تاثیر مستقیم افزایش قیمت کتاب بر سرانه مطالعه
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
ایرانیان - f تبلت1111
فرش مرتضوی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
دکتر نداف کرمانی 1
دکتر نداف کرمانی 3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
فرش مرتضوی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
دکتر نداف کرمانی 4
فرش مرتضوی_ 4
فرش مرتضوی_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دکتر نداف کرمانی 2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۹۳۰۵۹۰
۲۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۶
۲۵۵۲
وزارت ارشاد بر ممیزی‌ها تاکید کند
نویسنده کتاب «بارش خورشید» گفت: نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان ممیزی اصلی حوزه تولید کتاب و محتوا یکی از مهمترین مواردی است که باید مورد توجه قرار بگیرد، اما متاسفانه برخورد‌های سلیقه‌ای سبب می‌شود برخی از کار‌های کم ارزش و بی‌محتوا وارد بازار شوند.

باشگاه خبرنگاران جوان: مرتضی نوربخش نویسنده کتاب «بارش خورشید» در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان پیرامون قیمت کاغذ و تاثیر آن بر فرهنگ کتاب و کتابخوانی گفت: قیمت کاغذ تاثیر مستقیمی بر افزایش قیمت کتاب داشته، این امر بر خرید کتاب از سوی مردم اثر گذاشته و سبب شده این کالای ارزشمند فرهنگی از سبد خرید خانواده حذف شود.

تاثیر مستقیم افزایش قیمت کتاب بر سرانه مطالعه

نویسنده کتاب «هزار گوهر» بالا بودن قیمت کتاب را مهمترین عامل دوری مردم از فرهنگ کتاب و کتابخوانی دانست و ابراز کرد: من معتقدم افزایش قیمت کتاب سبب شده تا تنها کتابخوان‌های حرفه‌ای برای خریدن این کالای ارزشمند هزینه کنند، ولی عموم مردم هزینه معیشت را اولویتی بالاتر از هزینه خرید کتاب می‌دانند.

نوربخش پایین بودن میزان تیراژ کتاب را عاملی مهم و تاثیرگذار در تولید و محتوای کتاب دانست و تاکید کرد: پایین بودن تیراژ کتاب‌ها بی‌رغبتی شدیدی برای نویسنده و تولید کننده محتوا به دنبال دارد، این مهم تاثیر بسیاری بر ادامه شغل نویسندگی دارد، زیرا مولفان با این امید که کتاب‌هایشان منتشر می‌‌شود، کتاب می‌نویسند. چراکه این بازخورد مخاطب است که نیروی مضاعفی در نویسنده برای نگارش و جستجو در مورد دغدغه‌های اجتماعی ایجاد می‌کند.

این نویسنده کتاب تاثیر تحولات اقتصادی را بر حوزه انتشارات مورد بررسی قرار داد و تصریح کرد: نوسانات اقتصادی تاثیر بسیاری را بر انتشاراتی‌ها گذاشته است این عامل سبب شده تا ناشران نیز برای چاپ کتاب‌ها با احتیاط عمل کنند و در نخستین گام، تیراژ کتاب‌ها را به پایین‌ترین سطح ممکن برسانند و این مقوله برای نویسنده شرایط نامناسبی را ایجاد می‌کند.

نوربخش درونی شدن فرهنگ کتاب و کتابخوانی را مسئله‌ای مهم برای جامعه امروز دانست و اظهار کرد: فرهنگ کتاب و کتابخوانی حتماً باید به یک هنجار درونی تبدیل شود تا مردم در هر شرایطی مطالعه را از ملزومات زندگی خود بدانند.

نویسنده کتاب «واژه‌های زندگی» اعمال ممیزی‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را امری مهم و ضروری دانست و بیان کرد: نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان ممیزی اصلی حوزه تولید کتاب و محتوا یکی از مهمترین مواردی است که باید مورد توجه قرار بگیرد اما متاسفانه برخورد‌های سلیقه‌ای سبب می‌شود برخی از کار‌های کم ارزش و بی‌محتوا وارد بازار شوند و کسانی که صاحب قلم نیستند به عنوان نویسنده مطرح شوند و این موضوع بسیار بر روند ارزش‌های عرصه ادبیات تاثیر منفی می‌گذارد.

نوربخش نیاز جامعه را به عنوان عاملی تاثیرگذار بر نگارش کتاب دانست و تاکید کرد: اگر جامعه نیاز مبرم به نگارش و پرداختن به موضوع و یا سوژه‌ای خاص را داشته باشد نویسنده اقدام به نگارش می‌کند، در حقیقت این احساس نیاز از سوی جامعه است که زمینه را برای تولید محتوا فراهم می‌کند.

وی نقش مراکز فرهنگی برای فعال کردن جامعه و تشویق افراد برای توسعه فرهنگ کتابخوانی را مهم و تاثیرگذار در تولید کتاب دانست و ابراز کرد: فعالیت‌های مختلف فرهنگی برای ترویج فرهنگ کتابخوانی آنطور که باید و شاید نتوانسته موفق عمل کند، رسانه‌ها نیز به عنوان اهرم‌های کمکی توسعه فرهنگ کتابخوانی عملکرد مثبتی نداشته‌اند، از طرف دیگر کانون خانواده هم به عنوان مهم‌ترین و اصلی‌ترین کانون فرهنگ‌ساز نتوانسته کارکرد اصلی خود را به مرحله اجرا بگذارد.

انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
04:46 - 1398/08/29
اول یه نگاه به قیمت کتابا بندازین بعد بگین چرا سرانه پایینه.
دوما سانسور رو از کتابا حذف کنید.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
فرش تارنگ_1
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 1
فرش ریحان 1
اپیلاسیون نانا 3
فرش ریحان 3
فرش تارنگ_3
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 4
فرش تارنگ_4
فرش ریحان 4
شیرآلات زمانی_4
فرش تارنگ_2
اپیلاسیون نانا 2
شیرآلات زمانی_2
فرش ریحان 2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
فنی آتل_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
چوب و هنر _فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
فنی آتل_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
قالیشویی بانو_فوتر2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
سفیر بار ساقدوش_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
استیل رگال_فوتر
چوب و هنر _فوتر
کالابرد_فوتر
شفا_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
قالیشویی نوین_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
فرش تارنگ_فوتر