دانشمندان مغز فنچ‌ها را دستکاری کردند
۹۱۵۰۵۸
۱۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۲
۲۷۰۴
محققان با استفاده از روش اوپتوژنتیک به فنچ‌های گورخری آموختند آوازی را بخوانند که هرگز نشنیده اند. به عبارت دیگر آن‌ها خاطراتی را در مغز پرندگان ایمپلنت کردند.

خبرگزاری مهر: به نقل از نیواطلس، محققان دانشگاه ساوت وسترن تگزاس خاطراتی را در مغز فنچ های گورخری ایمپلنت کرده اند و به آنها یاد دادند آوازی را بخوانند که هرگز نشنیده اند.

دانشمندان مغز فنچ‌ها را دستکاری کردند

فنچ های نر برای جوجه های خود آواز می خوانند و آنها به تدریج از پدر خود تقلید می کنند. با گذر زمان فنچ ها در آواز خواندن استاد می شوند و این ویژگی را به فرزندان خود منتقل می کنند.

در تحقیق جدید پژوهشگران به طور مستقیم این فرایند را در مغز فنچ های کوچک دستکاری کردند تا بخشهایی از آواز را بدون هیچ گونه آموزشی از والدین به آنها بیاموزند.

آنها برای این منظور از روش اوپتوژنتیک استفاده کردند. در این روش بارقه هایی از نور برای تحریک چند عصب در مغز استفاده شدند. در این نمونه دانشمندان رابطه میان قسمت پردازش کننده شنیده ها و قسمت دیگری که موتور صوتی را کنترل می کند را در مغز پرنده دستکاری کردند. در حقیقت آنها نوعی خاطرات شنیداری ایجاد کردند که به طور معمول از فضای بیرون شنیده می شود و پرنده سعی در تقلید این سیگنال ها می کند.

محققان از یک شیوه خاص کد مورس استفاده کردند تا به فنچ ها بیاموزند هر سیلاب آواز چقدر طول می کشد. پرندگان به تدریج بدون نیاز به پدر خود آموختند آواز مذکور را بخوانند.

البته این آواز از آنچه که پرنده از والدین خود می آموزد ساده تر است.

این نخستین باری نیست که دانشمندان خاطراتی را در مغز حیوانات ایمپلنت می کنند. سال گذشته نیز دانشمندان نشان دادند می توان رفتارهای یک حلزون دریایی را استخراج و به دیگری تزریق کرد.

تحقیق روی فنچ های گورخری راه های جدیدی را برای مطالعه و درمان اختلالات گفتاری در انسان فراهم می کند. البته در این مسیر باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

این پژوهش در ژورنال ساینس منتشر شده است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:44 - 1398/07/13
افرین احسنت به پژوهشگران خارجی حالاایران راه میره اخوند پرورش میده یادبگیرن بی مغزا
Iran, Islamic Republic of
16:00 - 1398/07/13
آخه فنچ بیچاره چه آزلری براتون داره.چطور دلتون میاد .
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج