کاخ سفید به شاهدانِ استیضاح ترامپ حمله کرد
۹۳۰۸۹۷
۲۹ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۰
۱۴۳۹۲
کاخ سفید مقام ارشد حوزه اوکراین در شورای امنیت ملی این کشور را در پی شهادتهای جنجالی روز سه‌شنبه وی در جلسه علنی کنگره و برابر دوربین‌های تلویزیونی درباره گفتگوی تلفنی پرمناقشه دونالد ترامپ و رئیس جمهور اوکراین مورد حمله و انتقاد شدید قرار داد.

خبرگزاری ایسنا: کاخ سفید مقام ارشد حوزه اوکراین در شورای امنیت ملی این کشور را در پی شهادتهای جنجالی روز سه‌شنبه وی در جلسه علنی کنگره و برابر دوربین‌های تلویزیونی درباره گفتگوی تلفنی پرمناقشه دونالد ترامپ و رئیس جمهور اوکراین مورد حمله و انتقاد شدید قرار داد.

سرهنگ آلکساندر ویندمن، مقام ارشد شورای امنیت ملی کاخ‌سفید در امور اوکراین، به عنوان کسی که هنگام تماس تلفنی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با همتای اوکراینی او حاضر و شنونده بوده، اظهار کرد از محتوای سخنان رئیس‌جمهور آمریکا در این گفتگو "شگفت‌زده و نگران" شده است.

سرهنگ ویندمن همچنین درخواست ترامپ از ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین را "نامناسب" دانسته و گفت: "نمی‌توانستم آنچه را می‌شنوم باور کنم."

اشاره این مقام ارشد کاخ‌سفید به گفتگوی تلفنی ۲۵ ژوئیه ترامپ و زلنسکی است که علت آغاز تحقیقات استیضاح علیه رئیس جمهوری آمریکا قرار گرفته است. تحقیقاتی که به دنبال کشف این حقیقت است که آیا ترامپ با سوءاستفاده از اختیارات ریاست جمهوری تلاش کرده دولت اوکراین را به نفع کارزار انتخاباتی خود به کار بگیرد یا خیر.

سرهنگ ویندمن که سابقه خدمت در عراق را هم دارد، مقام متخصص اوکراین در شورای امنیت‌ملی کاخ‌سفید است که روز سه‌شنبه برای دومین بار در برابر اعضای کمیته‌های پیگیر تحقیقات استیضاح حاضر شد اما این بار حضورش علنی و در برابر دوربین‌های تلویزیونی انجام شد.

امروز در حالی که نمایندگان دموکرات تلاش می‌کردند با پر اهمیت نشان دادن سابقه کاری و خدمات سرهنگ ویندمن او را شاهدی مهم در این تحقیقات ترسیم کنند، جمهورخواهان با حمله به اعتبار ویندمن سعی کردند صداقت و درستی او را در برابر بینندگان تلویزیونی زیر سوال ببرند.

یکی از سوال‌کنندگان جمهوریخواه از سرهنگ ویندمن درباره پیشنهاد دولت اوکراین به او مبنی بر قبول کردن پست وزارت دفاع اوکراین پرسید و تلاش کرد با تکرار سوالاتی در این باره، قضاوت و ارزیابی‌های سرهنگ ویندمن را غیرقابل باور جلوه دهد.

در پاسخ، سرهنگ ویندمن که متولد اوکراین است و هنگامی که تنها سه سال داشته به آمریکا آمده، گفت که هرگز چنین پیشنهادی را مورد توجه قرار نداده و حتی طرح آن از سوی مقام‌های اوکراین را به روسای خود گزارش کرده و گفت: "هر بار که این پیشنهاد طرح شد من آن را رد کردم. من یک آمریکایی هستم."

به گزارش بی.بی.سی، سرهنگ ویندمن روز سه‌شنبه به نمایندگان کنگره گفت که نسبت به تقاضای ترامپ از دولت اوکراین برای تحقیقات علیه پسر جو بایدن (رقیب انتخاباتی احتمالی ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰) ابراز نگرانی کرده و در دو مورد آن را با مقام‌های ارشد خود در میان گذاشته است.

او تاکید کرد: درخواست رئیس‌جمهوری نامناسب و نادرست بود؛ این که خواستار تحقیقات علیه رقیب سیاسی خود شود و مخصوصا با درخواست از یک دولت بیگانه و در بهترین حالت باید به بی‌طرفی چنین تحقیقاتی شک داشت و همچنین چنین چیزی در صورت علنی شدن تبعات مهمی در پی خواهد داشت.

در حالی که سرهنگ ویندمن مشغول ارایه توضیحات در کنگره بود حساب رسمی کاخ‌سفید در توییتر با انتقاد از او تحقیقات استیضاح را بی‌اعتبار خواند و در توییت‌های متعدد به آن حمله کرد.

این حساب در شبکه توییتر که رسما به کاخ‌سفید تعلق دارد و منابع مالی آن از محل خزانه این کشور تهیه می‌شود، در گذشته هم برای حمله به رقبای سیاسی ترامپ مورد استفاده قرار گرفته بود که انتقادهایی را در میان سیاستمداران و ناظران مسایل آمریکا به دنبال داشته است.

در همین حال، ترامپ هم در حساب رسمی خود در توییتر ماری یوانوویچ، سفیر سابق آمریکا در اوکراین را مورد حمله قرار داد و شهادت او برابر کنگره (که هفته پیش برگزار شد) را به باد حمله گرفت.

شاهد دیگری که روز سه‌شنبه به طور همزمان با سرهنگ ویندمن در کنگره حاضر شد جنیفر ویلیامز، بود که مشاور امور خارجه مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا است.

ویلیامز هم به نمایندگان کنگره گفت که از نظر او محتوای تماس تلفنی ۲۵ ژوئیه ترامپ با ولودیمیر زلنسکی "غیرمعمول" بوده است چرا که مرتبط به مسایل داخلی آمریکا می‌شده است.

ویلیامز گفت: "اشاره به بایدن‌ها از نظر من یک اقدام سیاسی بود".

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج