اتفاق دلخراش در باغ سی‌سی میناب
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
کتاب لند_1
اپیلاسیون نانا 1
لایکو_1
سمپاشی امحا_1
لایکو_3
سمپاشی امحا_3
اپیلاسیون نانا 3
کتاب لند_3
لایکو_4
اپیلاسیون نانا 4
کتاب لند_4
سمپاشی امحا_4
کتاب لند_2
سمپاشی امحا_2
لایکو_2
اپیلاسیون نانا 2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۹۱۵۳۰۰
۱۴ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۷
۷۳۵۵
زیستگاه «کوهِ زندان» در معرض نابودی!
حیوانات دادگاهی ندارند که وقتی زمین‌های‌شان توسط انسان‌ها غصب می‌شود شکایت خود را به آنجا ببرند! تحریم، تنش در خاورمیانه، گرانیِ افسارگسیخته، اختلاس، تصادف، اگر مشکلاتِ برجسته و دامنگیر کشور ما هستند «تخریب محیط زیست» حلقه گمشده‌ای در میان کوه یخ‌کرده این مصائب به شمار می‌رود.

روزنامه اعتماد: حيوانات دادگاهي ندارند كه وقتي زمين‌هاي‌شان توسط انسان‌ها غصب مي‌شود شكايت خود را به آنجا ببرند! تحريم، تنش در خاورميانه، گرانيِ افسارگسيخته، اختلاس، تصادف، اگر مشكلاتِ برجسته و دامنگير كشور ما هستند «تخريب محيط زيست» حلقه گمشده‌اي در ميان كوه يخ‌كرده اين مصائب به شمار مي‌رود. اگر به نقشه ديروز و امروز حيات وحش در جغرافياي ايران نگاه كنيم به عينه درخواهيم يافت كه آدم‌ها چه مساحتِ عريض و طويلي از زمين‌هاي حيوانات را غصب كرده‌اند.

اينكه چرا محيط زيست به اندازه ساير مسائلي كه از آنها نام برده شد مهم نيست و مورد توجه قرار نمي‌گيرد؛ ناشي از عدم آگاهي و فهم دقيق ما از عوارض و آسيب‌هاي جديِ آن است. زمستانِ پارسال را به ياد بياوريد، نصف ايران را آب فرا گرفت. آب در آق‌قلا تا روي سقفِ خانه‌ها بالا آمد و هموطنان‌مان را به بدترين شكل ممكن (خفگي) به كام مرگ كشيد. عيد به عزا تبديل شد و ميلياردها تومان به زيرساخت‌هاي كشور آسيب جدي وارد كرد. تنها در يك مورد از هزاران اثراتِ زيانبارش؛ مي‌توان به از بين رفتن خانه و سرپناهِ چند ده هزار نفر اشاره كرد كه دچار فقر مطلق شدند. بروز اين حوادث به صورت فرسايشي نه (كنترل شده) جزو تخريب محيط زيست دليل عمده ديگري نداشت؛ تخريبي كه به صورت خزنده و خاموش طي سال‌هاي درازي صورت گرفته بود.

حال اين ضرر و زيان‌ها به اندازه تحريم، اختلاس و... مُهلك و دردآور نيستند كه مورد توجه مقامات دولتي قرار نمي‌گيرد؟! چرا در اين موردِ خاص همانند اختلاس‌ها شعبه ويژه قضايي برايش داير نمي‌كنند؟! و مواضع رسمي نمي‌گيرند و مصاحبه نمي‌كنند؟ كه از طريق رسانه‌هاي دولتي پوشش وسيع و بين‌المللي پيدا كند؟!

«زيستگاه كوه زندان» يكي از آن هزاران موردي است كه به علت راهسازي در معرض نابودي و تخريب قرار دارد. اين اكوسيستمِ بي‌نظير در قلب شهرستان ميناب است. كوه زندان يكي از بهترين زيستگاه‌هاي حيات وحشِ جنوب كشور به شمار مي‌رود. سال نود و چهار اولين فيلم رسمي از حضور پلنگ در شهرستان ميناب منتشر شد كه اين فيلم از همين زيستگاه تهيه شده بود. اين منطقه داراي چشمه‌هاي آب شيرين فراواني است و يك رودخانه هميشه جاري در آن وجود دارد كه طول آن به دوازده كيلومتر مي‌رسد. در اين زيستگاه علاوه بر پلنگ، خرس سياه آسيايي، سمور سنگي، شاه روباه و يكي از كمياب‌ترين پرندگانِ ايران يعني جغد ماهيخوار زيست مي‌كنند.

با اطمينان مي‌توان گفت تعداد پلنگي كه در اين قلمرو وجود دارد از بعضي مناطق حفاظت‌شده هم بيشتر است. از همين رو به عنوان زيستگاه دست‌نخورده و بدون تغيير در مجلات معتبرِ حيات وحش شناخته شده است.

حال جاده‌اي كه قرار است از وسطِ اين زيستگاه بگذرد صرفا به خاطر كم كردن فاصله بين دو شهرستانِ (ميناب و رودان) است نه به دليل مسائل ايمني و امنيت جاده‌اي. چون هر دويِ اين شهرستان‌ها از راه اتوبان به يكديگر و مركز استان (بندرعباس) متصل هستند؛ ضمن اينكه حتي اگر به دلايل زيست‌محيطي اجرايِ چنين طرحي را رد نكنيم به دلايل مالي قابل رد است و به هيچ‌وجه توجيه اقتصادي ندارد زيرا مسير كوهستاني است و نياز به پل‌هاي زيادي دارد همچنين پر كردن دره‌هاي كوچك و بزرگ. اگر قرار است بودجه عمرانيِ استان براي جلوگيري از خطرات و تلفات جاني خرجِ ترميم و ساخت جاده شود بايد چنين بودجه‌اي براي جاده‌هاي سِنْدِرك و هشت‌بندي اختصاص يابد كه به علت كهنگي و باريكي‌اش هفته‌اي نيست كه گزارشي از تصادف و تلفات جاني و مالي مخابره نشود! مردم آن مناطق تنها راهِ ورودشان به ميناب از همين مسيرِ پرمخاطره مي‌گذرد. پس بي‌ترديد توهم كشيدن جاده بر قلب زيستگاهِ كوه زندان كارناوالِ تبليغاتي در بُحبوحه انتخابات است و همين نمايشِ كوتاه كه تا سال‌ها بعد از انتخابات درصد ناچيزي از پروژه‌اش پيشرفت كند؛ براي تخريبِ تماميت زيستگاه يعني (شكار و فراري دادن حيوانات) كافي است. در مِهريز يزد وقتي به پناهگاه حيات وحش دست‌درازي شد و جايِ قلمروشان جاده سبز شد اكوسيستمِ آن منطقه به‌شدت آسيب ديد و از همان روز تا چون حالا بيشترين تلفاتِ يوزپلنگ را ماشين‌ها و كاميون‌ها رقم مي‌زنند. آزموده را دوباره آزمودن خطاست! چنانچه رفتار مقامات و سكوت ما (كه همسويي مي‌كند با آنها) مثل گذشته باشد تاريخ دوباره تكرار مي‌شود و سوگواري بعد از مرگ بي‌فايده است زيرا اگر صدها ميليارد تومان خرج كنيم نمي‌توانيم شير و ببر ايراني را دوباره احيا و زنده كنيم. نسل آنها را انسان‌هاي نسل پيش از بين بردند. حال در يك آزمون ديگر و خطاي دوباره؛ پلنگ هم به سرنوشت همتاهاي خود دچار مي‌شود. آن وقت پلنگ را هم بايد مثل شير و ببر از روي قاب عكسِ داخل طاقچه، از روي گليم‌ها و فرش‌هاي داخل خانه و پوسترهاي چسبيده به ديوار تماشا كنيم.

انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:12 - 1398/07/14
نسلشون کنده بشه شیر وپنلگ چه سودی برای ما داره
پاسخ ها
A. R. B
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۴
نسل آدمهای بی فرهنگ و بی‌شعور کنده بشه که بدون هیچ منفعتی اکسیژن حروم میکنن و مثل آشغال زمین و کثیف میکنن. افتاد
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۴
اگه نسل مسئولینی که مثل توفکرمیکنن منقرض بشه خیلی بهتره.چون هم انسانهاوهم حیوانات زندگی بهتری خواهندداشت
دونالد ترامپ
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۴
همون سودي که انسانها براي هم دارند
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۴
حیووناهم حق زندگی دارن توچی میگی این وسط
ایرانی اصل
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۴
افرینA.R.B.دقیقادرست گفتی.بعضیاواقعابیشعورن وحیف اکسیژنی که مصرف میکنن تابمونن ورت وپرت بگن.
Iran, Islamic Republic of
09:41 - 1398/07/14
غیر از جاده سازی بی مورد زمین خواری هم مد شده دیوارهای طویلی دور زمین های غصبی می‌کشند که هرکس ببند شاخ در میاره چرا اداره منابع طبيعي هیچ کاری نمی‌کنند فقط بلدن سر برج حقوق بگیرند وخدا حافظ بهتر این سازمان بی خاصیت را تعطیل کنند حیات کم کم داره رو به افول میره
Iran, Islamic Republic of
10:20 - 1398/07/14
محیط زیست مال ایران است ولی مسولین ایرانی نیستند . علت نابودی محیط زیست این است
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
بهمن پور_داخلی1
شیرآلات زمانی_1
استخدام_1
استخدام_3
شیرآلات زمانی_3
بهمن پور_داخلی3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
بهمن پور_داخلی4
شیرآلات زمانی_4
استخدام_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
بهمن پور_داخلی2
استخدام_2
شیرآلات زمانی_2
تدبیرکالا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
شفا_فوترموبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
دکتر عارفی - فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی بانو_فوتر2
شفا_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
فنی آتل_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
کیان برنا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر