برخی تبعات یائسگی زودرس
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
کتاب لند_1
دکتر استرکی_1
اپیلاسیون نانا 1
لایکو_1
کتاب لند_3
دکتر استرکی_3
اپیلاسیون نانا 3
لایکو_3
اپیلاسیون نانا 4
لایکو_4
کتاب لند_4
دکتر استرکی_4
اپیلاسیون نانا 2
لایکو_2
کتاب لند_2
دکتر استرکی_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۹۳۴۲۴۶
۰۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۴
۵۷۱۰
عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه رویان با بیان این که تحقیقات متعددی در زمینه علت‌یابی ژنتیکی نارسایی زودرس تخمدان انجام شده، گفت: نتایج تحقیقات نشان می‌دهند بعضی از اختلالات ژنتیکی علاوه بر این که فرد ناقل را دچار نارسایی زودرس تخمدان می‌کند می‌تواند باعث تولد کودکان ذکور دارای عقب‌افتادگی ذهنی شود.

ایسنا: دکتر نوید المدنی، با اشاره به این که نارسایی زودرس تخمدان در سنین زیر ۴۰ سال رخ می‌دهد گفت: نارسایی زودرس تخمدان، به معنای ناتوانی در تولید تخمک توسط تخمدان است و یک درصد جامعه را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد که البته اگر در سنین پایین‌تر باشد شیوع کمتری دارد. نارسایی زودرس تخمدان می‌تواند عوارض متعددی برای خانم‌ها داشته باشد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها ناباروری است.

برخی تبعات یائسگی زودرس

وی با بیان این که عوارض نارسایی زودرس تخمدان می‌تواند جسمی ، روحی و روانی باشد، گفت: علت‌یابی می‌تواند به این دلیل مهم باشد که می‌توان به کمک آن از بروز این نارسایی در افراد منسوب جلوگیری کرد. به کمک علت‌یابی گاهی می‌توانیم از انتقال این استعداد به نسل‌های پایین‌تر جلوگیری کنیم.

المدنی افزود: به طور کلی، علت بروز این نارسایی ناشناخته است ولی مهمترین علل شناخته شده‌ آن ژنتیکی است‌ و علل دیگری مثل عوامل خودایمنی، متابولیک و ایاتروژنیک هم در بروز نارسایی زودرس تخمدان نقش دارند. منظور از علل ایاتروژنیک، اشاره به بروز این عارضه به علت شیمی درمانی، اشعه درمانی و جراحی های مختلف است که منجر به عدم کفایت عملکردی تخمدان خواهد شد .

عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه رویان درباره شایع‌ترین علل ژنتیکی بروز این نارسایی گفت: شایع‌ترین علل ژنتیکی بروز نارسایی زودرس تخمدان، اشکالات کروزمومی است که در کروموزوم ایکس که کروموزوم جنسی خانم‌ها است رخ می‌دهد. این اختلال به شکل اختلال تعدادی و ساختمانی اتفاق می‌افتد. یکی از این اختلالات ژنتیکی که می‌تواند باعث بروز نارسایی زودرس تخمدان شود ایکس شکننده است. ایکس شکننده یک اختلال ژنتیکی روی بازوی بلند کروموزوم ایکس است و منجر به افزایش استعداد خانم‌های ناقل برای ابتلا به نارسایی زودرس تخمدان می شود.

وی افزود: برخی از اختلالات ژنتیکی به دلیل ژن‌های متعددی است که گیرنده‌های هورمونی را تحت تاثیر قرار می‌دهد یا وضعیت ایمنی فرد را دچار اختلال می‌کند و فرد دچار نارسایی زودرس تخمدان می‌شود.

المدنی با بیان این که اختلالات ژنتیکی علاوه بر این که برای افراد ناقل ایجاد یائسگی زودرس می‌کند برای دیگر افراد حاضر در خانواده نیز مشکل ایجاد می‌کند، گفت: تحقیقات نشان داده اختلالات ژنتیکی که می‌تواند برای خانم‌ها نارسایی زودرس تخمدان ایجاد کند، ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی همچون عقب‌افتادگی ذهنی در فرزندان ذکوربرخی از منسوبین وی ‌شود؛ بنابراین با تشخیص علل ژنتیکی، سایر افرادی که در آن خانواده در معرض خطر هستند شناسایی می‌شوند و نمی‌گذاریم افراد به بیماری‌های ذکر شده مبتلا شوند.

وی ادامه داد: اگر فردی به سمت کاهش ذخیره تخمک پیش ‌رود به کمک تشخیص علل ژنتیکی، از تخمدان خود فرد تخمک برای بارداری های آتی وی حفظ می شود. اگر ژن را بشناسیم، جنین‌هایی که از این تخمک‌ها حاصل می‌شود را قبل از ورود به رحم از نظر اختلالات ژنتیکی چک می‌کنیم و جنین‌های مبتلا را از دور خارج کرده و جنین‌های سالم را به رحم منتقل می‌کنیم بدین وسیله دیگر نارسایی زودرس تخمدان به نسل پایین منتقل نخواهد شد.

عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه رویان درباره تحقیقاتی که درخصوص نارسایی زودرس تخمدان انجام شده خاطرنشان کرد: تحقیقاتی در زمینه علت‌یابی ژنتیکی و مداخلات درمانی انجام شده است. یکی از پژوهش‌ها در این باره است که از بافت چربی افراد مبتلا، سلول‌های بنیادی تهیه و به آن‌ها تزریق شده و تخمدان با تغییری که در وضعیتش رخ می‌دهد شروع به تولید تخمک می‌کند. نتیجه این طرح تحقیقاتی نویددهنده اقدامات درمانی موثرتر در آینده و افزایش تعداد جمعیت تحت درمان است که وقتی به نتیجه متقنی رسیدیم نتایج قطعی آن در اختیار رسانه‌ها قرار خواهد گرفت.

این مشاور ژنتیک با بیان این که در گذشته به علت این که باروری در سنین پایین رخ می‌داد نارسایی زودرس تخمدان جزو علل ناباروری در نظر گرفته نمی‌شد، گفت: امروزه، به دلیل افزایش سن بارداری خانم‌ها نارسایی زودرس تخمدان جزو علل ناباروری شناخته می‌شود. تحقیقات نشان داده که عوامل بیرونی آسیب‌زا از جمله داروهایی که برای بیماری‌های دیگر به افراد داده می‌شود، اختلالات اتوایمون که یکی از عوامل مستعد کننده آن اختلالات استرس‌زا است که در بعضی از جوامع بیشتر از جوامع دیگر است و همچنین عوامل درمانی که لاجرم پزشکان را ملزم می‌کند که رادیوتراپی یا شیمی درمانی یا جراحی‌هایی روی بافت تخمدان تجویز کنند، ممکن است باعث بروز نارسایی زودرس تخمدان در فرد شود.

المدنی با اشاره به کارگروه انکوفرتیلیتی پژوهشگاه رویان گفت: در این کارگروه، برای افرادی که به دلایل متفاوت پزشکی نیاز به مداخلات درمانی‌ دارند که بر روی تخمدان تاثیرات منفی می‌گذارد، امکان ذخیره و فریز تخمک را فراهم کردیم و بعد از برطرف شدن شرایط برای فرد از تخمک خود بیمار برای باروری وی استفاده می‌شود.

وی با بیان این که عوامل متعدد محیطی، بیماری‌های اتوایمن، اختلالات ژنتیکی و مداخلات درمانی آسیب رسان در بروز نارسایی زودرس تخمدان تاثیرگذار است، افزود: به دلیل این که آزمایش‌های ژنتیکی برای تشخیص نارسایی زودرس تخمدان گران‌قیمت است، ممکن است همه‌ خانواده‌ها نتوانند از آن بهره ببرند، بنابراین به طور کلی تعداد مبتلایان به نارسایی زودرس تخمدان افزایش پیدا کرده است.

عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه رویان در پایان اظهار کرد: عوارض کاهش هورمون، افراد دچار نارسایی زودرس تخمدان را در معرض عوارض استخوانی ، قلبی و عروقی بیش از همسن و سالان خود در همان جمعیت قرار می‌دهد. تحقیقات متعددی برای شناسایی علل آن و بهبود هدفمند سبک زندگی خانم‌های دچار نارسایی زودرس تخمدان انجام گرفته و این عوارض پایش شده‌اند. در زمینه طب سنتی و فیزیولوژی ورزش نیز تحقیقات متعددی در حال انجام و کتاب‌هایی در این زمینه در حال نگارش است.

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
بهمن پور_داخلی1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
شیرآلات زمانی_1
استخدام_1
بهمن پور_داخلی3
شیرآلات زمانی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
استخدام_3
استخدام_4
بهمن پور_داخلی4
شیرآلات زمانی_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
بهمن پور_داخلی2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
شیرآلات زمانی_2
استخدام_2
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
تدبیرکالا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
رستوران باغ بهشت _فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
شفا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
کیان برنا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
ایرانیان-فوتراصلی222
پارسیس_فوتر ساختمان
رستوران پارسیان_فوتر