عراقچی: حمله به نفتکش ایران بدون پاسخ نمی‌ماند
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
ادیب_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
ادیب_4
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
ادیب_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۹۲۷۰۱۱
۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۴
۱۲۸۵۳
معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان روز شنبه در کنفرانس بین‌المللی «منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای و خلع سلاح» در مسکو، علل کاهش تعهدات هسته‌ای ایران ذیل برجام را تشریح کرد.

خبرگزاری تسنیم: «سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارج جمهوری اسلامی ایران روز شنبه در کنفرانس بین‌المللی «منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای و خلع سلاح» که با حضور بیش از 250 تن از مقامات و شخصیت‌های 40 کشور جهان و همچنین نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی از جمله آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و سازمان ملل متحد در مسکو برگزار می‌شود، دلایلی که باعث شده است ایران اقدام به کاهش تعهدات خود ذیل برجام کند را برای حاضران تشریح کرد

عراقچی در ابتدا گفت: «همان‌طور که گفته شد ما چند روز قبل گام چهارم از کاهش تعهدات کشورمان ذیل برجام را برداشتیم. در این گام ما تصمیم گرفتیم که گازدهی به بیش از 1000 ماشین سانتریفیوژ در فردو را آغاز کنیم. از طرفی همان‌طور که می‌دانید ما اکنون در منطقه خلیج فارس، تنگه هرمز و مناطق دورتر با تنش‌هایی مواجه هستیم. اتفاقات و حملات زیادی رخ داده است که آخرین آنها حدود یک ماه پیش بوده و یک نفتکش ایرانی با دو موشک هدف قرار گرفته است. ما همچنان در حال بررسی هستیم که بدانیم چه کسی این حمله را انجام داده است و در زمان و مکان مناسب به این حمله پاسخ خواهیم داد.»

معاون وزیر امور خارجه افزود: «سؤال اصلی این است که چرا ما در این شرایط قرار گرفته‌ایم. ریشه‌های این مشکلات از کجاست؟ سه سال قبل یعنی ژانویه 2017 [دی‌ماه 1395] را به یاد بیاورید. همه‌چیز خوب بود؛ هر چیزی در جای خود قرار داشت. ایران به‌طور کامل توافق را اجرا می‌کرد و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز طی گزارش‌های متوالی بر پایبندی ایران به تعهداتش صحه می‌گذاشت.

عراقچی: حمله به نفتکش ایران بدون پاسخ نمی‌ماند

ما خلیج فارس صلح و ثبات داشتیم و امنیت انرژی و آزادی تردد کشتی‌ها برقرار بود. همه خوشحال بودند زیرا همه‌چیز سر جای خودش بود و همه دنیا یک دستاورد بزرگ برای دیپلماسی را جشن گرفته بود زیرا مسئله هسته‌ای ایران از طریق گفتگو، دیپلماسی و مذاکره حل شده بود.»

عراقچی ادامه داد: «اما چه اتفاقی افتاد که همه‌چیز تغییر کرد. تنها به این که یک رئیس‌جمهور [ترامپ] میراث رئیس‌جمهور پیش از خود [اوباما] را قبول نداشت. همین دلیل ساده باعث شد که همه‌چیز تغییر کند و ما اکنون با سیاست فشار حداکثری از سوی آمریکا و تلاش این کشور برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران مواجه هستیم. ما در به وجود آمدن این وضعیت هیچ تقصیری نداشته‌ایم. ما با حسن نیت مذاکره کردیم، با حسن نیت توافق کردیم و با حسن نیت این توافق را اجرا کردیم؛ اما ناگهان همه تحریم‌ها بازگشت و تحریم‌های جدیدی نیز علیه ما وضع شد.»

وی خاطرنشان کرد: «من فکر می‌کنم هیچ‌کس نمی‌تواند حسن نیت ایران را زیر سؤال ببرد. در هشتم می 2018 [اردیبهشت 1397] وقتی آمریکا از برجام خارج شد، ما نیز می‌توانستیم کاملاً از برجام خارج شویم و در این صورت کار برجام تمام می‌شد. اما به درخواست سایر طرف‌های برجام به‌ویژه تروئیکای اروپایی [آلمان، فرانسه، انگلیس] تصمیم گرفتیم که این کار را نکنیم. من روز هفتم می [یک روز قبل از اعلام رسمی خروج آمریکا از برجام] با دیپلمات‌های اروپایی دیدار کردم و آنها گفتند لطفاً فقط چند هفته صبر کنید تا ما راهکارهای عملی در حوزه بانکداری، تجارت، بیمه، حمل‌ونقل، سرمایه‌گذاری و ... برای جبران اثرات خروج آمریکا از برجام پیدا کنیم.

آنها متعهد شدند که در 11 حوزه راهکارهای عملی پیدا کنند تا ایران از مزایای برجام بهره‌مند شود زیرا مطمئناً اگر یک توافق برای شما هیچ منفعتی نداشته باشد، هیچ دلیلی نیز برای ادامه حضور شما در آن توافق وجود نخواهد داشت.»

معاون سیاسی وزیر امور خارجه در ادامه تصریح کرد: «توافق برجام کاملاً به هم خورده است. همه می‌دانند که یک توافق در واقع توازنی از امتیازات داده‌شده و گرفته‌شده است. ایران دقیقاً تعهدات خود در برجام را اجرا کرد، اما چیزی که به دست آورد در واقع صفر بود. چرا باید در توافق بمانیم؟ آنها از ما خواستند که فقط چند هفته صبر کنیم تا خروج آمریکا را جبران کنند. اما وعده آنها تحقق پیدا نکرد. ما یک سال کامل صبر کردیم؛ یک سال کامل. ما به دیپلماسی و به اروپایی‌ها زمان دادیم تا به قولشان عمل کنند اما نکردند.

بنابراین در هشتم می امسال [18 اردیبهشت 98] ما گفتیم که دیگر بس است؛ دیگر نمی‌توانیم در توافقی که هیچ نفعی برای ما ندارد، بمانیم. اما باز هم تصمیم گرفتیم که این کار را به‌صورت گام به گام انجام دهیم و بین هر گام 60 روز زمان در نظر بگیریم تا هنوز فرصت برای دیپلماسی و برای آنهایی که اصرار دارند این مسئله را به نحوی مسالمت‌آمیز حل‌وفصل کنند، وجود داشته باشد.»

عراقچی تأکید کرد: «ما به اندازه کافی به آنها فرصت داده‌ایم؛ در ابتدا یک سال کامل و پس از آن هم بازه‌های 60 روزه تا شاید دیپلماسی جواب دهد. از آنجا که تا به امروز راهکاری برای این مشکل پیدا نشده و تحریم‌های آمریکا نیز شدت یافته است، مطمئناً ما نیز روند کاهش تعهدات خود را همچنان ادامه خواهیم داد. واقعیت این است که ما روزی به پایان این روند خواهیم رسید زیرا دیگر تعهدی باقی نخواهد ماند که بخواهیم اجرایش را متوقف کنیم.»

وی افزود: «در هر صورت ما حسن نیت خود را ثابت کرده‌ایم و انتظار داریم که حسن نیت ما از سوی طرف مقابل جبران شود، اما تاکنون این اتفاق رخ نداده است. من در اینجا می‌خواهیم به این نکته اشاره کنم که آنچه ایران اکنون انجام می‌دهد، در واقع طبق حقوقش ذیل برجام است. ما این کارها را برای تلافی یا در راستای سیاست به‌اصطلاح کمتر در برابر کمتر انجام نمی‌دهیم.

بر اساس برجام، این حق ماست. بر اساس بند 36 چنانچه پس از طی مراحل اولیه شکایت [که عراقچی تأکید می‌کند ایران همه آن مراحل را طی کرده است] طرف شاکی همچنان معتقد باشد که موضوع، مصداق عدم پایبندی اساسی می‌باشد، آن‌گاه شاکی می‌تواند موضع فیصله نیافته را به‌عنوان مبنای کلی و یا جزئی اجرای تعهداتش وفق برجام قلمداد کرده و/یا به شورای امنیت سازمان ملل متحد ابلاغ نماید که معتقد است موضوع مصداق عدم پایبندی اساسی به شمار می‌آید.»

عراقچی پس از قرائت بند 36 برجام تأکید کرد: «این دقیقاً همان کاری است که ما در حال انجامش هستیم. ما تعهدات خود را به‌طور جزئی متوقف کرده‌ایم. چرا به‌طور جزئی؟ زیرا همان‌طور که گفتم، ما می‌خواهیم همچنان به دیپلماسی فرصت بدهیم تا بتوانیم توافق را حفظ کنیم. این نکته‌ای است که من می‌خواهم بگویم. ما تعهداتمان را کاهش می‌دهیم تا توافق را نجات دهیم، نه اینکه آن را از بین ببریم. هدف ما حفاظت از برجام و نجات آن است. به همین دلیل است که ما از گام‌های ساده شروع کردیم و به‌تدریج به سمت گام‌های دشوارتر پیش رفتیم. به همین دلیل است که ما بعد از برداشتن هر گام می‌گوییم که آماده‌ایم در صورت اجرای تعهدات طرف مقابل، به موقعیت اولیه یعنی اجرای کامل برجام بازگردیم.»

وی در ادامه تصریح کرد: «نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه شود این است که ما هنوز به برجام پایبند هستیم. قرار نیست که ما به پایبندی کامل به برجام بازگردیم، زیرا همین حالا هم ما به برجام پایبند هستیم؛ بلکه قرار است ما به اجرای کامل برجام بازگردیم. ما به برجام پایبند هستیم و بر اساس حقوق خود ذیل بند 36 توافق اقدام به کاهش تعهداتمان کرده‌ایم. اگر منافع ما در برجام تضمین شود، ما آماده‌ایم تا اجرای کامل برجام را از سر بگیریم.»

برچسب ها:
انتشار یافته: 27
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
19:39 - 1398/08/18
برو عمو
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
نتیجه ی حمله به آرامکو بود
بدون نام
United States
۱۸:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
هه جرات ندارین وگرنه خیلی وقت پیش امریکارو میزدین خخخ فعلا که امریکا داره می گردونه دنیارو
AAAAAAAAAAA
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
شما شهامت حمله را‌نداری اگر داشتین همان روز اول باید پاسخ ندادید
پس حرف مفت نزن
Iran, Islamic Republic of
19:40 - 1398/08/18
قبلا هم گفته بودین منتها هرکسی که پیام مده همون پیامه و تکراری
Iran, Islamic Republic of
19:42 - 1398/08/18
جرات ندارین اسمش وبیارین
پاسخ ها
مجید
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
آخ مثل اون پهباد قیمت نجومی بزنن امثال تو ...شون بسوزه
Iran, Islamic Republic of
19:49 - 1398/08/18
چ غلطی می خواین بکنین مثلا
طرفداران صلح
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
هیچ غلطی
Iran, Islamic Republic of
20:11 - 1398/08/18
بفکر زندگی و معیشت مردم باشین خواهشا، جنگ نفتکش ها راه انداختین تو خلیج‌فارس
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
التماس کن بیچاره
التماس کن مفلوک
Iran, Islamic Republic of
20:36 - 1398/08/18
ظریفو بفرستید تو مذاکره برد برد برد برد جوابشونو بده
طبق معمول زحمت این کارم بر عهده سپاه و ارتشه دیگه ،ببهد اینا پزشو میدن
Iran, Islamic Republic of
20:42 - 1398/08/18
تا دیروز میگفتین کسی حمله نکرده کلی عکس نشون دادین سوراخ شده چقدر دروغگو هستید شما شرم نمیکنید
Iran, Islamic Republic of
20:47 - 1398/08/18
شناسایی چی بعد از یکماه میخواهید چی بگید، اینکه مثل روز برای همه روشنه که کارعربستان خبیث بوده. جرات حرف زدن و عمل داشته باشید.
Canada
21:17 - 1398/08/18
خدا لعنت کنه ترامپ عقده ای ک مردم مارو دررنجها سختیها منطقه مارو بجنگ کشتار مردم همسایگانمان کشید عقدهای لات بی سیاست ازش متنفریم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
مگه آرامکو را ترامپ زد شما زدین خوب
Iran, Islamic Republic of
21:33 - 1398/08/18
اناشالله وحتما چون امیدواریم وایرانی غیرت دارد ایرانی زیر زور نمی رود ومنطق را قبول دارد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
آره
Iran, Islamic Republic of
22:02 - 1398/08/18
مثلا میخواهی چکار کنی حداقل مرد باشید اگر کاری کردید بگید ما کردیم
Iran, Islamic Republic of
23:34 - 1398/08/18
لابد پسر برادرت پاسخشون رو ميده مگه نه؟
Iran, Islamic Republic of
23:59 - 1398/08/18
یعنی تو پاسخ خواهی داد ، اگه پاسخ گو هستی پاسخ برجام نافرجامتو بده پاسخ نفت کش پیش کش
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
نه سپاه پاسخ میده!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
09:40 - 1398/08/19
بله البته منتها پاسخ پاسخ هم هست آخه اونوقت میخوای چیکار کنی؟ ...
Iran, Islamic Republic of
11:15 - 1398/08/19
این خودش پاسخ بود فکر میکردین دوران بزن و در رو تموم شده نه داداش بزنی میخوری اونم بد سال 2019 است نه 1980خخخخخخ
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نائبی_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نائبی_3
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نائبی_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
دکتر نائبی_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
سفیر بار ساقدوش_2
تدبیرکالا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
تنورستان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت _فوتر
دکتر صالحی_فوتر
اورانوس_فوتر2
روشا فارمسی_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
نیکان فارمدمهر_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
تنورستان_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
فنی آتل_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی نوین_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
کلینیک النا_فوتر
پارسیان طب - فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
شفا_فوتر