فیلم‎‌هایی که امتیازشان در متاکریتیک ۱۰۰ از ۱۰۰ است
۹۱۹۱۵۷
۲۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۷
۱۳۱۳۶
وبسایت متاکریتیک «Metacritic» یک وبسایت شناخته‌شده است که نقد‌های مربوط به فیلم‌ها، سریال‌ها، آلبوم‌های موسیقی، بازی‌های ویدیویی و قبلاً نیز کتاب‌ها را در خود جمع‌آوری می‌کرد و در ادامه نمره متوسطی برای هر عنوان بر اساس تمامی نقد‌های صورت گرفته به آن اختصاص می‌داد.

برترین‌ها: وبسایت متاکریتیک «Metacritic» یک وبسایت شناخته‌شده است که نقد‌های مربوط به فیلم‌ها، سریال‌ها، آلبوم‌های موسیقی، بازی‌های ویدیویی و قبلاً نیز کتاب‌ها را در خود جمع‌آوری می‌کرد و در ادامه نمره متوسطی برای هر عنوان بر اساس تمامی نقد‌های صورت گرفته به آن اختصاص می‌داد.

این وبسایت در سال ۱۹۹۹ شکل گرفته و با سه رنگ سبز، زرد و قرمز، دیدگاه منتقدان نسبت به فیلم یا عنوان مورد‌نظر را در کنار یک عدد که نهایت آن ۱۰۰ است نشان می‌دهد. متاکریتیک به عنوان پراستفاده‌ترین وبسایت در زمینه نقد‌های بازی‌های ویدیویی شناخته شده و در کنار IMDB، Rotten Tomatoes و Fandango از مهم‌ترین و معتبرترین سایت‌های نقد و امتیازدهی به فیلم‌ها و سریال‌ها به شمار می‌آید.

امتیاز در نظر گرفته شده برای این عناوین از طریق نقد‌های فراوانی است که مشهورترین منتقدان سینمایی جهان در مورد آن‌ها به ثبت رسانده‌اند تعیین می‌شود. در نهایت یک عدد از یک تا ۱۰۰ برای آن عنوان در نظر گرفته می‌شود که نمایانگر دیدگاه کلی منتقدان در مورد آن است.

در این میان تاکنون تنها ۸ فیلم توانسته‌اند نمره کامل ۱۰۰ را از سایت متاکریتیک دریافت کنند که بهترین و بی‌نقص‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما از نظر منتقدان سینمایی هستند. در ادامه این ۸ فیلم را به شما معرفی خواهیم کرد.

۱. همشهری کین

عنوان اصلی: Citizen Kane

محصول: ۱۹۴۱

فیلم‎‌هایی که امتیازشان در متاکریتیک ۱۰۰ از ۱۰۰ است

کارگردان: اورسن ولز

نویسندگان: هرمان جی مانکیویژ، اورسن ولز

بازیگران: اورسن ولز، جوزف کاتن، دروتی کامینگور

مدت زمان: ۱۱۹ دقیقه

فیلم «همشهری کین» (Citizen Kane) که از دیدگاه بسیاری از سینمادوستان و منتقدان بهترین فیلم تاریخ سینما بوده و سایت متاکریتیک نیز آن را در صدر فهرست بهترین فیلم‌های تمام دوران خود قرار داده است چنین آغاز می‌شود: گروهی از روزنامه‌نگاران سعی دارند آخرین کلماتی که یک میلیونر فعال در عرصه رسانه به نام چارلز فوستر کین به زبان می‌آورد را رمزگشایی کنند: «روزباد» (Rosebud).

فیلم با روایت جزییات زندگی کین برای توده مردم آغاز شده و پس از آن از طریق فلش‌بک شاهد سرگذشت این مرد هستیم. با پیشرفت تحقیقات روزنامه‌نگاران، مخاطبان شاهد به شهرت رسیدن یک مرد دوست‌داشتنی و سقوط ناگهانی او هستند.

این فیلم که اغلب آن در قالب فلش بک با کلوزآپ‌های فراوان روایت می‌شود در روزگار خود یک فیلم خلاقانه بود که از تکنیک‌هایی بسیار نوین که از نبوغ ولز نشأت می‌گرفت در آن استفاده شده بود. با این وجود به دلیل دیدگاه انتقادی فیلم نسبت به تاثیر چهره‌های ثروتمند بر دنیای رسانه و واقعیت اخبار، فیلم «همشهری کین» آنطور که باید در زمان خود مورد توجه قرار نگرفت.


۲. پدر خوانده

عنوان اصلی: The Godfather

محصول: ۱۹۷۲

فیلم‎‌هایی که امتیازشان در متاکریتیک ۱۰۰ از ۱۰۰ است

کارگردان: فرانسیس فورد کوپولا

نویسندگان: ماریو پوزو، فرانسیس فورد کوپولا

بازیگران: مارلون براندو، آل پاچینو، جیمز کان، رابرت دووال، دیان کیتون، جان کازال

مدت زمان: ۱۷۵ دقیقه

فیلم «پدر خوانده» (The Godfather) قسمت اول از یک سه‌گانه بود که بهترین فیلم گانگستری و مافیایی تمام دوران شناخته می‌شود. این فیلم سرگذشت دون ویتو کورلئونه، رییس خانواده مافیایی کورلئونه در نیویورک را روایت می‌کند. فیلم با مراسم عروسی دختر کورلئونه آغاز می‌شود.

مایکل به عنوان جوان‌ترین فرزند خانواده و یک سرباز مفتخر نیروی دریایی که در جنگ جهانی دوم رشادت کرده نیز در این مراسم حاضر است. به نظر می‌رسد که مایکل علاقه‌ای به کسب و کار خانوادگی‌اش ندارد. ویتو مردی بسیار قدرتمند بوده و علیرغم بخشندگی و مهربان بودن نسبت به کسانی که احترامش را دارند در مقابل کسانی که علیه او هستند یا مرتکب خیانت می‌شوند بسیار بیرحم است.

وقتی که یک رقیب قدرتمند، اما خائن از دون کورلئونه می‌خواهد که در زمینه فروش مواد مخدر به وی کمک کند وی از این کار سر باز می‌زند. بدنبال آن یک درگیری بین خانواده کورلئونه و روش‌های قدیمی و در حال فراموشی او از یک طرف و گروه رقیب و روش‌های جدید اداره فعالیت‌های مافیایی رخ می‌دهد که باعث می‌شود مایکل علیرغم بی‌میلی اولیه وارد کارزار شده و به گروه رقیب اعلان جنگ دهد.

«پدر خوانده» یک شاهکار به تمام معنای حماسی است که چندین جایزه اسکار از جمله جایزه اسکار بهترین فیلم سال و بهترین بازیگر نقش اول مرد را برای مارلون براندو به ارمغان آورد.


۳. پنجره پشتی

عنوان اصلی: Rear Window

محصول: ۱۹۵۴

فیلم‎‌هایی که امتیازشان در متاکریتیک ۱۰۰ از ۱۰۰ است

کارگردان: الفرد هیچکاک

نویسندگان: جان مایکل هیز، کورنل وولریچ

بازیگران: جیمز استوارت، گریس کلی، وندل کوری

مدت زمان: ۱۱۲ دقیقه

داستان فیلم «پنجره پشتی» یا «پنجره عقبی» (Rear Window) از این قرار است: یک عکاس حرفه‌ای به انم ال بی «جف» جفریز هنگام عکاسی در یک مسابقه اتومبیلرانی دچار شکستگی پا می‌شود. او که مجبور است مدتی در آپارتمانش در نیویورک بماند، وقت خود را با تماشا کردن خانه همسایه‌ها از طریق پنجره پشتی آپارتمانش می‌گذراند.

در یکی از این روز‌ها به مردی که از حیاط خانه می‌گذرد مشکوک می‌شود مبنی بر اینکه همسرش را به قتل رسانده است. در ادامه وی به کمک نامزد و پرستارش تصمیم می‌گیرد که پرده از راز این جنایت احتمالی بردارد. بسیاری این فیلم را یک تمرین تکنیکال در زمینه کارگردانی و فیلمسازی دانسته‌اند که علیرغم داستان ساده‌اش مخاطب را در خود غرق می‌سازد.


۴. کازابلانکا

عنوان اصلی: Casablanca

محصول: ۱۹۴۲

فیلم‎‌هایی که امتیازشان در متاکریتیک ۱۰۰ از ۱۰۰ است

کارگردان: مایکل کورتیس

نویسندگان: جولیوس جی اپستین، فیلیپ جی اپستین

بازیگران: هامفری بوگارت، اینگرید برگمن، پل هنرید

مدت زمان: ۱۰۲ دقیقه

فیلم سیاه و سفید «کازابلانکا» (Casablanca) داستان ریک بلین را روایت می‌کند، یک مرد دنیا دیده سابقاً میهن‌پرست، اما اکنون بدبین به همه که صاحب یک کافه شبانه در کازابلانکای مراکش در اولین روز‌های جنگ جهانی دوم است.

علیرغم فشار مداومی که وی از جانب مقامات محلی احساس می‌کند، کافه ریک به نوعی پناهگاه برای مهاجرانی تبدیل شده که به دنبال مدارک هویت جعلی برای فرار به ایالات متحده هستند.

اما وقتی که ایلسا، معشوق سابق ریک، و شوهرش به یکباره در کافه او ظاهر می‌شوند، ریک با یک چالش سخت مواجه می‌شود که عواقب غیرمنتظره، شکست عشقی و در نهایت یک تصمیم سخت و دردناک را در پی دارد. دلیل موفقیت فیلم «کازابلانکا» ترکیب بی‌نقص موجود در آن، از بازیگران طراز اول تا شخصیت‌ها، داستان و پایان دردناک ماجراست.


۵. پسرانگی

عنوان اصلی: Boyhood

محصول: ۲۰۱۴

فیلم‎‌هایی که امتیازشان در متاکریتیک ۱۰۰ از ۱۰۰ است

کارگردان: ریچارد لینکلیتر

نویسنده: ریچارد لینکلیتر

بازیگران: الار کولتران، پاتریشیا آرکت، ایتان هاوک

مدت زمان: ۱۶۵ دقیقه

فیلم «پسرانگی» (Boyhood) که در طی ۱۲ سال با یک تیم بازیگران فیلمبرداری شده، یک داستان بسیار خیره‌کننده از بزرگ شدن از منظر یک پسربچه به نام میسون است که در مقابل چشمان مخاطب بزرگ می‌شود.

ایتان هاک و پاتریشیا آرکت در نقش والدین این پسربچه و لورلی لینکلیتر در نقش خواهر کوچک‌تر او نیز در مرکزیت داستان قرار دارند. این فیلم مسیر سخت کودکی یک پسربچه و رسیدن به نوجوانی را به تصویر می‌کشد، چیزی که هیچ فیلم دیگری نتوانسته آن را با این میزان از دقت و جذابیت به تصویر بکشد.

شات‌هایی از دوران بزرگسالی از سفر‌های جاده‌ای تا شام‌های خانوادگی، جشن تولد‌ها و فارغ‌التحصیلی و تمام لحظاتی که در این بین رخ می‌دهد با شفافیتی غیرقابل وصف در کنار یک آهنگ متن فراموش نشدنی، یکی از بهترین و تاثیرگذارترین فیلم‌های تمام دوران را در پی دارد. «پسرانگی» هم یک کپسول زمان نوستالژیک از گذشته اخیر و هم قصیده‌ای در ستایش بلوغ و نقش والدین است.


۶. سه رنگ: قرمز

عنوان اصلی: Three Colours: Red

محصول: ۱۹۹۴

فیلم‎‌هایی که امتیازشان در متاکریتیک ۱۰۰ از ۱۰۰ است

کارگردان: کریشتوف کیشلوفسکی

نویسندگان: کریشتوف کیشلوفسکی، کریشتوف پیسویچ

بازیگران: ایرن ژاکوب، جان لویی ترینتیگنانت، فردریک فدر، بنوآ روژان

مدت زمان: ۹۹ دقیقه

فیلم «سه رنگ: قرمز» (Three Colours: Red) یک بخش از یک سه‌گانه آنتالوژی گونه ساخته کریشتوف کیشلوفسکی است که هر کدام داستان متفاوتی را روایت می‌کنند. این بخش از این سه‌گانه داستان والنتین را بازگو می‎‌کند که یک مدل جوان ساکن ژنو است.

بعد از کشتن یک سگ در حین رانندگی، او با یک قاضی بازنشسته آشنا می‌شود که تماس‌های تلفنی همسایه اش را استراق سمع می‌کند، نه برای پول بلکه برای اینکه حس کنجکاوی و بدبینی خود را اغنا کند.

این فیلم داستان روابط بین انسان‌هاست، والنتین و قاضی، و البته دیگر افرادی که ممکن است از رابطه‌ای که با والنتین و/یا قاضی پیر دارند اطلاعی نداشته باشند. رستگاری، بخشش و مهربانی از پیام‌های اصلی فیلم کیشلوفسکی است که آن را به یک فیلم بسیار تاثیرگذار و اخلاقی تبدیل کرده است.


۷. سرگیجه

عنوان اصلی: Vertigo

محصول: ۱۹۵۸

فیلم‎‌هایی که امتیازشان در متاکریتیک ۱۰۰ از ۱۰۰ است

کارگردان: آلفرد هیچکاک

نویسندگان: الک کاپل، ساموئل‌ای تیلور

بازیگران: جیمز استوارت، کیم نوواک، باربارا بل گدس، تام هلمور

مدت زمان: ۱۲۸ دقیقه

در فیلم «سرگیجه» (Vertigo) جان اسکاتی فرگوسن یک کارآگاه بازنشسته سانفراسیسکویی است که بشدت از بلندی ترس دارد و مادلین نیز زنی زیباست که او را به مکان‌های بلند سوق می‌دهد. یک کشتی‌ساز متمول که از دوستان دوران دانشگاه اوست به سراغ اسکاتی آمده و از او می‌خواهد که همسر زیبایش، مادلین، را تعقیب کند.

این مرد از آن ترس دارد که همسرش دیوانه شده و یا حتی دست به خودکشی بزند، زیرا بر این باور است که روح یکی از نیاکانش که او نیز خودکشی کرده او را به تسخیر خود درآورده است. اسکاتی بسیار به این ماجرا مشکوک است، اما پس از دیدن مادلین زیبا ترغیب می‌شود که این ماموریت را بپذیرد.

این فیلم یکی دیگر از شاهکار‌های هیچکاک و تریلری است که یک واقعیت ناخوشایند را در متن خود دارد. فیلم «سرگیجه» به اعتقاد بسیاری از منتقدان سینمایی تا سال‌های سال در میان فیلم‌های برتر سینما باقی خواهد ماند که نشان از اعتبار این شاهکار پس از گذشت ۶۰ سال از ساخت آن دارد.


۸. بدنام

عنوان اصلی: Notorious

محصول: ۱۹۴۶

فیلم‎‌هایی که امتیازشان در متاکریتیک ۱۰۰ از ۱۰۰ است

کارگردان: آلفرد هیچکاک

نویسنده: بن هشت

بازیگران: کری گرانت، اینگرید برگمن، کلود رینز

مدت زمان: ۱۰۲ دقیقه

در فیلم «بدنام» (Notorious) داستان زنی به نام آلیسیا هوبرمن روایت می‌شود که پس از متهم شدن پدر آلمانی‌اش به خیانت به ایالات متحده در طول جنگ جهانی دوم در الکل و روابط با مردان غریبه غرق می‌شود. در ادامه یک مامور سازمان سیا به او نزدیک شده و از وی می‌خواهد که از گروهی از دوستان نازی پدرش که در خارج از کشور و در ریودژانیرو مستقر هستند جاسوسی کند.

رفته رفته یک رابطه عاشقانه بین آلیسیا و این مامور شکل می‌گیرد و آلیسیا نیز بیشتر از آنچه که فکر می‌کرد و انتظار داشت در ماموریتش غرق می‌شود. در این تریلر جاسوسی شاهد نوع جدیدی از تعلیق و تنش در آثار هیچکاک هستیم که بیشتر حالت روانی و درونی دارد، درست برخلاف آنچه که در فیلمی مانند «شمال با شمال غربی» (North by Northwest) می‌بینیم.

همچنین اینگرید برگمن در این فیلم یکی از بهترین بازی‌های دوران حرفه‌ایش را انجام داده است. «بدنام» بسیار پرتنش و به شکل بسیار دقیق و هنرمندانه‌ای ساخته شده که می‌تواند بهترین گزینه برای کسانی باشد که به تازگی به سینمای هیچکاک علاقمند شده‌اند.

منبع: metacritic

حسین علی پناهی
انتشار یافته: 20
در انتظار بررسی:4
Iran, Islamic Republic of
12:13 - 1398/07/25
خب کاری کردید اسم اصلیشو نوشتید یه فیلم بود به اسم
Crime busters
اسمشو گذاشته بودن دو پلیس زبل :))
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۵
اتفاقا میخواستم این فیلم رو دانلود کنم هرچی تو لیست فیلمایی که بازی کرده بودن معنای دو پلیس زبل رو سرچ کردم چیزی نیومد
Iran, Islamic Republic of
12:28 - 1398/07/25
عکس فیلم اخر رو اشتباهی گذاشتین
پاسخ ها
مدیر پایگاه با سپاس
اصلاح شد
Iran, Islamic Republic of
12:54 - 1398/07/25
متاسفانه منتقدا فکر می کنند باید همیشه مخالف مردم نظر بدن... خیلی از این فیلم ها عالی اما بعضی ها واقعا خسته کننده هستند شک ندارم خیلیا از دیدن پسرانگی خوابشون می بره سه رنگ قرمز خوبیه ولی نه ده امتیاز؛فیلم هایی مثل رهایی از شائوشنگ اصلا نیستن.... اگه فوتبال دست منتقدا سینما بود بهترین بازیکن سال رو به یکی از هندی اندونزی و...می دادن میگفتن مسی و رونالدو چیه باید نشون بدیم خیلی بیشتر می فهمیم واسه همین یه بازیکن درجه سه رو انتخاب می کنیم.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۵
همشهري كين هم طولاني و كسل كننده ست ولي خب شايد در زمان خودشون شاهكار بودند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۵
انچه رهايي از شاوشنگ را براي شما جذاب ميكنه بيشتر داستان و روايت فيلم است اما سينما چيز بيشتري از روايت است براي همين فيلمي مثل قرمز براي موسيقي صحنه ارايي فيلمبرداري و محتواي اثر و غيرع ارزش بيشتري خواهد داشت
بدون نام
Netherlands
۰۰:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۶
حرف شما بسیار ناپخته و عامیانست ؛
این امتیازاتی که داده میشه بر اساس نکات تکنیکی فیلمه و هیچ ربطی به نظرات مردم نداره!
مشخصه شما با سینما (به مفهوم تکنیکی و تخصیصیش) اصلا آشنا نیستید.وگرنه متوجه میشدید که جمله اولتون واقعا در حد یک جوک هستش.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۹
به نظر من هم همشهري كين خيلي خواب اوره. اما خوب اين امتياز ربطب به جذب تماشاگر نداره . بيشتر روي تكنيك و ...
Iran, Islamic Republic of
16:17 - 1398/07/25
چرا از دهه 80 و 90 و حتی 2000 فیلمی انتخاب نشده ؟ فهرست شیندلر ، گلادیاتور ، رودخانه مرموز ، ترمیناتور 2 ، فارست گامپ ، بابل و .... هیچ چیزی کم از این فیلم ها ندارند.
Iran, Islamic Republic of
17:24 - 1398/07/25
سلام داخل سه رنگ:قرمز سگه نمیمیره ها
Iran, Islamic Republic of
20:59 - 1398/07/25
همه ش كه شد فيلماي هيچكاك! البته فيلماش عاليند و سرگرم كننده.
ولي اين همشهري كين واقعا كسالت باره
Iran, Islamic Republic of
23:32 - 1398/07/25
انگار وارد یه تالار بزرگ و باشکوهی میشی که همه چیز خیره کننده است وبیننده رو میخکوب ومجذوب خودش میکنه این تالار اسمش سینمای کلاسیکه واون همه چیزها نامهای بزرگی هستن که جزیی از تاریخ پررمز و راز بشریت اند.
Iran, Islamic Republic of
08:11 - 1398/07/26
چی شده؟رهایی از شائوشنگ کو پس ؟مگه فیلما برای ما ساخته نشده ؟خیلی این فیلمایی که گذاشتن وحشتناک حوصله سر بره
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۶
فيلم قشنگيه ولي زمانش خيلي طولانيه!
بدون نام
United Arab Emirates
۱۴:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۷
رهایی از شایوشنگ فیلم محشریه
Iran, Islamic Republic of
08:14 - 1398/07/26
یعنی اینا واقعا هتل کالیفرنیا و سیزده مرد خشمگین و ندیدن؟
پاسخ ها
یلدا
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۶
دوازده تا بودن البته
Iran, Islamic Republic of
15:03 - 1398/07/26
شاوشنگ فقط پايان بسيار هيجان انگيزي داره اصلا قابل مقايسه با پدر خوانده يا فيلماي هيچكاك نيست
Iran, Islamic Republic of
20:38 - 1398/07/27
احتمالا تاریخ سر گیجه رو اشتباه نوشتید چون‌من ۱۳ یا۱۴ سالم بود که این فیلم رو دیدم پس نمیتونه سال ۱۹۵۸ ساخته شده باشه چون زمان شاه فبلمها با تاخیر نمیامد ایران . مثلا در بارانداز سوء تفاهم مادام ایکس کشتن مرغ مقلد اینها تقریبا همزمان بودند من در نوجوانی دیده بودم این فیلمها رو. تنها در تاریکی بانوی زیبای من
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج