لبنانی‌ها چه می‌خواهند؟
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
ادیب_1
ادیب_3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_4
لاله زار مال_4
ادیب_2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۹۳۴۰۴۶
۰۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۱
۲۰۳۲۸
اوضاع سیاسی در لبنان از زمان استعفای حریری در بن بست قرار گرفته و مشخص نیست در آینده چه کسی سکان نخست وزیری را در دست خواهد گرفت.

خبرآنلاین: ادامه اعتراضات در نبود یک دولت موفق و کارآمد در لبنان همچنان ادامه دارد. از زمان استعفای حریری بیروت در شرایط حساس و سختی قرار گرفته و وجود سلایق مختلف سیاسی و ساختاری سنتی مانع از رسیدن به یک توافق جامع شده است. اشتباه دولت در معرفی محمد الصفدی از وزرای اسبق به عنوان گزینه نخست وزیری و انصراف وی از قبول این مسئولیت سبب شده مذاکرات برای معرفی فرد جدید ادامه داشته باشد.

ناظران و تحلیلگران بر این باورند که گفت و گو بین مخالفان و مسئولان و احترام به خواست معترضین تنها راه برون رفت از وضعیت فعلی است.

لبنانی‌ها چه می‌خواهند؟

در همین راستا وب سایت بنیاد کارنگی از تاثیرگذارترین بنیادها در ایالات متحده آمریکا در تحلیلی در رابطه با تحولات لبنان می نویسد: برای اولین بار در تاریخ معاصر مردم لبنان برای انقلابی تازه متحد شده اند. این مردم از 17 اکتبر تا امروز، اعتراضات خود را ادامه داده اند؛ نه بر اساس پیشینه دینی، اجتماعی و یا جغرافیایی خود. لبنانی ها خواستار پایان سیستمی ناکارآمد هستند که مدت ها صاحبان سیاست و اقتصاد آنها را از داشتن فرصت های اقتصادی و رسیدن به اهداف مردم محروم کرده است.

در ادامه این تحلیل آمده است: اولین موفقیت استعفای سعد حریری از پست نخست وزیر بود. نارضایتی از صاحبان قدرت در لبنان از آنجا توجیه پذیر می شود که آمارها را مدنظر قرار دهیم.

لبنان یکی از کشورهایی است که بیشترین سطح نابرابری در آن دیده می شود و در این رابطه در کنار کشورهایی چون شیلی، بزریل و آفریقای شمالی قرار می گیرد.

این تحلیل می افزاید: طبق اسناد مالیاتی می توان درآمد ملی لبنانی ها را در بین سالهای 2005 تا 2014 تخمین زد که اعداد و ارقام خود گویای همه چیز است. 1% از جمعیت ثروتمند لبنان حدود 25% درصد از درآمد ملی کشور را به خود اختصاص داده است. برای مقایسه و درک بهتر دو کشور دیگر را در نظر بگیرید.

در آمریکا و فرانسه که اختلاف طبقاتی رو به افزایش است و موضوع اصلی مباحث عمومی به شمار می رود، 1% از جمعیت ثروتمندان به ترتیب 19% و 11% از درآمد ملی را به خود اختصاص داده اند.

با توجه به تحلیل بالا این سوال مطرح می شود که مشکل اصلی لبنان چیست و چرا این کشور از دیرباز تا امروز دچار این مشکلات بوده است؟

احمد دستمالچیان طی گفت و گویی درباره موانع تشکیل دولت در لبنان و همچنین ضعف ساختار سیاسی این کشور می گوید:برای رسیدن به پاسخ این سوال باید نگاه کلانی به تحولات لبنان داشته باشیم. ساختار نظامی سیاسی لبنان پس از دوران استعمار فرانسوی و بر اساس نظام سیاسی تاریخی همواره با مشکلات خاصی روبرو بوده است.

در این بین مسئولیت ها با توجه به سهمیه تاریخی بوده بر مبنای عدالت و معیارهای مناسب تقسیم نمی شد و به طور طبیعی خلا شایسته سالاری همواره وجود داشته است. بنابراین چنین معضلی از دیرباز وجود داشته و بحث جدیدی نیست. در شرایط فعلی نیز دولت ها با مشکل خدمات رسانی اجتماعی روبرو هستند که مردم را دچار مشکلات متعددی می کند.

در این بین به نظر می رسد دولت تکنوکرات قادر به پاسخگویی و حل مشکلات مردم لبنان نیست مگر اینکه بتوانند بدون وابستگی به سهمیه تاریخی و بر اساس شایسته سالاری گام بردارند؛ اما در وظیفه و عمل ثابت شده که بسیاری از آنان به رانت و فساد آلوده شده اند و بالطبع خدمات رسانی اجتماعی نیز گرفتار معضل خواهد شد.از آنجایی که رانت و ویژه خواری سابقه دیرینه در لبنان دارد مشکلات نه تنها کم بلکه روز به روز در حال افزایش است.

 

این کارشناس درباره دلیل پذیرفته نشدن محمد الصفدی به عنوان گزینه نخست وزیری نیز اظهار داشت: الصفدی جز آن دسته از تکنوکرات ها و سرمایه دارانی بود که تجارت می کرد و در ادامه نیز تشخیص داده شد که او فردی مناسب برای اداره امور و خدمت رسانی به مردم نیست.

با توجه به سابقه او هم مردم و هم مقاومت نسبت به عملکرد وی رضایت نداشتند و لذا زمینه مناسبی برای این که دولت جدید بر اساس خواسته ها و مطالبات مشروع مردم تشکیل شود وجود نداشت. وجود دولتی پاک دست و به دور از فساد روی کار بیاید تا بتواند علاوه بر تامین نیازهای جامعه به مردم با شفافیت گزارش دهد.

دستمالچیان درباره پیامدهای نفوذ قدرت ها در لبنان نیز گفت: لبنان متاسفانه وابستگی های خاصی به قدرت های بزرگ از جمله آمریکا دارد. در همین راستا اگر طوایف در لبنان را بررسی کنیم می بینیم که آنها هر کدام به یکی از قدرت های بزرگ وابسته هستند. از همین رو و به دلیل استقلال دخالت قدرت های خارجی در لبنان افزایش یافته است. به خصوص سه کشور آمریکا، فرانسه و عربستان که سابقه ای دیرینه در این امر دارند.

وی ادامه داد: فرانسه پس از قراداد سایکس پیکو نفوذ سنتی و مداخله گرایانه ای در امور داخلی لبنان داشته است و دارای پایگاه و جایگاه دیرینه ای در این کشور است به همین دلیل پاریس همواره سعی کرده تا سیاست های خود را بر بیروت تحمیل کند و از طریق عواملی که در لبنان دارد مانند برخی از طوایف مارونی اهداف خود را دنبال می کند.

اما نکته اصلی اینجاست که این نوع از مداخله گری ها و تحمیل سیاست ها گره ای از مشکلات لبنان باز نخواهد کرد. تا زمانی که این ساختار استعماری دچار تغییر و تحول نشود نباید انتظار داشت که معضلات حل و فصل شوند، ممکن است مُسکن هایی برای برون رفت از مشکلات به طور موقت تجویز شود اما مشکل اصلی همچنان باقی خواهد ماند و در این بین دیر یا زود مردم و یا گروه هایی که خواستار نجات لبنان هستند تصمیماتی خواهند گرفت و به این نتیجه نیز خواهند رسید که می توان با گفتمان داخلی برای تشکیل ساختار جدید و مدرن به توافق رسید.

وی در پایان درباره اینکه چه کسی در نهایت مامور تشکیل کابینه خواهد شد گفت: احتمال دارد که مجددا سعد حریری مامور تشکیل کابینه شود؛ چرا که او شخصیت شناخته شده ای محسوب می شود و جز خانواده حریری است.

آنها سالهای زیادی در ساختار سیاسی و اقتصادی لبنان حضور داشته اند و در میان اهل سنت سعد حریری وجهه خاصی دارد. البته همانطور که اشاره کردم لبنان دارای ساختاری سنتی و غیرامروزی است برای مثال نخست وزیر باید اهل سنت، رئیس جمهور مارونی و همچنین رئیس مجلس شیعه باشد که چنین سیستمی نمی تواند کارآمد باشد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
20:18 - 1398/09/09
شرف داشته باشین نظرات مردم رو بزارین
Iran, Islamic Republic of
18:18 - 1398/09/10
لبنانی ها فقط دنبال پول ایران هستن مگه دنبال چی هستن بجز پول این ملت ستم دیده ایران
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شرکت هوش و دانش سپهر_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_3
شرکت هوش و دانش سپهر_3
سفیر بار ساقدوش_3
سفیر بار ساقدوش_4
شرکت هوش و دانش سپهر_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
شرکت هوش و دانش سپهر_2
سفیر بار ساقدوش_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
دندانپزشکی تاج _ فوترموبایل2
روشا فارمسی_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
شفا_فوترموبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
دکتر لاجوردی_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
اورانوس_فوتر2
قالیشویی نوین_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
دکتر صالحی_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی ثمین_فوتر
شفا_فوتر
تنورستان_فوتر
دندانپزشکی تاج _ فوتر2
پارسیان طب - فوتر
آیلین_تزریق چربی
فنی آتل_فوتر
کلینیک النا_فوتر
روشا فارمسی_فوتر