انتقادات تند دو نماینده کُرد مجلس از اردوغان
۹۱۸۲۰۵
۲۱ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۰
۱۰۱۵۳ 
محمد قسیم عثمانی و جلال محمود زاده از نمایندگانی کُرد مجلس بودند که در نطق میان دستور خود در نوبت عصر مجلس شورای اسلامی از حمله ترکیه به کردهای سوریه انتقاد کردند.

خبرآنلاین: محمد قسیم عثمانی نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی گفت: امروز به عنوان یک کرد ایرانی که ایران را از همه شما بیشتر دوست دارم می‌خواهم سوالاتی را مطرح کنم. کردها چه بدی نسبت به کشورها داشته‌اند که مورد ستم قرار می‌گیرند؟

چرا کردها در معادلات سیاسی منطقه همواره مورد معامله قرار می‌گیرند؟ چرا برای تحقق رویای دیرینه‌شان به عنوان تنها ملت بی‌دولت در دنیا زمین و زمان آنها را دچار خطای استراتژیک می‌کند؟ چرا از کردها در جهت مرزداری و مبارزه با تروریسم استفاده می‌شود ولی بعد با رفتاری غیرانسانی و با خیانت از سوی جامعه بین‌المللی مواجه می‌شوند؟

انتقادات تند دو نماینده کُرد مجلس از اردوغان

بنابر گزارش ایسنا، وی ادامه داد: چرا کردها را به میز مذاکره می‌خوانید ولی با تیر و لشگرکشی جوابشان را می‌دهید؟ چرا سهم کردها از رفاه، اشتغال و سرمایه‌ گذاری در کشورها کم است؟ محرومیت تنها ارث دولت‌ها در مناطق کردنشین است. کردها چه هیزم تری به دولت‌ها فروخته‌اند؟

آیا کردها چیزی جز حقوق حقه شهروندی می‌خواهند که مورد این هجوم و حمله‌ها قرار می‌گیرند؟ امروز در مقابل این اردوغان ملعون با بی‌مهری سکوت می‌شود. مردم بیگناه کُرد فقط به جرم کُردبودن به خاک و خون کشیده می‌شوند. دولت‌ها بدانند که سکوت آنها لکه ننگی به تارک آنها خواهد بود و کینه‌ای را در دل کردهای جهان ایجاد خواهد کرد، اما روزی این عقده‌ها گشوده می‌شود و دولت‌ها ناچارند هزینه آن را بپردازند.

قسیم عثمانی اظهار کرد: ساکتین این فتنه بدانند که آنها نیز شریک جرم هستند و مدعیان حقوق بشر باید دیگر بعد از این از بشر و حقوق بشر صحبتی به میان نیاورند. اکنون به اربعین حسینی نزدیک می‌شویم به عنوان یک ایرانی و کرُد اهل سنت برداشت من از شهادت امام حسین (ع) این است که باید به تکلیفمان عمل کنیم. فرهنگ حسینی یعنی انسان‌ها به تکلیف خود عمل کنند و نتیجه را به خدا واگذار کنند.

امروز من به عنوان یک کرد ایرانی از نمایندگان و دولت انتظار دارم در این مقطع تاریخی در مقابل اردوغان فاشیست، قاتل و جانی، موضعی انسانی و حسینی بگیرند و ضمن محکوم کردن این جنایات اقدامی عملی در جهت توقف این نسل‌کشی رژیم منفور ترکیه و اردوغان انجام دهند. به هیچ وجه سکوت قابل بخشش نیست و نخواهد بود. ما کردها فقط یک جرم داریم و آن هم این است که مرد هستیم حتی وقتی که مرده‌ایم.

ایران و جامعه جهانی جلوی کشتار ترکیه را بگیرند

جلال محمودزاده هم نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور جلسه علنی امروز مجلس، گفت: از همکارانی که امروز با قاطعیت حمله ترکیه را محکوم کردند قدردانی می‌کنم. نهادهای بین‌المللی، دولت‌های جهان و مردم ایران نیک می‌دانید که ملت کُرد در طول تاریخ توسط دولت‌های استعمارگر مورد سوء‌استفاده بودند. ۱۸۲ هزار کرد عراق در زمان صدام جنایتکار در طول فقط چهار ماه زنده به گور شدند. کردها بمباران شیمیایی حلبچه و سردشت را تجربه کردند، اما هیچ‌گاه از پا ننشسته و با حکومت‌های فاشیت و زورگو مبارزه کردند.

انتقادات تند دو نماینده کُرد مجلس از اردوغان

بر اساس آنچه که ایسنا منتشر کرده است، نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ضروری است دولت جمهوری اسلامی ایران، آقای رییس جمهور، سازمان ملل متحد، کشورهای اروپایی، دولت سوریه و اتحادیه کشورهای عرب جلوی تهاجم درنده ترکیه را بگیرند و اگر نمی‌توانند حداقل در جنگی برابر بدون تجهیزات و هواپیماهای پیشرفته در برابر کُردها قرار بگیرند تا در میدان جنگ مشخص شود که چه کسی مرد جنگ است. دولت سوریه نباید بیش از این سکوت کند. آیا شهرهای کردنشین سوریه جزو خاک این کشور نیست؟

تقدیر جمعی از نمایندگان کرد کشور از نظام جمهوری اسلامی

همچنین مهر نوشت؛

در پایان جلسه علنی نوبت عصر روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی عبدالرضا مصری نایب رئیس مجلس که ریاست جلسه را برعهده داشت اظهارداشت: نمایندگان کرد کشور در نامه ای از خدمات نظام جمهوری اسلامی تشکر کرده و اعلام نمودند این خدمات قابل مقایسه با هیچ کشوری نیست.

در این نامه تاکید شده است: امیدوارم دولت ترکیه نیز بر سرعقل بیاید و دست از ظلم به کردهای سوریه بردارد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 21
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
22:42 - 1398/07/21
اگه این دونماینده دلشون به کردهای سوریه میسوزه برند کمکشون بیخود واسه مردم ودولت نطق نکنند فقط اینوکمک داشتیم بریم به کردهای سوری کمک کنیم یکی میخادبه خود مردم ایران کمک کنه هرچی که داشتیم یامسئولان کشیدندبالا رفتن کاناداو یااینکه ...
Iran, Islamic Republic of
22:44 - 1398/07/21
درودبر شرفتان غیرت شما عزیزان ونشنان دادید ک کردها هرگزپشت همدیگرو خالی نمیگذارنند ولی چ حیف تمامی حرف است و فقط سکوت ........
Iran, Islamic Republic of
22:58 - 1398/07/21
کردها ایرانی هستن سکوت در برابر مرگ برادران و خواهران کرد قابل قبول نیست
Iran, Islamic Republic of
23:08 - 1398/07/21
چون بعضی از کردها سوریه مزدور و وطن فروش هستن و عاقبت این کارها همین که هست دارن میکشن در سوریه
پاسخ ها
داودی نژاد
Iran, Islamic Republic of
۰۴:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
دقیقا..همشون وطن فروشن..حتی ...
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
فروختن اسد به امریکا یادمان نرود
کرماشانگم
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
مزدور اردوغانه وطرفداراش
Iran, Islamic Republic of
23:28 - 1398/07/21
همه جای ایران سرای من است . بعنوان یک هموطن اصفهانی عاشق ملت ایران هستم بخصوص عزیزان کرد چون چندین با برای مسافرت به کردستان رفتم احترام زیادی گذاشتن و با ابد خوبی کردها در ذهنم میمونه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
از کردهای مقیم اصفهانی ان شاءالله چند وقت دیگه اصفهان بخشی از کردستان نشه
Iran, Islamic Republic of
00:25 - 1398/07/22
وای نگین تو رو خدا تُررررکها ناراحت نشن یه وخت
Iran, Islamic Republic of
00:51 - 1398/07/22
افرین درودبه شرف شمادونفرنماینده کوردزبان
Iran, Islamic Republic of
00:56 - 1398/07/22
آقای نماینده ما هم مخالف این کار هستیم ولی ربطی به من و شما نداره، شما موظفی در مورد کشور خودت صحبت کنی، کشور تو سوریه هست؟ مردم تو مردم سوریه هستند؟ اگه از اونایی پس اینجا چیکار میکنی؟ یا تو هم استقلال طلب و جدایی طلب هستی؟ (احساستو بگو ولی نه به این شکل، من فکر میکنم این مدل حرف زدن جنابعالی به ضرر کشوره)
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
بعنوان یه ایرانی از مسئولان کشور تقاضا دارم با همه ی همسایه ها مذاکره کنن و مشکلات رو سریع حل و فصل کنن.البته مطمئن هستم که حتما اینکارو تا حالا انجام دادن و ادامه میدن. راه دوستی بهتر از دشمنی هست...
Iran, Islamic Republic of
02:07 - 1398/07/22
چند سال پیش بشار اسد اومد به کُردها پیشنهاد داد به ارتش و دولت سوریه بپیوندید تا از شما محافظت کنیم ولی کُرد ها قبول نکردن و با آمریکا شریک شدن حالا هم دیدید آمریکا بهتون پشت کرد و حالا افتادین به التماس کردن اینو اون برا کمک ....
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
الانم میگن توافق با اسد و روسیه دردناک بود
Iran, Islamic Republic of
08:34 - 1398/07/22
خدا لعنت کنه هر چی دیکتانوره
Iran, Islamic Republic of
14:21 - 1398/07/22
"دولت‌ها بدانند که سکوت آنها لکه ننگی به تارک آنها خواهد بود و کینه‌ای را در دل کردهای جهان ایجاد خواهد کرد، اما روزی این عقده‌ها گشوده می‌شود و دولت‌ها ناچارند هزینه آن را بپردازند."
؟!؟
Iran, Islamic Republic of
15:05 - 1398/07/22
قبل از داعش در شمال سوریه اکثریت متلق به عزبها و تورکمن ها بود ولی با کمک آمریکا که میخواست کل شما سوریه را کردیزه کند و راه را برای اتصال با کردستان عراق به مدیترانه باز کند شروع به کوچاندن ملت های تورکمن و عرب شمال سوریه کرده و کردها را در آن منطقه جایگزین کرد تا بافت جمعیتی آنجا را تغییر دهند.آنهایی که در فکر تشکیل کردستان بزرگ هستند تا به اسراییل خدمت کنند از جمله این نمایندگان مغز طلا، آرزویشان را به گور خواهند برد. و اردوغان بهترین کار بزرگ را جهت برگرداندن ساکنان اصلی شمال سوریه میکند و تئروریستهای ی پ گ و پ ک ک و عواملشان در زیر هر حکومتی با چسباندن خود به دولتهای غربی و متهم کردن تورکیه هرگز راه به جایی نخواهند برد و بهتر است دست از حمایت گروه های تروریستی بردارند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج