آش جدیدی که برای پایتخت پخته می‌شود
۹۳۷۷۶۲
۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۸
۱۳۱۸۴
آیا معضلی در کشور وجود دارد که تهران سرآمد آن نباشد؟ از آلودگی هوایی و صوتی گرفته تا ترافیک، بوی بد، زمین خواری، از بین بردن باغات، تراکم فروشی، ساخت و ساز بی قاعده، حاشیه نشینی، معتادان متجاهر، کارتن خوابی، سرقت و...؟ اگر کمی درباره پرسش مطرح شده تامل کنید، پی خواهید برد که پایتخت کشورمان نه فقط در ابعاد و جمعیت، که در بسیاری از اموردیگر نیز ناموزون و پر ایراد است.

تابناک: آیا معضلی در کشور وجود دارد که تهران سرآمد آن نباشد؟ از آلودگی هوایی و صوتی گرفته تا ترافیک، بوی بد، زمین خواری، از بین بردن باغات، تراکم فروشی، ساخت و ساز بی قاعده، حاشیه نشینی، معتادان متجاهر، کارتن خوابی، سرقت و...؟  اگر کمی درباره پرسش مطرح شده تامل کنید، پی خواهید برد که پایتخت کشورمان نه فقط در ابعاد و جمعیت، که در بسیاری از اموردیگر نیز ناموزون و پر ایراد است.

کلانشهری عریض و طویل که در برخی مسائل نامطلوب، آوازه اش جهانی است و مشکلاتش لاینحل به نظر می‌رسد، تا جایی که «تغییر پایتخت» از دیرباز به عنوان گزینه‌ای ثابت برای رهایی این شهر از مشکلات مطرح بوده.

آش جدیدی که برای پایتخت پخته می‌شود

البته اغلب مشکلات تهران آنقدر واضح و مشخص هستند که نیازمند شرح و بسط نباشند، اما با این وجود شاید کمتر کسی از عقب ماندگی‌های بزرگ تهران مطلع باشد. مثلا عقب ماندگی ۴۰ درصدی تهران در اجرای تصفیه خانه‌های فاضلاب از کل کشور، یا عقب ماندگی این شهر بزرگ در زمینه زیرساخت‌های صنعتی.

البته اوج عقب ماندگی‌های تهران را می‌بایست در اطرافش دید. در شهرستان‌های استان تهران که برخی شان در زمره شهرستان‌های محروم ایران قرار می‌گیرند، اگرچه در مجاورت پایتخت قرار دارند و بسیاری از ساکنانشان در تهران کار می‌کنند. محرومیتی عمیق که برای پی بردن به آن می‌شود به استان غربی تهران یعنی البرز نیز سر زد.

شاید بررسی وضعیت استان البرز، بهترین شاهد و مثال برای نشان دادن محرومیت شدید در پیرامون تهران باشد، چراکه این استان تا چند سال پیش بخشی از تهران بود و با جدا شدن از این استان، در قامت استانی مستقل فرصت دریافت بودجه و خدمات را دریافت و توانست اوضاع متفاوتی را تجربه کند. تفاوتی که البته هنوز چشمگیر نیست، اما دست کم منجر به نمایش میزان عقب افتادگی شده است.

الگویی که در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی، برخی به فکر تکرارش شده اند و نتیجه، طرح شکل گیری «استان تهران جنوبی» بوده است. طرحی که امروز به هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی واصل شد و می‌بایست در دستور کار قرار گیرد، هرچند بعید است در مجلس فعلی به جایی برسد و از حد و اندازه یک ایده انتخاباتی فراتر برود.

این را می‌شود از اظهارات امیرآبادی فراهانی، عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی دریافت که تاکید کرده طرح وصول شده، طرحی عادی است، نه طرح فوریت دار. طرحی که برخی از تدارک آن برای تقسیم تهران به چهار استان (تهران، تهران شرقی، تهران غربی و تهران جنوبی) خبر داده‌اند و تشکیل استان تهران جنوبی را فاز نخست آن خوانده اند!

البته تقسیم تهران به چهار استان سال گذشته هم در قالب شایعاتی مطرح و توسط استاندار وقت تهران تکذیب شده بود، اما حالا پیگیری شکل متفاوت آن نشان می‌دهد که غیرواقعی نبوده است، به ویژه اگر بدانیم تهران جنوبی قرار است از شهرستان‌های رباط کریم، بهارستان، ساوه، زندیه، تفرش و اسلامشهر تشکیل شود و به ادعای یک خبرگزاری، شهر جدید «پرند» به عنوان مرکز آن در نظر گرفته شده است!

اکنون کافی است اسامی شهرستان‌های مورد اشاره را روی نقشه زیر بیابید و مدنظر قرار دهید تا دریابید که تهران جنوبی، مقدمه تقسیم تهران به ۴ استان است، با این ملاحظه که پرند، یعنی شهر در نظر گرفته شده برای مرکزیت تهران جنوبی، فاقد برخی زیرساخت‌های لازم شهری است و هنوز برخی امور جاری در آن جز با مراجعه به رباط کریم، به انجام نمی‌رسد!

موضوعی که مجابمان می‌کند تهران جنوبی را به رغم تبدیل شده به طرح و اعلام وصول آن در مجلس، چیزی فراتر از ایده‌ای خام و انتخاباتی قلمداد نکنیم. ایده‌ای که با قرار گرفتنش در دستور کار، آش جدیدی برای تهران پخته خواهد شد که نخواهد توانست هیچ مشکلی از صف مشکلاتش را برطرف کند و تنها بر مصائبش خواهد افزود.

برچسب ها:
انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:11 - 1398/09/19
اگه ایده ای خام است شک نکنین اجرا خواهد شد
Iran, Islamic Republic of
10:12 - 1398/09/19
پرند را فقط میتوان یک شهرک در حد خوابگاه کسانی در نظر گرفت که در تهران مشغول کار هستند و وسع مالی خوبی جهت اسکان در تهران ندارند .پرند حتی یک بیمارستان ندارد،چه برسد به امکانات شهری و مرکزیت یک استان،واقعا برخی از روی عقل و خرد حرف میزنند و طرح میدهند؟!!!
Iran, Islamic Republic of
10:18 - 1398/09/19
وقتی تمام ستادها در تهران است و هر روز یک نهاد برج تازه ای در تپه های عباس آباد و همت و ونک و آرژانتین و شهرک غرب و م ۲۲ بنا می کند خوب معلوم که یعنی نون فقط تو تهران است چون اقتصاد دولتی است و نون متمرکز شده در ستادها . هرچه از ستادها دور شوید فقر بیشتر می شود
United Arab Emirates
11:03 - 1398/09/19
مگراداره کشوربه این سادگی بودالان هم کهوپول کشورراآقایان به جیب میزنند
Iran, Islamic Republic of
14:20 - 1398/09/19
آشی با ی وجب روغن روش
Iran, Islamic Republic of
15:11 - 1398/09/19
تهران جنوبی وصله ای است که با تهران نمیچسبه حاشیه نشینی فقر بیکاری وووووو
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۰
حتما باید اسمش تهران باشه ؟ تهران شمالی یا جنوبی ؟ مگه خراسانه که شمالی و جنوبی و رضویش کردن
Iran, Islamic Republic of
16:30 - 1398/09/19
چه شود تهران تهران شمالی شامل کدوم قسمت هاس
Iran, Islamic Republic of
19:39 - 1398/09/19
خیلی هم عالی شهر جدید پرند عین شهر های اروپاییه و تمام ساختمانها بک دست و نو هستن و از تهران شلوغ و بی در و پیکر و بو گندو مردم راحت میشن.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج