جامعه را نشان می‌دهد. هم بدی‌های برخی از ما را به خود ما نشان می‌دهد که شایسته فرهنگ ما نیست و هم خوبی‌هایی را که کمرنگ و شاید فراموش شده و باید دوباره احیا شود به ما یادآوری می‌کند.

در روزگاری که به نظر می‌رسد چه در سطح روابط خانوادگی و چه در سطوح اجتماعی و روابط شغلی، ارزش‌ها و هنجارهایی، چون صداقت و پاکدستی، کسب رزق حلال، توجه به کانون خانواده، آن اعتبار پیشین را ندارد، شخصیت‌پردازی و ارائه تصویر قابل باوری از حشمت فردوس‌ها می‌تواند قدر و منزلت چنین ارزش‌هایی را دوباره به مخاطبان یادآور شود و مضرات غفلت از آن‌ها را هم گوشزد سازد.

شخصیت خلقی و رفتاری حشمت فردوس تا حد زیادی به بیننده نشان می‌دهد از ماست بر ماست؛ اگر رشد و ترقی در زندگی داریم، خودمان با افکار و اعمال خودمان موجبات آن را فراهم می‌آوریم و اگر کم و کاستی هم هست، خودمان یک به یک آجر‌های زیر پای خودمان را می‌کشیم و زمینه از هم پاشیدگی زندگی‌مان را فراهم می‌کنیم. این همه و دیگر ابعاد شخصیتی این نقش جذاب در مجموعه ستایش ۳ را مورد بررسی قرار داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

ابعاد منفی شخصیت فردوس:

نگاه تبعیض‌آمیز

نگاه حداقلی به جنس زن، چه در برخورد با همسر و چه عروس و نوه، بزرگ‌ترین نقطه منفی شخصیتی فردوس به حساب می‌آید. نگرش نادرستی که همه ساخته‌های زندگی و خط سرنوشت خود و فرزندانش را تغییر داد. اگر حشمت فردوس به عروس بزرگ‌ترش، انیس و دو نوه دختر خود بها می‌داد، زمینه حسادت، توطئه‌چینی و بالاخره فرار و مرگ طاهر را به دست خود فراهم نمی‌کرد. حتی در فصل سوم هم وقتی فردوس متوجه می‌شود مال و اموالش به دست یک زن افتاده، بیشتر از کوره در می‎رود و بد و بیراه حواله پسرش می‌کند.


هر چند امروزه این نوع نگاه با این غلظت دیگر کمتر از نظام مردسالار گذشته جامعه ایرانی دیده می‌شود. اما به انحای مختلف دختران و زنان سرزمین‌مان با این نوع نگاه‌ها و تبعیض‌ها دست به گریبان هستند. همه آن‌هایی که به تفاوت جنسیتی قائل هستند و نیستند، گزندگی حرف‌ها و رفتار فردوس آن‌ها را آزار می‌دهد و شاید دیدن از بیرون این اشتباه در برداشت جنسیتی به تغییر باور‌ها و عقاید موافقان آن کمک کند.

زندگی به سبک حشمت

مغرور و خودرأی

حشمت فردوس با آن لحن و تکه‌کلام همیشگی‌اش؛ «همین که من می‌گم، حرف نباشه، افتاد» به مخاطبش نشان داده که حرف اول و آخر را خودش می‌زند و همیشه هم حرف درست را اوست که می‌زند. فکر می‌کند کسی به غیر او کار بلد نیست یا از دستش برنمی‌‎آید.

فردوس همه بود و نبود خود را پای باور‌های افراطی‌اش گذاشته و هیچ طور کوتاه نمی‌آید، طوری که حالا در دوران پیری که باید از نتایج تلاش دوران جوانی حظ و بهره ببرد، به خاطر اشتباهات فکری و اخلاقی در قبال اعضای خانواده‌اش، تازه سر از مسافرخانه و زندان درآورده و باید همه زندگی‌اش را از صفر شروع کند.

به قول عامیانه، غُد و یکدنده بودن از مهم‌ترین خصایای فرودس داستان ستایش است. این ویژگی شخصیتی فردوس موجب شده تا جز حرف و صدای خودش، صدای دیگری را نشوند و کمتر از عنصر مشورت و راهنمایی دیگران بهره ببرد. خانه و محل کار را جزء حکومت بلامنازع خود می‌بیند که کسی حق اظهارنظر و اعمال سلیقه ندارد و همه باید تنها گوش به فرمان و نوکر فردوس بایستند.
منم زدن فردوس دور و بری هایش را خسته و عاصی کرده، از پسرش گرفته تا همسر مرحومش را. تا جایی که پسرش، طاهر اوضاع پدرسالارانه خانه پدری را تاب نمی‌آورد و دست از همه چیز و همه کس زندگی‌اش می‌کشد و با دختر مورد علاقه‌اش سرنوشت دیگری را دنبال می‌کند.

حتی در ستایش ۳ شاهدیم که وقتی عروسش، ستایش از او می‌خواهد زندگی در مسافرخانه را رها کند و به خانه‌اش برود، برخورد بدی با او می‌کند یا پیشنهاد دوستش را برای گلریزان و رهایی از زندان به دلیل این غرور بی‌جا نمی‌پذیرد. همین بعد منفی شخصیت فردوس موجب شده به‌رغم دلرحمی و درستکاری، اطرافیانش او را با این ویژگی ظاهری قضاوت کنند، یا مثل طاهر از دور و اطرافش تارانده شوند یا مانند صابر و صفایی دشمنش.

رفتار تحقیرآمیز با زیردستان

این بخشی از دیالوگ‌های حشمت فردوس خطاب به نوه‌اش، محمد است. «پا نداشتم یا چلاق بودم که از پیش خودت رفتی و برام کفش خریدی؟ شما جوونا به کجای کار فکر می‌کنین؟ چرا شما جوونا تا یکی بهتون رو میده، ادب یادتون میره، ادبت کو پسر؛ تو دیپلم‌تو از کجا گرفتی پسر، نکنه از این دیپلم قلابی‌ها هستی؟!» این زبان تلخ و گزنده در ارتباطات خانوادگی فردوس، حجت را بر غیر تمام می‌کند.

فردوس با زیردستان هم با همین ادبیات ناشایست برخورد می‌کند. آن‌ها را توسری‌خور و ضعیف نگه می‌دارد، مبادا به قول معروف شاخ شوند و از پسِ آن‌ها برنیاید. دیگر عاملی که شیرازه زندگی حشمت فردوس را از هم می‌پاشد و زمینه دشمن‌تراشی را برایش فراهم می‌کند، همین بی‌توجهی به کارکنان و زیردستان است.

از همه شاخص‌تر، نحوه برخورد تحقیرآمیز فردوس با صفایی، کارگر و برادر عروسش و نیز رستم، مدیر داخلی شرکت میوه و تره‌بار است که صفایی و دخترش، پری‌سیما با نقشه‌ای زمینه بالا کشیدن ثروت و حتی کشتن پسرش، صابر را می‌کشند. همان‌طور که در شریعت اسلام هم کرامت دادن به انسان‌ها ارزش دارد و می‌تواند خوبی‌ها را به طور فزاینده‌ای اشاعه دهد و از فاصله طبقاتی و دشمنی‌ها بکاهد.

زندگی به سبک حشمت

تأکید بیش از حد بر تمکن مالی

حشمت فردوس آدم‌های پیرامون زندگی شخصی و شغلی‌اش را معمولا براساس توان و بنیه مالی آن‌ها دسته‎بندی می‌کند و به آن‌ها بها می‌دهد. او فکر می‎کند همه برای پول، دورش جمع شده‌اند و به همین خاطر عواطف اعضای خانواده و هم‌صنفی‌ها را کمتر می‌پذیرد و باور می‌کند. در فصول پیشین فردوس می‌خواست ضایعه مرگ محمد، برادر ستایش را به‌زعم دادن پول به پدرش، خود جبران کند. یا فکر می‌کرد ستایش به طمع ارث و میراث پسرش را فریب داده و همسرش شده، برای همین او را طرد کرد. نوع نگاهی که امروز در جامعه ما احساس می‌شود و بسیار آزاردهنده است. تولید چنین مجموعه‌های پرطرفداری با نمایاندن تبعات ناخوشایند این سبک فکری، امید تاثیر و تغییر را بیشتر می‌کند.

ابعاد مثبت شخصیت فردوس:

کاری و تلاشگر

قطعا مهم‌ترین ویژگی شخصیتی حشمت فردوس، عُرضه و جَنَم کاری اوست. از دوران کودکی و از هیچ شروع کرده و در ایام پیری هم که صاحب همه چیز شده و به هر دلیل همه مال و اموالش را از کف داده، خم به ابرو نمی‌آورد و برای از نو ساختن زندگی‌اش دست به زانوی خودش می‌گیرد و مثل یک درخت ریشه‌دار که با باران و توفان از جا کنده نمی‌شود، برای دوباره سبز شدن و بارور شدن سخت تلاش می‌کند.

کار کردن در هیچ سطحی را هم عار نمی‌داند، چون برای رسیدن به موقعیت کنونی‌اش همه پله‌های رشد را یکی‌یکی و بدون پشتوانه و پارتی پیموده و دشواری‌های چند ده ساله عمرش را به تنهایی بر دوش کشیده است. برای همین است که می‌تواند کارش را تنها از یک انبار عاریه‌ای از دوستش و دفتری نیم‌بند گوشه بازار از سر بگیرد.

روحیه تلاشگر و شخصیت کاری حشمت فردوس برای همه آن‌هایی که دستی در بازار میوه و تره‌باره دارند، آشنا‌ست به‌طوری که همه او را قبول دارند، چه دوستان و نزدیکانش و چه باغدارانی که چند کیلومتر آن‌طر‌ف‌تر از پایتخت، محصول یک سال کار و تلاش و در واقع سرنوشت‌شان را بدون چک و قرارداد و ضمانتی دست او می‌سپارند؛ چون به کاربلدی و کاردانی او ایمان دارند.

فردوس مجموعه ستایش بیش از همه با جوانان تازه‎وارد بازار و کسب و کار حرف دارد. این‌که یک شبه ره صد ساله رفتن و پولدار شدن به هر قیمتی به بیراهه رفتن است و تنها راه درست کسب و کار، تلاش شبانه‌روزی، نترسیدن و به میدان آمدن است.

رعایت مروت در حین دشمنی

«ما که با پدر و مادرهامون اون طور با احترام تا کردیم این آخروعاقبت‌مونه، شما جوونای این دوره و زمونه با این رفتاراتون با بزرگ‌ترا وای به حالتون؛ چرا مادرت زنگ زد جواب ندادی، دشمن منه، ولی مادر توئه، همه کس توئه، همین الان بهش زنگ بزن؛ مادرت دو متر و نیم پسر داره، اونوقت بره از دامادش برا کارش کمک بگیره؟ برو چند روزی به مادرت برس، ببین همین الان برو!»

به‌رغم این‌که حشمت فردوس با ستایش اختلاف دارد، اما بار‌ها در فصل سوم سریال شاهدیم که خطاب به نوه‎اش گوشزد می‌کند که با مادرش درست رفتار کند. مادری که عروس اوست و دشمنی کهنه‌ای با او دارد. در جا‌های دیگری از سریال هم مجدد این سبک فکری را از فردوس می‌بینیم.

به‌ویژه در صحنه‌ای که فردوس توسط فاضل کسمایی، باغدار طلبکار دستگیر می‌شود و پیرمرد از ناچاری خود برای این اقدامش عذرخواهی می‌کند، با برخورد معقول و منصفانه فردوس روبه‌رو می‌شویم. کسی که باعث می‌شود پای حشمت فردوس با آن همه ثروت و موقعیت اجتماعی به دادگاه و زندان باز شود، ولی فردوس خطاب به کسمایی می‌گوید: «اگر قرار باشه از آدم‌های دنیا دلخور شوم، تو آخرین کسی هستی که از او دلگیر می‌شوم».

زندگی به سبک حشمت

شخصیت مستقل و به‌خودمتکی

فردوس از وقتی یادش می‌آید، کنار دست پدر، نان‌آور خانواده‎ای عائله‌مند بوده و به قول خودش، خوب پول درمی‌آورده، طوری که آخر هر روز کاری یک مشت اسکناس درشت پیش روی پدر می‌گذاشت و فقط سهم ناچیزی از آن پول‌ها را برای امور خود برمی‌داشت. بعد از مرگ زودهنگام پدرش هم دربست خود را وقف کار و زندگی کرده است و عملا مستقل شدن و تکیه‌گاه یک عده بودن به بخشی از وجودش تبدیل شده.

به همین خاطر است که وقتی سر پیری همه مال و اموالش را باخته، نمی‌ترسد و پا به پای نوه‌اش، برای از نو شروع کردن می‌جنگد. البته موفقیت اقتصادی و جایگاه اجتماعی مردی مثل حشمت فردوس که چندین کارگر و زیردست مستقیم و غیرمستقیم دارد، این احساس استقلال و اتکا به نفس را دوچندان کرده است. این خصیصه شخصیتی فردوس برای بینندگان جوان سریال الهام‌بخش بوده و آن‌ها را به الگو گرفتن از چنین شخص توانا و مستقلی ترغیب می‌کند.

صداقت و درستکاری

باید قبول کرد شخصیت نه‌چندان دوست‌داشتنی حشمت فردوس با همه کم و کاستی‌هایش، صادق و روراست با همه آدم‌ها و جهان پیرامونش مواجه می‌شود و با کسی بازی نمی‌کند. بی‌شیله پیله حرف دلش را می‌زند، بی آن‌که به سود و ضرر احتمالی آن فکر کند. صداقت و روراستی او را در جای‌جای فصول سه‌گانه مجموعه ستایش می‌توان به‌راحتی تشخیص داد. با دوستانش تا ته خط مرام و معرفت می‌رود و با دشمنانش از روبه‌رو طرف حساب می‌شود و به قولی زیر و رو نمی‌کشد.

هرچند به کسب پول و درآمد اهمیت زیادی می‌دهد، اما حاضر نیست آن را به هر قیمتی به دست بیاورد و درستی و پاکدستی از اصول همیشگی کسب و کار و زندگی‌اش محسوب می‌شود. در فصل ۳ شاهدیم که با وجود گیر افتادن در گردابی از مشکلات، راضی به ضرر دیگران به خاطر نجات خودش نیست. در مهم‌ترین نمونه این مورد باید به صحنه‌ای که با کلی خواهش از کارمند دادگاه، تلفن گیر می‌آورد تا به باغداران طرف معامله‌اش زنگ بزند و معامله پیش‌خرید محصولات باغی را فسخ کند، اشاره کرد. رو به محمد می‌گوید: «من از اون‌هایی نیستم که بگم آب که از سر گذشت چه یک وجب، چه صد وجب. یک وجب، یک وجبه و صد وجب، صد وجب، نمی‌خوام زیر قول و قرارم بزنم».

در نمونه دیگری فردوس خطاب به قاضی پرونده چک برگشتی که پیشنهاد می‌دهد اگر می‎خواهد برایش چند روز از صاحب چک وقت بگیرد تا شاید پول جور کند و آزاد شود، می‌گوید: «نمی‌خوام قولی بدم که نتونم از پَسِش بربیام» یا وقتی دوستش می‌خواهد به هر وسیله او را از بند زندان رها کند، می‌گوید: «من بدهکارم، تا وقتی هم که بدهکارم هوای بیرون‌زندان برام حرومه».

انتشار یافته: 18
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:48 - 1398/07/09
آقای ارجمند. خیلی خوب در این نقش هنرنمایی کردن
Iran, Islamic Republic of
10:05 - 1398/07/09
این بنده خدا رو هم جوون میکردین. خیلی از قیافه افتاده!!!
Iran, Islamic Republic of
11:15 - 1398/07/09
ارزوی سلامتی وطول عمر با عزت برای استاد داریوش ارجمند(حشمت فردوس)
Iran, Islamic Republic of
13:13 - 1398/07/09
خیلی عالی سریال ضعیف هست اما نقش آفرینی خوب و عالی آقای ارجمند باعث میشه سریال کمی بهتر به نظر بیاد
Iran, Islamic Republic of
14:42 - 1398/07/09
اتفاقا من شخصیت فردوس رو از همه بیشتر دوست دارم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۳
اه اصلا!!!!
Iran, Islamic Republic of
16:02 - 1398/07/09
جای آقای ارجمند بودم دیگه قبول نمیکردم این نقشو بازی کنم یه ملتو نجات میدادم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
دهنتو
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
تو دیگه خیلی ...
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۳
دقیقا درود بر مریم
Iran, Islamic Republic of
22:56 - 1398/07/09
من این سریال رو فقط به خاطر حشمت فردوس تماشا میکنم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۱
آخی کوچولو
Iran, Islamic Republic of
10:17 - 1398/07/10
ایشون خیلی شبیه پدر من هستن متاسفانه :((
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
و شبیه پدر من
Iran, Islamic Republic of
10:53 - 1398/07/13
من شخصیت ستایش رو دوست دارم.
شخصیت محمد رو هم دوست دارم.بابا بزرگش اینهمه حالشو میگیره.ولی محمد اصلا به دل نمیگیره و عقده ای نمیشه.اینجور آدمی به همه چیز میرسه
Iran, Islamic Republic of
22:34 - 1398/07/13
ببین!!!! دوست دارم اینجوری رفتار میکنم زن یه پاره استخوونه ضعیفه اصلا به شما ربطی نداره !!!!! زن کفتره ولی من عقابم زن باید از صبح تا شب بشینه خونه بشوره بسابه . ببین بهترینها تو عددی نیستی به منه هفتاد ساله یاد بدی چجوری باس رفتار کنم اینو تو کلت فرو کن افتااااد!!!!
در ضمن دیپلمت قلابیه چییی لیسانس داری؟ لیسانستم قلابیه!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۴
اتفاقا زن وعروس ونوه های حشمت فردوس از اول تو ناز ونعمت بودن.همه جور امکاناتی هم در دسترسشون بود.
انیس هم خیلی بی چشم و رو بود که اینارو ندید.فقط زبون تندش رو می دید.
Iran, Islamic Republic of
11:46 - 1398/07/21
اینهمه حکمت و شعار بلد بود حشمت ..چرا 20 ساله مردمو عذاب میده با این خانواده و حکمتش!؟ ...
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شرکت هوش و دانش سپهر_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
شرکت هوش و دانش سپهر_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_4
سفیر بار ساقدوش_4
شرکت هوش و دانش سپهر_4
گروه تولیدی نیلوفر_2
شرکت هوش و دانش سپهر_2
سفیر بار ساقدوش_2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
دکتر صالحی_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
دندانپزشکی تاج _ فوترموبایل2
تنورستان_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
کلینیک النا_فوتر
تنورستان_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
پارسیان طب - فوتر
دندانپزشکی تاج _ فوتر2
قالیشویی ادیب_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
اورانوس_فوتر2
شفا_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
فنی آتل_فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی ثمین_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی نوین_فوتر