۱۰ رکورد برتر در تاریخ فوتبال
۹۳۲۷۶۵
۰۵ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۹
۶۹۱۳
همه ورزش‌ها غیرقابل پیش بینی هستند و فوتبال نیز از این امر مستثنی نیست. در حقیقت، فوتبال گاهی اوقات شگفت آورتر از سایر رشته‌ها است، زیرا هر چیزی در طول ۹۰ دقیقه می‌تواند اتفاق بیفتد. گواه این امر هم بازی‌ها و بازیکنان حیرت انگیزی هستند که در تاریخ تقریبا یکصد ساله این ورزش شاهد آن‌ها بوده ایم.

برترین‌ها: همه ورزش‌ها غیرقابل پیش بینی هستند و فوتبال نیز از این امر مستثنی نیست. در حقیقت، فوتبال گاهی اوقات شگفت آورتر از سایر رشته‌ها است، زیرا هر چیزی در طول ۹۰ دقیقه می‌تواند اتفاق بیفتد. گواه این امر هم بازی‌ها و بازیکنان حیرت انگیزی هستند که در تاریخ تقریبا یکصد ساله این ورزش شاهد آن‌ها بوده ایم.

در ادامه با برترین‌ها همراه باشید تا ۱۰ رکورد برتر در تاریخ این رشته ورزشی را با هم بررسی کنیم. چیز‌هایی که امروزه، تکرار و رسیدن مجدد به آن‌ها بسیار دشوار به نظر می‌رسد و این باعث می‌شود تا ارزش بیشتری پیدا کنند.

۱۰. پرگل‌ترین بازی تاریخ

۱۰ رکورد برتر در تاریخ فوتبال

۱۴۹ گل به خودی در یک بازی فوتبال! این بازی که در اکتبر ۲۰۰۲ مابین دو تیم «ای اس آدما» و «ایمیرنه» در کشور ماداگاسکار در یک تورنمنت چهار جانبه برگزار شد، پرگل‌ترین بازی تاریخ و البته سنگین‌ترین شکست تاریخ نیز هست. شکست ۱۴۹-۰ قطعا تا ابد سنگین‌ترین شکست تاریخ خواهد بود.

ماجرا از این قرار بود که در مسابقه قبلی تیم «ایمیرنه» که با نتیجه دو بر دو به پایان رسیده بود، داور یک ضربه پنالتی در دقایق پایانی این مسابقه برای حریفشان گرفت و با این گل بازی مساوی شد و این تیم قهرمانی را از دست داد.

به همین دلیل در بازی آخرشان در اعتراض به تصمیم داور که موجب از دست رفتن قهرمانی شد، این تیم از اول مسابقه شروع به زدن گل به خودی کرد و تا پایان مسابقه ۱۴۹ گل به خودی زدند. این نتیجه، پر گل‌ترین مسابقه رسمی در تاریخ فوتبال بود که به ثبت رسید.


۹. سریع‌ترین هتریک تاریخ

۱۰ رکورد برتر در تاریخ فوتبال

یافتن پاسخ روشنی در این مورد دشوار است، چونکه هتریک را می‌توان در بسیاری از بازی‌ها و لیگ‌هایی با سطوح مختلف دید. با این حال، اگر در مورد فوتبال حرفه‌ای صحبت کنیم، یک مورد وجود دارد که در نوع خود رکوردی فوق العاده به نظر می‌رسد.

«مگنوس آرویدسون» مهاجم بازنشسته سوئدی این افتخار را دارد که سریعترین هت تریک تمام دوران فوتبال حرفه‌ای را به ثمر برساند. او این کار را در تیم IFK Hässleholm در سال ۱۹۹۵ انجام داد، هنگامی که در یک دقیقه و ۲۹ ثانیه مقابل تیم BolS هتریک کرد و رکورد ۹۰ ثانیه «تامی راس» را شکست.


۸. ۵ گل در ۹ دقیقه

۱۰ رکورد برتر در تاریخ فوتبال

رابرت لواندوفسکی مهاجم لهستانی به لطف تعداد گل‌هایی که در مدت زمان کوتاهی به ثمر رساند، نام خود را برای همیشه در تاریخ ثبت کرد. لواندوفسکی در سپتامبر ۲۰۱۵، توانست فقط در مدت زمان ۹ دقیقه، ۵ گل را برابر تیم ولفسبورگ به ثمر برساند.

این بازیکن در دقایق ۵۱، ۵۳، ۵۵، ۵۷ و ۶۰ گل‌های خود را وارد دروازه وولفسبورگ کرد. جالب اینجاست که او به عنوان بازیکن تعویضی نیمه دوم به زمین آمد. او همچنین سریع‌ترین هتریک تاریخ بوندسلیگا را نیز در این بازی به نام خود ثبت کرد.


۷. دروازه بانی با ۱۳۱ گل زده

۱۰ رکورد برتر در تاریخ فوتبال

به ثمر رساندن ۱۳۱ گل در دوران حرفه ای، کاری است که مهاجمان زیادی قادر به انجام آن نیستند. با این حال اینجا ما در مورد مهاجمان صحبت نمی‌کنیم، بلکه در مورد دروازه بانی صحبت می‌کنیم که همه چیز را نادیده گرفته است تا بتواند بهترین دروازه بان گلزن تاریخ شود.

«روژریو سنی» یک دوره حرفه‌ای شگفت انگیز ۲۵ ساله داست که ۲۴ سال آن را تنها در باشگاه سائوپائولو سپری کرد و با این تیم ۱۹ بار به عنوان قهرمانی رسید. اما رکورد ویژه او به تعداد گل هایش برمی گردد، که ۶۹ گل از نقطه‌ی پنالتی، ۶۱ گل در ضربات آزاد و یک گل در جریان بازی و مجموعا ۱۳۱ گل برای سائوپائولو به ثمر رساند.


۶. ۱۱۴۲ دقیقه پیاپی بدون گل خورده در بازی‌های ملی

۱۰ رکورد برتر در تاریخ فوتبال

دینوزوف دروازه بان افسانه‌ای ایتالیایی در طول دوران بازی خود موفق به ثبت رکورد‌های زیادی شد که البته بسیاری از آن‌ها بعد‌ها توسط دروازه بانان دیگری از جمله بوفون ایتالیایی شکسته شد.

اما شاخص‌ترین و منحصربه فردترین رکورد او به بازی‌های ملی او برمی گردد، جاییکه او توانست ۱۱۴۲ دقیقه پیاپی دروازه خود را بسته نگه دارد، رکوردی که تاکنون کسی نتوانسته است آن را بشکند. این رکورد بین سال‌های ۱۹۷۲ تا ۱۹۷۴ میلادی به ثبت رسید.


۵. ۶۴۳ گل زده در لیگ دسته اول

۱۰ رکورد برتر در تاریخ فوتبال

یکی از دست نیافتنی‌ترین رکورد‌های فوتبال جهان که تا سال‌ها کسی نمی‌توانست به آن نزدیک شود، رکورد گل زنی ادسون آرانتس دوناسیمنتو ملقب به «پله» است که در ۱۸ سال حضور در سانتوس بین سال‌های ۱۹۵۶ تا ۱۹۷۴ توانست ۶۴۳ گل برای این باشگاه به ثمر برساند.

البته شاید لبونل مسی بتواند خیلی زود این رکورد را بشکند، چونکه فاصله زیادی تا رسیدن به این رکورد افسانه‌ای ندارد. البته پله رکورد جاودانه دیگری نیز در گلزنی دارد، جائیکه او توانسته است در تمام ۱۳۶۳ بازی ملی و باشگاهی رسمی و دوستانه، ۱۲۸۳ گل به ثمر برساند.


۴. ۹۱ گل در یک سال تقویمی

۱۰ رکورد برتر در تاریخ فوتبال

لیونل مسی فوق ستاره آرژانتینی که بسیاری او را بهترین بازیکن تمام دوران‌ها می‌دانند، تاکنون توانسته است رکورد‌های زیادی را جابه جا کند. اوج مهارت او در گلزنی به سال ۲۰۱۲ برمی گردد که توانست در آن سال ۹۱ گل را در تمامی رقابت‌های ملی و باشگاهی به ثمر برساند.

از این ۹۱ گل، ۵۹ گل در لالیگا، ۱۳ گل در لیگ قهرمانان اروپا، ۵ گل در کوپا دل ری و ۲ گل در سوپر جام اسپانیا به ثمر رساند. بعلاو او در تیم ملی توانست ۷ گل در بازی‌های دوستانه، ۵ گل در مقدماتی جام جهانی به ثمر رساند.


۳. ۱۰۸ بازی لیگ بدون شکست

۱۰ رکورد برتر در تاریخ فوتبال

در تاریخ فوتبال تنها دو تیم باشگاهی وجود دارند که رکورد شکست ناپذیری متوالی شان در لیگ کشورشان به بیش از ۱۰۰ بازی می‌رسد. تیم ASEC ساحل عاج با رکورد ۱۰۸ بازی بدون باخت در لیگ، بین سال‌های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۴ میلادی پیشتاز است. استوا بخارست رومانی نیز با ۱۰۴ بازی بدون شکست در رده دوم قرار دارد.


۲. ۶ عنوان قهرمانی در یک سال تقویمی

۱۰ رکورد برتر در تاریخ فوتبال

اگرچه پپ گواردیولا تنها ۴ فصل در بارسلونا بود، اما این سرمربی اسپانیایی و تیم وی کاری کردند که برای همیشه در یاد‌ها خواهند ماند. دو فصل ابتدایی او در بارسلونا اوج کار او محسوب می‌شود، زیرا آن‌ها توانستند تمام جام‌های ممکن را کسب کنند. این تیم در سال ۲۰۰۹ موفق شد شش عنوان قهرمانی کسب کند. این جام‌ها شامل لالیگا، کوپا دل ری، لیگ قهرمان اروپا، سوپر جام اسپانیا و اروپا و جام جهانی باشگاه‌ها بود.


۱. ۵ قهرمانی پیاپی اروپا

۱۰ رکورد برتر در تاریخ فوتبال

حفظ سطح خوب و عالی یک تیم در طول یک فصل کار بسیار سختی است، حال تصور کنید که این سطح برای ۵ فصل پیاپی حفظ شود. این دقیقاً همان کاری است که غول‌های اسپانیایی رئال مادرید در اواسط دهه ۵۰ و اوایل دهه ۶۰ انجام دادند، زیرا آن‌ها نه یک یا دو یا سه جام اروپا، بلکه پنج تای آن‌ها را به طور متوالی به دست آوردند. «آلفردو دی استفانو» و «فرانس پوشکاش» از جمله ستارگان آن تیم رویایی بودند.

منبع: fadeawayworld

رسول گل افلاک
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 17
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:28 - 1398/09/05
پس علی دائی کو؟ مگه رکورد بیشترین گل رو نزده؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
لک لک میگی اینو الکی گنده کردین بیشرف اون موقه خوب پولی ب جیب زد
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
چقد ما ایرانیا خوبیم اخه.بله کلا هرکسی تو ایران آدم موفقی هستش یا بوده از نظر بعضی از مردم با پارتی بازیو پول و لابی گری به یه جایی رسیدی.همیشه خدام حق امثال کسایی که ب جایی نرسیدن یا به موفقیت خاصی نرسیدن خورده شده.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
تونست پول زد به جیب.توام به جای غر زدن و چشمت دنبال مال این و اون بودن برو پول بزن به جیب اگه عرضشو داری
Iran, Islamic Republic of
12:17 - 1398/09/05
علی دایی یه استورست. یادمه بچه هام تو دهه شصت که کوچیک بودن لباسایی که میخریدن عکس علی دایی روش بود. یه دایی هم داشتن اسمش علی بود. همش میگفتن این عکس دایی علیه.
پاسخ ها
Mahyar Mahjubi
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
اسطوره :/
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
اسطوره
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
آقا حشمت شما خودت یه پا اسطوره ایی
Iran, Islamic Republic of
18:46 - 1398/09/05
ساخته شده از یک غارسایی
Iran, Islamic Republic of
21:21 - 1398/09/05
مسی عشق
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
احسنت
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
سوزش
Iran, Islamic Republic of
02:36 - 1398/09/06
هیچوقت از طرز بازی علی دایی وغفور جهانی خوشم نیومده. دقیقا این دوبازیکن بخاطر لابیگری فوروارد اجباری وتحمیلی تیم ملی بودند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
بله شما به بزرگی خودتون ببخشید.
Iran, Islamic Republic of
15:05 - 1398/09/07
خدایه‌فوتبال‌کینگ‌مسی
Iran, Islamic Republic of
15:15 - 1398/09/16
3گل با 3 لمس توپ ...
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج