۴۰درصد کل اقتصاد ایران معاف از مالیات است
۹۴۰۸۷۳
۲۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۴
۶۰۷۶
یک کارشناس اقتصادی گفت: ۴۰ تا ۵۰ درصد کل اقتصاد ایران از مالیات معاف است که با توجه به تولید ناخالص داخلی ما که حدود ۲۵۰۰ هزار میلیارد تومان است، ۴۰ یا ۵۰ درصد این رقم، عدد بزرگی است.

خبرگزاری مهر: یک کارشناس اقتصادی گفت: ۴۰ تا ۵۰ درصد کل اقتصاد ایران از مالیات معاف است که با توجه به تولید ناخالص داخلی ما که حدود ۲۵۰۰ هزار میلیارد تومان است، ۴۰ یا ۵۰ درصد این رقم، عدد بزرگی است.

محمد هادی سبحانیان، عضو هیئت علمی گروه اقتصاد دانشگاه خوارزمی درباره لزوم افزایش درآمدهای مالیاتی در کشور گفت: یکی از الزامات اساسی کشور کم کردن وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی و جایگزینی آن با درآمدهای سالم و پایدار مالیاتی است. برای این کار باید پایه‌های مالیاتی جدید را توسعه داد و مسیرهای ایجاد شده برای فرار مالیاتی فعالین اقتصادی را مسدود کرد.

وی افزود: بسیاری از راه‌هایی که فعالان اقتصادی در این راستا استفاده می‌کنند به این دلیل است که دستگاه‌های مجری برخی قوانین را اجرا نمی‌کنند یا در کلیت قوانین نقص‌هایی وجود دارد. برای مثال قانون بانک مرکزی را مکلف کرده است پایانه‌های پرداخت را ساماندهی و تناظری بین آنها و فعالیت‌های اقتصادی ایجاد کند. اما هنوز این کار مهم اجرایی نشده است. یعنی در حال حاضر هر فردی می‌تواند دستگاه کارتخوانی دریافت کند اما آن را به شماره حساب فرد دیگری متصل کند و یا حتی آن را در فعالیت شغلی دیگری به کار بگیرد. این مسیری است که از طریق آن می‌توان فرارهای مالیاتی گسترده‌ای انجام داد.

این کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به فعال بودن حساب‌های اجاره‌ای و کارتهای بازرگانی به عنوان دیگر ابزارهای فرار مالیاتی بیان کرد: همچنین افراد می‌توانند بدون اینکه کد اقتصادی و مالیاتی داشته باشند، گردشهای بسیار بالای حساب بانکی داشته باشند که تا امروز چندان مورد رصد هم واقع نمی‌شده است. سهولت دریافت کارت بازرگانی و در اختیار دیگری قرار دادن هم از جمله مواردی است که حاکمیت ایجاد کرده و برخی فعالان اقتصادی هم برای فرار مالیاتی از آن استفاده می‌کنند. بنابراین یکی از اقداماتی که باید در دستور کار قرار بگیرد این است که این زمینه‌های حاکمیتی برطرف شود.

سبحانیان خاطر نشان کرد: بخشی از این کار نیازمند تصویب قوانین جدی و بخشی هم نیازمند عزم و اراده جدی برای اجرای قوانینی است که پیشتر تصویب شده است. در برخی موارد نیز به نظر می‌رسد تعارض منافع در دستگاه‌های اجرایی و همچنین حضور ذینفعان در این بخش‌ها مانع عملیاتی شدن مفاد قانونی شده است.

وی در مورد معافیت مناطق آزاد از مالیات ارزش افزوده گفت: معافیت‌های مالیاتی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی باید ساماندهی شود. در واقع یکی از محورهای اصلی ساماندهی نظام مالیاتی ما، ساماندهی معافیت‌های مالیاتی است. درصد قابل توجهی از اقتصاد کشورمان معاف از پرداخت مالیات است، موضوعی که در هیچ کجای دنیا سابقه ندارد. این معافیت‌ها اگرچه در مقطعی از زمان، با استدلال‌هایی وضع شدند اما اکنون با توجه به شرایط کشور ضرورت خود را از دست داده‌اند. در همین خصوص معافیت مناطق آزاد از مالیات بر ارزش افزوده نه تنها با مبانی این مالیات سازگاری ندارد بلکه منجر به فرار مالیاتی گسترده و فساد در کشور شده است.

وی تاکید کرد: تمام دستگاه‌های نظارتی نیز به این امر اذعان دارند و گزارش‌های مکتوبی هم به مسئولین کشور ارائه داده اند ولی از آنجا که توسعه مناطق آزاد تبدیل به ابزار سیاسی شده، شاهد مقاومت‌هایی در لغو این معافیت‌ها هستیم.

سبحانیان در مورد میزان معافیت اقتصاد کشور از مالیات بیان کرد: بین ۴۰ تا ۵۰ درصد کل اقتصاد ایران از مالیات معاف است. فکر می‌کنم تولید ناخالص داخلی ما نزدیک ۲,۵۰۰ هزار میلیارد تومان می‌باشد که ۴۰ یا ۵۰ درصد این رقم، عدد بزرگی است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 14
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:29 - 1398/09/28
همید دوروز پیش گفته شد همه مالیات میدن الا اوقاف دیگه هیچ حرفی از شما باور نمیکنیم
پاسخ ها
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۹
واقعا چرا اداره اوقاف که از همه املاک و مستغلات بعنوان موجر بزرگ کشور اجاره ماهانه می گیرید این اداره و سازمان بزرگ از مالیات پرداختن معاف است و بعدش یک خانه ۱۰۰ متری که مستاجر دارد به راحتی مالیات میگیرند
Netherlands
10:29 - 1398/09/28
برای این که ۶۰ میلیون نفر یعنی ۷۵ درصد مردم مستحق دریافت یارانه معیشتی هستند .
Iran, Islamic Republic of
10:42 - 1398/09/28
خدا به خیر کنه چسبیدن به پاچه ی مردم
Iran, Islamic Republic of
11:04 - 1398/09/28
چرا یک مسئول خدا ترس ،نه اینکه نهاد ترس نمیگوید که کدام نهاد و ارگان و بنیاد که توسط چه کسانی اداره میشوند مالیات نمی دهند ،و با این کار ظلم بزرگی به الباقی مردم میکنند
Iran, Islamic Republic of
11:44 - 1398/09/28
عادلانه نیست من کارگر وقتی حقوق میگیرم که بیمه و مالیاتم پرداخت شده و مابقی حقوق به حسابم واریز میشه اما میرم پیش متخصص میگه پول نقد بیار برا ویزیت که از مالیات فرار کنه یا خیلی ارگانهای دیگه که امسال من مالیاتشون و داریم پرداخت میکنیم این عادلانه نیست
Iran, Islamic Republic of
12:28 - 1398/09/28
ندادن مالیات ، یعنی عدم ساخت جاده ، فرودگاه ، بیمارستان ، بندر ، گسترش فقر اجتماعی ، ...... چه کسانی از اینکه مالیات نمی دهند خوشحال هستند ، فاسدین ؟ ثروتمندان ؟ هنرمندان ، ؟ ......
پاسخ ها
عباس
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۹
اداره و سازمان اوقاف در کشور که واقعا عجب اجاره ای می گیرید و هچل نهادی هم ظورش به این سازمان نمی رسد
رضا
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۰
وقتی که با این تورم و رکورد بازار درآمدها بسیار کم شده از کجا بیاوریم مالیات بدهیم ؟
Iran, Islamic Republic of
12:35 - 1398/09/28
این معافیها شامل ارگانهای خاص وپولدار وافراد خاص میشود وتنها کسانی که بار مالیات را به دوش میکشند کارمندان وکارگران هستند که ماهیانه ۱۰ درصد از حقوقشان بابت مالیات کسر میشود
Iran, Islamic Republic of
12:53 - 1398/09/28
معلومه وقتی از حساب های سپرده مالیات نمیگیرند و معافیت مالیاتی دارند بیشتر انتظار نیست
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۸
میزان سود دریافتی بانکها از سپرده ها ، حداقل دو برابر میزان پرداختی است ، واگر در بنگاه داری هزینه شود ( که میشود ) به دها برابر میرسد .
Iran, Islamic Republic of
03:28 - 1398/09/29
با مستندات عکس دستورات اجرا میشود ،سرمایه داران معاف از دادن مالیات به دولت اما متأسفانه دهک پایین نقدأ دریافت مثل معلولین شدید بهزیستی درمنزل که قبل ازدریافت وام مالیات کسرمیشود با حقوق ماهیانه 108تومن با احترام به همه هموطنان از. استان فارس.
Iran, Islamic Republic of
21:21 - 1398/10/02
اینا کیا هسن به نظرتون فک کنم منم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج