دیلمانِ گیلان؛ منظره‌ای شبیه یک تابلوی نقاشی
۹۱۶۱۱۴
۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۵
۸۵۸۳
نقاط معروف و مشهور بسیاری در قسمت شمالی کشور وجود دارند که معمولاً در ایام تعطیل و فصول خوش‌آب‌و هوای سال مسافران بسیاری را میزبانی می‌کنند. یکی از این بخش‌ها مربوط به استان گیلان می‌شود. در این مطلب تصمیم داریم به منطقه دیلمان در این استان برویم و شما را با زیبایی‌های چشم‌نواز آن آشنا کنیم.

برترین‌ها: بخش شمالی کشور ایران همیشه توسط مسافران و گردشگران مورد اقبال واقع می‌شود. زیبایی طبیعت این منطقه در کنار نقاط بکر موجود در آن همیشه مانند دنیایی پر از ماجرا و زیبایی است که هر چقدر هم در پی کشف آن باشیم باز هم مناطقی بکر و ناشناخته وجود دارند که زیبایی‌های خالق توانا در آن‌ها نمود پیدا می‌کند.

نقاط معروف و مشهور بسیاری در قسمت شمالی کشور وجود دارند که معمولاً در ایام تعطیل و فصول خوش‌آب‌و هوای سال مسافران بسیاری را میزبانی می‌کنند. یکی از این بخش‌ها مربوط به استان گیلان می‌شود.

استان گیلان دارای بخش‌های سرسبز و زیبای متعددی است که با مناظر شگفت‌انگیز خود چشمان شما را نوازش می‌کنند. در این مطلب تصمیم داریم به منطقه دیلمان در این استان برویم و شما را با زیبایی‌های چشم‌نواز آن آشنا کنیم.

دیلمان، چیزی شبیه به یک تابلوی نقاشی!

درباره منطقه دیلمان

روستای دیلمان که در استان گیلان قرار دارد مانند باقی قسمت‌های این استان آب و هوای مرطوب و پربارانی دارد، با این حال به دلیل کوهستانی بودن این منطقه می‌توان گفت که سرمای آن نیز یکی دیگر از ویژگی‌های آب و هوایی آن به شمار می‌آید. این یعنی حتی تابستان‌هایی که گرمای طاقت‌فرسای هوا انسان را کلافه می‌کند، این منطقه با داشتن هوایی خنک و دلچسب، حال شما را خوب خواهد کرد.

دیلمان، چیزی شبیه به یک تابلوی نقاشی!

روستای دیلمان منطقه‌ای جلگه‌ای از شهرستان سیاهکل است که با لاهیجان فاصله‌ای ۱۵ کیلومتری دارد و از قسمت شمال و شمال شرقی به آن متصل می‌شود. دیلمان از شرق به لنگرود، از جنوب به املش و رودسر و از غرب و جنوب غربی به رشت و رودبار منتهی می‌شود.

جالب است بدانید که این روستا از نظر تاریخی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است، چراکه خاستگاه دو سلسله دیلمیان و آل بویه بوده است. اشیاء تاریخی بسیاری در این روستا از جمله ابزارآلات، ظروف مسی، مفرغی و سفالی و... نیز نشانی از زندگی غارنشینی در این منطقه از ۲۰۰۰ سال پیش از میلاد دارد. یکی دیگر از دلایلی که قدمت بالای این روستا را نشان می‌دهد پیدا شدن یک مهر استوانه‌ای در این منطقه است. این مهره که به چیزی حدود ۵ هزار سال قبل مربوط می‌شود امروزه در موزه لنینگراد نگهداری می‌گردد.

دیلمان، چیزی شبیه به یک تابلوی نقاشی!

یکی از مسائل مهم در منطقه دیلمان گونه‌های حیوانی آن است. در این منطقه تنوع گونه‌های حیوانات بسیار زیاد است، تا جایی که می‌توان به مواردی از جمله پلنگ، گربه وحشی، شغال، گراز، خرس قهوه‌ای، سمور و... اشاره کرد. پوشش گیاهی این منطقه نیز شامل گیاهانی از جمله افرا، ممرز، راش، صنوبر، گردو، تمشک و شمشاد می‌شود.

جاذبه‌های گردشگری دیلمان

دیلمان جاذبه‌های گردشگری بسیاری دارد که می‌توانند خاطرات یک سفر لذت‌بخش را در ذهن مسافران و گردشگرانی که به این خاک پا می‌گذارند ماندگار کند. از آن جایی که این منطقه تا حدودی کوهستانی نیز هست کوهی زیبا و پربرف به نام درفک دارد که تماشای قله سفید آن در قلب سرسبزی‌های این منطقه بسیار چشم‌نواز است. در این کوه دو غار مهم و مشهور وجود دارد که با سنگ و قندیل‌هایشان به شهرت رسیده‌اند. در یکی از این غار‌ها سنگ‌هایی به شکل انسان و حیوان دیده می‌شود و دیگری نیز قندیل‌های یخی زیبایی دارد.

یکی دیگر از بخش‌های گردشگری مربوط به دیلمان کاروانسرا تی تی است. این کاروانسرا در ۱۵ کیلومتر جاده دیلمان به سمت سیاهکل قرار دارد و امرزه نیز بسیاری از افراد آن را به عنوان محل اقامت خود در نظر می‌گیرند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که نامگذاری این بنا به فردی به نام تی تی از خاندان صفوی بر می‌گردد. این بنا در گذشته اقامتگاه کسانی بود که از سیاهکل به سمت طالقان حرکت می‌کردند.

دیلمان، چیزی شبیه به یک تابلوی نقاشی!

منطقه قلعه کوتی یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی دیلمان است. در زبان دیلمی، کوتی به معنای تپه است. در این منطقه بسیاری از روستا‌ها بر روی تپه قرار دارند و به همین شکل هم به شکل قلعه ساخته شده‌اند. امروزه برخی از قلعه‌های این منطقه از جمله قلعه کوتی میکال و کافر پابرجا هستند.

حالا که صحبت از قلعه شد بد نیست به یکی دیگر از قلعه‌های موجود در اطراف دیلمان نیز اشاره کرد. قلعه گرماور در ۶۰ کیلومتری سیاهکل قرار دارد و به دوره پیش از اسلام مربوط می‌شود. این بنا در گذشته به عنوان برج دیده‌بانی کاربرد داشته است.

دیلمانِ گیلان؛ منظره‌ای شبیه یک تابلوی نقاشی

حمام دیلمان نیز یکی دیگر جاذبه‌های گردشگری در این منطقه است. این حمام چندین گنبد دارد که در قسمت بالایی آن‌ها نورگیر‌هایی برای روشن کردن داخل حمام مورد استفاده قرار می‌گرفتند. گفته می‌شود که تاریخچه و قدمت این حمام به دوره ایلخانان باز می‌گردد. حمام دیلمان به نام حمام میربلوک نیز شهرت دارد، چراکه میرزا علی میربلوک اولین کسی بود که این بنا را بعد از مدتی طولانی مرمت کرد. امروزه این حمام توسط سازمان میراث فرهنگی مجدداٌ بازسازی شده و در فهرست آن نیز قرار گرفته است.

دیلمانِ گیلان؛ منظره‌ای شبیه یک تابلوی نقاشی

یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری طبیعی در منطقه دیلمان دشت شقایق است. این دشت در فصل بهار، منظره خیره‌کننده‌ای را ایجاد می‌کند که در میان مسافران و گردشگران بسیار محبوب و مشهور است. دشت شقایق روستای دیلمان در ۶ کیلومتری این روستا قرار دارد.

دیلمانِ گیلان؛ منظره‌ای شبیه یک تابلوی نقاشی

آبشار لونک نیز یکی دیگر نقاط گردشگری محبوب در این منطقه است که بازدید از آن خالی از لطف نخواهد بود. در مسیر رسیدن به دیلمان و در نزدیکی این روستا آبشار کوچک و زیبایی وجود دارد که در میان درختان جنگلی این منطقه خودنمایی می‌کند.

در نزدیکی این آبشار جنگلی سرشار از درختان زیبای ممرز، افرا، انجیلی و لرگ وجود دارد که مسیر پلکانی آن را چیزی شبیه به یک کارت پستال کرده‌اند. جالب است بدانید که این منطقه امکانات گردشگری بسیاری از جمله رستوران، سرویس بهداشتی و ایستگاه هنر‌های دستی را نیز برای مسافران فراهم آورده است.

دیلمان، چیزی شبیه به یک تابلوی نقاشی!

علاوه بر تمامی این‌ها می‌توان به دشت سوسن چلچراغ، امامزاده تورار (ع)، آرامگاه بابا ولی، روستای شاه شهیدان، جنگل لاریخانی و... نیز اشاره کرد.

بهترین زمان سفر به دیلمان

دیلمان، چیزی شبیه به یک تابلوی نقاشی!

درست است که روستای دیلمان در تمامی فصل‌های سال زیبایی مختص به خودش را دارد، اما توصیه ما این است که برای تماشای مناطق سرسبز و پرطراوت‌تر در این منطقه، فصل بهار را برای سفر خود در نظر بگیرید. اگر هم از عاشقان فصل پاییز هستید، باید بگوییم که این منطقه در فصل خزان شبیه به یک تابلوی نقاشی خواهد بود و زیبایی‌های پاییزی خود را به رخ شما خواهد کشید.

اگر هم از آن دسته افرادی هستید که سرمای هوا و برف زیاد برایتان هیجان انگیز است و مشکلی با آن ندارید، زمستان منطقه دیلمان گزینه خوبی برای سفرتان خواهد بود.

طلوع حقیقت
انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:39 - 1398/07/16
واقعا شمال در فصل بهار و پاییز دیدنیست ولی طبق معمول مسافران فضایی از الودگی بوجود میاورن که جای بسی شگفتی است .
Iran, Islamic Republic of
11:59 - 1398/07/16
جای شمالی ها بودم کسی رو راه نمیدادم

رفتیم یه جنگل رویایی و زیبا تو شهرستان نور ،یاد کارتون سنجاب کوچولو افتادم .
اما چه فایده !!!!
زهر مارمون شد بس که کثیف بود !!!!!!!
پر از اشغال پر !!!!
بوی دستشویی پیچیده بود با صف یک کیلومتری !
همه مشغول قلیان کشیدن ، فقط حرص خوردیم ،


درختان تنومند و سربه فلک کشیده تو تنه شون آتیش روشن کرده بودن تا نیمه سوخته بودن .


بعضی آدمها جز جانوران اند اینا با نصیحت و خواهش ادم نمیشن باید به زور تربیتشون کرد و وادار به پیروی از دستورات شان کرد .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
عین حقیقت تلخ رو روایت کردی
این موجودات رو باید دست رضا شاه می دادند تا ادمشون کنن.
Iran, Islamic Republic of
14:54 - 1398/07/16
همه جای دنیا همین قدر سرسبزه ، ما انقدر توی خاورمیانه خاک دیدیم یه تیکه علف میبینیم سفره پهن میکنیم کتکلت و گوجه می خوریم :))
Iran, Islamic Republic of
17:01 - 1398/07/16
سلام،منطقه دیلمان خاستگاه اصلی سومری‌ها است و یکی از تمدن‌های بشری در اینجا بوده ونیز دارای طبیعت بکر ،که همه ما وظیفه داریم آن را حفظ کنیم.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۷
جنگل سراوان گیلان هم خیلی زیبا بود اما الان تبدیل شده به محلی برای تخلیه زباله شهرهای دیگه به سازمان حفاظت محیط زیست هم اطلاع دادن ولی کماکان زباله های شهرهای دیگه رو میارن توش رها میکنن این تصاویر و منتشر نشه بهتره چرا زباله های شهرهای مختلف و جای جنگل نمیبرن تو کویر زیر خاک دفن کنن و روی سطح جنگل تو گیلان خالی میکنن ؟ سازمان حفاظت محیط زیست سازمان بازیافت چه کسی پاسخگوست ؟
Iran, Islamic Republic of
20:14 - 1398/07/16
این عکسا رو منتشر میکنین از فردا پای وحشیهای بیابونگرد بیشتر به منطقه باز میشه و کثافت میکنن به محیط. لعنتیا وجودشون جز شر و نکبت و کثافت و تخریب محیط هیچ نتیجه دیگر نداره
Iran, Islamic Republic of
10:15 - 1398/07/17
بله دیگه دوست عزیز چون ما تو خاورمیانه ایم باید قدر همین یه ذره رو بدونیم


خدا لعنت کنه قاجاریه بی عرضه رو وگرنه الان تمام کشورهای سرسبز دو طرف دریای خزر جز خاک ما بود

تاجیکستان خیلی سرسبز و پرآب و زیباست ،همچنین آذربایجان .

در ضمن سرسبزی با گرمای زیاد و شرجی بدرد نمی خوره ،هوای کوهستانی خوبه .

وگرنه به قول شما تمام دنیا سرسبز ه ،از چین و ژاپن و کره و مالزی و اندونزی و هند و.....اینها همه گرم و مرطوب اند .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۷
داداش اگر مناطق اونور خزر که زمان قاجار جدا شدنم الان بخشی از ایران بود تو این ۴۰ سال بعد انقلاب به روز گیلان و مازندران و گلستان می افتاد مخصوصا راه سازیهای اشتباه و صادرات بی رویه چوب باعث شده اینور به این روز بیفته
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج