فارابی: سیما و «وی‌اودی‌ها» حق پخش را می‌خرند
۹۲۲۷۵۳
۰۵ آبان ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۲
۶۷۳۵
اگر شرکتی محکوم به پخش غیرقانونی فیلم شود، در لیست سیاه جهانی قرار می‌گیرد و سایر پخش‌کننده‌های جهانی و تهیه‌کنندگان سراغ آن‌ها نمی‌روند. بنابراین عواقب پخش غیرقانونی فیلم‌ها به اندازه‌ای بالاست که با وجود آنکه ایران به معاهده برن نپیوسته اما شرکت‌ها و سازمان‌های ایرانی، حداقل‌های قانون کپی‌رایت را حتما رعایت می‌کنند.

معاون امور بین الملل بنیاد سینمایی فارابی به هفت‌صبح گفت: «از آنجا که vod‌ها بر روی بستر اینترنت پخش می‌شوند و مانند روش‌های سنتی مانند دی‌وی‌دی پخش فیلم‌های آن‌ها فقط منحصر به داخل ایران نیست، برای شروع کار و ادامه فعالیت خود حتما باید قوانین کپی رایت را رعایت کنند. در واقع قاعده اول این بازی همین است و اگر vod‌های ایرانی این قوانین را رعایت نمی‌کردند، ادامه فعالیت‌ آن‌ها تا همین لحظه نیز ممکن نبود.»

رائد فریدزاده در ادامه این گفت‌وگو می‌گوید: «اگر شرکتی محکوم به پخش غیرقانونی فیلم شود، در لیست سیاه جهانی قرار می‌گیرد و سایر پخش‌کننده‌های جهانی و تهیه‌کنندگان سراغ آن‌ها نمی‌روند. بنابراین عواقب پخش غیرقانونی فیلم‌ها به اندازه‌ای بالاست که با وجود آنکه ایران به معاهده برن نپیوسته اما شرکت‌ها و سازمان‌های ایرانی، حداقل‌های قانون کپی‌رایت را حتما رعایت می‌کنند.»

او همچنین درباره اثر تحریم‌ها بر خرید حق پخش محتواهای خارجی می‌گوید: «برخی از شرکت‌های اصلی و مادر به دلیل تحریم‌ها به ایران حق پخش نمی‌فروشند اما اتفاقی که می‌افتد این است که حق فروش و رایت خاورمیانه و یا کشورهای ایران و اطراف آن را به شرکت‌هایی واگذار کرده‌اند که مثلا در لبنان، امارات، مالزی و... قرار دارند. این شرکت‌ها رایت منطقه را می‌خرند و به واسطه آن‌ها، ایرانی‌ها می‌توانند رایت ایران را خریداری کنند.»

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج