روحانی: دنیا خواهان روابط خوب با ایران هستند
۹۴۰۱۰۲
۲۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۴
۵۱۹۱
رئیس جمهور در آغاز سفر به دو کشور مالزی و ژاپن گفت: سیاست نگاه به شرق و روابط نزدیک‌تر با کشور‌های مهم آسیایی همواره جزو اهداف جمهوری اسلامی ایران بوده و سفر به کوالالامپور و توکیو که به دعوت مقام‌های ارشد این دو کشور انجام می‌گیرد، در راستای این سیاست تهران است.

ایسنا: رئیس جمهور در آغاز سفر به دو کشور مالزی و ژاپن گفت: سیاست نگاه به شرق و روابط نزدیک‌تر با کشورهای مهم آسیایی همواره جزو اهداف جمهوری اسلامی ایران بوده و سفر به کوالالامپور و توکیو که به دعوت مقام‌های ارشد این دو کشور انجام می گیرد، در راستای این سیاست تهران است.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز سه شنبه در فرودگاه مهرآباد و در پاسخ به پرسشی درباره اهداف سفر به مالزی و ژاپن به خبرنگاران گفت: در مرحله نخست سفر که به دعوت آقای ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی انجام می گیرد، عمدتاً روابط چندجانبه دنیای اسلام مورد بررسی قرار می‌گیرد. رئیس جمهور افزود : در اجلاس سران کوالالامپور ،کشورهای مهمی از دنیای اسلام در سطح سران شرکت می‌کنند. ایران، ترکیه، پاکستان، قطر، مالزی و اندونزی، جزو کشورهایی هستند که در سطح سران در این اجلاس حضور دارند.

روحانی بابیان اینکه این اجلاس مسبوق به سابقه است ، گفت: در سال‌های پیش در سطح نخبگان و روشنفکران 5 اجلاس در همین ارتباط در مالزی برگزار شده است اما این اولین اجلاس در سطح سران کشورهای اسلامی است.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه دنیای اسلام پتانسیل‌های بسیار زیادی از لحاظ جغرافیایی، انرژی، جمعیت، صنعت، فرهنگ و تمدن دارد که متأسفانه به رغم این توانمندی های گسترده ، همچنان با مشکلاتی مواجه است، افزود: تروریسم، جنگ و خونریزی، مداخلات خارجی‌ها و عدم شرایط لازم برای توسعه مورد نیاز دنیای اسلام و فقر از جمله مشکلاتی است که دنیای اسلام با آنها مواجه است.

روحانی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران و مالزی در زمینه مسایل منطقه‌ای و دنیای اسلام، نظرات مشترک فراوانی دارند، نظر هر دو کشور درباره ضرورت گفت وگو و مذاکره برای حل مسائل جهان اسلام و اسلام رحمانی و اعتدالی، مشترک است.

وی افزود: در ارتباط با این دو سیاست، در سال‌های گذشته طرح های را اعلام کردم که اولین آن منجر به یک قطعنامه مهم در مجمع عمومی سازمان ملل متحد شد. 2 بار این قطعنامه جهان عاری از خشونت تصویب شد که تحت عنوان امنیت و تعاملی که مد نظر ما است، مطرح می‌شود و امسال در سازمان ملل مسأله صلح هرمز مطرح شد. این طرح تحت عنوان طرح امید،، مورد استقبال بسیاری از کشورهای جهان و همچنین نخبگان و روشنفکران قرار گرفت.

رئیس جمهور گفت: معتقدیم مسایل منطقه تنها از راه گفتگو حل و فصل خواهد شد. بنابراین این یک قدم مهم و جدیدی برای دنیای اسلام است با یک ترکیب خاص از کشورهای بسیار مهم و تأثیرگذار در دنیای اسلام که می‌دانیم برخی از این کشورها از لحاظ توسعه‌ای و نظامی و انرژی پیش رفته‌اند و جایگاه خاصی دارند. در مجموع برای این اجلاس جهت دنیای اسلام، اهمیت فراوانی قایل هستیم.

روحانی به ملاقات های حاشیه ای در این اجلاس اشاره کرد و گفت: در حاشیه این اجلاس با نخست وزیر مالزی به عنوان کشور دوست و همچنین دیگر کشورهای شرکت کننده ، گفت و گو خواهیم داشت.

رئیس جمهور به روابط ایران و ژاپن بویژه از آغاز دولت یازدهم اشاره و اظهار کرد: طی این شش سال روابط دو کشور بویژه در دوران نخست وزیری آقای آبه توسعه یافته است. در همه سفرهایی که به نیویورک برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی داشته ام با نخست وزیر ژاپن دیدار و ملاقات کرده ام. در خردادماه امسال نیز ایشان به تهران آمدند، ملاقات با مقام معظم رهبری و اینجانب داشتند و بحث‌های بسیار خوبی راجع روابط دو جانبه و مسایل مختلف داشتیم.

روحانی با بیان اینکه در سال جاری این سومین دیدار با نخست وزیر ژاپن خواهد بود، گفت: در حال حاضر نودمین سال در روابط سیاسی بین ایران و ژاپن است. ژاپن بعد از انقلاب در ایران فعالیت های اقتصادی و سرمایه‌گذاری‌های خوب و مهمی داشته است. الان هم راجع به مسایل زیست محیطی با هم مذاکرات تنگاتنگ و خوبی داریم. اگر امروز کاهش روابطی می‌بینیم این کاهش روابط موقت به دلیل فشار ظالمانه آمریکا و تحریم غیرقانونی است.

رئیس جمهور تصریح کرد: این حرکت و تحریم، ناپایدار خواهد بود و همه کشورهای دنیا می‌خواهند با ایران رابطه نزدیک و خوب داشته باشند مخصوصاً کشورهایی که از لحاظ سنتی روابط خوبی با هم داشته ایم.

دکتر روحانی با بیان اینکه سفر به توکیو در راستای تسهیل در روابط دوجانبه و گفت و گو درباره مسایل مهم میان دو کشور است، گفت: در مذاکرات با آقای آبه در نیویورک و تهران، یکی از مسایل مهم و مورد توجه ژاپن ، امنیت منطقه و مخصوصاً امنیت کشتی‌رانی بود. قاعدتاً در این سفر راجع به امنیت منطقه و همچنین سایر مسایل مورد علاقه، گفت و گو می کنیم.

رئیس جمهور افزود: دیدار ما در ژاپن، دیداری دو جانبه و در مالزی چند جانبه و مربوط به دنیای اسلام است و امیدوارم هر دو سفر مایه خیر و برکت برای همه این کشورها و بویژه برای ایران عزیز ما باشد.

انتشار یافته: 28
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:54 - 1398/09/26
ژاپن دعوت کرده که چی بشه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
ولی شما با دنیا جنگ دارین
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
مشک انست که خود ببوید،نه انکه روحانی بگوید!
Iran, Islamic Republic of
10:57 - 1398/09/26
روابط خوب
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
اصلا دنیا تو نوبت صف انتظار هستن برای روابط با شما
Iran, Islamic Republic of
11:06 - 1398/09/26
شما نمی خواین تحریم‌ها بتون ساخته
Iran, Islamic Republic of
11:14 - 1398/09/26
آنچه عیان است چه حاجت به بیان است....همه ی دنیا که هیچ کل موجودات زمینی و فضایی و اجنه دنبال روابط با ما میگردن
اونم از نوع خوبش
Iran, Islamic Republic of
11:16 - 1398/09/26
و دروغهای ادامه دار روحانی..........‌‌‌........
Iran, Islamic Republic of
11:39 - 1398/09/26
پس چرا روابط نمیکنی کدام دنیا حسن آقا کلید مگر دنیا جرات دارند مگر نبودن فرار کردن از ترس ترامپ
Iran, Islamic Republic of
11:40 - 1398/09/26
ولی ما خواهان این روابط نیستیم!!
Iran, Islamic Republic of
11:41 - 1398/09/26
دنیا خواهان ........ولی آقا قبول نمی کند
United Kingdom
11:53 - 1398/09/26
منظورشون از دنیا یعنی کره شمالی و سوریه و ونزوئلا هستش
پاسخ ها
بنده خدا
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
دنیا که هیچ ما ملت ایران هم دوست نداریم تو رییس جمهور باشی بعد کدام کشوری دوست داره با مملکتی که تو رییس دولتش هستی رابطه بر قرار کنه بجز چند تا کشور گدا گشنه
Iran, Islamic Republic of
11:53 - 1398/09/26
منظور از دنیا کدوم دنیاست؟
Iran, Islamic Republic of
11:53 - 1398/09/26
دنیا خواهان روابط خوبه، ما دنبال روابط خوب نیستیم....
Iran, Islamic Republic of
12:06 - 1398/09/26
بری برنگردی به حق ابوالفضل
Iran, Islamic Republic of
12:25 - 1398/09/26
پس چرا تحریم شدیم و در لیست سیاه قرار داریم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
مشکل از روحانی نیست عزیز ازجای دیگه هست مگه شما دراین کشور زندگی نمیکنی ونمیدونی کی به کی هست
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۸
با همین مشکل از این و اون نیست وضعمون به اینجا رسیده...دولت قبلیم خب همینو میگفت...چرا پس اون موقع کسی اینو نمیگفت...!؟
Iran, Islamic Republic of
13:21 - 1398/09/26
ولی برعکس ایران میخاد باهمه دنیا دشمن باشه
Iran, Islamic Republic of
14:35 - 1398/09/26
روسیه هیچگاه بدون منافع قدمی یرنمیدارد مگر دراصل بداند به نفع روسیه تمام میشود
Canada
16:40 - 1398/09/26
شما برای التماس از عمو تراب میرین ژاپن ولی کواللامپور را نمیدانم
Iran, Islamic Republic of
22:25 - 1398/09/26
دنیاخیلی ضعیفه یا امریکا خیلی قوی ه
Iran, Islamic Republic of
01:34 - 1398/09/27
احتمالا منظورش از دنیا همون دنیا جهان بخت باشه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج