افزایش شرکت‌های دولتی زیان ده
قالیشویی بانو_هدر
لاویه_هدر
قالیشویی بانو_هدر
لاویه_هدر
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
لاویه_هدر
ایرانیان - f تبلت1111
دکتر نداف کرمانی 1
فرش مرتضوی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
دکتر نداف کرمانی 3
فرش مرتضوی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
فرش مرتضوی_ 4
دکتر نداف کرمانی 4
دکتر نداف کرمانی 2
فرش مرتضوی_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۹۴۰۰۹۲
۲۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۰
۳۱۳۹
وابستگی بودجه به نفت کاهش یافته است
رئیس دیوان محاسبات گفت: بسیاری از شرکت‌های دولتی زیان ده هستند و برخی از این شرکت‌ها در بازپرداخت تسهیلات بانکی مشکل دارند و در حال زمینگیر شدن هستند.

خبرگزاری مهر: عادل آذر رئیس دیوان محاسبات در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی وضعیت بودجه شرکت های دولتی، گفت: بررسی های ما درباره وضعیت شرکت های دولتی در سال ۹۸ نشان می دهد که اغلب شرکت های دولتی مسیر خودشان را طی کرده اند و هیچ توجهی به قوانین مجلس نداشته اند که ما راهکارهایی را پیشنهاد خواهیم کرد تا شرکت های دولتی بر اساس قانون عمل کنند.

وی افزود: علیرغم هر سال بر اساس سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی بر واگذاری شرکت های دولتی تأکید می شود اما وضعیت شرکت های دولتی از نظر واگذاری هیچ تغییری نداشته است.

رئیس دیوان محاسبات با بیان اینکه سال به سال به تعداد شرکت های زیان‌ده دولتی اضافه می شود، گفت: تصریح کرد: در سال ۹۷ مجلس پیش بینی کرده بود که ۱۰ شرکت دولتی زیان‌ده خواهند شد اما در عمل ۱۹۴ شرکت زیان‌ده شدند، در سال ۹۸، ۱۹۷ شرکت زیان ده شدند و پیش بینی ها این است که با ادامه این روند در سال ۹۹ بیش از ۲۰۰ شرکت دولتی زیان ده شوند.

آذر افزود: مجلس در سال ۹۷ پیش بینی کرده بود که زیان واقعی شرکت های دولتی ۲ هزار میلیارد تومان خواهد بود اما در سال ۹۷، ۴۵ هزار میلیارد تومان زیان واقعی شرکت ها بوده است.

وی بیان کرد: عملکرد شش ماهه اول سال ۹۸ شرکت های دولتی هم نشان می دهد که میزان زیان دهی این شرکت ها ۵۴ هزار میلیارد تومان است، در حالی که پیش بینی های مجلس آن بود که نزدیک به ۴ هزار میلیارد تومان زیان دهی شرکت های دولتی خواهد بود که این رقم با رقم واقعی تفاوت زیادی دارد.

رئیس دیوان محاسبات اظهار داشت: معمولا شرکت های دولتی برای جبران زیان دهی خود، از دارایی های جاری شرکت خرج هزینه های روزمره خود می کنند.

وی افزود: همچنین داشتن وظایف حاکمیتی و غیرتجاری برخی از شرکت ها مثل سازمان هدفمندی یارانه ها و سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان از دلایل دیگری است که باعث شده است شرکت های دولتی وضعیت مطلوبی نداشته باشند.

رئیس دیوان محاسبات تأکید کرد: وضعیت شرکت های دولتی ما به گونه ای نیست که کمک رسان بودجه عمومی کشور و دولت باشند و تقریبا شرکت های دولتی ما در حال زمینگیر شدن هستند و در بازپرداخت تسهیلات بانکی هم مشکلات عدیده ای دارند.

آذر گفت: پیش بینی ها آن بود که نسبت هزینه های جاری به هزینه های سرمایه ای شرکت های دولتی ۶ برابر باشد اما عملکرد شرکت های دولتی نشان می دهد که این عدد به ۲۵ برابر رسیده است، به این معنا که برداشت از هزینه های سرمایه ای به طرز وحشتناکی در شرکت های دولتی افزایش یافته است و همچنین نسبت هزینه ها به درآمدها در شرکت های دولتی آن چیزی نیست که در قانون پیش بینی شده بود.

وی تصریح کرد: دولت در بودجه عمومی نرخ ارز را ۴ هزار و ۲۰۰ تومان در نظر گرفت اما بودجه شرکت های دولتی را با ارز ۱۱ هزار تومانی بست که آمارهای سال ۹۶ و ۹۷ نشان می دهد که به نسبتی که قیمت دلار افزایش می یابد، تورم تولیدکننده صنعتی هم به شدت افزایش می یابد و این دو متغیر همبستگی بسیار زیادی با هم دارند و به منظور جلوگیری از افزایش غیرواقعی نرخ ارز در بازار آزاد باید مبنای نرخ ارز در شرکت های دولتی را نرخ نیمایی قرار دهیم.

رئیس دیوان محاسبات با اشاره به وضعیت نفت در بودجه اظهارداشت: باورمان این است که دولت نفت را در بودجه به خوبی پیش بینی کرده و پیش بینی دولت واقع بینانه است. همچنین میزان وابستگی بودجه عمومی به نفت به ۲۰ درصد رسیده است که در سال ۹۷، ۴۰ درصد بود که این آمار حاکی از آن است که وابستگی دولت به نفت ۲۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

وی با اشاره به اینکه بودجه سازمان هدفمندی یارانه ها در بخش منابع و مصارف ۳۰۰ درصد افزایش یافته است، اظهارداشت: دولت ۳۱ هزار میلیارد تومان از محل افزایش قیمت بنزین و در راستای اجرای طرح معیشتی خانوارها در نظر گرفته و این مبلغ را در ذیل منابع بودجه سازمان هدفمندی یارانه ها قرار داده است.

عادل آذر در تشریح پیشنهاداتی برای اصلاح بودجه شرکت‌های دولتی، گفت: درآمد حاصل از فروش منابع گازی به پتروشیمی‌ها باید به سرجمع منابع عمومی دولت اضافه شود.

وی افزود: با توجه به سیاست‌های اصلاح ساختار بودجه، باید در قانون، روابط مالی دولت و وزارت نفت مورد تجدیدنظر جدی قرار گیرد.

رئیس دیوان محاسبات با تأکید بر لزوم تکلیف به بانک‌ها برای وصول مطالبات معوق گفت: عملکرد بانک‌ها در فروش دارایی‌هایشان صفر است. باید تکلیف دقیق و روشن با ضمانت اجرایی برای بانک‌ها جهت فروش اموال و دارایی‌های مازاد و شعب اضافی تصویب شود.

عادل آذر اظهار داشت: افزایش درآمد برخی شرکت‌های دولتی از جمله شرکت گاز به دلیل افزایش تعرفه‌ها است و این شرکت‌ها عملکرد خاصی نداشته‌اند.

 

 

انتشار یافته: 4
در انتظار بررسی:0
Iraq
10:36 - 1398/09/26
کارمندهای مفت خور رو کم کنید
Iran, Islamic Republic of
10:42 - 1398/09/26
علی برکت الله...اقتصاد ویران شد و رفت
Iran, Islamic Republic of
11:01 - 1398/09/26
شرکت های دولتی حقوق های بالا رو قطع و متعادل کنند تا از زیان دهی در بیایند
Iran, Islamic Republic of
12:12 - 1398/09/26
ملت نادان === بدبخت و توسری خور
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
فرش ریحان 1
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_1
فرش تارنگ_1
فرش ریحان 3
فرش تارنگ_3
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_3
فرش تارنگ_4
فرش ریحان 4
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_2
اپیلاسیون نانا 2
فرش ریحان 2
فرش تارنگ_2
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
چوب و هنر _فوتر موبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
فرش تارنگ_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
کالابرد_فوترموبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
ایرانیان- فوتر موبایل222
چوب و هنر _فوتر
شفا_فوتر
سفیر بار ساقدوش_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
کالابرد_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
موسسه خیریه زهرا_فوتر
استیل رگال_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222