سهام هواپيمايي ايران مشتری ندارد
۹۳۸۰
۲۹ شهريور ۱۳۹۰ - ۱۵:۱۱
۱۲۸۲۸
بلوک55 درصدي هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران كه قرار بود امروز در فرابورس عرضه شود به دليل نبود متقاضي خريد انجام نشد و اولين عرضه غول هواپيمايي ايران با شكست مواجه شد.
بلوک55 درصدي هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران كه قرار بود امروز در فرابورس عرضه شود به دليل نبود متقاضي خريد انجام نشد و اولين عرضه غول هواپيمايي ايران با شكست مواجه شد.

در حالي كه قرار بود سازمان خصوصي‌سازي در راستاي اجراي قانون اصل 44 ، بلوك 55 درصدي هواپيمايي هما معادل 214 ميليون و 895 هزار و 175 سهم اين شركت را پس از کسر 5 درصد سهام ترجيحي معادل 19 ميليون و 535 هزار و 924 سهم امروز در فرابورس عرضه كند، اين عرضه به دليل نبود مشتري انجام نشد.

سرمايه اين شركت بزرگ3هزار و 907ميليارد ريال و ارزش پايه اي كه براي هر سهم آن تعيين شده بود 81 هزار و 900 ريال بود ؛ همچنين ارزش كل پايه سهام قابل واگذاري 17 هزار و 599 ميليارد ريال و مبلغ سپرده شركت در مزايده 527 ميليارد و 999 ميليون ريال تعيين شده بود و خريدار بايد 20 درصد معامله را طي20 روز كاري پرداخت مي كرد.

بنابراين عرضه غول هواپيمايي ايران كه قرار بود امروز 29 شهريور ماه پس از دريافت كليه درخواست‌هاي متقاضيان در فرابورس و فقط توسط متقاضياني كه قبلا تاييديه سازمان خصوصي سازي را دريافت كردند، انجام شود كه تقاضايي براي خريداري اين سهم دريافت نشد و عرضه آن صورت نگرفت تا اولين عرضه هما در باند فرابورس زمين گير شود.

اين در حالي است كه متقاضيان خريد اين سهم تا 15 شهريور ماه مهلت داشتند تا با توجه به قيمت پايه هر سهم و شرايط فروش، نسبت به ارسال درخواست خريد سهام اقدام كنند كه اقدامي در اين خصوص صورت نگرفت.

در اطلاعيه فروش هما نكات جالبي عنوان شده بود كه شرايط را براي خريداري دشوار مي كرد از جمله اينكه اعلام شد:هرگونه كسري ذخيره سرفصل دارايي‌ها و كسري بدهي‌ها از جمله كسري ذخاير ماليات قطعي شده يا قطعي نشده، بيمه تامين اجتماعي، بازخريد خدمت و سنوات پرسنل، بهره و جرايم متعلقه در قبال اخذ تسهيلات بانكي و مالي در گزارش حسابرس و بازرس قانوني و صورت‌هاي مالي شركت بر عهده خريدار خواهد بود و هيچگونه ادعايي در خصوص كسري و اضافي ارقام نخواهد داشت و سازمان خصوصي‌سازي نيز هيچگونه تعهدي در قبال مبالغ فوق نخواهد داشت.

علاوه بر اين در اطلاعيه فروش هما ذكر شد كه: با توجه به بندهاي گزارش حسابرس و بازرس قانوني شركت و همچنين براساس تبصره 2) ماده (34) آيين‌نامه استخدامي شركت هواپيمايي هما، شركت سالانه مبلغ 424 ميليارد ريال بابت كسري حق بيمه بازنشستگي و وجوه پرداختي به بازنشستگان (ذخيره در حساب‌ها) پرداخت مي‌كند، لذا معادل مبلغ 5هزار ميليارد ريال بابت ارزش فعلي تعهدات شركت جهت تامين كسري وجوه صندوق بازنشستگي كاركنان تعيين و در ارزشگذاري سهام شركت منظور شده و جزء تعهدات شركت خواهد بود.

همچنين اساسنامه شركت براساس فرمت نمونه سازمان بورس اوراق بهادار مورد تاييد سازمان مذكور و مورد تصويب هيات واگذاري قرار گرفته و خريدار مكلف است قبل از هرگونه اقدامي در خصوص تغيير نام و علامت تجاري (LOGO) شركت، موافقت‌ سازمان هواپيمايي كشوري يا مراجع ذي‌صلاح را اخذ كند.

اعلام اين شرايط توسط فروشندگان شركت و بالا بودن قيمت پايه سهام باعث شد تا خريداري براي غول هواپيمايي پيدا نشده و عرضه مجدد هما به زمان نامعلوم ديگري موكول شود.

هواپيمايي جمهوري اسلامي 70 درصد و سهام عدالت 30 درصد در اين شركت سهم دارند كه با واگذاري 55 درصد سهام، تكليف 15 درصد سهم ديگر نامعلوم باقي مي ماند.

منبع: ایسنا

باز نشر: مجله اینترنتی Bartarinha.ir

برترین مجله اینترنتی ایران


نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج