۳ علت اصلی حسادت افراد
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
کلاسینو_1
سفیر بار ساقدوش_1
ریزخور_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
ریزخور_3
کلاسینو_3
سفیر بار ساقدوش_3
سفیر بار ساقدوش_4
لاله زار مال_4
کلاسینو_4
ریزخور_4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_2
ریزخور_2
سفیر بار ساقدوش_2
اپیلاسیون نانا 2
کلاسینو_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۹۳۸۳۱۰
۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۴
۹۱۸۷
بدون شک، کمی حسادت در یک رابطه عاشقانه امری طبیعی است. مطمئنا هر یک از ما در برهه‌ای از رابطه عاطفی این احساس ناخوشایند را تجربه کرده‌ایم. ما به این علت در چنین لحظاتی احساس حسادت می‌کنیم که ارتباط ما با شخص دلخواهمان مورد تهدید قرار گرفته و می‌ترسیم که نکند معشوق ما فرد دیگری را جایگزین ما کند.

وب‌سایت مایندوِی: بدون شک، کمی حسادت در یک رابطه عاشقانه امری طبیعی است. مطمئنا هر یک از ما در برهه‌ای از رابطه عاطفی این احساس ناخوشایند را تجربه کرده‌ایم. ما به این علت در چنین لحظاتی احساس حسادت می‌کنیم که ارتباط ما با شخص دلخواهمان مورد تهدید قرار گرفته و می‌ترسیم که نکند معشوق ما فرد دیگری را جایگزین ما کند.

اگر چه اغلب افراد احساس حسادت را در برخی مواقع و به شکلی خفیف تجربه می‌کنند، اما برای برخی دیگر این موضوع می‌تواند به مثابه یک آسیب‌شناختی باشد. برای افراد بسیار حسود، حسادت تقریبا همیشه باعث اتمام رابطه می‌شود.

حسودی از دیدگاه روان‌شناسی تکاملی

روان‌شناسان تکاملی سال‌ها وقت صرف تحقیق در مورد حسادت کرده‌اند و چنین ادعا می‌کنند که حسادت ممکن است برای زنان و مردان مزیت سازگاری داشته باشد. نتیجه‌گیری خاصی که یکی از روان‌شناسان تکاملی در این مورد کرده آن است که مجموعه مشخصی از مدار‌های مغزی به واکنش حسادت اختصاص داده شده است. به گفته او مردان نسبت به خیانت جنسی حسادت بیشتری دارند در حالی که زنان نسبت به خیانت عاطفی حسادت زیادتری دارند. (در همین راستا مطالعه مقاله «روان‌شناسی تکاملی پاسخ می‌دهد: چرا مرد‌ها خیانت می‌کنند؟» را از دست ندهید.)

۳ علت اصلی حسادت افراد

من از تلاش‌های محققان برای کشف تفاوت‌های جنسیتی در مورد حسادت قدردانی می‌کنم، زیرا تفاوت‌های جنسیتی در موارد زیادی نقش بازی می‌کنند. اما در حوزه تخصصی من یعنی روان‌شناسی بالینی زن و مرد که اغلب مرتبط با مشکلات رابطه است، به شخصه شکل‌های مختلفی از حسادت‌های مخرب را در بین زنان و مردان مشاهده کرده‌ام. ادامه مقاله را مطالعه کنید و ببینید که آیا با فردی که چنین رفتار‌هایی داشته برخورد کرده‌اید؟

۳ علت اصلی حسودی افراد

ناامنی

بی تردید احساس عدم امنیت شایع‌ترین علت حسادت است. اغلب افراد در مکالمات خود از اصطلاح «عقده حقارت» استفاده می‌کنند که اگر چه یک واژه روان‌شناسی بالینی محسوب نمی‌شود، اما اشاره به عزت‌نفس پایین یا ضعف نفس دارد. مثلا مرد حسودی که در روابط عاشقانه خود احساس ناامنی می‌کند، در مورد این که آیا توانایی حفظ جذابیت برای همسرش در بلندمدت را دارد و آیا در نظر او به اندازه کافی خوب و باارزش است یا نه، احساس اطمینان ندارد.

توجه به این نکته ضروری است که ناامنی معمولا در زنان و مردان امری مطلق نیست. به‌عبارت‌دیگر، یک زن ممکن است وکیلی باهوش، قدرتمند و بسیار موفق باشد، اما منشا آسیب‌شناختی روانی مربوط به حسودی‌اش در روابط عاشقانه او ظاهر شود؛ بنابراین آیا در حالت کلی او زنی با احساس ناامنی است؟ خیر، اما او این توانایی را دارد که در روابط عاشقانه خود به شدت حسادت کند.

۳ علت اصلی حسادت افراد

وسواس فکری

یک از مراجعین زن من به نام ماریانا که در اواخر دهه ۲۰ زندگی‌اش بود، در مراجعه به مطب من چنین اظهار کرد که تقریبا در تمام روابطش احساس حسادت می‌کرده است. از نظر بالینی او چندین علائم جدی اختلال وسواس و اجبار را داشت. مغز ماریانا با تولید مداوم اضطراب و نگرانی‌های جدید تمایل داشت تا دائما اضافه‌کاری کند. ازآنجایی‌که چنین رفتاری در حقیقت سبک‌فکری او محسوب می‌شد، تمایل او به بررسی وسواس گونه مسائل ناگزیر به موضوعات مرتبط با رابطه هم کشیده می‌شد.

برای افراد وسواسی، دشوارترین مسئله عبارت است از مدیریت عدم قطعیت یا ناشناخته. اگر چه اکثریت مردم توانایی مواجهه با مقداری عدم قطعیت را دارا هستند، اما وقتی دوست‌پسر ماریانا دیر به خانه می‌آید، او نمی‌تواند ناشناخته‌ها را تحمل کند (چرا دیر کرده، مشغول چه کاری بوده است).

هنگامی که نسبت به دوست‌پسرش مشکوک می‌شود، ذهن او با پر کردن جا‌های خالی، دست به ایجاد پاسخ‌هایی می‌زند که بسیاری از آن‌ها منفی هستند. خیلی اوقات او با وجود احتمال ضعیف خیانت دوست‌پسرش، به یک نتیجه‌گیری قطعی مبنی بر خیانت می‌رسد و در ادامه احساس اضطراب و حسادت شدید می‌کند. اگر او چنین سبک‌شناختی وسواس گونه‌ای نداشت، احساس حسادت بسیار کمتر می‌کرد.

۳ علت اصلی حسادت افراد

شخصیت پارانوئید

بسیاری از مراجعین مرد و زنی که من با آن‌ها کار کردم احساس حسادت می‌کنند، اما منشا حسادت آن‌ها در واقع ناشی از رویکرد کلی پارانوئیدی است که در مورد بسیاری از مسائل زندگی خود دارند. اگر چه بدترین شکل از طیف اختلال پارانویا، منتهی به اسکیزوفرنی- پارانوئید می‌شود، اما اکثریت قریب به اتفاق افراد پارانوئید در وسط این طیف اختلال قرار می‌گیرند.

اغلب زنان و مردان تا حدی دارای پارانوئید هستند، اما پارانویایشان آن‌قدر شدید نیست که بتوان آن‌ها را به عنوان یک بیمار پارانوئید تمام‌عیار به حساب آورد. زنان و مردان مبتلا به پارانویای خفیف یا معتدل در زمینه اعتماد به دیگران مشکل داشته و اغلب نسبت به انگیزه‌های دیگران بدبین هستند. داشتن چنین اختلال شخصیتی سبب می‌شود که فرد خود را قربانی آزار و اذیت دیگران متصور شده و اغلب چنین احساس کند که دیگران در صدد ضربه زدن به او هستند.

این افراد در اغلب مواقع حس می‌کنند که دیگران به صورت تعمدی سعی بر خراب کردن و ضربه زدن به اهداف زندگی شخصی و شغلی‌شان هستند. آن‌ها اغلب چنین حس می‌کنند که دیگران ناامیدشان کرده، طردشان نموده یا از موضع بالا به آن‌ها نگاه می‌کنند، حتی وقتی شواهد کاملا برعکس این موارد را نشان بدهد.

نهایتا فردی که دارای سبک شخصیت پارانوئید است، فردی منتقد است که به جای نگاه به درون و پذیرش مسئولیت نقص‌ها و اشتباهات خود، دیگران را مقصر می‌داند. در اکثریت قریب به اتفاق موارد، چنین افرادی حسادت می‌کنند و اعتقادی محکم بر این دارند که شریک زندگی‌شان به آن‌ها خیانت می‌کند و درعین‌حال هیچ مدرک و شاهدی نیز نمی‌توانند آن‌ها را به چیزی غیر از آنچه باورش دارند، مجاب کند.

حسود کیست؟

اگر از یک فرد حسود بپرسید که آیا دلیل قانع‌کننده‌ای برای رفتار حسادت آمیز خود دارد یا نه، احتمالا چندین مثال واقعی در توجیه حسادتش برای شما بیان خواهد کرد. مثال‌هایی از این دست که واقعا همسر یا فردی در رابطه قبلی به او خیانت کرده است. در چنین حالتی این سؤال مطرح می‌شود: آیا الگوی خاصی برای حسادت او وجود دارد یا آن ماجرا تنها یک اتفاق موردی بوده است؟

شخصی که در روابط قبلی خود نیز فردی حسود بوده و در اغلب موارد دلیل قانع‌کننده‌ای برای احساس حسادت خود نداشته باشد، به احتمال بسیار زیاد می‌توان گفت که یک فرد حسود است. اگر با کسی در ارتباط هستید که رفتارش در شما به شدت احساس حسادت را برمی‌انگیزد، باید از خود این سوال را بپرسید که آیا در گذشته و در ارتباط با پارتنر‌های قبلی خود نیز احساس حسادت داشته‌اید یا چنین احساسی صرفا برآمده از روابط کنونی شماست؟

اگر سابقه حسادت ندارید، احتمالا احساس حسادتی که در روابط فعلی تجربه می‌کنید بدون مشکل است. در حقیقت این احساس ممکن است نشانه‌ای غریزی مبنی برا این باشد که شما با فردی در ارتباط هستید که توانایی اعتماد کردن به او را ندارید. در این شرایط، شما تبدیل به فردی حسود نشده‌اید. شما صرفا نگران و بی‌اعتماد هستید. درصورتی‌که سابقه حسودی نداشته باشید و همسرتان به شما برچسب حسود بودن بزند، نباید این نوع برچسب زدن به احساساتتان را بپذیرید. در چنین حالتی، شما حسود نیستید و نگرانی شما قابل دفاع است.

امکان بازسازی روابط

دفعه بعدی که همسرتان رفتار حسادت گونه‌ای را از خود نشان دهد، آن رفتار را از این دید بررسی کنید که آیا حسودی او موضوعی جدید است یا نشانگر الگویی دیرینه؟ اگر با فردی در ارتباط هستید که سابقه حسادت دارد، در نظر داشته باشید که چنین رفتار‌هایی ریشه در ناامنی، وسواس یا شخصیت پارانوئید دارد که به این راحتی از بین نمی‌رود.

مواجهه با چنین مشکلات عمیق بنیادین بسیار زمان‌بر بوده و اغلب نیازمند روان‌کاوی‌های اساسی است. اگر همسرتان مشتاق و علاقه‌مند به درمان مشکلاتش باشد، حفظ رابطه می‌تواند باارزش باشد. در غیر این صورت بهتر است در مورد آینده خود با شفافیت کامل گفتگو کنید. بدون وجود مرز‌های مشخص، هم مردان و هم زنان می‌توانند تا حدی حسادت کنند که سلامت روان شما را به خطر بیندازند.

منبع: سایکالیجی‌تودی

انتشار یافته: 11
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
20:49 - 1398/10/27
من یکی که عمرا به کسی یا چیزی حسادت کنم...به قول امیرمومنان حسادت و شک از کفره(یعنی انسان کافرشکاک وحسوده)تمام..
بدشم روی کره زمین ازنظرمن چیزی برای حسادت به هم نیست چون پروردگار عزیز به هربنده ای چیزی عطا کرده و دوست نداره چشم بندهاش تو دست هم باشه!!!!!بهتره به نماز روزه وانجام کارهای خیرهم غبطه بخوریم نه به چیزای بی ارزش وبیهوده!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
خواهیم دید
ضحا
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
آبله همرو به کیش خودپندارد:......
جواب ابلهان خاموشیست.....
Germany
23:01 - 1398/10/27
برای افراد حسود عکس زن هارو گذاشتین؟ نه که آقایون همشون پارانوئید نیستن و اسم قشنگ غیرت روش نزاشتن. خجالت بکش حداقل عکس نذار، مثل سایت منبع
پاسخ ها
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
خواهرم اصولا حسادت یه خصلت زنونه هست
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
بابا نگفت زن ها بدن که!!!‌چرا عصبانی میشی
ما هم زن هارو دوست داریم.... ولی حسادت تو زنا بیشتر دیده میشه ؛ مثل خیلی از خصلت های دیگه که تو مردا بیشتره
Iran, Islamic Republic of
00:25 - 1398/10/28
چیزی که خارجی ها بهش میگن حسادت ما بهش میگیم غیرت
مثلا میگیم فلانی شوهرش غیرتیه نمیذاره با کسی حرف بزنه اونا میگن فلانی حسوده
اینکه کی درست میگه کی اشتباه رو نمیدونم ولی فقط به نظر بنده بهتره این کلمه حسود رو با کلمه غیرتی یا مثلا سخت گیر یا هر کلمه دیگه ای عوض کنید تا مقاله بهتر درک بشه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
قطعا خارجیها توی این مورد کار درستی میکنن چون تعریف غیرت توی کشور ما خیلی بد معنی شده و نتیجش اینه که مردها فکر میکنن حق قانونیشونه که هی مانع زنشون بشن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
یر ما هم میگیم حسادت منتها فرهنگ جامعه اینه غیرت و میگیم واسه مرده حسادت و میگیم واسه زنه متاسفانه
به ۱۹:۲۶
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
آفرین دقیقا
Iran, Islamic Republic of
04:19 - 1398/10/28
وای پارانویید خیلی زیاد شده دوستم شوهرش پارانوییدی بود و همش کتکش میزد طفلک چهارسال صبح تا شب تو خونه حبس بود بعد طلاق سه سال گذشت یه خواستگار براش اومد تو نامزدی فهمید اونم پارانویید داره درحدی که میگفت از محل کارت عکس بگیر بفهمم مرد سر کارته کشتمت!!!تصورش از محل کار مختلط فیلم پورن بود کلا!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
دکتر نائبی_1
ادیب_1
سوییچ ایران_1
خرید باکس 1
عارفی_1
عارفی_3
ادیب_3
خرید باکس 3
دکتر نائبی_3
شیرآلات زمانی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
سوییچ ایران_3
شیرآلات زمانی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
عارفی_4
خرید باکس 4
دکتر نائبی_4
سوییچ ایران_4
ادیب_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
ادیب_2
عارفی_2
خرید باکس 2
دکتر نائبی_2
شیرآلات زمانی_2
سوییچ ایران_2
انجمن پرستاری ایران_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
اورانوس_فوترموبایل2
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
کالازم_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی بانو_فوتر
کالازم_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
شفا_فوتر
فنی آتل_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
تدبیرکالا_فوتر
انجمن پرستاری ایران_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
کلینیک النا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
اورانوس_فوتر2
آیلین_تزریق چربی
آیلین_فوتر بلفارو
تنورستان_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر