ثروتمندان ۲۳ برابرِ بقیه یارانه بنزین می‌گیرند!
۹۱۶۵۶۰
۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۲
۳۵۶۳
در حالی سهم بالایی از یارانه‌های پنهان به بخش سوخت به ویژه بنزین اختصاص دارد که دهک‌های بالای درآمدی بیشترین سهم آن را دریافت می‌کنند؛ یارانه‌ای که دولت بابت بنزین به دهک‌ دهم پرداخت می‌کند ۲۳ برابر بقیه دهک‌هاست.

خبرگزاری ایسنا: در حالی سهم بالایی از یارانه‌های پنهان به بخش سوخت به ویژه بنزین اختصاص دارد که دهک‌های بالای درآمدی بیشترین سهم آن را دریافت می‌کنند؛ یارانه‌ای که دولت بابت بنزین به دهک‌ دهم پرداخت می‌کند ۲۳ برابر بقیه دهک‌هاست.

یارانه‌های پنهان، یارانه‌های غیرمستقیمی است که سالانه با رقم چند صد هزار میلیاردی پرداخت می‌شود، در واقع عدم نفع دولت به دلیل فروش کالاهای تولیدی در داخل با قیمت پایین‌تر از خارج از کشور است.

طبق آنچه پیش از این مسئولان سازمان برنامه و بودجه اعلام کردند در سال معادل ۹۸۷ هزار میلیارد تومان پرداختی از این بابت وجود دارد که عمدتا در سوخت، کالاهای اساسی و دارو خلاصه می‌شود؛ از رقم بیش از ۹۰۰ هزار میلیاردی یارانه‌های پنهان حدود ۶۰۰ هزار میلیارد تومان به حوزه انرژی و نفت و مشتقات آن اختصاص دارد که بیش از ۲۰۰ هزارمیلیارد تومان آن متعلق به بنزین است.

سهم چند برابری دهک دهم در یارانه پنهان

توزیع ناعادلانه ضریب اصابت یارانه پنهان به ویژه در حوزه انرژی بین دهک‌ها بارها مورد بحث قرار گرفته است، چراکه دهک‌های ثروتمندان معمولا مصرف کالا و خدمات بیشتری دارند و در این حالت از یارانه بیشتری نیز بهره‌مند می‌شوند.

این در حالی است که در حال حاضر و در حوزه یارانه‌ای که در حوزه سوخت پرداخت می‌شود، دهک دهم که ثروتمندترین گروه جامعه به شمار می‌رود ۲۳ برابر سایر دهک‌ها از آن بهره‌مند است.

همچنین دهک‌های بالا ۳.۶ برابر سایر دهک‌ها از یارانه برق و ۲.۵ برابر یارانه گاز دریافت می‌کنند.

در مورد کالاهای اساسی نیز که دولت به ویژه در تامین ارز آن هزینه سنگینی را متحمل می‌شود سهم دهک‌ دهم نسبت به سایر دهک‌ها ۴.۷ برابر است.

یارانه پنهانی که گروه ثروتمند بابت دارو دریافت می‌کنند نیز قابل تامل است؛ به گونه‌ای که ۱۹.۵ برابر سایر دهک‌ها که از درآمد پایین‌تری برخوردار هستند از یارانه دارو استفاده می‌کنند.

از سال گذشته قرار بود که با ارائه‌ بسته‌ای از دولت به مجلس و با پیشنهادهایی که از سوی نمایندگان مطرح می‌شود، راهکاری برای ساماندهی وضعیت یارانه‌های پنهان اندیشیده شده و برای سال جاری اجرایی شود، اما در نهایت به نتیجه‌ای نرسید.

این در حالی است که احتمالا برای سال آینده برنامه جدی‌تری در مورد یارانه‌های پنهان در نظر گرفته شود، چرا که دولت در بودجه منابع نفتی را به طور کامل از هزینه‌های جاری جدا خواهد کرد و در این حالت باید منابع جدیدی معرفی شود.

آن‌طور که نوبخت -رئیس سازمان برنامه و بودجه- اعلام کرده جایگزین‌های نفت در سال آینده افزایش درآمدهای مالیاتی با تعریف پایه‌های جدید و احتمالا حذف یارانه‌های پنهان در برخی بخش‌ها خواهد بود.

در حالی این روزها دولت حذف یارانه‌ نقدی را در دستور کار دارد که نتایج نشان داده معترضان به حذف یارانه، افراد حاضر در دهک‌های بالای درآمدی هستند که گردش چند میلیاردی مالی دارند، این افراد نه تنها از یارانه بالای پنهانی برخوردار می‌شوند که راضی به از دست دادن یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی هم نیستند!

برچسب ها:
انتشار یافته: 21
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:45 - 1398/07/17
یکی به من بگه چرا کارت سوخت را برداشتید...مردم. داشتند یاد می گرفتند که الکی مصرف نکنند.......فریادفریادفریاد من که پنجاه سالم وماشین ندارم پس یارانه بنزین من چی میشه؟؟؟؟؟؟فریااااااااااااااااااااااااد.
پاسخ ها
م.ب
Turkey
۱۰:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۷
سلام شما فکر میکنید اگر بنزین گرون بشه به ضرر کیه؟ بازهم به ضرر مستضعف بنده خدا .چون با گران شدن بنزین همه چیز یک تورم بسیار شدید را در پی دارد.وچوبش را قشر ضعیف جامعه میخورند.
بدون نام
United Arab Emirates
۰۷:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
بااین کلک ها بنزین ۶۰ تومنی شده ۱۰۰۰ تومن الان هم حتما قیمتش میخواین ببرین بالا
Iran, Islamic Republic of
08:50 - 1398/07/17
جان خودتون بزارین بگیرن ۱۰ تومن میزارین رو یارانه ۱۰۰ تومن میزارین رو پول آب برق چیزهای دیگه ما را به شما امید نیست فقط شر نرسان
پاسخ ها
بدون نام
United Arab Emirates
۱۴:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۷
بازم همان شگرد همیشگی برای گران کردن شروع شد.
Iran, Islamic Republic of
08:57 - 1398/07/17
این ضعف و عدم توانایی صحیح مدیر و مسئول رو می‌رسونه
اما اصل ماجرا این هست که بخاطر کاهش نفت از بودجه سال آینده،دولت به هر طریقی میخواد هزینه های ممکنی که بهش تحمیل شده رو حذف کنه که الان هم قرعه افتاده به نام یارانه ها و مرتب بهونه میارن و با عناوین مختلف سعی در توجیه حذف کردن یارانه اکثریت.
قیمت اقلام و حامل های انرژی اگر قراره آزاد باشه اشکال نداره،اما حقوق های اقشار پایین و ضعیف هم متناسب کنند
گاهی میگن قیمت بنزین تو فلان کشور چند برابر هست،هیچوقت نگفتند حقوق یه معلم،کارگر،کارمند تو همون کشور چقدر هست!
Iran, Islamic Republic of
08:57 - 1398/07/17
احمدی نژاد هم دقیقا با همین صحبت ها ملت ناآگاه رو به خاک سیاه نشوند، عیب نداره بزارین بسوزونن!
Iran, Islamic Republic of
08:59 - 1398/07/17
بازم با این حرفا میخوان بنزین رو گرون کنن ......
یادمه موقع یارانه ها همین حرف ها رو میزدن ولی بعد معلوم شد ........
Iran, Islamic Republic of
09:02 - 1398/07/17
مثلا که چی میخوای یارانه بنزین و بردارید که فقط دودش تو چشم فقیرها و قشر متوسط جامعه میره پولدار ها که اصلا خیالشون نیست ده برابر گرونتر میگیرن عشق و حالشونم میکنن تبعیض طبقاتی ی جا دیگه داره شکل میگیره نه تو یارانه
Iran, Islamic Republic of
09:24 - 1398/07/17
بازم میخواهند یک چیزی را گران کنند شروع کردن به بزرگ نمایی... ثروتمندان چه کسانی هستند؟ کسی جز فک فامیل خود دولت مردان و آقازادها نیست و طبق معمول آقای نوبخت در بوق کرنا کرده یعنی ما داریم کار میکنیم خسته نباشی پهلوان... از خودت و فک فامیلت شروع کن..
Iran, Islamic Republic of
09:36 - 1398/07/17
آنهائیکه ثروتمندندوحاضرنیستندیارانه شان قطع شوند اندک هستندواین رابه سربقیه مردم که ازدهکهای پائین هستند
میکوبند که دولتمردان هم میگویندکه قریب به۷۰%مردم
درآمدمکفی ندارندومیخواهندزیادرافدای کم کنند.
Iran, Islamic Republic of
09:39 - 1398/07/17
چه حرف های ! ، وقتی فردی سرمایه ای دارد ۲۳ برابر درآمد دارد= مالیات = ۲۳ کارگر دارد= مالیات = اشتغال = گردش مالی بالا =....... اون تک سلول خاکستری رو خسته نکن .
Iran, Islamic Republic of
09:39 - 1398/07/17
مفت فروشی انرژی های فسیلی (از جمله نفت خام) خیانت به نسل های آینده است
تا ده سال آینده پیش بینی می شوند قیمت جهانی نفت به بالای 150 دلار برسد.
گاز کشی شهرها باید متوقف شده و به جای آن تولید برق با قیمت ارزان جایگزین شود.
تولید و استفاده از خودروها و موتورهای برقی باید با سرعت بالا جایگزین خودروهای فعلی شود.
به خاطر کرسی و منافع خود به بشریت خیانت نکنید
Iran, Islamic Republic of
09:43 - 1398/07/17
15 ساله گواهینامه گرفتم ولی به علت عدم توانایی مالی حتی پول یک پراید را هم ندارم و در حسرت داشتن یک خودرو هستم و سوال اینجاست چرا حق بنده از بیت المال صرف بنزین برای خودروی ثروتمندان میشود.خداوند از حق الناس نمیگذره.درستش اینه که یارانه ی بنزین بین همه بطور برابر تقسیم بشه.بی عدالتی تا کجا.بنده که به هیچ وجه از حقم نمیگذرم و حلال نخواهم کرد و مطمئنم روزی حساب پس خواهید داد
Iran, Islamic Republic of
09:46 - 1398/07/17
الان دارن رو مختون کار میکنند تا بزنین رو گرون کنند!
Iran, Islamic Republic of
10:21 - 1398/07/17
چرا صغرا کبرا میچینید انقد میخواین
گروت کنین. گرونش کنید دیگه
United Arab Emirates
11:45 - 1398/07/17
اخه‌اوناخدمت می کنندبه‌ملت‌خیرسرشون کوفتشون بشه
Iran, Islamic Republic of
11:58 - 1398/07/17
مملکت گل بلبله دیگه پودار پودارتر میشه فقیر فقیرتر
Iran, Islamic Republic of
12:29 - 1398/07/17
خوب ماشینهای میلیاردی را اذا حساب کنید
Iran, Islamic Republic of
01:15 - 1398/07/19
برید ترکیه سیاست وازترکیه یادبکیریدواقتصادو
Iran, Islamic Republic of
01:24 - 1398/07/19
لعنت به امریکا انگلیس که با ایران چه کردن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج