ایران به ۳۰۰هزار روانشناس و مشاور نیاز دارد
۹۲۱۴۲۹
۰۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۴
۲۴۱۴
رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور با بیان اینکه بر اساس استاندارد‌های جهانی هر ۵۰ خانوار به یک روان‌شناس و مشاور نیاز دارند، گفت: براساس آمار‌های موجود حدود ۲۲ میلیون خانوار در ایران زندگی می‌کنند که طبق استاندارد‌های جهانی به ۳۰۰ هزار روانشناس و مشاور در کشور نیاز داریم.

خبرگزاری ایسنا: رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور با بیان اینکه بر اساس استانداردهای جهانی هر ۵۰ خانوار به یک روان‌شناس و مشاور نیاز دارند، گفت: براساس آمارهای موجود حدود ۲۲ میلیون خانوار در ایران زندگی می‌کنند که طبق استانداردهای جهانی به ۳۰۰ هزار روانشناس و مشاور در کشور نیاز داریم.

نیاز ایران به ۳۰۰هزار روانشناس و مشاور

محمد حاتمی با بیان اینکه بر اساس استانداردهای جهانی هر ۵۰ خانوار به یک روان‌شناس و مشاور نیاز دارند، اظهار کرد: براساس آمارهای موجود حدود ۲۲ میلیون خانوار در ایران زندگی می‌کنند که طبق استانداردهای جهانی به ۳۰۰ هزار روانشناس و مشاور در کشور نیاز داریم، البته هم اکنون حدود ۲۵۰ هزار دانشجو در رشته روانشناسی و مشاوره در حال تحصیل هستند که نشان می‌دهد در آینده با مشکل کمتری در این زمینه مواجه هستیم.

وی ادامه داد: نهادهای مسئول باید بپذیرند که برای ارائه خدمات روانشناسی و مشاوره به سراسر کشور نیازمند برنامه‌ریزی‌ مشخصی هستیم، در غیر این صورت ارائه خدمات همچنان به کلانشهرها محدود می‌شود.

حاتمی با اشاره به اینکه خانواده‌های کم درآمد و آسیب‌پذیر نیز همانند سایر اقشار جامعه به خدمات مشاوره و روانشناسی نیاز دارند، یادآور شد: اکثر جمعیت ایران به دلیل عدم برخورداری از بیمه خدمات اجتماعی و سلامت و نبود تسهیلات در مناطق محروم و حاشیه‌ای از خدمات روانشناسی و مشاوره محروم هستند و تنها کلان‌شهرها از این خدمات بهره می‌گیرند. بهره‌مندی همه مردم ایران از خدمات روانشناسی و مشاوره نیازمند عزم ملی و فرهنگ‌سازی است و سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور به تنهایی نمی‌تواند برای تحقق این مهم تلاش کند.

بنابر اظهارات وی، اعتیاد، طلاق و حاشیه‌نشینی درصدر آسیب‌های اجتماعی قرار دارند و یکی از علت های اعتیاد اختلالات روانی است. به عنوان مثال پناه بردن افراد به مصرف مواد مخدر می‌تواند ناشی از استرس و اضطراب باشد. در واقع مصرف مواد مخدر تبدیل به مرهمی برای تحمل فشار، آشفتگی‌ها و اختلالات روابط اجتماعی شده و این موجب شده افراد به اعتیاد پناه ببرند.

حاتمی گفت: از طرف دیگر زمانی که افراد دچار اعتیاد و وابستگی به مواد مخدر می‌شوند پیامدهای آن مسائل مختلف روانشناختی مانند انزوا، استرس و توهم است. در واقع می‌توان گفت میان اعتیاد و مسائل روانشناختی رابطه تنگاتنگی وجود دارد؛ به طوری که فرد معتاد پس از مصرف مواد مخدر ممکن است دچار مسائل روانشناختی شود و از سوی دیگر نیز اگر فردی دچار مسائل روانشناختی باشد ممکن است برای دوری از فشارهای روانی آلوده به مصرف مواد مخدر شود لذا روانشناسان و مشاوران می‌توانند در زمینه پیشگیری از مصرف مواد مخدر و مداخله در بحران در کمپ‌ها و کلینیک‌های ترک اعتیاد فعالیت کنند، همچنین آنها نسبت به کارشناسان و متخصصان در حوزه درمان اعتیاد نقش موثر و مهم‌تری دارند.

وی معتقد است که سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور سازمان مجری نیست که برای اعتیاد یا سایر آسیب‌های اجتماعی برنامه‌ای داشته باشد، بلکه وظیفه تربیت و آموزش نیروهای مورد نیاز نهادهای مختلف بر عهده این سازمان است. در واقع این سازمان وظیفه اجرایی درخصوص آسیب‌های اجتماعی را ندارد بلکه به طور مشخص سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت و آموزش پزشکی وظیفه مقابله با اعتیاد را دارند و در صورتی که این نهادها در این حوزه به نیرو نیاز داشته باشند، کمک خواهیم کرد.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور گفت: بحث سواد سلامت روان شهروندان اهمیت بالایی برای پیشگیری از اختلالات روانی دارد و ما تلاش می‌کنیم از طریق شهرداری‌ و صداوسیما با انعقاد تفاهمنامه این موضوع را اجرایی کنیم که مقدمات آن نیز فراهم شده است.

حاتمی ادامه داد: مردم باید با نشانه‌های اختلالات روانی آشنا شوند تا در صورت مشاهده یکی از علائم اختلالات روانی در فرزندان خود بتوانند آنها را به روانشناس و مشاوره مربوطه ببرند. به طور مشخص سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور باید با شهرداری تعامل داشته باشد و از طریق شهرداری‌ها سواد سلامت روان را افزایش دهد. روانشناسان و مشاوران نباید در اتاق خود بنشینند و منتظر مراجعه مردم باشند بلکه باید به درون مردم بروند و با مردم حرف بزنند.

انتشار یافته: 11
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:26 - 1398/08/01
برو بابا دروغگو
برادر من با مدرک کارشناسی روانپزشکی الان بیکار هست چرا؟
فقط چون نابینا هست کار بهش نمیدن و اعتماد مردم به یک نا بینا کم
Iran, Islamic Republic of
10:27 - 1398/08/01
مشاوره بالینی یاغیر بالینی،بدون مشاور سکسوتراپیست،معضل جامعه لاینحل است
Iran, Islamic Republic of
10:27 - 1398/08/01
روانشناسی شغلیه که فقط تحصیل تو اون رشاه کافی نیست، فهم و شعور طرف و درکش از زندگی و آدما و همچنین فن بیان خیلی خیلی مهمه...خاهرم یه مشکلی داشت، پیش سه چارتا دکترای روانشنسی داشت، یکی از یکی گاگولتر و برای نیم ساعت صدوپنجاه تومن هم گرفتن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۳
حالا مورد تو استثنا بوده ، برادرم و شوهرش به مشکل برخورده بودن و روانشناس رفتن و خدا بهش عمربا عزت بده مشکل برادرم و زنشو حل کرد ،خداعمرش بده
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۳
شاید روانشناس قلابی بوده اند
Iran, Islamic Republic of
10:42 - 1398/08/01
پدر مردم در اومده. همه مریض آن. افسردگی دارن. من خودم بس دارو اعصاب میخورم کم آوردم. چ وضعی یه برا مردم درست کردن. خدا ریشه شونو از بیخ بزنه.
Iran, Islamic Republic of
11:05 - 1398/08/01
همان گونه که آمار نشان میدهد تا پایان دولت روحانی تعداد بیمار از ۵۰ میلیون عبور خواهد کرد و تعداد دکتر های روانشناس عدد نجومی خواهد شد.
تنها راه عبور از این بحران تعویض به موقع روحانی است.
Germany
16:59 - 1398/08/01
از قديم گفتند عقل كه نباشد جان در عذاب است،،يعني بايد بدوني كي عاقل باشي و كي رها و ازاد و ديوانه،،،
Iran, Islamic Republic of
22:00 - 1398/08/01
مگر از خارج بیارید والا اگر از همینجا تامین بشه مثل آب فواره میره تا بالا دوباره بر میگرده پائینی چون همه روانی هستن
Iran, Islamic Republic of
22:36 - 1398/08/01
تورم پایین بیاورید،واقعاونه فقط حرف!خیلی چیزهاحل میشود!
Iran, Islamic Republic of
19:10 - 1398/08/06
البته این حرفها در فضای مجازی ااست ولی اگر در جامعه دینی ما که اسلام باشد به دستورات آن خوب عمل می شد به این حرفها نیاز نبود متاسفانه در جامعه ما که به اصطلاح اسلامی است به کرامت انسانها اصلاً توجه نمی شود وسبک وروشها بیشتر از اروپا سرچشمه می گیرد وبسیاری از مسائل هم فاقد ارزشهای اسلامی است که وضع خراب شده و و و و
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج