هشدار! آنفلوآنزا به شدت مسری است
۹۳۴۶۳۴
۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۹
۷۵۵۵
پرخطر‌ها واکسن بزنید
رییس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ضمن اشاره به گروه‌های در معرض خطر بروز آنفلوآنزا و تمهیدات پیش بینی شده برای کنترل بیماری در کشور، گفت: ویروس آنفلوآنزا شدیدا مسری است و از راه تنفس انتقال می‌یابد. بر همین اساس پایه اصلی کنترل این بیماری رعایت نکات بهداشتی است.

ایسنا: دکتر حسین عرفانی با اشاره به نسبت مستقیم ویروس آنفلوآنزا با فصل سرما، گفت: بیماری آنفلوآنزا از ویروس‌های نوع A، B و C برخوردار است دارد و از این نظر حائز اهمیت است که می‌تواند بین انسان و دام مشترک باشد و همچنین می‌تواند موارد تک‌گیر یا همه‌گیر ایجاد کرده و طیف وسیعی از علایم را به دنبال داشته باشد.

هشدار! آنفلوآنزا به شدت مسری است

وی در این باره افزود: یک سرماخوردگی ساده که ۹۷ تا ۹۸ درصد موارد آنفلوانزا در این قسمت قرار می‌گیرند، با یک تب و سرفه حاد و علایم خفیف بروز می‌یابد و با استراحت در منزل و صرف مایعات گرم و درمان علامتی زیر یک هفته تا پنج روز بهبود پیدا می‌کند. اما دو تا سه موارد این بیماری تبدیل به یک بیماری شدید و عفونت شدید تنفسی می‌شود و ویژگی‌اش هم این است که به بستری در بیمارستان و خدمات بیمارستانی نیاز دارد. از این دو تا سه درصد حدودا ۱۰ تا ۲۰ نیاز به بستری در بخش‌های ویژه را پیدا می‌کنند و متاسفانه تعدادی از این‌ها که به دستگاه تنفس مصنوعی وصل می‌شوند، ممکن است با توجه به سیر بیماری‌شان به فوت بیمار هم منجر شود.

عرفانی با بیان این که این بیماری در طول سال اتفاق می‌افتد، اما در فصل سرد سال شرایط برای انتقال فراهم‌تر است و حالت همه‌گیری پیدا می‌کند، درباره ویژگی‌های آنفلوانزا و سرماخوردگی و تفاوت آنها با یکدیگر، گفت: در سرماخوردگی علایم به تدریج شروع می‌شود اما در آنفلوآنزا بروز علایم ناگهانی و یک مرتبه است. در آنفلوآنزا پای ثابت قضیه تب بالای ۳۸ درجه است. در مجموع می‌توان گفت که تب و سرفه دو رکن اصلی آنفلوآنزا هستند. همچنین سوم بدن درد و سر درد در آنفلوآنزا بیشتر است، اما به این نکته باید توجه کرد که هیچ پزشک متخصصی هم نمی‌تواند بین یک سرماخوردگی و آنفلوآنزای خفیف تفاوت قائل شود و تشخیص قطعی آنفلوآنزا صرفا آزمایشگاهی است (آزمایش ترشحات گلو).

مراقبت دیده‌ورِ آنفلوآنزا

رییس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می‌کرد، در ادامه افزود: آنچه که در دنیا توسط سازمان جهانی بهداشت توصیه شده، مراقبت دیده‌ور آنفلوآنزا است و به این ترتیب در تمامی دنیا نیازی نیست که تمامی موارد آنفلوآنزا تشخیص داده شوند.

آنفلوآنزا به شدت مسری است و از راه تنفس منتقل می‌شود
استراحت؛ درمان اصلی آنفلوآنزا

عرفانی با تاکید بر اینکه ویروس آنفلوآنزا شدیدا مسری است و از راه تنفس انتقال می‌یابد، ادامه داد: پایه اصلی کنترل این بیماری رعایت نکات بهداشتی است. بنابراین شست‌وشوی مرتب دست‌ها بسیار توصیه می‌شود؛ چراکه ویروس آنفلوآنزا از طریق دست حداقل می‌تواند به مدت نیم ساعت قدرت انتقال عفونت را داشته باشد. بر همین اساس باید رفتار بهداشتی به یک فرهنگ تبدیل شود و افراد هنگام سرفه و عطسه دهان خود را بپوشانند و در صورت عدم دسترسی به دستمال حتی از آستین لباس خود استفاده کرده و جلو دهان خود را بپوشانند، دستمال استفاده شده را نیز به نحو مناسب در سطل زباله اندازند، از دست دادن و روبوسی بپرهیزند. همچنین درمان اصلی آنفلوآنزا، استراحت است و در این صورت سیستم ایمنی می‌تواند بر این بیماری غلبه کند. با مصرف مایعات گرم نیز بیماری زودتر کنترل شود.

گروه‌های در معرض خطر آنفلوآنزا

وی، مبتلایان به نقص سیستم ایمنی، کودکان، سالمندان، مبتلایان به بیماری‌های مزمن قلبی، ریوی، ناراحتی‌های مزمن عصبی، ناراحتی‌های مزمن متابولیک، کلیوی، چاقی مفرط، زنان باردار، مبتلایان به سرطان و عفونت‌های مزمن مانند اچ آی وی و مصرف کنندگان مستمر آسپرین، کورتون، افراد تحت درمان شیمی درمانی و رادیوتراپی از جمله گروه‌های در معرض خطر آنفلوآنزا خواند و گفت: این افراد سیستم ایمنی بدن شان ضعیف‌تر از دیگران است و باید سرماخوردگی‌هایشان را با شک به آنفلوآنزا جدی بگیرند و در مراحل اولیه بیماری حتما به پزشک مراجعه کنند.

واکسن آنفلوآنزا

عرفانی در ادامه صحبت‌هایش درباره واکسن آنفلوآنزا نیز گفت: یک واکسن بی‌ضرر و در دسترس در این زمینه فراهم است. واکسن آنفلوآنزا آنتی ژن ویروس را دارد؛ به این معنا که قدرت ایمنی‌زایی دارد، اما توان بیماری‌زایی ندارد. بر همین اساس هم افراد در معرض خطر باید از شهریور ماه واکسن خود را تزریق کنند؛ اما این به معنای آن نیست که بعد از این تاریخ امکان واکسیناسیون وجود ندارد. تاریخ انقضای این واکسن تا پایان بهار سال بعد است، اما بهتر است گروه‌های در معرض هر چه زودتر این واکسن را مصرف کنند. از زمان تزریق واکسن تا حدودا دو هفته بعد، نسبت به بیماری مقاومت پیدا می‌شود. در مجموع این واکسن کاملا بی‌ضرر است و حتی خانم‌های باردار نیز می‌توانند آن را تزریق کنند.

آنفلوآنزا در چه شرایطی می‌تواند به مرگ منجر شود؟

عرفانی در پاسخ به این سوال که آنفلوآنزا در چه شرایطی می‌تواند منجر به مرگ شود، گفت: این بیماری در ۹۷ تا ۹۸ درصد موارد معمولا یک بیماری عفونت فوقانی تنفسی است که بهبود می‌یابد، اما در بعضی موارد تبدیل به سینه پهلو می‌شود که بیماری شدید است و باید فرد در بیمارستان بستری شود. تعدادی از این موارد نیز می‌توانند دچار عارضه بیماری شوند؛ چراکه این بیماری می‌تواند روی قلب تاثیر بگذارد و التهاب عضله قلب ایجاد کند، می‌تواند روی مغز تاثیر بگذارد و آنسفالیت ایجاد کند و می‌تواند روی کلیه و کبد تاثیر بگذارد یا نهایتا تبدیل به یک نارسایی حاد تنفسی شود. این نارسایی می‌تواند علایم شدیدی داشته باشد و در مواردی که بیمار به این سمت رود، می‌تواند کشنده باشد.

آنتی‌بیوتیک تاثیری بر آنفلوآنزا ندارد

وی در ادامه صحبت‌هایش با تاکید بر اینکه آنتی بیوتیک روی آنفلوآنزا تاثیری ندارد. مصرف آنتی بیوتیک باید با توجیه علمی توسط پزشک باشد و بیماران در این زمینه خوددرمانی نکنند.

رییس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در پایان صحبت‌هایش گفت: معمولا در سرماخوردگی‌ها پرهیز غذایی خاصی از نظر علمی گفته نشده، اما تجربه ثابت کرده مصرف مایعات گرم و غذاهای سبک، بسیار کمک کننده است و بهتر است از غذاهای سرخ کردنی، چرب، سرکه و ... پرهیز شود.

انتشار یافته: 4
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:14 - 1398/09/10
شما ک ی ماه پیش گفتین همچین خبری نیس
پاسخ ها
بی نان
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۳
آره واقعآوحشتناک منودخترم که۵سالش به طرزی وحشتناک گرفت بهتریم ولی سرفهامون کم نمیشه
Iran, Islamic Republic of
14:14 - 1398/09/10
شما ک ی ماه پیش گفتین همچین خبری نیس
پاسخ ها
یاس
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
والا من امروز ده روز گرفتم ،بعداز ده روز امروز تونستم یه کم سوپ بخورم ،وحشتناکه ،فقط سرم زدم ،بخدا بدترین تجربه زندگیم بود،مواظب بچهاتون باشید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج