کشف یک تخلف عجیب در واردات خودرو
۹۳۹۰۳۶
۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۸
۸۹۱۵
احسان سلطانی، کارشناس اقتصادی، از کد تعرفه ساختگی در صنعت خودرو سخن می‌گوید که از سال ۷۳ به ادبیات تجاری ایران اضافه شده است و این کد، ابزاری برای ورود خودروی کامل به اسم «سی‌کی‌دی» شده است. با این کد به نفع گروه‌های خاصی رانت توزیع شده است و اگر این کار نمی‌شد، با ارز اختصاصی به خودرو‌های آماده، می‌توانستند خودروسازان داخلی را بچرخانند و این گرفتاری‌ها پیش نیاید.

روزنامه شرق: احسان سلطاني، كارشناس اقتصادي، از كد تعرفه ساختگي در صنعت خودرو سخن مي‌گويد كه از سال 73 به ادبيات تجاري ايران اضافه شده است و اين كد، ابزاري براي ورود خودروي كامل به اسم «سي‌كي‌دي» شده است. با اين كد به نفع گروه‌هاي خاصي رانت توزيع شده است و اگر اين كار نمي‌شد، با ارز اختصاصي به خودروهاي آماده، مي‌توانستند خودروسازان داخلي را بچرخانند و اين گرفتاري‌ها پيش نيايد.

به گفته او خودروي سي‌كي‌دي تعريفي دارد و آن اين است كه قطعات منفصله خودروها به كشورهاي متقاضي صادر مي‌شود اما 20 تا 40 درصد قطعات، در داخل كشور خريدار سي‌كي‌دي ساخته مي‌شود. اين در حالي است كه در ايران وضعيت به اين نحو نبوده است و خودروهاي كامل با كد تعرفه‌اي ساختگي كه با 98 شروع مي‌شود، به ايران وارد شده است. اين كد تعرفه اصلا در دنيا وجود ندارد.

سلطاني درباره نحوه شناسايي اين كد تعرفه عنوان مي‌كند: با بررسي آمار چند سال گذشته كشور چين با مسئله جالبي مواجه شدیم. براساس آمارهاي اين كشور، در سال 2017 ميلادي 600 هزار خودروي آماده به ايران صادر شده اما چنين آماري در گمرك ايران ثبت نشده بود. در آمار گمرك سالانه و ماهانه ايران بخشي با عنوان واردات خودرو و قطعات وجود دارد. در اين آمار هم اين اعداد اعلام‌شده از سوي دولت چين براي واردات خودرو وجود نداشت تا اينكه متوجه شديم با يك كد فرعي و ساختگي اين آمار را پنهان كرده بودند.

او اضافه مي‌كند: با توجه به اين كد تعرفه، بالغ بر حدود دو ميليارد دلار در سال‎هاي 72 و 73 واردات خودروي آماده از فرانسه داشتيم و پژوهايي كه مي‌آمد، خودروي آماده‌اي بود كه به اسم ساخت داخل به مردم مي‌فروختند و اين آمارها را هم پنهان مي‌كردند.

‌واردات 3ميلياردو 170 ميليون دلار خودروی آماده در يك سال

اين كارشناس اقتصادي به آمار تكان‌دهنده‌اي درباره واردات خودروي آماده به كشور در سال 97 اشاره مي‌كند. به گفته او در اين سال، دوميلياردو 730 ميليون دلار خودرو با عنوان قطعات منفصله به كشور وارد شده است و 440 ميليون دلار هم خودروي سواري با كد تعرفه خودروي آماده به ايران وارد شده است. به اين ترتيب رقمي بالغ بر سه‌ميلياردو 170 ميليون دلار خودروي آماده در اين سال به كشور وارد شده است.‌

او مي‌‎گويد: با اين رقم اگر يك مديريت درست مي‌كرديم، مي‌توانستيم براي بالغ بر 500 هزار خودرو، قطعات و اجزائي كه امكان ساخت داخل آن وجود ندارد، وارد كنيم؛ يعني اگر سال پيش دولت به اين خودروسازان اجازه نمي‌داد با ارز دولتي واردات انجام دهند -زيرا بخش عمده اين خودروها با ارز دولتي وارد شده‌اند- مي‌توانستيم براي 600 تا 800 هزار خودرويي كه در ايران ساخته مي‌شود، قطعه تأمين كنيم و صنعت خودروسازي خود را حفظ مي‌كرديم.

سلطاني ادامه مي‌دهد: مونتاژ خودرو سود بالايي دارد. مقايسه قيمت خودروهاي چيني در اين كشور با ارقامي كه اين خودروها در ايران به فروش مي‌رود؛ تفاوت بهاي صد درصدي را نشان مي‌دهد.

او تأكيد مي‌كند: اين شكل واردات خودرو اشتغال‌زايي هم ندارد. خودرو آماده مي‌آيد و در نهايت رنگ مي‌شود. از مونتاژ خودرو اشتغال ايجاد نمي‌شود، بلكه يك زنجيره كامل با ساخت خودرو و قطعات، اشتغال ايجاد مي‌كند.

در دوره 1384 تا 1397 بر اساس اعلام گمرك‌هاي ايران، 25.7 ميليارد دلار خودروي آماده به كشور وارد شده است. اين در حالي است كه گمرك‌هاي دنيا مي‌گويند 57.5 ميليارد دلار خودروي آماده به ايران وارد شده. اين رقم بسيار بزرگ و جالب است.

او عنوان مي‌كند: با توجه به ارقام اعلام‌شده از سوي گمرك‌هاي دنيا به اين نتيجه مي‌رسيم كه 21.8 ميليارد دلار كم‌اظهاري در بازار خودرو داشته‌ايم. بر اساس محاسبات ما، 10 درصد اين رقم مربوط به خودروي آماده‌شده است و 28 ميليارد دلار تحت عنوان قطعات منفصله خودرو به كشور وارد كرده‌ايم.سلطاني مي‌گويد: در كل دوره 84 تا 97 برآوردهاي ما نشان مي‌دهد بيش از 50 ميليارد دلار تخلف گمركي در واردات قطعات، اجزا و قطعات منفصله انجام شده است. واقعيت تكان‌دهنده اين است كه بيش از 10 ميليارد دلار آن فقط در سال 96 و 97 است. عمده واردات از كشور چين و بخشي هم از كشور فرانسه است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 12
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:21 - 1398/09/23
ممنون لطفا تا آخر پیگیری کنید تشکر ایرانواصل
Iran, Islamic Republic of
11:37 - 1398/09/23
دولتها یکی ازیکی پاکپست ترند واقعا به این اوضاع غیرازفسادسیستماتیک چه اسمی میتوان نهادچراسران انکاردارندکه فسادگسترده وغیرقابل پیگیری است
پاسخ ها
کدخدای قدیم
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
تکذیب ........
-
12:01 - 1398/09/23
هیسسسس . اگه خودروسازی ها جریمشون کنن ۴۰۵ رو می کنن دویست میلیون با پولش جریمه ها رو می پردازن . پراید هم آمادس پتانسیلش داره صد تومن بشه چون یک ثانیه ای ثبت نام هاش پر میشه
Iran, Islamic Republic of
12:10 - 1398/09/23
اختلاف امار در همه چیز ، از اسامی مورد علاقه جامعه تا.........تا امار مورچه های کشور ، بیانگر این موضوع است که فساد نه گسترده ، بلکه به حق و " لازم " تبدیل شده است .
Iran, Islamic Republic of
12:38 - 1398/09/23
همه دزد هستند مگه عکسش ثابت شود
Iran, Islamic Republic of
12:55 - 1398/09/23
بريد بگرديد بين خودتون پيداش كنيد مردم عادي كه از اين جور شامرتي بازيها بلد نيستن
Iran, Islamic Republic of
13:00 - 1398/09/23
هردم ازاین باغ کسی میرسد
تا ببینی چندتا از آقایان وآقازادها پشت این دزدی هستندوصدالبته طلبکار!!!!
Iran, Islamic Republic of
13:08 - 1398/09/23
عجب ! یعنی ديگه از اين به بعد همه چيز درست ميشه؟
Iran, Islamic Republic of
14:43 - 1398/09/23
عجب مسوولینی داریم
600هزار خودرو وارد شده ولی تو گمرک ثبت نشده
این یعنی چه؟
مدیونین اگه فکر کتید دزدی و اختلاس شده
از درب پشتی وارد شده کسی هم نفهمیده خخخخخخخخخخخخ
China
00:48 - 1398/09/24
خدا کنه صنعت خودرو سازی شما ورشکسته بشه که جون ملت و به لبشون رسونده چی تولید میکنید یک مشت اشغال ارابه مرگ . ول کنید بابا خودرو ملی خودرو ملی نظر م رو لطفا پخش کنید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج